Patinás iskola, épen maradt vár, Makovecz életmű: Sárospatak látnivalói

Sárospatak látnivalók

Régi adósság volt ellátogatnom Sárospatakra, ugyanis az apukám itt tanult általános iskolában. Elég komoly lehetett akkoriban az oktatás színvonala, ugyanis apu még 60 felett is kívülről fújt sok verset, gyöngybetűkkel írt, minden fővárost fejből sorolt és még sorolhatnám. Egyetlen régi fotó maradt meg abból az időből, azt vettem hát magamhoz, amikor elindultam felfedezni a várost.

Református Kollégium

Első utam természetesen a Református Kollégiumhoz vezetett. Ennek az 1531-ben alapított intézménynek köszönheti Sárospatak, hogy komoly oktatási és tudományos központtá vált, ezáltal lett a város a „Bodrog Athénja”. A kollégiumnak számos híres diákja volt, itt tanult többek közt Bethlen Miklós, Gárdonyi Géza, Kossuth Lajos, Móricz Zsigmond és Rákóczi György.

A csodálatos, Pollack Mihály terve alapján kialakított Nagykönyvtár már az alapítás évében megszületett és az évszázadok során jelentősen kibővült, több százezer kötetesre. Ma a látogatók az épületnek ezt a csodás termét kereshetik fel – csak előbb fel kell venni védőzsákot a cipőre, hogy ne karistoljuk össze a szép parkettát. A könyvtár kicsit emlékeztet pannonhalmi társára. A mennyezeten egy térhatású kupolát láthatunk, valamint a tudományt és a művészeteket megjelenítő allegorikus alakokat. Az idegenvezetések hétfőtől csütörtökig reggel 9 és délután 5 között, pénteken pedig reggel 9 és délután 2 közt félóránként indulnak és nem csak a szemet gyönyörködtetik, de informatívak is.

Sárospatak, Református kollégium

Sárospatak, Református kollégium

Miután szépen végignéztem, végighallgattam mindent, megmutattam a nálam levő fotót az idegenvezetőnek, vajon felismeri-e, hol készülhetett. Bizonyára az udvaron – mondta bizonytalanul, és én már indultam is le a lépcsőkön.

Sárospatak, Gimnázium

Nem kicsit lepődtek meg az építőmunkások, amikor bekéredzkedtem az épp felújítás alatt lévő udvarba, ahol nagy felirat hirdette, hogy építési terület. A régi fotót mutogattam az ott dolgozóknak is, felismerik-e azt az ajtót, ami rajta van. Csak nézelődtek körbe-körbe bizonytalanul, de beengedtek, keressem csak meg. Úgyhogy a kockakövek, homokbuckák közt bukdácsolva, a munkagépeket kerülgetve én találtam rá arra az ajtóra, ami előtt 70 éve az osztálykép készült – az egyetlen megmaradt fotó apukám gyerekkorából. Köszönöm a munkásoknak, hogy nem türelmetlenkedtek, hagyták, hogy kiszipogjam-kifotózzam magam.

Csak azt sajnálom, hogy nem egy évtizede jutott ez eszembe, amikor még bepakolhattam volna anyut-aput a kocsiba, hogy örültek volna ők is. Soha ne halogassatok semmit, ami a szülőkkel kapcsolatos, mert nem tudhatjátok, mikor késtek le dolgokról… De így is örülök, hogy meglett a kép színhelye és körbejárhattam ezt a patinás épületet, ahol apu tanult:-)

Kicsit beszélgettem apuról és az ő 8 általánoshoz képest meglepően széles tudásáról a könyvtárban idegenvezetőként dolgozó úrral és ő azt mondta, ez azért volt, mert akkoriban nem tömték a gyerekek fejét túl sok felesleges dologgal, de ami fontos volt, azt nagyon megtanították. Azt is mesélte, hogy a kis kollégistákat (apu is az volt, hiszen a család messzebb, Szatmárban lakott) a tanárok feleségei gyakran meghívták hétvégeken ebédelni, nagyon családias volt a légkör. Jó volt ezt hallgatni, és ugyanott sétálni, ahol 70 éve ő is volt…

Sárospatak, Gimnázium

Építészeti érdekességek

Innen a város első számú nevezetessége, a vár felé indultam el, de útba esett pár érdekes látványosság.

