Fedezd fel Budapestet: kertek, kilátók, könnyű kirándulások

Budapest_Roka-hegy

Úgy gondolom, sokan egyetértetek velem, hogy Budapest egy igazán sokszínű és izgalmas főváros, aminek felfedezésére talán egy élet sem elég. Sokszor nem is tudjuk, mennyi csoda van körülöttünk, pedig érdemes ezek nyomába eredni. Megmutatom nektek az én kedvenc látnivalóimat, és arra biztatlak titeket, fedezzétek fel a saját titkos helyeiteket is!

Kertek, erdők

Kiserdő

A 18. kerületben nőttem fel és gyerekkoromban sokat bicajoztam a közeli Kiserdő (Péterhalmi erdő) felé. Nem merészkedtem be, csak ha iskolai programot rendeztek ott, valahogy már akkor is kicsit misztikus volt a város szélén ez a szép zöldterület. Most azonban felnőttként végre hatalmasat sétáltam az erdőben és csak ámultam-bámultam, késő tavasszal milyen mesebeli hangulatot áraszt. Őrület, hogy ezt nem fedeztem fel korábban, de elmondani nem tudom, milyen jót tett ez a rengeteg a lelkemnek. Több helyen is van „bejárat” az erdőbe, mi a Királyhágó utca és Flór Ferenc utca kereszteződésében hagytuk az autót, onnan sétáltunk be. Több ösvény van, egész keskenyek és széles, bicajoknak és babakocsiknak valók is, úgyhogy mindenki megtalálhatja a neki megfelelőt!

Budapest_Kiserdő

Jókai-kert

Jókai Mór lelkes kertészkedőként vásárolta meg 1853-ban a Svábhegyen lévő telket – egy felhagyott kőbányát – a rajta álló házzal együtt. A területet borító sűrű bozót helyébe szőlőt és gyümölcsfákat, hársat, juharféléket, diót ültetett, a ház körül kisebb díszparkot alakított ki. A svábhegyi családi ház kertjében zajló szüretek a magyar művészeti élet nagy eseményei voltak, a korabeli szellemi élet egyik központja alakult itt ki. Bár a Jókai-villa megsemmisült, a présház megmaradt, és ebben egy kis emlékszobában láthatók Jókai személyes tárgyai. A kert előtt nincs parkoló, de a közeli utcákban lehet helyet találni. Belépődíj nincs a kertbe, csak az emlékházba. Gyerekekkel, babakocsival is jó kirándulás. Bejárat: 12. kerület, Költő u. 21.

Budapest, Jókai-kert

Kamaraerdő

Könnyen megközelíthető, kellemes séta a  Kamaraerdő 4.1 km hosszú, 12 állomásos tanösvénye. Az autóval érkezők az idősotthon mellett, a Susulyka utca elején tudnak parkolni, illetve ide lehet érkezni tömegközlekedéssel is, például itt van a 41-es villamos végállomása.

Ahogy megkerüljük az ott levő sorompót, lehet egyenesen előre indulni a széles földúton a rét felé, vagy pedig balra be az erődbe, a zöld T-vel jelzett tanösvényre. Ez az ösvény nyolcas alakzatot ír le, kétszer is érintve a Nagy-rétet. Az első kunkor táblái a talajt és a növényzetet, a második pedig az erdő állatvilágát mutatja be (így akár le is lehet rövidíteni).  A szintkülönbség száz méter alatt van, a séta hossza pedig rövidebb, mintha körbesétálnánk a Margitszigetet, úgyhogy bármely korosztálynak teljesíthető. Babakocsival nem járható, mert részben egy vízmosásban vezet, de ők a parkolótól a széles úton el tudnak jutni a rétre. Még januárban is kellemes madárcsicsergés és harkálykalapácsolás volt, gondolom, tavasszal még hangosabb tőlük az erdő.

Budapest, Kamaraerdő

Zuglói Japánkert

Május végén jelentek meg a híradások arról, hogy Zuglóban ismét megnyílt a Japánkert, a város titkos ázsiai oázisa (14. kerület, Kövér Lajos u. 1). Az 1928-ban telepített park az ország első ilyen stílusú díszkertje, melyet közadakozásból frissítettek fel. A Varga Márton Kertészeti és Földmérési Szakképző Iskola udvarán levő elbűvölő kertet bárki látogathatja és ha valaki nagyon japán hangulatra vágyik, itt bizony megtalálja. Mi azért még rátettünk egy lapáttal az igazi autentikus Japán felidézésére. Hárman mentünk lányok és az egyikünk (nem én….) mestere az ázsiai konyhának. Csinos pikniket rendeztünk a többi látogató nem kis irigységére, de mi így valóban úgy éreztük: UTAZUNK!

