Skócia körút – egyénileg, autóval

Egy Skócia körút terve már harminc éve érlelődött benne. Konkrétan 1986 óta, amikor először jutottam ki nyugatra.

Harmadéves egyetemistaként a nyár első felében egy gyárban pakoltam a konzerveket, hogy pénzt keressek az útra, aztán egy másik Évával vettünk egy-egy Interrail igazolványt, beváltottuk a valutakeretet (talán 50 dollár volt, ha jól emlékszem) és kiküldtünk néhány levelet reménybeli kanapészörfös vendéglátóknak (internet ugye még nem volt). A maximális 30 napra utaztunk, és így első nekifutásra főleg a híres nagyvárosok érdekeltek minket: Bécs, London, Edinburgh, Párizs, Madrid… kevés idő jutott mindegyikre, Skóciába is épp csak belekóstoltam. De már akkor megfogott a hangulata, azóta pedig annyi csodás fotót láttam róla, hogy csak nőtt és nőtt a vágy, hogy komolyabban is felfedezzem. Egy ideje már úgyse a nagyvárosok vannak előtérben, hanem pont az ilyen utak: amikor bérlek egy autót és nekivágok 2-3-4 hétre alaposan egy vidéknek, kis falvakon áthaladva, elhagyott tengerpartokon sétálva. És bár napimádó vagyok, ezért még a cudar időt is bevállalom.

Inspiráció

A lassan érlelődő elhatározás tavaly komoly lökést kapott, ugyanis az általam leginkább csodált fotós bloggerpáros, a Carnets de Traverse épp Skóciát járta be. Mindig is imádtam a fotóikat, de a skót sorozat egyszerűen lenyűgözött. Eldöntöttem, nem várok tovább, 2018-ban sorra ejtem. Megnéztem, melyik hónap a legalkalmasabb az utazásra és úgy találtam, május a nyerő. Akkor még nem indulnak el a tömegek, de már jó hosszúak a napok és az időjárás is viszonylag kellemes.

2017 decemberében aztán egy tragikus hír jött, ami véglegessé tette a döntést. Nagyon fiatalon, alig 35 évesen, néhány hónappal első gyermeke születése után elhunyt Julie, az annyira szeretett fotós házaspár női tagja. Bár csak egyszer találkoztam vele személyesen, hetekre letaglózott a hír, hiszen egy csodálatos embert ismertem meg: mindig mosolygott, mindig szerény és jószívű volt, egyszerűen áradt belőle az élet szeretete. Emberileg is különleges volt, és fotósnak is -nyomát nem látjuk képein a megszokott instagramos sémáknak. Minden útjuk képvilága teljesen más, mégis valahol egységes – ha megjelent egy kockájuk az instán, egyből tudtam, hogy az övék. Nem igyekeznek tökéletességre, simán bevállalnak kevésbé éles képeket – és így tökéletesek. Csodálom és tisztelem őket.

Eldöntöttem, ezt az utat Julie emlékének szentelem, igyekszem – legalább részben – bejárni az ő útvonalát.

Skócia körutazás – térképes útiterv

Megkezdődött a részletes tervezés – a Lonely Planet, a fenti blog, valamint mindenféle egyéb internetes források segítségével. Összeállt az utazás, és úgy tűnt, kissé feszes tempóban, de 19 nap alatt körbejárható, ami engem érdekel. Az eredeti elképzelés a térképen látható. Majdnem így is lett, csak az utolsó nap nem jutottam el Arran szigetére (nem volt hely a kompon), úgyhogy Loch Lomond lett helyette.

Az utazásról kilenc (!) behivatkozott blogbejegyzés készült – ezekben bemutatom fotókkal a látnivalókat, illetve a szállásokat, úgyhogy remélhetőleg hasznosak lesznek egy skót út megtervezéséhez.

