Borsod csodálatos festett kis templomai

Borsod-Banhorvati

Bár a református templomok egyszerűségükről, fehérre meszelt falaikról ismertek, az országban több helyen is fennmaradtak ezt megcáfoló régi kis templomok. Ezek a kis ékszerdobozok a népművészet és egyházi művészet szemet gyönyörködtető alkotásai, és akár egy egész túrát érdemes ezek felkeresésére összeállítani. A Kárpát-medencében több ilyen templom áll, mint a maradék Európában összesen. Sok ilyen templomot találunk Szatmárban, Borsodban, a délnyugati vidéken (Baranya, Zala), a határon túl is akadnak Felvidéken és Erdélyen. Most a borsodi templomok közül jártam végig a legszebbeket és igazi lélekmelengető élményeket szereztem.

Tornakápolna

A tornai karszt ékszerdoboza a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kis zsákfalu, Tornakápolna református temploma. Nemcsak gyönyörű épülete miatt érdekes említésre a gyülekezet, hanem azért is, mert nagy valószínűséggel kevés hasonló közösség van az országban: az állandó lakosnak bejelentkezettek száma tizenkét fő, életvitelszerűen nyolcan élnek itt, közülük mindenki a református gyülekezet templomba járó tagja.

A településen a leégett, fából készült kápolna helyett 1801-ben építettek az itt lakók egy csodálatos fakazettás mennyezetű református templomot. Az évszázadok során az idő igencsak megviselte, de szerencsére még időben jött a segítség. Tornakápolna a legkisebb olyan magyarországi település, amely saját önkormányzatot tart fenn hivatallal, polgármesterrel, képviselőtestülettel, költségvetéssel. Az önkormányzat szívén viseli a református templom sorsát: hárommillió forintot adtak felújítására.

Borsod_Tornakapolna

Tornakápolnát tömegközlekedéssel nem lehet elérni, mert erre nem jár se busz, se vonat. Az egyetlen megközelítési mód a Szinpetriből kiinduló hegyvidéki út, az viszont gyönyörű.

Tornaszentandrás

A közelben található Tornaszentandrás is csodálatos célpont, méghozzá az itt található műemlék katolikus templom. Belső terében középkori falkép maradt fent, de igazi különlegessége az, hogy két szentélye van, ezzel hazánkban teljesen egyedülálló. Ilyen templomokat Tirolban találni, így felépítése valószínűleg a X. században, a falu melletti Esztramos-hegyen lévő vasérc kitermelésére idetelepített tiroli bányászoknak köszönhető. Az egyik apszisban a bányászok védőszentje, Szent Borbála szobra állt, a másikban pedig a templom védőszentjét, Szent Andrást ábrázoló kegyoltár.

Borsod-Tornaszentandras

Szalonna

Szintén a temploma miatt érdemes felkeresni Szalonnát, ahol a református templom és a fából faragott harangláb kívül-belül igazi gyöngyszem. De mielőtt rátérek erre, szeretném tisztázni, hogy a település nem a zsíros finomságról kapta a nevét, hanem a határában csobogó forrásról. Ennek vize ugyanis enyhén sós és szláv elnevezése – solna – után kapta a település a nevét.

Az 1100-as évek falusi építészetének ritka példája a szalonnai körtemplom, melyet a 13. században nagyobb hajóval bővítettek. Az időközben reformátussá lett templom erődtemplom jellegét erősíti a temetővel őt körülölelő fal és az 1765-ben mellé épített harangláb. Már kívülről is nagyon megkapó a remek állapotban levő templom. A rotunda külső falát román kori tégladíszítés díszíti, a Magyarországon máshol nem is fellelhető lépcsőzetes bélletű ablakok körül is.

 Borsod-Szalonna-templom_kulso

A rotunda belső falán fennmaradt értékes freskótöredékek négy évszázad művészetén ívelnek át, köztük a legszebbek a XII.-XIII. századi, Antiochiai Szent Margit vértanúságát megörökítő festmények. Csodálatos a karzat és a kézzel faragott, indás díszítésű szószék is.

Borsod-Szalonna

Rakacaszend

Ha még nem unalmas a templomtéma, a közeli faluban, Rakacaszenden is nagyon szép a református templom festett kazettás mennyezete. Érdekessége, hogy nemrég „fedezték fel”. Az 1970 előtt kiadott műemlékjegyzékben még nem szerepelt; a tudósok csak 1962-ben figyeltek fel arra, hogy a 19. századi átépítések eredményeként előállt jellegtelen külső értékes, középkori maradványokat takar. Nem csak a mennyezet különleges itt, hanem a feltárt 15. századi freskótöredékek is, melyeket értő kezek restauráltak. Berendezései közül a legértékesebb a 17. századi Mózes-szék. A kulcsot, mint a legtöbb helyen, egy helybéli nénitől kell elkérni – érdeklődjetek a helyiektől, megmutatják, melyik házba kell érte menni.

