Kirándulóhelyek Budapest környékén

Piliscsaba, Gomba-szikla

Hova menjünk ki a szabadba Pest megyében, ha nem akarunk komolyan hegyet mászni, gyerekekkel/kutyával vagyunk vagy egyszerűen elég nekünk pár óra séta? Íme, a legjobb kirándulóhelyek Budapest környékén, melyek mind könnyű, viszonylag sík terepen, de látványos tájakon vezetnek.

Mielőtt belecsapunk a listába, itt egy link a fővároson belüli érdekes helyekről, ha nem mennél a városhatáron túlra:

Kertek, kilátók, kirándulások Budapesten

És akkor jöjjenek a fővárosból maximum egy óra alatt elérhető csodaszép helyek:

Vízpart, mocsár

Szigetszentmiklós, úszóláp

A Ráckevei Duna-ág különleges természeti látnivalója az úszóláp, amelynek fő szövetét a nád gyökérzete alkotja. Az autót a Duna parton, a Horgász utca és a Kisfaludy köz kereszteződésétől nem messze lévő nagy parkolóban lehet hagyni és innen indul egy rövid, mindössze 700 méteres, de látványos és hangulatos tanösvény. A parkolónál játszótér várja a gyerkőcöket, az úton kis fahidak a szelfihuszárokat és szelfikirálynőket és padok a romantikus környezetben pihenni vágyókat.  A hidak miatt babakocsival nem járható, de kutyabarát az ösvény. Ha valaki ettől a kis sétától megéhezik, van lángos a parkolóban!

Szigetszentmiklós-úszóláp

Mi jó van még a közelben? Szigetbecsén Andre Kertész múzeum!

Érd-Ófalu, Beliczay-sziget

Érd-Ófalu kevésbé ismert, de izgalmas kirándulóhelye a Duna mentén húzódó erdős Beliczay-sziget, ami elnevezésével ellentétben ma már nem sziget. Valaha a szigetet egy vékony Duna-ág választotta el a szárazföldtől, de idővel ezt lecsapolták, így egy félkör alakú lápos terület alakult ki. A romantikus, vadregényes folyópartot egy ösvényen könnyedén végigjárhatjuk. Parkolni az egykori Thermal Hotel Ligetnél vagy a Molnár utca végén lehet. Van kitáblázott tanösvény is, tájékoztatótáblákkal, tornaeszközökkel, tűzrakókkal és néhol pados kiülőkkel. Gyerek- és babakocsibarát.

Érd-Ófalu, Beliczay-sziget

Vác, Ártéri tanösvény

Vácon a botanikai-zoológiai Ártéri tanösvény a Duna folyót egykor végigkísérő ártéri erdők egyik maradványát mutatja be. Az erdő legszebb részeit gyakran borítja víz, ezért egy 510 méter hosszú, lábakon álló deszkaösvényt építettek ki. Ennek állapota jelenleg meglehetősen siralmas, így nem teljesen biztonságos a séta, óvatosan kell haladni.

Vác, Ártéri tanösvény

Dabas, Szent-Jakab sétány

Dabas település Sári részén kanyarog a nádasban a Szent Jakab sétány 2 kilométeres cölöpjárdája. Ha valakinek megtetszett a váci Ártéri tanösvény, de nem akarja ott kockáztatni, hogy a nagyon ramaty állapotban levő sétányon belecsússzon a a vízbe, akkor jöjjön ide, mert itt remek állapotban vannak a 2014-ben épített pallók. Van egy szép kis kilátó az úton, no és rengeteg madarat lehet megfigyelni. És hogy miért szent Jakab? A sétaút az Esztergomból Máriagyűdre vezető Magyar Zarándokút része. Az út elején játszótér is van, és az egész jól kiépített út babakocsival is járható.