Skócia látnivalók

1. Glasgow látnivalói

Május 1: Utazás Glasgowba, városnézés

2. Mull, Glencoe völgy és a Harry Potter híd

Május 2. Glen Lyon, Blair castle
Május 3: Rannoch Moor, Loch Awe és Kilchurn castle
Május 4: Mull szigete
Május 5: Glen Coe, Glennfinnan viadukt

3. Skye sziget

Május 6: Skye
Május 7: Skye

4. Külső-Hebridák: Harris és Lewis szigetek

Május 8: Külső-Hebridák (Isle of Harris)
Május 9. Külső-Hebridák (Isle of Harris)

5. A skót 66-os út: North Coast 500

Május 10: Eilean Donan vár, Ploctkon
Május 11: Applecross félsziget, Torridon
Május 12. Ullapool, Durness

6. Orkney

Május 13: NC500 Thursoig
Május 14: Orkney

7. Ősi skót kastélyok, a North Coast 500 keleti szakasza

Május 15: Dunrobin vár, Glen Affric, Glamis vár, Dundee

8. Edinburgh látnivalók

Május 16: Edinburgh
Május 17: Edinburgh környéke, Melrose és Dryburgh apátságok

9. Loch Lomond és az út vége Glasgowban

Május 18: New Lanark és Loch Lomond
Május 19. hazautazás

Skócia utazási tudnivalók

Repülés Skóciába

A Wizz Air Budapestről Glasgow-ba heti két alkalommal indít járatokat. A jegyek már 8990 forinttól foglalhatók a wizzair.com oldalon vagy a WIZZ mobilalkalmazásban.

Skócia autóbérlés

Skóciában gyakorlatilag elkerülhetetlen az autóbérlés. Van ugyan tömegközlekedés, főleg buszok, de azok jellemzően városok közt járnak és ritkán. Nekünk meg ugye pont a természet az érdekes, és lehetőleg saját tempóban.

Amikor elkezdtem autót keresni, meglepve tapasztaltam, hogy több ismert brókercég oldalán kizárólag olyan ajánlatok voltak, melyekhez maximális km társult. Olyan limit volt megadva, amiről tudtam, hogy túllépem, viszont nem kötötték az orromra, hogy mennyibe kerülnek majd további kilométerek. Már rengetegszer béreltem autót, de ilyennel még nem találkoztam.

Szerencsére rábukkantam az AutoEurope oldalára, ahol nem volt ilyen limit, úgyhogy végül itt béreltem az autót korlátlan kilométerrel. Már korábban is béreltem tőlük, abszolút rendben ment minden. Az tudni kell, hogy ők nem az autóbérlő cég maga, hanem közvetítők, és a foglaláson van rajta, melyik szolgáltatótól lehet felvenni az autót, az én esetemben ez most a Europcar volt.

Vezetéssel kapcsolatos tudnivalók

A bal oldali közlekedést meglepően hamar meg lehet szokni. Az első nap az ember kicsit komótosan, lassan halad, de a jó hír az, hogy ott nem idegbetegek a sofőrök- nem dudálnak, nem jönnek Rád, szépen kivárják, ahogy cammogsz az úton. Leszámítva azt, hogy minden reggel a kocsi bal oldalához sétáltam beszállni és meglepve láttam, hogy nincs ott a kormány, a vezetéssel nem volt semmi gikszer. OK, a körforgalmak előtt mindig át kellett gondolnom, hogy akkor most merre is induljak, de legalább odafigyelve vezettem:-)

Vidéken, főleg a szigeteken nagyon sok az egysávos kis út. Ilyenkor 20-50 méterenként van egy kis kiálló, hogy a szembejövő forgalmat el lehessen kerülni. Soha nem volt abból feszkó, hogy ki álljon félre, kifejezetten előzékeny minden sofőr és amikor elhaladtunk egymás mellett, mindig volt mosolygás, integetés. Életemben annyit nem integettem, mint ez alatt a 19 nap alatt.

Aki száguldozni szeret, az ne Skóciába jöjjön, hanem mondjuk a német autópályákra. Az egysávos utak, a sok szerpentin, a beláthatatlan kanyarok miatt nem lehet gyorsan haladni. Ezt érdemes észben tartani, amikor a programot tervezi az ember. Ha az útvonaltervező azt írja, hogy valami két óra, az simán lehet 3-4 is. Még akkor is, ha nem áll meg valaki tíz méterenként fotózni, mint ahogy én tettem. Apropó, száguldás. A sebességkorlátozás még mindig mérföld/órában van megadva, hiába tértek át minden másban metrikus számolásra, úgyhogy erre oda kell figyelni.