Borsod-Rakacaszend

Borsod (Edelény)

Az edelényi kastélylátogatás után mintegy véletlenül vetődtem el a borsodi templomhoz. Erről nem is olvastam az útikönyvekben, pedig igencsak érdemes lenne közhírét tenni, hiszen ennek festett mennyezete is csodaszép!

Borsod a vármegye névadó faluja, ma már Edelény városrésze. A templom helyén valószínűleg már az Árpád-korban is állt egy templom, legalábbis az itt talált leletek erre utalnak. A jelenlegi templomot a Bódva-völgy síksága szélén a mintegy 10 m magasra emelkedő egykori várdomb kősziklájának nyugati szélére építették 1789-97-ben.
Borsod-Edeleny

Bánhorváti

Bánhorváti templomába is érdemes bekukkantani. Három temploma közül a legrégebbi a 14. századra datálható festett kazettás református templom, amelyet tornyával együtt a 18. század elején alakítottak át. Ekkor építették rá a zárt fából készült toronysisakot, és került fel a kakas a tetejére. Az egy dolog, hogy itt is található egy fantasztikus, 144 festett táblából álló kazettás mennyezet. De érdemes a 18. századi szószékkoronát is alaposan megvizsgálni, azon ugyanis egy pelikánt fedezhetünk fel!

Borsod-Banhorvati

Sajószentpéter

A festett kazettás mennyezetű templomokat kedvelőknek kötelező célpont Sajószentpéter református temploma is, melynek belső terében 173 kazetta pompázik. A templom eredetileg katolikus templomnak épült a 14. században, gótikus stílusban. 1550-ban került a református gyülekezethez, és ők azonnal lefestették a freskókat, lebontották az oltárokat. Amit ők nem tettek tönkre, azt befejezte az 1752-es tűzvész: a templom eredeti gótikus boltozata beszakadt, a berendezés teljesen kiégett, még a harangok is összeolvadtak. Két év kellett a helyreállításhoz, ekkor a régi tetőzet helyett a festett fakazettából álló mennyezettel fedték be.

Borsod-Sajoszentpeter

Szentsimon

Szentsimon községet csak 1979-ben csatolták a szomszédos acélvároshoz, Ózdhoz. Gótikus külsejű templomának nagy része az 1200-as évekből származik, de a következő évszázadban máris átépítették a gótika jegyében, és megtoldották az új szentéllyel. A torony érdekessége, hogy a kereszt mellett van rajta iszlám félhold és református csillag is- úgy látszik, itt magától értetődő a vallásbéke. Ha nincs mise, zárt ajtók fogadják a látogatót, de a szomszédos plébánián vagy a szemközti házban kopogtatva előkerül a kulcs és bebocsátást nyerhetünk a bámulatos belső térbe. A mennyezet színes reneszánsz fatáblái 1650-ből származnak, és egészen más stílusúak, mint a későbbi népies festések, amiket az Ormánságban (például Drávaiványiban) vagy Szatmár-Beregben (például Tákoson) láthatunk. Ezeken túl a freskótöredékek hívják fel magukra a figyelmet, melyeket 1330-ban és 1423-ban festettek a falra, Sárkányölő Szent György és a háromkirályokat fogadó Mária alakjáról. De egyik kazetta sem olyan érdekes, mint amelyik a szocializmus éveiben került pótlásként a mennyezetre:-)

Borsod-Szentsimon

Radostyán

Radostyán jellegzetes látnivalója az 1784-ben emelt, festett famennyezetes, mellvédes karzatú temploma. A templom délnyugati sarkánál áll a barokk faépítészet egyik remek és épségben maradt példánya, az 1762-ben épített hatszögletes, 16 méter magas fa harangtorony, melyet 2011-ben teljesen felújítottak. A harangtorony kétrészes, és ezzel egyedülálló az egész országban.

Borsod-Radostyan

Írások a megyéről:

Zemplén: kötelező programok és csemege látnivalók

Kastélyok Borsod-Abaúj-Zemplénben

Sátoraljaújhely és Hollóháza

Tokaj és térsége – látnivalók a borpincéken túl

Borsod csodálatos festett kis templomai

Patinás iskola, épen maradt vár, Makovecz életmű: Sárospatak látnivalói

Aggtelektől Mezőkövesdig – látnivalók Borsod nyugati felében

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes “közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)