Kastélyok Borsod-Abaúj-Zemplénben

Hejce, Eszterházy-Püspöki kastély

Az országot járva már rutinosan tudom kategorizálni a kastélyokat: romos, üres, nem látogatható magántulajdon, közintézmény (iskola, kórház, idősek otthona), múzeum és kastélyszálló. Nos, Borsod-Abaúj-Zemplénben is hasonló a helyzet, ezekből mind található legalább legalább egy- de nézzük sorban!

Romos, üres kastélyok

A leggyatrább állapotban kétségkívül Abaújszántó (Cekeháza) Patay-kastélya. Az 1820-as években klasszicista stílusban épült kastély nagyjából az összeomlás határán áll, úgyhogy nem is igazán ajánlom, hogy bemenjetek, a nagyterem közepén például jókora lyuk tátong. Körülötte hasonlóan romos, elhagyott épületek minden irányban – bizonyára ezek gazdasági célokat szolgálhattak.

Cekeháza

Mielőtt nagyon nekibúsultam volna, sikerült beszélnem a polgármesterrel és kiderült, hogy a helyzet rózsásabb, mint ahogy első blikkre látszik. Sok tulajdonosváltás és huzavona után az önkormányzat kezében van a tulajdonjog, akik nagyon eltökéltek, hogy felújítsák a kastélyt és kiadják üzemeltetőnek. Kiállítóteret, éttermet szeretnének majd nyitni, de persze ez még odébb van – de a szándék és terv legalább már megszületett!

Cekeháza

Nagy bánatom volt, hogy nem jutottam be Ragály úgynevezett fehér kastélyába, ugyanis az internetes információk szerint az emeleti díszteremnek nagyon szép majolika padlója van. A szomszédos épületben – ami történetesen szintén kastély -, székelő önkormányzati dolgozók se tudták kinyitni nekem, magántulajdon és senkinek nincs ott hozzá kulcsa.

Szirmabesenyő Szirmay-kastélya egy érdekes állapotban van. Elkezdték felújítani, részben új tetőt és külső festést is kapott, de másik része tégláig csupaszítva áll. A helybéliek szerint elfogyott a pénz, újabb forrásokra várnak.

Szirmabesenyő Szirmay-kastély

Felújításra váró kastélyok, melyeknek van már jó gazdája

Fáj, Fáy-kastély

Fáj központjában álló nemesi kastélyt a Fáy család építtette a 18. század derekán. A kastély virágkorában, gróf  Fáy István, zenész és zenetörténész zenei találkozókat, un. „muzsikai Akadémiákat” rendezett falai közt. Az ő megbízására készültek a díszterem hatalmas, mitológiai jeleneteket ábrázoló stukkó-domborművei, Marco Casagrande klasszicista stílusú alkotásai.

Fáj, Fáy-kastély

Casagrande alkotásai közé tartoznak az egri székesegyház, vagy az esztergomi bazilika szobordíszei is. A régészeti feltárás során a díszteremtől balra több teremben került elő különböző korokból származó – a barokktól egészen a XX. századig terjedően – díszítő falfestés. 1900 körül készültek az épületben ma is föllelhető cserépkályhák.

Fáj, Fáy-kastély

Az épületben utoljára iskola működött – a látogatásomkor épp szolgálatban levő őr is ide járt még általánosba. Ő engedett be a termekbe, és mesélte azt is, hogy a szomszédos gazdasági épület padlásán annak idején dohányt szárítottak, mert a környéken az nagyon jól megtermett.

Jelenleg a Nemzeti Örökségvédelmi és Fejlesztési Nonprofit Kft.-hez tartozik. A kastély eredetileg szerepelt a Nemzeti Kastélyprogram listáján, de 2016-ban a programot felülvizsgálták, és ekkor több sorstársához hasonlóan kikerült a felújítandó műemlékek közül. A kastély amolyan szürke zóna a látogatható és urbex helyszínek közt. Ha épp meglát az őr, minden gond nélkül beenged, belépőt nem kér, még körbe is vezet, de állandó nyitva tartás nincs.

Fáj, Fáy-kastély

Dédestapolcsány, Serényi kastély

Dédestapolcsány kastély a szocializmus évtizedeiben SZOT üdülő volt, de a rendszerváltás után csak kallódott és pusztult. Jelenleg magántulajdonban van és épp megkezdődtek a munkálatok a felújítására, úgyhogy reménykedhetünk, hogy erőre kap.

Közintézmények

Szendrő Csáky-kastélya a Közművelődési Központnak és a könyvtárnak ad otthont. Sály Eötvös-Gorove kastélya bentlakásos gyógypedagógiai iskola. Elég jó állapotban van az épület és néhány apró részlet – például kovácsoltvas falilámpa – bent is megmaradt.