Budapest_Japánkert2

Budapest_Japánkert

Vízpartok

A csepeli Kis-Duna part

A csepeli Kis-Duna part felfedezéséhez az autót a Nádfedeles-csárdánál lehet letenni és onnan a Ráckevei (Soroksári) Duna-parton észak felé csodás sétaút vezet – ez babakocsival is remekül járható. Az akkor épp instagram-sztárnak számító pipacsok is vígan nyíltak a réten, a folyóban kacsák úsztak, a bokrok közt pillangók röpködtek. Azt hittem, ennél jobb már nem is lesz a helyzet, de aztán felfedeztem a Molnár-szigetet, aminél vadregényesebb táj egy világvárosban egyszerűen nem létezhet. A csendes ösvények nádasokkal benőtt folyóágak mellett vezetnek, csak néha töri meg a csendet egy-egy madár vagy egy kenus halk evezőcsapása. Egyszerűen zseniális hely!

Budapest_Csepeli Duna part

Merzse-mocsár

Bevallom, pár hónapja azt se tudtam, hogy létezik ilyen. Amikor már minden ismert kirándulóhellyel végeztem, nekiálltam kirándulós blogokat és magyarországi helyekre koncentráló utazós csoportokat böngészni, mi van még a környéken. Így került képbe a Merzse-mocsár, a 17. kerület háborítatlan, természetvédelmi része. A védelem jogos, hiszen ez a vidék a fővárosra egykor jellemző mocsaras területek egyik utolsó megmaradt túlélője. A terület két jól elkülöníthető részből áll. A nagyobbik mocsaras, lápos rész a tulajdonképpeni Merzse-mocsár, míg a város felé lévő lápos területet Gyolcs-rétnek hívják. Nagyon gazdag a terület állatvilága, főleg madarakat lehet itt megfigyelni (ezért érdemes távcsövet is hozni). Olyan madárcsiripelés és rovarzümmögés van helyenként, hogy az ember a saját gondolatait se hallja:-)

A mocsárvidék felfedezéséhez a Rákoskerti vasútállomásnál lehet hagyni az autót, itt van a 15 megállós tanösvény első állomása. Innen 1.2 km hosszan széles, homokos, de elég hepehupás (esős időben pedig nagyon sáros) út vezet az erdő mellett a tanösvény második állomásáig. Erre az útra mások rámerészkedtek autóval, de én inkább itt is gyalogoltam. A tanösvény teljes hossza 6 km, de le tudjuk rövidíteni, ha csak a kilátóig megyünk, majd ott visszafordulunk. A legérdekesebb úgyis a 2. és 6. állomások közti szakasz, a végén a nagy, többszintes kilátóval. Az ösvény helyenként elég keskeny, úgyhogy babakocsival nem ajánlott, de gyerekeknek érdekes lehet. Jótanács: nyáron szúnyogirtót célszerű vinni, főleg alkonyat idején.

Budapest, Merzse-mocsár

Naplás-tó

Nem csak Budán, és nem csak a hegyekben lehet jót sétálni, de a XVI. kerületben, Cinkota mellett is akad remek ösvény egy kis gyaloglásra. A Cinkotai, a Nógrádverőcei vagy a Simongáti útról térhetünk rá a tó déli oldalán futó, aszfaltozott Naplás útra, amely mentén ingyenesen parkolhatunk.

A Naplás-tó körül vezető útvonal abszolút könnyű kis séta, hossza 5 km, nekem pont egy óra. Nem csak a tó látványa érdekes itt, hanem a körülötte fekvő táj is: megtalálható itt nádas, füzes, láprét, telepített parkerdő, patak, égerliget, és mindezt szántóföldek veszik körül. A madarászoknak kész paradicsom a hely, mert sokféle madárfajt lehet itt megfigyelni. Nem csoda, hogy a tó a környezetével együtt természetvédelmi terület. A teljes kör elég hepehupás, gyakran sáros, így babakocsival nem járható. Nekik, valamint kerekesszékeseknek is alkalmas ugyanakkor a tó mellett egy körülbelül 400 méteres aszfaltos szakasz, innen ők is gyönyörködhetnek a tó látványában.

Budapest_Naplas-to

Sziklák, barlangok, szurdokok

Remete-szurdok

A 2. kerület Máriaremete városrészében fekvő természetvédelmi terület igazi erdő-élményt kínál alig pár lépésre a lakónegyedtől. Maga a szurok alig fél óra alatt végigjárható, kényelmesen tágas ösvényen. Amilyen rövid a séta, olyan változatos, ugyanis útközben sok fehérlő szikla és barlang mellett haladunk el – némelyik barlangba be is lehet mászni! Emiatt nagyon jó ez a kis séta gyerekekkel is, hiszen igazi mászós, felfedezős túra. Jó időben babakocsival se reménytelen az ösvény, mert jó széles és kényelmes, de eső után, nedves időben nagyon sáros, úgyhogy akkor csak bakancsos turistáknak való.