Dabas, Szent-Jakab sétány

Sződliget, horgásztó

Vannak helyek, amelyek annyira varázslatosak, hogy kicsit szeretném megtartani „magamnak” – de közben ugye szenvedélyem, hivatásom az, hogy megmutassak nektek minél több különleges helyet… Most egy ilyen helyről írok nektek, de engedjétek meg, hogy sok-sok figyelmeztetéssel, amolyan tanárnénisen tegyem.
A Sződligeti horgásztó már régóta ott figyelt nálam a vágyott célpontok közt – kétszer is jártam arra korábban, de mindkétszer fennakadtam a kapuban. Egyszer zárva találtam, másodjára pedig elmondta az őr, csak horgászok léphetnek be a területre, másoknak engedélyt kell kérni előzetesen. Most viszont a sok könyörgés hatására megnyitották a kapukat, szombaton és vasárnap 9-15 óra közt bárki felkeresheti ezt a mesevilágot.
Tényleg nagyon fontos, hogy mindenki rendkívül tisztelettudóan viselkedjen, mert különben ismét kitiltják a turistákat. Mire gondolok? Az ott dolgozó úr elmondta, különösen két nehézség van a látogatókkal. Az egyik a szemetelés, és most itt nem csak arról van szó, hogy ha valaki eldob egy üdítős palackot, de arról is, hogy gyerkőcök előszeretettel dobálnak ágakat a tóba, ami eltorlaszolja a lefolyót (elég macerás kitisztítani) és megakadályozza a jegesedést. A másik bosszúság az, amikor a horgászokhoz túl közel sétálnak a fotósok és a léptük döngése elriasztja a halakat. Szóval kis tipródás után hozom a képeket, de nagyon szépen kérek mindenkit, hogy csendben, óvatosan, maximális körültekintéssel sétáljátok körbe a tavat, hogy sokáig megmaradhasson közkincsnek – nagyon szeretném még fotózni ködben, hóban, párában, minden évszakban… mert ez tényleg egy igazi mesevilág, egy csoda…
Pest, Sződliget2
Pest, Sződliget2

Sziklák, barlangok

Diósd, kőfejtő

Az Érdhez melletti Diósdon érdemes elnézni az elhagyott kőfejtőbe. Az iparszerű kőbányászat a 18. században indult itt meg, az innen bányászott mészkövet számos budapesti középület, például a Parlament építésénél, illetve a budai vár felújításánál is felhasználták. A látványos, többméteres függőleges mészkőfalak némelyikén még ma is látszanak az egykori megmunkálás nyomai.

Érd, kőfejtő

Mi jó van még a közelben? Disódon régi rádiógyűjtemény!

Biatorbágy, Nyakas-kő

Biatorbágy határában húzódik a Tétényi fennsík pereme. A Madárszirtről és a Nyakas-kőről pompás panoráma nyílik a környékre. Ezekhez a kilátópontokhoz rövid, de kicsit technikás ösvény vezet morzsalékos talajon, úgyhogy bokát jól fogó cipő ajánlott és csúszós, nedves időben inkább ne próbálkozzatok (volt már halálos baleset). A területen több mint száz madárfajt figyeltek meg és 300-nál több növényfaj előfordulását igazolták, köztük sok fokozottan védett. Van egy kis parkoló is az ösvény elején: Biatorbágyról a Sóskút felé vezető országúton, a falu szélétől nagyjából egy kilométerre, balra kell befordulni egy bekötőútra, ott ki is van táblázva a kőhöz vezető sétaút. A piros jelzésen lehet elérni a Nyakas-követ, majd a sziklák tetején lehet továbbsétálni a piros jelzésen a Madárszirtre. Innen fantasztikus panoráma nyílik a tájra, és visszanézve a Nyakas-kőre is. Rövidesen elérjük a balra leinduló hosszú lépcsősort, a Százlépcsőt, ezen lebaktatva jutunk vissza a parkolóba. Nem hosszú az egész körút, 2 km és szint sincs nagyon sok benne, csak a morzsalékos talaj miatt érdemes több időt szánni rá.

Biatorbágy, Nyakas-kő

Mi jó van még a közelben? A Kisvilla kávézó, isteni kávéval, sütikkel és nagyon hangulatos kerttel.

Budaörs, Kő-hegy és Odvas-hegy

A Budaörsi Kő-hegy tetején nemcsak egy bájos kápolna és egy nagy kereszt áll, de csodálatos panoráma nyílik a környékre. A Szeplőtelen fogantatás kápolnát egy földműves építtette 1855-ben, miután épségben átvészelt egy bányaszerencsétlenséget. A kápolnához egy lépcsősor vezet Budaörsről, és innen akár a szomszédos Odvas-hegyre is átsétálhatunk, további remek panorámafotókért. A kápolnát és a két hegyet érintő 4 kilométeres körtúra részletes leírása a Mozgásvilág blogon található.