A Hild téren áll a Művelődés Háza, Makovecz Imre alkotása.

Sárospatak, Művelődés Háza

Neki számos más épülete is áll a városban, például a közeli Hild téren egy lakóháztömb, valamint a Árpád Vezér gimnázium.

Sárospatak, gimnázium
Bár a Művelődés Házát egyes források az ország egyik legszebb épületének titulálják, engem nem hozott nagyon lázba – annál inkább a szemben levő szecessziós gyönyörűség, a Tanítóképző tömbje.

Sárospatak látnivalók

Szecesszióból is van még több szép példa a városban, például a Dezső Lajos kollégium.

De térjünk még vissza egy pillanatra Makovecz Imrére. A városközpontban áll egy kis üzletközpont, a Bodrog Áruház. Teljesen odáig voltam érte, úgyhogy le is fotóztam és átküldtem egy építész blogger kollégának, megmutatni, milyen vagány. Tőle tudtam meg, hogy ez is Makovecz-alkotás, csak épp a korai korszakából, 1969-ből. Szerintem ez egy igazi kortalan épület. Lehet, hogy egyedül vagyok ezzel a nézettel, de nekem sokkal jobban teszik, mint az új, nagyon organikus művek. Az mindenesetre tény, hogy ha valaki Makovecz Imre munkásságának rajongója, akkor Sárospatakon jó helyen van, mert nagyjából az életmű összes korszaka nyomon követhető itt számos alkotásban.

Sárospatak látnivalók

Szent Erzsébet templom

A következő megállom a Szent Erzsébet templom volt, más néven a Sárospataki Bazilika, a térség legnagyobb gótikus csarnoktemploma. A legenda szerint itt született Árpád-házi Szent Erzsébet, II.Endre király leánya, így tiszteletképpen számára egy szobrot is emeltek.

A templommal szomszédos Szent Erzsébet Házban római katolikus egyháztörténeti gyűjtemény tekinthető meg, és érdemes kimenni az épület udvarára is, ahol egy csodás kis rózsakert kapott helyet.

Sárospatak látnivalók

Rákóczi-vár

És végre elértem a Rákóczi-várhoz, Sárospatak büszkeségéhez, amely az 500 forintos bankjegyünkön is díszeleg. A remek állapotban fennmaradt vár a magyarországi reneszánsz egyik legszebb műemléke. A legrégebbi, legértékesebb része az ötszintes Vörös-torony, melynek tetejéről csodásan rálátni a várudvarra, a városra, valamint a környező tájra is.

Sárospatak látnivalók

Kimagasló értéke még Lorántffy-loggia, a magyar reneszánsz építészet kiemelkedő alkotása. Épségének megőrzéséhez hozzájárult, hogy sok más várral ellentétben a törökök nem ostromolták meg. Komoly kár később keletkezett benne, amikor 1702-ben a császáriak a külső várat felrobbantották. A romok köveit a lakosság hordta el, míg a császáriak a belső várból kényelmes palotát varázsoltak. Az 1960-as években történt meg a vár teljes renoválása, azóta látogatható a nagyközönség számára is.

Sárospatak látnivalók

A Vörös-torony csak vezetéssel látogatható, a séta körülbelül egy óra. Az udvar, valamint Rákócziak dicső kora c. állandó kiállítás önállóan látogatható. Ne hagyjátok ki a külső udvaron az ágyúöntő műhelyt sem, ahol a régészek által feltárt leletekre építették fel a modern épületet, bemutatva az egykori ágyúöntő tevékenységeket.

Érdemes körbesétálni a vár körüli parkot is, és akár megkeresni, honnan látszik úgy a vár, ahogy az 500 forintoson!

Sárospatak látnivalók

Sárospatak látnivalók

Bodrog-part

És ha már séta, akár tovább is lehet bóklászni a Bodrog partján, egészen el a hídig, sőt azon túl is, ahol néhány modern szobor tarkítja a tájat.