Tornanádaska Hadik-kastélyában gyógypedagógiai intézet üzemel, így ez nem látogatható. Ragály sárga színű Balassa-kastélyában a polgármesteri hivatal működik. Mellette áll egy üres, fehér színű kastély, a Ragályi-kastély, de az elhagyatott.

Ragaly

Bodrogolaszi Lónyay-kastélya egyházi tulajdonban van, a Chemin Neuf közösség tulajdona. Anyagi erejüket meghaladja a kastély felújítása, ezért az lassan halad. A közösség nyaranta táborokat, elvonulásokat szervez házaspároknak, gyerekeknek.

Bodrogolaszi Lónyay-kastély

Európa mértani középpontja

Tállya Maillot-kastélya nemrég szépen megújult, de sajnos turistaként nem látogatható, csak akkor van nyitva, amikor épp valami rendezvényt tartanak itt. Ki kell fogni legközelebb egy kiállítást, úgy bizonyára bejuthatok majd!

Felsőzsolca Bárczay-kastélya szépen felújítva áll az út mellett, könyvtár üzemel benne.

Felsőzsolca Bárczay-kastély

Magántulajdonban levő, épp nem üzemelő hotelek

Pusztaradvány, Pallavicini-kastély

Pár éve zárt be Pusztaradványban a Pallavicini kastély, és még meglehetősen jó állapotban van. Az 1850-es évek közepén épült kastélyban a világháború után tanácsháza működött, aztán üresen állt és állapota nagyon leromlott. 2001-ben a Candela Kft.vásárolta meg, és nyitotta meg három évvel később pompás kastélyszállóként.

Pusztaradvány, Pallavicini-kastély

A kedves kis hétszobás hotel még a Historic Hotel of Europe minősítést is megkapta. A tulajdonos aztán úgy döntött, nem foglalkozik vele többet.

Pusztaradvány, Pallavicini-kastély

A hotel bezárt, de szerencsére akadt új, szlovák tulajdonosa. Jelenleg még üres, de nagyon bízom benne, hamarosan újra üzemel!

Pusztaradvány, Pallavicini-kastély

Magántulajdonban levő, felújított kastélyok

Sajólád Erdődy-kastélya az utolsó netes fotók szerint igencsak romos állapotban volt, úgyhogy eléggé meglepődtem, amikor egy csodásan felújított épület fogadott.  Hát még akkor hogy elcsodálkoztam, amikor körbesétálva a telket a kastély hátsó részén egy hatalmas madárreptetőre lettem figyelmes. Jó nagy rikácsolást csaptak a madarak, nem laknék a szomszéd utcában!

Sajólád Erdődy-kastély

Funkciót vesztett, korábbi közintézmények

Szalonna, Bódis-Gedeon kastély

Szalonna kastélya nem olyan régen még iskola volt. A gyerekek az udvaron felhúzott új épületbe költöztek, a régi kastélyépület pedig rohamosan pusztulásnak indult.

Putnok, Serényi kastély

A városközpontban, kiemelt helyen és szép nagy kertben álló, még romosan is fenséges Serényi-kastély utoljára szociális foglalkoztató volt. Annyira jó helyen van, hogy tényleg nem érti az ember, miért nincs hotelként, közösségi helyként hasznosítva. Magántulajdonba került, és legalább annyi történt, hogy új tetőt kapott, ne ázzon az épület.

Putnok

Hejce, Eszterházy-Püspöki kastély

Szintén csak pár éve üresedett meg Hejce egyházi tulajdonban levő Eszterházy-Püspöki kastélya, ahol eleinte apácák éltek, majd szeretetotthonként üzemelt. Internetes fotók szerint gyönyörű kápolnája van, de nem sikerült bejutnom. A jóindulatú őr ugyan telefonált a gondnoknak, az egyetlen embernek, aki leveheti az ajtóról a plombát, és még ő is segítőkész volt, igyekezett engedélyt szerezni nekem az egyháztól, de az kerek perec megtagadta azt.

Hejce, Eszterházy-Püspöki kastély

Kéked, Melczer-kastély

Szintén nem sikerült bejutni Kéked Melczer-kastélyába. Ez utoljára kastélyszálló volt, de 2012  óta üresen áll. Állami tulajdon, őrzik és senkinek fogalma nincs, mi lesz vele. A korábbi polgármester, az egykori tulajdonos unokája nyilatkozott esetleges tervekről, de egyelőre nem történt semmi.

Dubicsány, Vay-kastély

Hasonló a helyzet Dubicsányban is, ahol a Vay-kastély pár éve még kastélyszálló volt. Most egy tábla áll a kapun, miszerint 2019-ben felújítják, van is építőanyag a kertben, de láthatóan leállt a munka.