Pest, Budaörs, Kő-hegy

Pilisborosjenő, Teve-szikla és Egri vár másolat

Az egri vár másolata a Pilisben, Pilisborosjenő határában fekszik, közel az Országos Kéktúra útvonalához. A várat az Egri csillagok c. film forgatásához építették az 1960-as években. A forgatások alatt a nagyrészt fából készült vár egy része leégett, de rögtön újjá is építették. A film elkészülte után magányosan pusztult, mára csak romjai maradtak. A forgatás 40. évfordulójára 2008 nyarán a vár környékét a Pilisborosjenői Önkormányzat rendbe hozatta, így igen népszerű kirándulóhely.

A romokat legegyszerűbben Pilisborosjenő irányából lehet megközelíteni. A község határában, a Szent Vendel emlékműnél érdemes autóval leparkolni. Itt van egy szép kis levendulás is, szezonban oda is be lehet térni. A parkolótól két kilométeres könnyű séta vezet a romokhoz, itt gyakran terepbicajosok is megfordulnak. Útközben pompás kilátás nyílik a Teve-sziklára, amely naplemente idején mutatja legszebb formáját.

Pilisborosjenő, Teve-szikla

Piliscsaba, Gomba-szikla és Ördögoltár-szikla

Piliscsaba határában két különleges sziklát is becserkészhetünk egy könnyű, három kilométeres túra során. Ez olyan rövid és gyors túra, hogy extrém esetben a közelben lakóknak akár egy ebédszünetbe is belefér, hogy jól átmozgassák magukat:-) A túra elején magára a településre is csodás kilátás nyílik a Kálvária-dombról, majd jön a két szikla, remek szelfi-lehetőségekkel!

Parkolni a Kálvária utca és Gomba utca kereszteződésének környékén érdemes, innen kell becélozni a Kálvária-domb tetején álló kápolnát. Ennek háta mögött indul a kék háromszög (csúcs) jelzés, hangulatos erdei ösvényen. Hamarosan elérkezni egy jelzőtáblához, ami mutatja, hogy jobbra van a Gomba-szikla. Azt megcsodálva-lefotózva visszatérünk az ösvényre, majd haladunk tovább, amíg el nem érünk egy széles tisztást. Itt jobbra kell fordulni, majd a bal oldalon egy fából készült útjelzőtábla mutatja, hol kell letérni az Ördögoltár-sziklához. A kék csúcs jelzésen vagyunk még mindig, és amikor már látni balról a sziklát, ott kell letérni egy kis ösvényen hozzá. Kis pihenés, fotó, majd visszatérünk ehhez az elágazáshoz, és egyenesen előttünk pár méterre látszik egy aszfaltút. Kisétálunk arra, jobbra fordulunk és negyedóra séta után visszaérünk a kiindulópontra.

Piliscsaba, Kálvária

Piliscsaba, Gomba-szikla

Oszoly-csúcs

2 óra, 3 kilátópont, 4 kilométer! Csobánkáról, az Oszoly-pihenőből sokféle túraútvonal indul, nekem egy olyan körtúra lett szimpatikus, ami három csúcsra vezet fel nem vészes emelkedőkkel. Nem tudom, ki hogy van vele, de én imádom az erdőt, a gyaloglást és azt is, amikor körülnézhetek a csúcsról, de egyáltalán nem szeretek felfele kaptatni, úgyhogy ez most nekem tökéletes volt! Az útvonal leírása és gps-track letöltése ITT.

Pest-Oszoly

Kő-hegy és Vasas-szikla

Egy nagyszerű túra során lehet összekötni a romantikus Vasas-sziklát és a fantasztikus panorámát kínáló Kő-hegyet. Sőt, a túra elején még az Anna-völgyi vízesést is útba lehet ejteni alig pár lépésnyi kitérővel. Hat kilométeres körtúra, nagyon sok látnivalóval, nem nehéz emelkedőkkel. Ráadásul a csúcson, a Czibulka János turistaházban szerdától vasárnapig 10-18 óra közt meleg étel is van, szuper finom volt a kolbászleves:-)   Részletes útleírás ITT.

