Pest megyei kastélyok – romhalmaztól palotáig

Gödöllő királyi kastély

Meglehetősen komoly projekten vagyok túl – az elmúlt hetekben végigjártam Pest megye összes, az interneten fellelt kastélyát. Igencsak vegyes a kép, hiszen van, amiből mindössze néhány kődarab maradt, de találtam pompás állapotban levő, látogatható remekműveket is. Nézzük sorban, a legszomorúbbtól a legszebbekig:

Kastélynyomok, romhalmazok

Érd legrégebbi, 15. századi gótikus építménye a Kutyavár vagy vadászkastély volt. A legenda szerint Hunyadi Mátyás építtette vadászkutyái és pecérei számára. Ma már ebből csak egy romos faltöredék látható. Ennél is kevesebb, néhány timpanonos oszlopdarab maradt fenn egy közel félezredes múltú Szapáry-kastélyból Érd-Ófaluban. A 2. világháborúban hadikórházként használt kúriát később teljesen elbontották és építési anyagként hasznosították. Szintén csak töredékek találhatóak Albertirsán a Szeleczky-Szapáry kastélyból, a díszes kapuból és boltíves kerítésből maradt csak fenn egy kisebb rész – elég lehangoló látvány.

Még az egész épület áll, de meglehetősen elhanyagoltan Rádon. A barokk Muslay-kastély a 18. század második felében épült. A háború során német és orosz katonák szálláshelye is volt, majd iskola és óvoda működött az épületben, később lakásokat alakítottak ki benne. Ma már üres, romos, nem látogatható.

Váchartyán 18. századi birtokosa, a Gosztonyi család, több udvarházat is építtetett. Ezek közül a földszintes, oromdísszel hangsúlyozott gazdag copf díszítésű Rudnay-kastély 1802-ben épült kora klasszicista stílusban. Az épület jelenleg állami tulajdonban van és üres.

Váchartyán-Rudnay-kastély

Szentmártonkátán a Prónay-Dessewfy-kastély 1810 körül épült, 1945 után gépállomás működött benne. Később irodákat és lakásokat alakítottak ki a földszintes épületben. A kastély a mellette lévő Termelőszövetkezet tulajdonában áll, jelenleg nem használják semmire. Eléggé romos, belülről is kifosztottnak tűnik, nem látogatható.

A Gödöllőhöz közeli Babatpusztán az egykori Grassalkovich-istállókastélyt csak kívülről lehet megnézni. Az épület 1976-ban került a Gödöllői Agrártudományi Egyetem fennhatósága alá, de kihasználatlanul áll, állapota folyamatosan romlik.

Gödöllő-Babatpuszta

Abony tele van lepusztult, romos kastélyokkal és kúriákkal. A Vigyázó Antal által 1830-ban építtetett klasszicista kastély fel van törve, belül nagyon romos minden, több helyen már a födém is beszakadt. A barokk Vigyázó-kúriát 1800 körül a Csák család építtette. A kúriát később lakóházként hasznosították, az épület alatti hatalmas dongaboltozatos pincében egy időben galériát rendeztek be, amelyet a múzeum működtetett. Az egykori parkból csak kis töredék maradt, maga a kúria ma üresen áll.

Abony-Vigyázó-kúria

Gombán siralmas állapotban találtam a helyi TSZ által használt Bárczay-Máriássy-kastélyt és a teljesen elhagyatott barokk stílusú Patay-kastélyt is.

Üres, de még viszonylag jó állapotban levő kastélyok

Pátyon a klasszicista Splényi (Várady)-kastély nevezetessége, hogy internetes források szerint kerítése 48-as puskacsövekből készült – bár ezt helytörténész nem erősítette meg. 1945 után különböző szervezetek más-más célra használták a kastélyt, Páty Önkormányzata 2008-ban vásárolta vissza, jelenleg üresen áll.