Sárospatak látnivalók

Megyer-hegyi tengerszem

Sárospatakról a 12 kilométeres körtúrát leíró Malomkő tanösvényen közelíthető meg a Megyer-hegyi tengerszem, Magyarország hét természeti csodájának egyike. A Malomkőbányát ugyan emberi kéz formálta, de a tónál állva mégis úgy érezzük, a természet csodáját látjuk. Az elhagyott bányagödörben kialakult tó 6,5 méter mély, a tavat körülölelő sziklák 70 méterrel magasodnak a víztükör fölé.

Megyer-hegyi tengerszem

Parkolni legközelebb Károlyfalván, a Tengerszem büfénél lehet, innen csak egy kilométer, úgy 20-25 perc séta a tó (de kérésre, fizetség ellenében terepjáróval is odavisznek, ha valamiért gond a séta). A terület belépődíj nélkül, egész évben bármikor szabadon látogatható.

Megyer-hegyi tengerszem

Cigánd

Nincs túl messze Sárospataktól Cigánd sem, ahol néhány tájházat rendeztek be.

Cigánd

Karcsa, templom

A legendák szerint tündérek építették Karcsa Árpád-kori templomát, amely alig 20 perc autóval Sárospataktól. A román stílusú templom két részből áll. A régebbi a 11-12. században épült, hatkaréjos szerkezetű körtemplom (rotunda), melyhez hasonló csak kettő van az országban: Gerényben és Kiszomborban. Amikor megnövekedett a falu lakossága, a 12-13. században ehhez építettek egy szép román templomot. Ennek bejárati oszlopfőit faragványok díszítik, a kapuzat felett pedig két faragott oroszlán látható. A régi körtemplomot azonban nem bontották le, hanem szentélyt csináltak belőle. Nem csak kívül meglepetés a templom, de belül is – még csak hasonlót sem láttam eddig!

És hogy miért nincs tornya meg harangja? Ezt is megtudjuk a legendából: „A történet szerint réges-régen a falu tavának mélyén tündérek és boszorkányok is éltek. A templomot a tündérek építették fel két nap és két éjszaka alatt, és amikor két tündér a harangot repítette az új templom felé, a boszorkányok üldözőbe vették őket. Már majdnem elcsípték a tündéreket, amikor elkurjantotta magát a pirkadatot jelző kakas, és a boszorkányoknak vissza kellett merülniük a tó mélyére. A kukorékolásra sajnos a tündérek is megijedtek, és elejtették a harangot, ami a tornyot is magával rántva elsüllyedt a Karcsa-tó mélyére.”

Karcsa templom

Karcsa templom

Szállás

Sárospatakon két éjszakát a négycsillagos Hotel Bodrog Wellnessben töltöttem, amely nemrég újult meg. Nagyon ízléses és elegáns lett, gratulálok a belsőépítészeknek! Igazi különlegesség a wellness részleg is, többféle szaunával, külső és belső jacuzzival, valamint a csodálatos esőztető zuhanyzóval. Szépek, makulátlanul tiszták és ízlésesek a szobák is, no és ami nekem mindig fontos: csendesek. Nekem legalábbis nagyon nyugodt éjszakáim voltak, nem voltak zajok a szomszéd szobákból vagy folyosóról. De a sok pozitívum mellett számomra mégis a személyzet az, ami miatt ez a szálloda belopta magát a szívembe. Annyira kedves volt minden recepciós és felszolgáló, hogy az tényleg párját ritkítja. Kedvesek, mosolygósak, közvetlenek, segítőkészek – bár ilyen személyzet lenne minden hotelben és étteremben.

Hotel Bodrog Sárospatak

Hotel Bodrog Sárospatak

Hotel Bodrog Sárospatak

Hotel Bodrog Sárospatak

Írások a megyéről:

Zemplén: kötelező programok és csemege látnivalók

Kastélyok Borsod-Abaúj-Zemplénben

Sátoraljaújhely és Hollóháza

Tokaj és térsége – látnivalók a borpincéken túl

Borsod csodálatos festett kis templomai

Patinás iskola, épen maradt vár, Makovecz életmű: Sárospatak látnivalói

Aggtelektől Mezőkövesdig – látnivalók Borsod nyugati felében

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes “közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)