Nincs úton-útfélen benzinkút, legalábbis a kis utakon (ami Skócia nagy részét teszi ki). Ha már félig kiürült a tank, érdemes tankolni, amint alkalom adódik rá.

Szállások

Igyekeztem minél változatosabb szállásokat foglalni – egyrészt azért, hogy én is sokfélét lássak, másrészt pedig azért, hogy széles spektrumon tudjam bemutatni a szálláslehetőségeket a kedves olvasóimnak.

A legegyszerűbb szálláslehetőség a hostel, illetve ahogy ott hívják: bunkhouse. Jellemzően a kis szobákhoz egy nagy közös nappali és egy mindenki által használható,  jól felszerelt konyha tartozik. A közös szobát nem vállaltam be, de aludtam kétszer olyan szobában, ami egyágyas volt, közös fürdővel. Az egyik 25, a másik 35 fontba került.

Árban a következő lépcső az airbnb volt, három ilyet is kipróbáltam (40-50 font körül), nagyon jó tapasztalatom volt mindegyikkel. A háromból kettőben reggelit is kaptam, azaz itt még hagyományos értelmezik az airbnb fogalmát (aminek a nevében is benne van a B+B).

Az egyszerűbb hotelekben 60-70 fontba került egy szoba egy éjszakára, és kipróbáltam két butikhotelt is, melyek elképesztően kényelmesek és barátságosak voltak, de itt már 120-140 font egy éjszaka.

Majd minden szálláson a szobaár részét képezi a reggeli, ami vagy büféasztal, vagy teljes skót reggeli, de mindig nagyon kiadós. Azzal akár vacsoraidőig is el lehet enni, maximum rágcsál valami gyümölcsöt napközben az ember.

Nagyon lényeges, hogy Skócia igencsak népszerű hely, de nincs sok szállás. Csúcsidőszakban, hosszú hétvégéken, fesztiválok idején könnyen előfordulhat, hogy a felkapottabb helyeken hetekre előre megtelik minden szoba. Különösen Skye szigete az, ahova mindenképp célszerű előre foglalni. Azzal is jó tisztában lenni, hogy néha igen hűvös tud lenni, de az olcsóbb szállásokon nem fűtenek. Ha ez a helyzet, érdemes kérni egy plusz pokrócot!

Ha szállodák helyett inkább magánszálláson, airbnb-ben laknál, a “Mi az az airbnb” bejegyzésem végén találsz egy kedvezményes meghívót a rendszerbe, de előtte olvasd át a tanácsaimat, hogyan tehető minél biztonságosabbá a foglalás.

Hasznosnak találod ezt a bejegyzést? Ha igen, támogathatod a munkámat úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha a most tervezett utazáshoz vagy bármikor a jövőben szállást keresel, akkor ERRŐL A LINKRŐL NYISD KI A BOOKING-OT. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, a genius kedvezményed is megmarad. A rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot.

Ha pedig jegyeket vennél a getyourguide-on, a bejegyzésben ajánlott programok fotóira kattintva vagy ERRŐL A LINKRŐL INDULJ. Köszönöm!:-)

Legnépszerűbb kirándulások Skóciában a getyourguide-on – foglald le itt:

Powered by GetYourGuide

Skócia időjárás, avagy mikor a legjobb utazni

Skóciában a nálunk megszokottnál enyhébb a tél és hűvösebb a nyár. Elvileg a nyári időjárás tökéletes lenne utazásra, de az iskolai szünetek miatt akkor meglehetősen nagy a tömeg mindenütt. Ráadásul épp akkor van a szúnyogokhoz hasonló midge-ek szezonja, melyek csípése viszketéssel járó kiütéseket okoz. Alig láthatóak, icipicik, de nagyon gyorsak, úgyhogy szinte képtelenség őket lecsapni. Helyi patikákban és túraboltokban fel vannak rájuk készülve, azaz lehet venni olyan kenőcsöt, ami kicsit távol tartja őket.