Páty-Várady-kastély

A ráckevei pompás Savoyai-kastély az ország legkorábbi barokk kastélya, Johann Lucas von Hildebrandt építész tervezte a bécsi elővárosok „nyaralókastélyainak” stílusában. Használták raktárnak és magtárnak is, sőt, az 1960-as évekre már olyan rossz állapotba került, hogy csaknem összedőlt. Az 1970-es években felújították, 1985-2017 között szálloda működött benne. 2017 elején került új tulajdonoshoz, azóta üresen áll.

Ráckeve-Savoyai-kastély

Hasonló a sorsa Visegrádon az itáliai villák hangulatát idéző, romantikus stílusú Erdődi Pálffy Daun-kastélynak, mely az 1890-es években épült nyaraló céljára. Az épület 1945 után szakszervezeti üdülő, majd 1990 után a Fővárosi Önkormányzat nyaralója volt. Új tulajdonosa, Virág Endre teljeskörűen felújította, de ma már ismét hanyatlik az állapota. Eladó.

Visegrád-Erdődi-kastély

Szobon, az Árpád utca és a Duna-part között fekszik a Luczenbacher család kastélya, melyet a csődbe jutott családtól 1930-ban a lazarista rend vásárolt meg. 1950-ben a rendek megszüntetésekor felszámolták a papneveldét, majd államosították az épületet nevelőotthon céljára. A rendszerváltás után visszakapta a rend a kastélyt, amely kollégiumként működött, de jelenleg üresen áll.

Bernecebarátin a 18. századi Huszár-kastélyban a II. világháború alatt magyar tüzérek állomásoztak, majd az oroszok kórháznak használták az épületet, így a háborút viszonylag sértetlenül vészelte át. Az államosított kastélyban 1945 után iskolát rendeztek be, majd az új iskola épületének megépítése után gyermekotthon működött benne, jelenleg üresen áll.

Acsán a négy saroktornyos barokk Prónay-kastély egy elvadult kert közepén áll, alig látni, fotót sem tudtam róla készíteni. Egy falubéli szerint évente egyszer rendezvényt tartanak itt, akkor látogatható. Annyit sikerült kivenni, hogy a tető új, így legalább nem ázik be.

Aszódon a Podmaniczky Kastély az 1700-as évek első felében épült Podmaniczky I. János megrendelésére és ezt követően 250 éven keresztül a család birtokainak központja volt. A kastélyban sok díszítés nem maradt, egyedül a Sándor-szárny díszterme maradt érintetlen, ami csodálatos. Helyreállítása az 1970-es évek végén történt meg. Az államosítás után általános iskola, majd 1981-től a Pest Megyei Levéltár raktára költözött az épületbe. Állapota a rendszerváltás óta folyamatosan romlik. A kastély jelenleg állami tulajdonban van, üresen áll és sajnos nem látogatható.

Aszód-Podmaniczky-Kastély

Sülysápon a késő barokk Sőtér-kastélyt a 18. század közepén a Sőtér család építtette. A kastély egyemeletes, késő barokk stílusban épült, melyet az évek során folyamatosan bővítettek. A kastélyépület 1945 előtt a katolikus egyház tulajdona volt, az irgalmasrendi apácák zárdájaként és óvodaként működött. A II. világháború után, 1996-ig általános iskolai oktatás folyt benne. Az épület jelenleg üres, felújításra vár. A Manno-kastélyt Nyáry Pál, Pest vármegye alispánja kezdte építtetni 1844-ben. Halála után a kereskedőként és hadiszállítóként meggazdagodott, görög származású Mannó család vette meg. 1965 óta óvoda működött az épületben egészen 2006 végéig. A részben felújított kastély a Pátria Takarékszövetkezet tulajdonában van, jelenleg nem látogatható.

Magántulajdonban levő, nem látogatható kastélyok

Fogalmam nincs, milyen állapotban van, ugyanis az utcáról alig látható Tésán a Foglár-kastély, Galgagyörkön az Ibrányi kastély és  Maglódon a Wodiáner-kastély.