Pest-Vasas-szikla

Pest-Ko-hegy

Völgyek, szurdokok

Solymár, Jegenye-völgy

Solymáron fekszik a Jegenye-völgy, amely kedvelt kirándulási célpont, különös tekintettel a vártól alig több mint egy kilométerre fekvő nagytisztásra, valamint az onnan kevesebb mint egy kilométerre fakadó Rózsika-forrásra. Az egész völgyet érdemes bejárni a város szélétől indulva. A Shell kútnál lehet lerakni az autót és az út túloldaláról indul a túra, melynek során egy kis vízeséssel is találkozhatunk. Sőt, nem is olyan kicsi: ez a négy-öt méter magas zuhatag a Budai-hegység legnagyobb vízesése. Van az ösvényen még nagy homokkőfal, egy forrás, sőt, egy régi fürdő romja is (ehhez figyelni kell, mert kicsit el van rejtve). Aztán kiérünk egy tisztásra, majd azon átvágva és az ösvényen továbbsétálva a solymári vár aljához lehet jutni. Visszafelé lehet egy kis kerülőt tenni az Alsó-patak-hegyre vagy ha tetszett az erdei út, akkor ugyanazon is visszajuthatunk az autóhoz. Tömegközlekedéssel Hűvösvölgyből a 64 és 164 buszokkal érhető el a túra kiindulópontja a Shell kútnál. Az egész körút 5.6 km, kevés, mindössze 90 méter szintemelkedéssel. Gyerek-, babakocsi- és kutyabarát.

Solymár, Jegenye-völgy

Pilisszentkereszt, Dera-szurdok

Pilisszentkereszt szélén, a mészégető medencéknél kezdődik a vadregényes túraútvonal a Dera-patak szurdokvölgyében. A hidak egy része már leszakadt, úgyhogy vízálló, bokát jól fogó cipőben érdemes jönni, hogy biztonsággal tudjunk átkelni a köveken. Sok eső után magasabb a víz, olyankor nehezebb átevickélni a patakon. Az agyagos talaj meglehetősen csúszós, úgyhogy nedves időben óvatosan! Parkolás: Pomáz felől Pilisszentkereszt előtt két km-re balra ágazik le egy aszfaltút a szurdok alsó végénél lévő parkolóhoz. A lépcsők miatt babakocsival nem ajánlott, de egyébként gyerekbarát hely. A szurdok valamivel több, mint egy kilométer, nem körtúra, hanem ugyanazon az útvonalon jövünk vissza a parkolóba.

7. Pilisszentkereszt, Dera-szurdok

Kemence, Csarna-völgy

Kemence településen kezdődik a túra, melynek során a Csarna völgyben bandukolhatunk a kisvasút évekkel ezelőtt elmosott szakasza mentén. Aki szereti az elhagyatott, pusztuló vonatsínek látványát, annak tökéletes ez a sétaútvonal. Parkolás a Feketevölgy Panzió (volt VILATI üdülő) épületénél, innen az út a völgyben a kék sáv jelzésen, az elhagyott vonatsínek mellett vezet.

Kemence, Cserna-völgy

Tanösvények

Pilisszentiván, Jági-tanösvény

Pilisszentiván mellett, a térképeken ma Vadász-rétként feltüntetett terület hagyományos neve Jági-rét volt, melyet a településen élő német lakosság használt. A Jági tanösvény teljes kört alkot, tehát a kezdő és egyben a végállomás a pilisszentiváni sportpálya és a Villa Negra vendéglő parkolójában van. A tanösvény teljes hossza 3,5 km, mely mintegy 2 óra alatt bejárható. A netes leírások alapján egyszerűnek tűnt, én kicsit eltévedtem, de így is szép kört sétáltam. A parkolóból széles erdészeti út vezet a csendes, békés Jági-tóhoz, eddig babakocsival is simán el lehet jutni. Információs táblák nincsenek sehol, de van róla letölthető kis füzet, ha valaki el akar mélyedni a növényvilágban.

6. Pilisszentiván, Jági-tanösvény

Ócsa, Selyemrét-tanösvény

Ócsa tőszomszédságában az országban egyedülálló tőzeglápost, jégkorszaki ősmocsármaradványt is felkerestem. Az 1500 méter hosszú Selyem-réti tanösvény (más néven Öregturján) a láperdő egyedi élővilágát bemutatja be. A leírás szerint olyan ritka fajok élőhelye ez, mint a rákosi vipera, a fekete gólya, a kerecsensólyom, a jégmadár, az ezüstsávos szénalepke vagy épp a kócsag. Én csak egy csigát láttam, de most annak is úgy örültem, mint máskor egy oroszlánnak:-) No és egy olvasóval is összefutottam. Mindig zavarba jövök, amikor rákérdez valaki, hogy „Te vagy a travellina?!”, de azért örülök neki:-) Szép lehet ez a táj télen is a befagyott tóval és a bennük ágaskodó égerfákkal, majd igyekszem visszajönni. Az út végállomása a tágas Selyem-rét, ahol kis játszótér és piknikezésre alkalmas padok, asztalok állnak. Több kisgyerekes családdal találkoztam, a kicsik láthatóan élvezték a tájat. A tanösvény tulajdonképpen egy erdei földút, kerékpárral, de még kerekesszékkel is végig lehet rajta menni.

