Gödöllő: élménydús hétvége királyi díszletek közt

Gödöllő királyi kastély

Gödöllő nevéről bizonyára csak a kastély jut legtöbbünknek az eszébe, pedig meglepően színes a város programkínálata. Amikor kicsit jobban utánaolvastam, mennyi minden van a városban, rájöttem, egy komplett vasárnapot is kitöltenek a látnivalók – sőt, igencsak iparkodnom kell, ha mindent látni szeretnék. Ráadásul nem csak sok a program, de változatos is, úgyhogy ha eljön egy nagyobb család, a gyerekektől a nagyszülőkig mindenkinek lesz kedvenc nevezetessége. Mutatom, én miket láttam:

Királyi Kastély

Az 1730-as években épült Grassalkovich-kastély Magyarország egyik legnagyobb barokk műemlék-együttese. Mayerhoffer András osztrák építész a kastély impozáns főhomlokzatát állította előtérbe, és az U-alakú kastélyszárnyak hátrafelé, a kert irányába hajlanak, nem pedig előrehajolva, mint például a fertődi Esterházy-kastélyban. Így a látogató nem a kastélyudvaron sétál át először, hanem a nagystílű díszkapun lép be az épületbe, majd innen halad tovább a pompás kertbe.

Gödöllő királyi kastély

A kastély a további évtizedekben folyamatosan bővült, helyet kapott benne többek között római katolikus templom és barokk színház is. A kastélynak több illusztris vendége volt, többek közt Mária Terézia is eltöltött itt néhány éjszakát.

A család férfiágának kihalását követően több tulajdonos birtokolta, 1867-ben a magyar állam – a mindenkori magyar uralkodó pihenő-rezidenciájaként -megvásárolta, ekkor kapta a “Királyi Kastély” nevet. I. Ferenc József császár és magyar király gyakran időzött Gödöllőn. Különösen Erzsébet királyné szerette Gödöllőt, aki itt szabadabbnak, otthonosabban érezte magát, mint a bécsi Hofburgban. A két világháború között a kastélyt Horthy Miklós kormányzó számára rendezték be, ekkor még egy bunkert is kialakítottak benne. 1945 után szovjet katonák raktárnak, laktanyának és istállónak használták, gyönyörű termeiben szociális otthont, szükséglakásokat létesítettek, a parkot pedig felszabdalták. A rohamosan pusztuló kastélyt csak 1990-ben hagyták el a katonák, és 1994-ben kezdődött meg végre a rekonstrukciója. 1996-ban adták át a főhomlokzati szárnyat, mely a dísztermet és a királyi lakosztályokat bemutató állandó kiállításnak, a Kastély Múzeumnak adott otthont. 1998-ban, a királyné halálának 100. évfordulóján nyílt meg az Erzsébet királyné emlékkiállítás. Az európai ritkaságnak számító Gödöllői Barokk Színház 2003-tól látogatható.

A kastélypark ingyenesen látogatható, a kastély csodás termei pedig jegy ellenében minden nap, 10-18 óra között. A termek legnagyobb része kerekesszékkel is elérhető.

Bár az idegenvezetés nem kötelező, önállóan is végig lehet sétálni a termeken, sok érdekességet mesélt a korabeli ruhába öltözött fiatal kísérőnk, Rácz Viktória. Megtudtam például, hogy a templom lenyűgöző csillárjai tulajdonképpen papírmasé alkotások, vagy hogy I. Ferenc József császár mindig ragaszkodott ahhoz, hogy íróasztala közelében lógjon egy festmény a feleségéről – így az itt is megtalálható. Arra se emlékeztem történelemórákról, hogy Erzsébet királyné volt az első magyar uralkodófeleség, akit egy napon koronáztak meg a férjével.

És hogy mit lehet még a kastélyban csinálni? Nagyot sétálni, pihenni a kertben, beülni a kávézóba, de van egy meglehetősen gazdag ajándékbolt is.

Gödöllő királyi kastély

Várkapitányi lak

A kastélyból csak a forgalmas út túloldalára kell átsétálni és ott egy szép, arányos épületet találunk: ez a Várkapitányi lak. Bő fél éve, karácsony körül már jártam itt, amikor gyönyörű karácsonyfa-díszeket nézegettünk a népszerű vásárban.