Sülysápon az 1770 körül emelt Grassalkovich-vadászlak 2000-ben került mostani tulajdonosa, egy magáncég (EBM-Papst Kft.) tulajdonába. Az épületet láthatóan felújították, szép állapotban van, de nem látogatható. Szintén egy cég tulajdonában van és irodaként, raktárként hasznosított Tápiószecsőn a Hevesy-kastély, aránylag jó állapotban. 

Tápiószecső-Hevesy-kastély

Magántulajdon, és láthatóan tökéletesen karbantartott a törökbálinti Walla kastély.

Törökbálint-Walla-kastély

A zebegényi Duna-parton büszkén magasodik a Dőry-kastély, de alig látszik az utca felől, inkább a folyón hajózva lehetne megnézni:-) Szintén magántulajdon, illetve a Botanica vendégházhoz tartozik Dánszentmiklóson a Plósz-kastély, de az utcáról nem látható, mert kitakarja egy másik épület.

Közintézményként funkcionáló kastélyok

Halásztelken az eklektikus, leginkább neobarokk stílusú Malonyai-kastélyt (Rákóczi u. 68) 1892-ben építették. Az épületegyüttes sokáig üresen állt, majd TSZ-irodának használták, később magánlakások részére történtek benne átalakítások. 2005-ben újították fel, azóta újra eredeti pompájában csodálhatjuk. Jelenlegi üzemeltetője a tábla szerint az önkormányzat; a kastélyt esküvők, koncertek, előadások, konferenciák rendezésére használják.

Halásztelek-Malonyai-kastély

Törökbálinton, az 1701-ben, a jezsuiták által épített Majláth-kastély az 1920-as évek óta tüdőszanatórium, míg Tápiógyörgye Györgyey-kastélya pszichiátriai intézet. Pilisen a két szép barokk toronnyal díszített Beleznay-Nyáry-kastély diákotthon – érthetően ezek az intézmények nem látogathatóak.

Biatorbágyon két kastély is van (Farkas-, Szily- és Fáy-kastély, Sándor-Metternich kastély), mindkettő iskolaként működik.Ugyancsak iskola Tereskén a klasszicista, földszintes Huszár-kastély, Pécelen a Fáy-kastély, valamint a penci Evva-kastély.

Penc-Evva-kastély

Minden iskolaként hasznosított kastély közül a kedvencem Vámosmikolán az egykori Esterházy-, majd Huszár-kastély lett, amely nagyon szép állapotban van. Elég sok helyen megmaradtak a boltíves belső részek, valamint különböző gipszstukkó díszítések a tantermek plafonjain. A kastély parkja gyönyörű, szélén a Börzsöny patak csordogál.

Vámosmikola-Huszár-kastély

A legnagyobb gyermekintézmény a gyömrői Teleki-kastély. Ez 1770 táján épülhetett, majd gróf Teleki Sámuel megrendelésére, nagy valószínűséggel Hild József tervei alapján 1847 környékén klasszicista stílusban átépítették. A háborút a Teleki kastély szinte sértetlenül átvészelte. 1945-ben az idelátogató még megcsodálhatta a gyönyörű bútorokkal berendezett, gazdag festményekkel és szobrokkal díszített belső tereket. Aztán a kastély gazdáit elkényszerítették, a berendezést és a mozdítható, építkezésnél felhasználható anyagokat széthordták. A hatvanas években vetődött fel a kastély megmentésének a gondolata, akkor felújították. A Teleki-kastély épületében napjainkban általános iskola, speciális szakiskola, valamint egy gyermekotthon lakásai találhatóak.

Gyömrő-Teleki-kastély

Óvodának ad otthon Pilisszántón a magasföldszintes, klasszicista Baross-kastély, Gödön a Madách-kastély, Dánszentmiklóson a Muzsik-kastély, valamint Váchartyán Gosztonyi-kastélya.

Nagykovácsin a Teleki-kastély 1958-től 2008-ig Erdészeti Nevelőotthonként működött. Az épületet kiürítették, használata megszűnt. Nagykovácsi önkormányzata a Magyar Cserkészszövetség tulajdonába adta, csak a park látogatható.