A Tanösvény a Turjánban hasonló hosszúságú, ez a tájháztól indul, de csak előzetes bejelentkezéssel, vezetővel látogatható.

Ócsa, Selyemrét-tanösvény

Mi jó van még a közelben? Ócsán van tájház, egy komor Árpád-kori erődtemplom és egy nagyon érdekes pincesor is.

Fót, Somlyó-tanösvény

Ha Fóton járunk, érdemes felkapaszkodni a város mellett magasodó Somlyó hegyre. A védett területen áthaladó, 3.5 km hosszú tanösvény a Fáy présháztól indul, onnan a kék pillangó jelzést kell követni.

Fót, Somlyó-tanösvény

Mi jó van még a közelben? A fóti Szeplőtelen Fogantatás-templom Ybl remekműve, a magyar romantikus építészet legjelentősebb alkotása.

Kertek, parkok

Visegrád, Fűvészkert

Ha szeretnél valami fantasztikusan izgalmas, amolyan Indiana Jones stílusú erdőben sétálni, de nem akarsz a parkolótól 10 percnél többet gyalogolni, már mondom is, hol teheted ezt meg!

Visegrádon van a Bertényi Miklós Fűvészkert. Már milliószor voltam Visegrádon, de valahogy ez teljesen kimaradt eddig, most viszont végre sorra került. Van egy hosszú, kényelmes ösvény, ami olyan széles, hogy babakocsival is simán végigjárható, amolyan hegyoldalba helyezett botanikus kert. És ugyanott, csak a kert szélén van egy szurdokösvény, ami mintha egy egészen más bolygón lenne, szuper hangulata van (ide túracipő ajánlott, mert időnként a patakban kell gázolni).

Ha megjött a kedved ehhez a tájhoz, lehet hosszabb túrát is tenni, hiszen Pilisszentlászlóig el lehet túrázni az Apát-kúti völgyön át, majd vissza másik úton, a Spartacus-ösvényen (így oda-vissza 14 km).

A fűvészkertbe az Ördögmalom étterem kapuján át vezet a bejárat, úgyhogy az étteremhez igazodik a nyitvatartás. Csütörtöktől hétfőig 12-20 óra közt lehet látogatni, kedden és szerdán zárva.

Visegrád, Fűvészkert

Vácrátóti Arborétum

A vácrátóti Botanikus kert hazánk legfajgazdagabb tudományos élőnövény gyűjteménye. Minden évszakban lebilincselő látvány 27 hektáron. A weblap tanúsága szerint az eddig észlelt fészkelő madárfajok száma 62, a tavakban 22 halfaj él, 73 puhatestű (csiga és kagyló) állatfaj talált itt otthonra. Egynyári növénybemutatók, hangulatos sétautak, muskátli- és rózsa fajtabemutató és a természet sok-sok apró csodája várja egész évben a látogatókat. A hét minden napján reggel 9 és délután 4 óra közt van nyitva. Meglehetősen népszerű, úgyhogy aki teheti, ne hétvégén keresse fel. Az egyetlen hely ezen a listán, ahova nem lehet kutyát bevinni.

Vácrátót-botanikus-kert

Kilátók, hegycsúcsok

Dobogókő

Igazi minden évszakos kirándulóhely Dobogókő, amely 2020 telén elképesztő népszerűségre tett szert. A facebookon az utazós csoportokat elárasztották a zúzmarás képek, így minden korábbinál nagyobb tömegek indultak neki megtapasztalni ezt a csodát. Dobogókő nagy előnye, hogy könnyen megközelíthető mind autóval, mind pedig tömegközlekedéssel és fent a leglustábbtól a legsportosabbig mindenki talál magának valamit.