A legjobb időszak a tavasz (április-május) és az ősz (szeptember-október) az utazásra. Kellemes az idő, de nincs tömeg, nem zsúfoltak a keskeny egysávos utak. Október közepén lassan elkezdenek bezárni a helyek, a téli szezonban csak a hotelek és éttermek kis része marad nyitva.

Bármikor is mész arra készülj fel, hogy nagyon változékony az idő. Pár órán belül lehet nyomorult ködös-esős idő, majd hét ágra sütő nap is. Dzseki, esőkabát mindig legyen kéznél. A szél is be tud durvulni. Én vittem a fényképezőgéphez állványt, amit végig feleslegesen cipeltem, mert egyszer nem mertem felállítani az erős szél miatt.

Május nagyon jó választás volt az utazásra. Egyrészt azért, mert tele volt az ország kisbirkákkal, másrészt pedig ilyenkor az egész régió sárgába borul. A mindenhol megtalálható sárga virág neve „gorse”, de sokan csak Mayflower-nek hívják.

Egyéb tapasztalatok

Bár már májusban is este kilencig világos volt, úgyhogy telepakolhattam volna a napot programokkal, ennek korlátot szabott az, hogy egy csomó nevezetesség már négykor, ötkor bezár. Úgyhogy amikor megtervezed a napod, érdemes a belépős helyekre menni először (botanikus kertek, kastélyok, stb.), és utána van még pár óra kirándulgatni.

Azt hittem, hogy napi 24 órában majd tengeri herkentyűket habzsolok a tengerparton, de meglepően kevés éttermet, étkezdét találtam. Volt, hogy órákig nem volt semmi más, csak benzinkút. Ráadásul az éttermek se szakadnak bele, hogy a turistákhoz igazodjanak. Van, amelyik ki se nyit hétvégén, és olyan is, amelyik csak ebédidőben vagy csak vacsoraidőben üzemel. Jó hír viszont az, hogy egyből kihozzák a csapvizet, nem gyakorolnak semmi nyomást a vendégre, hogy drága és környezetre káros palackos vizet vagy üdítőt vegyen.

Nem érdemes több átalakítót venni, hanem csak egyet, és inkább vigyél elosztót (akár „madzaggal”, hogy az ágyad mellett lehessen éjszaka a mobil, ha az a vekker). És ha már konnektor: miután bedugtad a dugaszt, van egy pici kapcsoló is, amit fel kel pöccenteni, különben nem működik.

Skócia nagy részén nem volt, vagy csak nagyon gyengén adathálózat, így pl. a google maps-et nem lehetett használni. Érdemes telepíteni a maps.me alkalmazást és még otthon letölteni a Skócia térképet, az offline is használható.

A kompokra érdemes előre jegyet venni, ha autóval akarsz átmenni egy szigetre. Én csak egy útra nem vettem meg előre (Arran szigetére, mondván, oda napi több komp is megy, ráadásul még nincs főszezon), na arra nem is fértem fel. A többi komp is csurig volt, amin utaztam.

A közbiztonság nagyon jó, a helyiek barátságosak és előzékenyek.

Az angol fonttal lehet fizetni Skóciában, de az itt kibocsátott és forgalomban levő skót fonttal nem lehet fizetni Angliában. Ha marad az utazás végén skót font, azt bárhol cseréld ki angolra.

Rengeteg használtruha bolt van országszerte. Ezek nem olyan nagy, profitorientált boltok, mint amiket itthonról ismerünk, hanem kisebb, jótékony szervezetek. A lakók beviszik a cuccokat, ott önkéntesek eladják és kiírják, a bevételből milyen szervezetet támogatnak. Ráadásul nagyon jó holmikat lehet kifogni. Én korábban még soha nem vettem használt ruhát, de itt két szuper felsőt is beszereztem (egy név nélkülit egy fontért, egy jó márkásat nyolcért).

Na és a lényeg: megkérdeztem, nem hordanak a kilt alatt alsóneműt.

A legszebb pillanatok másfél percben pedig a kisfilmben:

További olvasnivaló

Ha tetszett Skócia, bizonyára bejön Írország is!

Írország – egyéni autós körutazás, legszebb látnivalók

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)