Ez a 18. századi épület eredetileg a jószágigazgató otthona volt, de amikor a királyi pár költözött a kastélyba, a várkapitány főhadiszállása lett. A háború után aztán mindenféle funkciót kapott, az újságszerkesztőségtől a kulturális műhelyig, majd magántulajdonba került, de állapota siralmassá vált. 2010-ben megvásárolta a városi önkormányzat és egy igencsak elhúzódó felújítási folyamat kezdődött meg, aminek mostanában érnek a végére. Ha nem is volt gyors a munka, de legalább alapos és minőségi rekonstrukciót végeztek, melyet ICOMOS díjjal ismertek el.

És hogy mi lesz itt? Októbertől december végéig már hagyományosan a karácsonyi díszek vására (Karácsonyház), az év többi részében pedig kiállítások és rendezvények.

Gödöllő, Várkapitányi lak

Gödöllő, Várkapitányi lak

Királyi váró

Talán kicsit kevésbé ismert látványosság a királyi váróterem a vasútállomáson, melyet Ybl Miklós tervezett. Ellentétben a budapesti Nyugati és Keleti pályaudvarokon kialakított királyi várókkal, ez nem az állomás főépületében, hanem külön pavilonban kapott helyet. Eredeti pompájában állították helyre, 2011 óta nyitotta meg újra kapuit. Szerencsére hamar megtalálta a városban a szerepét, vagyis szerepeit: kedvelt házasságkötő helyszín, de gyakran rendeznek itt jazz koncerteket és irodalmi esteket is. Ez csak bő egy kilométer a kastélytól, úgyhogy a látogatás idejére az autót akár ott is hagyhatjuk a kastély parkolójában.

Gödöllő, Királyi váró

Gödöllő, Királyi váró

Lázár Lovaspark

Sokat nem bámészkodhattam az előző helyeken, mert délre már Domonyvölgyben, a Lázár Lovasparkban akartam lenni, akkor kezdődik ott ugyanis hétvégeken a lovasbemutató. A több épületből álló, folyamatosan fejlődő komplexum jövőre ünnepli 20. születésnapját. Elsősorban céges rendezvényeket (csapatépítéseket, családi napokat, konferenciákat, termékbemutatókat) és esküvőket tartanak itt, de betoppanhatnak egyéni látogatók, családok is. Július 11-től egész nyáron színes programokkal, svédasztallal várják a vendégeket, ezekre a weblapon lehet regisztrálni.

A parkban három istálló is található, amely mintegy 90 ló otthona. Nemrég épült egy hatalmas, fedett lovarda, ahol akár rendezvényeket is tudnak tartani. Az óriási kert bájos dísze a lovasok védőszentjéről elnevezett Szent György kápolna, amely előtt évente több tucat esküvői ceremónia zajlik. A tulajdonos fogathajtó világbajnok Lázár testvérek legújabb fejlesztése a a Lazareum, a magyar lovasport történetét bemutató kiállítás, ahol Vilmos és Zoltán pályafutásának érmei, serlegei is helyet kaptak.

Gödöllő, Lázár Lovaspark

A látogatók kedvence egyértelműen a lovasbemutató, ahol volt minden az ökrös szekértől az ostorpattogtatáson át az idomított szamár mókázásáig, de ami leginkább lenyűgözött, az a puszta ötös fogat volt. Én mondjuk szerintem egy lovon se tudnék fent maradni, de ötön elég menő vágtázni.

Gödöllő, Lázár Lovaspark

Gödöllő, Lázár Lovaspark

Lehet csak a bemutatóra érkezni, de a legtöbben ebédre is befizetnek. Van több, különböző hangulatú csárda és az adagokat elnézve egész biztos senki nem marad éhen. Itt nem csak nyomokban tartalmaz a tányér ételt, hanem kemencés, grill és bográcsban készült igazi magyaros, házias fogások készülnek.

Gödöllő, Lázár Lovaspark

Gödöllői Iparművészeti Műhely (GIM)

Teli pocakkal gurultam vissza a városba, következett egy egészen más program: a Gödöllői Iparművészeti Műhely alkotóháza. Ekkor épp leszakadt az ég, de a repkénnyel befuttatott, verandás házikó valami egészen varázslatos hangulatot árasztott magából még a könyörtelen záporban is.