Monok, Andrássy-kastély

Több nekifutásra sikerült csak bejutnom az Andrássy-kastélyba, az egykor iskolaként működő csodás épületet ugyanis most újítják fel. Sajnos csak egy részét, a kápolnát, ez ugyanis  egyházi tulajdon és nekik sikerült forrás szerezni a munkákra.

Monok, Andrássy-kastély

A kastély többi része az önkormányzat kezében van, és pici település lévén esélytelen erre kigazdálkodni elég pénzt. Pedig igencsak jó lenne megmenteni a dísztermet is, ugyanis ott gyönyörű freskók vannak. Még úgy is álomszépek, hogy évtizedekig tornateremnek használták a helyiséget – a falakon ott virítanak a nyomok, ahova a bordásfalakat rögzítették.

Monok, Andrássy-kastély

Kastélyszállók

Hernádvécse, Vécsecity

A legbizarrabb élmény Hernádvécsén ért: az egykori Sardagna-kastélyt, jelenlegi nevén Vécsecity kastélyszállót egyszerűen nem tudtam hova tenni magamban. Egy debreceni házaspár, Dr. Takács Tibor és felesége vásárolta meg a kastélyt, akik a saját ízlésükre formálták. Többféle stílusú szoba van az egészen szürreális épületben. Néhol úgy néz ki, mint egy régi kastély, máshol pedig mint egy giccses arab bevásárlóközpont. Az mindenesetre biztos, a gyerekeknek igazi kaland lehet itt lakni!

Hernádvécse, Vécsecity

Bánhorváti, Platthy kastély

Nem is annyira szállás, mint inkább kiállítási helyszín a Platthy-kastély, bár egyes internetes lapok szerint korlátozott számban szállásra is lehetőség van itt. Szépen felújított, magántulajdonban levő épület, ahol igyekeznek színvonalas rendezvényeket tartani.

Telkibánya, Károlyi-kastély

Telkibányán csodálatos helyen, az erdő mélyén bújuk meg a Károlyi-vadászkastély, amely Ezüstfenyő Hotel néven üzemel. Az 1930-as években tiroli stílusban épült, faborítású kétemeletes épületet egy hat hektár nagyságú erdő veszi körül. A Telkibányán főként erdőgazdálkodást folytató Károlyi család a vadászkastély belső berendezési tárgyait darabonként válogatta össze Ausztriában. A II. világháború után állami tulajdonba került kastélyban munkásüdülőt építettek ki, majd turistaházként működtették. Az épületegyüttes 1998-ban  került magánkézbe, ekkor kezdődött meg felújítása, és napjainkig szépítgetik, bővítik.

Tarcal, Degenfeld Kastélyszálló

Annyi romos, lepusztult kastélyt láttam már az országban, hogy mindig piros betűs ünnep, amikor találkozom egy sikertörténettel. Tarcalon a Gróf Degenfeld Kastélyszálló egy ilyen örömteli sztori. Gróf Degenfeld-Schonburg Imre mint az egyik legjelentősebb tokaji szőlőbirtokos alapítója volt az 1857-ben megalakult Tokaj-hegyaljai Bormívelő Egyesületnek. A második világháborút követően a család elhagyni kényszerült az országot, ezért munkásságuk több évtizedre megszakadt. A rendszerváltás után a gróf leszármazottja, Degenfeld Sándor visszatért Magyarországra és nekilátott a család birtok újjáépítésének. Tarcalon megvásárolt egy évszázados pincét, környezetében jelentős szőlőterülettel, valamint ugyancsak megvette a lepusztult Degenfeld-kastélyt. Néhány éves felújítás után négycsillagos szállodaként nyílt meg az épület. Mindössze 21 szobája van, úgyhogy bár impozáns, belül egy barátságos és családias kis szálloda.

A Tokaji borvidéken abszolút egyedülálló ez a chateau-stílusú birtokközpont, amely kastély, szőlő és pincészet szoros együttese. A Degenfeld-családnak nem ez volt az egyetlen kastélya (áll egy-egy Tégláson, Szirákon és Baktalórántházán is), de ma már csak ez kötődik hozzájuk.

Gróf Degenfeld Kastélyszálló

Lillafüred, kastélyszálló

Lillafüreden a kastély amolyan állami beruházásként épült 1925 és 1929 között, a borsodi főispán parancsára. A városrész az ő leányának, Erzsébetnek a nevét viseli, ugyanis a lányt Lillának becézték. A palotaszálló vendégei elsősorban a korabeli elit köreiből kerültek ki, kongresszusokat, konferenciákat rendeztek falai közt. A háború után SZOT-üdülő lett, majd a Hunguest Hotels kezelésébe került.