Aki csak pár métert hajlandó túrázni, az egyszerűen elsétálhat a parkolótól a Rezső-kilátóig, ahol ilyen elképesztő panoráma várja. Ha kifáradt ettől a pár lépéstől, máris lakmározhat a menedékházban, ahol hatalmas bográcsokban készülnek a remek egytálételek – a babgulyástól a velős pacalig.

Én egy könnyebb túrára vágytam, így a Zsivány-körútra (piros körút jel) indultam el. Ez akár gyerekekkel is könnyen bejárható, csak 100 méter szint van benne fel és le, és megállók nélkül egy óra az egész.

Ennél meredekebb és látványosabb a Thirring körút, de azt inkább jó időben javaslom – télen a hó, tavasszal-ősszel gyakran a sár miatt nagyon csúszós a meredekebb részeken. A sárga körút jel vezet rajta végig, nagyjából szintén egy óra alatt.

Természetesen ezt a három sétát össze is lehet fűzni, és akkor egy 7.1 km-es, bő két órás séta vár ránk.

Dobogoko

Dobogoko

Pilistető

A fenti séták egyike se járható babakocsival, illetve elég macerásak nagyon sáros időben. De szerencsére van a közelben egy másik út, ami pont ezekre a helyzetekre szuper. Mielőtt felkanyarodnánk Dobogókőre az utolsó nagy kanyarban, van egy parkoló, amit Két-bükkfa-nyereg néven találni a navigációban. Itt lehet letenni az autót, illetve itt is van buszmegálló. A parkolóból széles aszfaltos út vezet fel majdnem végig a Pilis-tetőre, a Boldog Özséb-kilátóhoz. Az út 5 km egy irányban és csak az utolsó pár száz méteren fogy el az aszfalt. Nagyon komoly szintemelkedés sincs, úgyhogy gyerekekkel is simán neki lehet indulni.

A Pilis-tetőre nem csak ez visz fel, de túraösvény is, úgyhogy akinek az szimpatikusabb, nekivághat azon is!

Pilis-tető

Piliscsaba, Dévényi Antal-kilátó

Még mindig Pilis, ezúttal Piliscsaba a kiindulópont. Rövid, közepesen emelkedő séta visz a falu széléről, a Dévényi Antal utcából a 2015 júniusában átadott, Jenga-toronynak becézett Dévény Antal-kilátóhoz. A szép erdei séta körülbelül 2 km egy irányban, úgyhogy oda-vissza meg lehet járni egy óra alatt. Ha hosszabb túrára vágysz, egy 12 km-es körtúrával is el lehet jutni ide, a leírás a kirándulástippek oldalán van.

Piliscsaba

Nagykovácsi, Zsíros-hegy, Nagy-Szénás

A Budai-hegység két legszebb panorámát nyújtó hegye egy szusszal felkereshető.

A Zsíros-hegyhez Nagykovácsiban a Zsíros-hegyi út végéig hajthatunk autóval, itt van egy kisebb tér, ahol le lehet parkolni. Innen alig tíz perc gyalog a Zsíros-hegyi kilátó (a kilátó ez esetben csak egy dombot jelent, nem valami építményt), ahonnan csodálatos panoráma nyílik a Pilisre, a Kevélyekre.

Pest20_Zsíros_hegy

Ezután gyalog vagy akár autóval is átgurulhatunk a Gémeskúti utca végébe, innen indul ugyanis a Nagy-Szénásra vezető, kék jelzésű túraútvonal. Először egy tisztásra érünk el, ahol egy turistaház romjai állnak. Itt csatlakozik be a piros jelzésű ösvény, amin felkaptatunk a kopár hegykúpok felé. A Nagy-Szénás tetején egy kereszt magasodik, 360 fokos panorámát kínálva, az alatta levő, szintén kopár csúcson egy padon ücsörögve lehet gyönyörködni a látványban. Jó tempóban 35-40 perc alatt fel lehet érni a csúcsara.