Csobánkán Martin Sándor orvos 1897-98-ban épített szanatóriumot, s a környéket elhunyt feleségéről nevezte el Margit-ligetnek. 1909-ben Wettenstein József, a tüdővész elleni szérum feltalálója vette meg és tüdőszanatóriummá alakította. 1917-től hadiárvaházként működött, majd 1950-től a legutóbbi időkig a Gyógypedagógiai Intézet otthonaként szolgált. Az ingatlan jelenleg a Missziós Nővérek tulajdona és a kastélyt a Böjte Csaba atya által alapított Dévai Szt Ferenc alapítvány használja. Nem látogatható, de rendezvényekre bérelhető. Apácák laknak Felsőgödön a Szapáry-Hajcsi kastélyban és Verőcén az impozáns Migazzi-kastélyban is.

Verőce-Migazzi-kastély

Bernecebarátin a 19. század végén épült Szokolyi-kastély a XV. Kerületi Önkormányzat Gyermeküdülője.

Galgagyörkön a Tahy-kastélyt a helyi önkormányzat 1994 és 1996 között felújította, jelenleg a Polgármesteri Hivatal, gyermek- és felnőtt orvosi rendelő, a Rendőrség és Művelődési Ház található benne. Hasonlóképp városi intézmények működnek Bugyi 2001-ben felújított Beleznay-kastélyában, ahol a művelődési ház és a könyvtár mellett internet szoba, valamint ifjúsági és mezőgazdasági infópont is helyet kapott. Örkény Pálóczy-Horváth-kastélya  jelenleg a város művelődési házaként működik.

Hotelként hasznosított kastélyok

Tóalmáson a Prónay-kastélyhoz kétszer is elutaztam, de egyszer se jutottam be. Pedig a fotók alapján az előcsarnokot íves falépcső díszíti, a kastély hangulatos üvegház csatlakozik, a kertben pedig egy víztorony is emelkedik. A háború után államosították, gyermeküdülőként használták. 1989-től a WOL Élet Szava Magyarország Alapítvány tulajdonában került, a kastélyban és a parkban iskola csoportok táboroznak. Pilisszántón az Orosdy-kastély jelenleg a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában áll és elsősorban ez is iskolás csoportoknak nyújt szálláslehetőséget.

A Balogh-kiskastélyt Pusztazámoron az 1990-es évek második felében Krajcsovics János régiségkereskedő vásárolta meg és az eredeti tervek és dokumentumok alapján képzett mesterekkel restauráltatta az épületet. A kastély jelenleg lovas kastélyfogadóként üzemel, hat szobáját egyben értékesítik családok, baráti társaságok számára.

Pusztazámor-Balogh-kiskastély

Pomázon a remek állapotban levő, 2004-2007 közt felújított Teleki-Wattay Kastély zeneművészeti rendezvényközpontként és kastélyszállóként üzemel.

A versegi Podmaniczky-kastély a 90-es évek elején a Budapesti Ingatlan Rt. tulajdonába került és napjainkban 23 szobájával kastélyszállóként üzemel. Főleg rendezvényekre és gyerekes családokra specializálódtak. Szintén rendezvényekben – például esküvőkben – erős Bugyi nagyközségben a több hektár ősparkkal körülhatárolt, magánkézben levő Forster Vadászkastély.

Látogatható kastélyok

A megye legnevesebb kastélya a gödöllői Grassalkovich-kastély, ezt a Gödöllőről szóló írásomban mutattam be részletesebben.

Fóton a ma látható, pompás klasszicista kastélyt vélhetően több lépcsőben alakították ki: az 1820-as, -30-as években megkezdett munkát a következő évtizedben Ybl Miklós fejezte be. A második világháború során a család elhagyta az épületet, amelybe frontkórház költözött. 1957-ben egy frissen megalakított gyermekotthon került a kastélyba. Később a kastélykertben kialakult a „gyermekváros”, azaz kisebb-nagyobb épületetekbe költöztek ki a lakóhelyiségek, iskolák, míg a klasszicista műemlék csak a konyhának, ebédlőnek adott otthont.  Ma már a hatalmas kastély szinte üres. A márványteremben esküvőket és konferenciákat szoktak tartani, a földszinti termeket időnként rendezvények számára adják ki. Ez a rész látogatható is, egy órás idegenvezetéssel.