Újhuta, Újhuta kastélyszálló

Újhután, a Tolcsva patak keskeny völgyében áll az Újhuta kastélyszálló, leánykori nevén a Bretzeinheim-Waldbott-kastély. Kívül 19. századi, belül modern és elegáns, gyakran veszik igénybe esküvőkre, rendezvényekre.

Újhuta, Újhuta kastélyszálló

Pompás múzeumok

Füzérradvány, Károlyi-kastély

A csodálatos kastélyról külön írás szól:

Vendégségben egy grófi családnál: Károlyi-kastély, Füzérradvány

Füzérradvány, Károlyi-kastély

Sárospatak, Várkastély

Sárospatak várkastélya az egyik legépebben megmaradt, csodás kastély, melynek különösen legrégebbi része, a Vörös-torony izgalmas. A kastélyról a Sárospatakról szóló írásomban mesélek részletesebben.

Patinás iskola, épen maradt vár, Makovecz életmű: Sárospatak látnivalói

Pácin, Várkastély

A pácini várkastély Magyarország legnagyobb reneszánsz kastélya. A pompás épületben a várkastély történetével, valamint a Bodrogköz népművészetével ismerkedhetünk meg.

Pácin, Várkastély

Golop

Hogy kerül egy 639 fős kis településre két pompás kastély, ráadásul ugyanarra a telekre?

A kisebb alapterületű, zömök hófehér várkastély már messziről feltűnik a falu felé haladva. Az 1590-ben felhúzott kastélyt Golopi Gáspár építtette. A Golopi család kihalásával az Ibrányi, majd a Vay család kezére került a reneszánsz épület, ez utóbbiak egészen 1945-ig használták. Alapos renoválás után jelenleg magántulajdonban van, nem látogatható, bár időnként fotózásokra bérbe adják.

A tujasor másik oldalán egy teljesen más stílusú kastély áll: földszintes, hosszan elnyúló épület. 1820 körül a családfő, Vay Miklós Zemplén megyei tisztséget kapott, aminek feltétele volt, hogy a megyében lakjon. Igen ám, de a kastélya Abaúj megyéhez tartozott, épp a birtokán futott át a megyehatár. Nem volt mit tenni, a régi kastély szomszédságában felhúzott egy újat, egy egyszerű, klasszicista épületet. Ez a háború után sokáig iskola volt, de ma címertárnak ad helyet.

Annak a története is érdekes, hogy kerültek a címerek ide. A település jelenlegi polgármestere, egy fiatal hölgy pár éve Budapesten volt még diák és ellátogatott egy kiállításra. Ott ismerkedett meg Szabadiné Sinkó Ilonával, aki tűhímzéses technikával több száz nemesi és királyi család, városok és egyházak címerét készítette el. Épp panaszolta, hogy ennek keres méltó helyet, amikor Angelovics Helgának eszébe jutott a falujában üresen álló kastély. Sikerült ideköltöztetni a gyűjteményt, amely ma bejelentkezéssel megtekinthető.

Golop kastély

Szerencs, Rákóczi-várkastély

Szerencs várkastélya ugyan nem annyira látványos, mint néhány más társa és falairól panoráma se nyílik a városra. Mégis érdemes felkeresni, ugyanis falai közt egy nagyon érdekes kiállítás bújik meg: az ország legnagyobb képeslapgyűjteménye!  A kollekció megalapozója Dr. Petrikovits László fogorvos volt, aki 1968-ban nagylelkűen 400 ezer képeslapot adományozott a településnek. Kérése mindössze annyi volt, hogy hozzanak ebből létre egy múzeumot és az anyagot soha ne vigyék el a városból. A várnak épp voltak kiállításra váró üres termei, így hamarosan megtöltötték a tárlókat a csodás régi képeslapok. Azóta 1 millió darabosra bővült a gyűjtemény, de ennek mindig csak kis töredékét tudják kiállítani.

Szerencs, Rákóczi-várkastély

Szerencs, Rákóczi-várkastély

Edelény, L’Huillier–Coburg-kastély

Az ország egyik legnagyobb kastélyáról önálló bejegyzés készült:

Edelényi kastély – ahol nagyszerűen megfér együtt a történelem és a modern

Edelényi kastély

Tolcsva kastélyairól pedig itt olvashattok:

Tokaj és térsége – látnivalók a borpincéken túl

Szirmay-Waldbott kastély

Írások a megyéről:

Zemplén: kötelező programok és csemege látnivalók

Kastélyok Borsod-Abaúj-Zemplénben

Sátoraljaújhely és Hollóháza

Tokaj és térsége – látnivalók a borpincéken túl

Borsod csodálatos festett kis templomai

Patinás iskola, épen maradt vár, Makovecz életmű: Sárospatak látnivalói

Aggtelektől Mezőkövesdig – látnivalók Borsod nyugati felében

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes “közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)