Pest20_Nagy_Szénás

Pest20_Nagy_Szénás2

Spartacus-ösvény Pilisszentlászló és Visegrád közt

A Dunakanyar egyik leghangulatosabb, kultikus túraútja a Spartacus-ösvény. Az 1930-as években létesített egynyomos, hegyoldalban kanyargó utat sokáig csak a vadásztársaság ismerte és hivatalosan tilos volt a látogatása. Csak 2015-ben nyitották meg a nagyközönségnek, festették fel a jelzéseket, és ma már bárki végig tud sétálni az egykor titkos útvonalon.
A túraútvonalon nincs komolyabb emelkedő, nehézségét mindössze az adja, hogy legtöbbször „egyemberes” (nehéz előzni vagy kikerülni a szembejövőket) és az igen keskeny ösvény időnként meredek, szinte szakadékszerű hegyoldalon kanyarog. Csúszós időben nehéz lehet (havas időben egyáltalán nem ajánlanám), de száraz időben könnyen járható.
Az erdőből időnként kopár lejtőkre kiérve bámulatos kilátás nyílik a völgyre, de találkoztunk kőoszloppal, nemrég pompásan rendbe tett turistaházzal (Jenő-kunyhó), vadvirágokkal.
Mi Pilisszentlászlóról indultunk, onnan remekül követhető a jelzés végig. Két opció van: Visegrád előtt vissza lehet fordulni és körtúrává alakítani a sétát, visszatérve a kiindulópontra az Apát-kúti-völgyben (14 km). A másik megoldás besétálni Visegrádra, útba ejtve a pisztrángos tavat és a Telgárthy-rétet, de meg lehet állni a Bertényi Miklós Füvészkertben is (10 km).

Pest21_Visegrad_Spartacus

Virágos lelőhelyek tavasszal

Bónuszként megmutatom az idén felfedezett legjobb virágmezős lelőhelyeket is, bár azt nem tudom garantálni, hogy jövő tavasszal is még a helyükön lesznek:-) De KÖNYÖRGÖM, ne taposd le és ne tépd le a fotók kedvéért, hadd élvezze más is. Nem kell bemászni a virágok közé, egy helyben is lehet ezerféle fotót készíteni, tessék gyakorolni a fotózást és játszani a látószöggel, mélységélességgel, képkivágással:-)

Fót

Ha álomszép virágos mezőre vágysz, akkor irány Fót! A városból Mogyoród felé kell indulni és a körforgalomnál van egy hatalmas pipacsmező, tényleg egy csoda. Van a közelben egy másik pipacsos rét is, Vácrátótról Váchartyán felé autózva, de ez a Fót környéki talán egy kicsit szebb. A pipacsozást össze lehet kötni a Vácrátóti Arborétummal!

Fót virágmező

Nagytarcsa

Hatalmas virágos rétek terülnek el a Nagytarcsa és Isaszeg közti úton (közelebb Nagytarcsához) az út mindkét oldalán, úgyhogy fényviszonyok szerint lehet válogatni:-) Este 6-7 között valami egészen különleges, ahogy a lemenő nap fénye súrolja az egész mezőt, ha tudjátok, időzítsétek akkora a látogatást! Ha bejön a piros-lila kombináció, itt a helyed!

Pest-megye-virágos-mezők-nagytarcsa

Ecser

Ecser mellett van ez az elképesztően színes mező, a szivárvány minden árnyalatában játszó virágokkal. Ha unjátok a pipacsokat (nem mintha meg lehetne unni őket:-), akkor gyertek ide, itt aztán van minden! Pontosan hol? Ecsernek az a széle, ahonnan az út Vecsés fele visz. Azaz vagy gyere Vecsés felől, és épp mielőtt eléred Ecsert, állj meg egy kis földúton vagy ha más irányból jössz, akkor Ecseren írd be a navigációba, hogy Vecsés, majd amint elhagyod az Ecser végét jelző táblát, ott lesz jobb oldalon egy kis földút, ahol leparkolhatsz. Remélem, világos:-) A mező közepén egy széles földút vezet, úgyhogy nárcisztikus szelfikirálynőknek és szelfihuszároknak sem kell belegázolni a virágok közé, csak besétálnak az úton, hátat fordítanak a virágoknak és már lehet is kattintani!

Ecser virágmező

Piliscsév

Árvalányhajat ma már ritkábban látni és szigorúan védett növény, de Piliscsév határában rá lehet lelni. Ahogy halad az ember a település felé, egy körforgalmon kell áthajtani – na, ott lehet valahol letenni az autót és körülnézni, onnan már látható a mező.

Piliscsév, árvalányhaj

A blogon található írások Pest megyéről

Kirándulóhelyek Budapest környékén

Pest megyei kastélyok – romhalmaztól palotáig

Pest megye – látnivalók esős napokra

Különleges magángyűjtemények, szecessziós paloták – Cegléd és környéke

Gödöllő: élménydús hétvége királyi díszletek közt

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)