Gödöllő, Gödöllői Iparművészeti Műhely

Az 1988-ban alapított GIM a magyar szecesszió Európa-hírű művészeti csoportosulása, a városban 1901-től 1920-ig működő Gödöllői művésztelep szellemiségét, művészeti hagyományait élteti és adja tovább. A Gödöllőn és környékén élő, országos- és nemzetközi elismertségű iparművészek műveiből és meghívott művészek alkotásaiból rendszeresen láthatók itt képző- és iparművészeti kiállítások. A tárlatok mellett a műhely másik funkciója az oktatás, illetve az alkotótáborok szervezése. A tanműhelyben lógó, legutóbbi tanfolyamon elkészült modern textilek láttán még én is megkívántam, hogy esetleg benevezzek egy pár napos tanfolyamra – el tudnék képzelni egy kis lelassulást ebben a megkapó közegben.

Az itt levő tárlatok szombat délutánonként 14 és 18 óra közt látogathatóak, de csoportoknak előzetes egyeztetéssel más időpontokban is kinyitnak.

Gödöllő, Gödöllői Iparművészeti Műhely

Máriabesnyő

A Gödöllőhöz tartozó Máriabesnyő egyedülálló kétszintes barokk kegytemploma fontos zarándokhely. A kápolnát, az alsó- és felsőtemplomot, valamint a kapucinus szerzetesek részére épített kolostort gróf Grassalkovich Antal és felesége alapította 1761-1771 között. Egy korábbi templom romjainak eltakarítása közben találtak rá arra az apró, 11 cm magas Mária-szoborra, amely Máriabesnyőt híres búcsújáró hellyé tette.

Máriabesnyő

Gödöllői Erdészeti Arborétum

A Gödöllői Erdészeti Arborétum pár perc autózás a belvárosból. Különlegessége, hogy a fákat nem egyesével, hanem erdőszerűen, a rájuk jellemző cserjék kíséretében láthatjuk. Az arborétum a természetben megtalálható fafajok és a nemesített erdészeti fajták génbankjaként is működik, ahol folyamatosan zajlanak erdészeti kutatások.

A hatalmas, 350 hektáros kert ingyenes, kutyabarát, kerekesszékkel is látogatható, no és madárcsicsergős.

Gasztrotipp – Caravella cukrászda

Amikor megláttam a bejáratnál díszelgő táblát, miszerint ” The cats in charge, we just live here”, azonnal tudtam, hogy jó helyen járok. Bár az utóbbi időben igyekszem kerülni az édességeket, a barátságos szobák, a hangulatos kis kert és a gyönyörű, házias sütemények maradásra csábítottak.  Különösen tetszett, hogy meglehetősen változatos volt a kínálat, azaz volt édes és sós süti, apró kis finomság és hatalmas tortaszelet. Úgyhogy kis hezitálás után én is beadtam a derekam.-)

Gödöllő, Caravella cukrászda

Ennyit sikerült besűríteni egy napba, de nem értem mindennek a végére. Szívesen bekukkantottam volna a Mezőgazdasági Eszköz-és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeumba is, de az hétvégente zárva tart. Sőt, a közelben is van jó pár programlehetőség, melyek kevesebb, mint fél óra vezetéssel elérhetőek. Én jobb szeretek állatokat természetes lakóhelyükön felkeresni, de nem mindenki tud eljutni Alaszkába medvelesre vagy épp egy afrikai szafarira oroszlánokkal találkozni – nekik ajánlott a veresegyházi Medveotthon (ahol nem ketrecben vannak a mackók!). Ezt bizonyára leginkább a gyerekek élvezik, mint ahogy a mogyoródi Aquaparkot is (2020-ban felújítás miatt zárva). Nincs messze a Hungaroring sem, és az ott helyet kapott Vezetéstechnikai centrum. A környék legújabb attrakciója pedig a szadai autós szafaripark, amely egyfajta mentőőv a koronavírus miatt nehéz helyzetbe került Magyar Nemzeti Cirkusznak és Richter Flórián Cirkusznak. Mivel a cirkuszi előadások szünetelnek, de a száz állatot el kell látni, a szafaris program erre igyekszik valamiféle megoldást találni. A parkba kizárólag nem nyitott tetejű személyautóval hajthatnak be a látogatók, online regisztrációt követően.

Szállás

Ha több napot töltenél Gödöllőn, keresgélj a szállásajánlatok közt itt:

 

A blogon található írások Pest megyéről

Kirándulóhelyek Budapest környékén

Pest megyei kastélyok – romhalmaztól palotáig

Pest megye – látnivalók esős napokra

Különleges magángyűjtemények, szecessziós paloták – Cegléd és környéke

Gödöllő: élménydús hétvége királyi díszletek közt

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)