Károlyi László 13 éves volt, amikor menekülni kellett. A következő 50 évet Svájcban töltötte, majd Peruban egy kávé-ültetvényt vezetett, később pedig Londonban dolgozott. Titkon mindig reménykedett, hogy egyszer visszatérhet Fótra, és mikor 1995-ben a lehetősége adódott visszaköltözni a kastélyba, elfogadta az ajánlatot és a Gyermekközponttól bérbe vette a baloldali szárnyépület emeletét – a mai napig itt él.

Fót-Károlyi-kastély

Izgalmas kuriózum Tápiószelén a Blaskovich-kúria, az ország egyetlen köznemesi kúriamúzeuma. Az úri lakot 1906-ban Viczián Kálmán építette, Blaskovich György és János 1912-ben vásárolta meg. A két fivér nem menekült el a háború során, és a falu népe szerető féltéssel óvta őket a későbbiekben is. Egészen halálukig itt éltek. Nem nősültek meg, törvényes gyerekük nem volt, bár egyikük magához vette törvénytelen lányát, aki végig gondozta az urakat. Az épületben 1947-től állami közgyűjtemény működik, amely e társadalmi réteg lakáskultúrájának országosan egyedülálló őrző- és bemutatóhelye. Itt az égvilágon minden eredeti: a bútorok, pipák, vadászpuskák, festmények. A parkban található fákat maguk a múzeum otalapító fivérek ültették, akik egyébként is szinte mindent megtermeltek maguknak a kertjükben. A kiállítás tényleg érdekes, ráadásul egy kedves, profi idegenvezetést kapunk mellé. Az egyetlen bosszantó dolog a külön 1500 forintos fotójegy, de így legalább a vezetőre figyeltem, nem a képkattintgatásra:-)

A felújított Acsaújlaki kastélyt 1907-1910 között építtette a magyarországi evangélikus egyház akkori egyetemes felügyelője, báró Prónay Dezső. A kastély az ötvenes évek államosítását követően 1986-ban az egyik legelső hazai kastélyszállóként nyílt meg. A rendszerváltást követően magántulajdonba került, új tulajdonosa újíttatta fel. Kizárólag előzetes bejelentkezés alapján látogatható a kastély. A jegy és a kötelező idegenvezetés egyaránt ezer forint, de jó tudni, hogy az összesen kétezer forintos belépőért nem eredeti berendezést látni.

Acsa-Acsaújlaki-kastély

Akkor már jóval izgalmasabb ennyi (sőt kevesebb) pénzért a Ráday-kastély Pécelen. Ezt a gödöllői Grassalkovich-kastély építőmestere, Mayerhoffer András alakította át mai stílusára. Az épület kuriózuma a termeit díszítő freskók, melyeket folyamatosan tárnak fel. A kastélyról egy önálló blogbejegyzést is írtam, itt olvashatod el: Ráday-kastély, Pécel

Pécel-Ráday-kastély

Felújítva várja a vendégeket a neoreneszánsz stílusú, turai Schossberger-kastély, de megújulása óta én még nem jutottam el. Pár éve épp azelőtt kerestem fel, mielőtt magántulajdonba került és lezárták a felújításra – csak ámultam és bámultam, hogy még romosan is milyen csodálatos volt.

Pest-megye-Turai-kastély

A blogon található írások Pest megyéről

Kirándulóhelyek Budapest környékén

Pest megyei kastélyok – romhalmaztól palotáig

Pest megye – látnivalók esős napokra

Különleges magángyűjtemények, szecessziós paloták – Cegléd és környéke

Gödöllő: élménydús hétvége királyi díszletek közt

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)