A szurdok egyik vége közel esik a Máriaremetei kegytemplomhoz, akár itt is le lehet parkolni. De még jobb a szurdok másik vége, a Remeteszőlősi önkormányzatnál (ahol szintén vannak parkolóhelyek). Itt ugyanis kialakítottak egy mezítlábas tanösvényt, valamint zenélő kutat – ezek csak nyáron élvezhetőek. Egész évben üzemel ugyanakkor a könyvcserés szekrényke és a zseniális Örkény-emlékmű: egy telefonfülke, ahol ha felvesszük a kagylót, egyperceseket hallgathatunk.

Budapest, Remete

Róka-hegy

Budapest egykor legnagyobb mészkőbányája volt itt, ahol ma egy tanösvényen, kiépített lépcsőkön járhatjuk körbe ezt a „tájsebet”. A bejárat a Rókahegyi út-Fülemüle út kereszteződésénél van Csillaghegyen. Nem hosszú a bejárható útvonal, talán úgy 4 km, de végig lépcsőkön kell kaptatni. Meglepődtem, mennyi kisgyerek van, mert azért nem veszélytelen a terep a csúszós, meredek, morzsalékos utakkal, melyek mellett nagy szakadékok vannak. 2015-ben egy halálos baleset is volt itt, úgyhogy óvatosan! Félni azért nem kell, lassan, figyelmesen haladva nagyon érdekes az egész bánya! Babakocsival nem lehet körbejárni a sziklákat, de be lehet menni a katlan belsejébe, ahol egy kis rétről lehet körbenézni, és ott akár piknikezni is lehet (amikor ott jártam, épp ezt tette pár kismama).

Budapest, Roka-hegy2

Farkas-hegy, Sorrento-sziklák

A kopár Farkas-hegy, a magyar vitorlázó-repülés bölcsője mind a nemrég szépen felújított vitorlázó-emlékmű, mind pedig a panoráma miatt megér egy túrát. Felmászhatunk ide Budaörsről és Csillebércről is, én ez utóbbit választottam. Parkolni a KFKI épülete mellett tudtam, itt van buszmegálló is, ha valaki tömegközlekedéssel indulna. A túra legszebb része a Farkas-hegyről nyíló kilátás, de különlegesek a Sorrento-sziklák is. Babakocsival nem járható, de gyerekekkel igen, nincsenek komoly szintemelkedések és a körtúra teljes hossza se vészes (6.6 km).

A részletes útleírás térképpel a kirandulastippek weblapon található, én ez alapján gond nélkül körbeértem.

Budapest, Sorrento

Budapest, Sorrento2

Apáthy-szikla

Az Apáthy-szikla a II. kerület egyik különleges természeti kincse, természetvédelmi területe. Látványos, könnyen megközelíthető, csodás panorámát kínál – mi kell még? A Látó-hegyhez tartozó szikla egy hatalmas dolomitrög, amely nevét a terület egykori birtokosáról, Apáthy Gáborról kapta. A rövid sétaút egy tanösvény, táblák magyarázzák el, miért védett a terület – épp ezért nem is szabad átmászni a korlátokon, hogy ne tapossuk le az itt élő apró növényeket. A területen 26 védett növényfaj él, például a hegyi árvalányhaj, valamint ugyancsak védett állatok, mint a hőscincér vagy az imádkozó sáska.

A tanösvény bejárata a 2. kerület, Nagybányai út 62b előtt van, itt az utcában ingyenesen lehet parkolni. Tömegközlekedéssel a 11-es busz Nagybányai út megállója  (végállomása) van a legközelebb, ez a busz a Batthyány térről indul.

Budapest_Apathy-szikla

A szép fákért rajongóknak a közelben álló kb. 120 éves libanoni cédrust is érdemes felkeresni, amely az Apáthy-sziklától nem messze, a Kondor út 7 szám alatti telken áll. A fővárosban élő matuzsálem fák közül ez az egyik legszebb és legértékesebb. A libanoni cédrus ritkán marad meg nálunk, de azért akad néhány szép kort megélt példány. A legidősebb az Alcsútdobozi Arborétum környékén él, az ezüstérmes a soproni Lővérekben, a harmadik legidősebb pedig itt, a Kondor utcai üres telken.

Budapest, Libanoni cédrus

Ha kedvet kaptál egy hosszabb sétára, arra is van lehetőség. A túra a Görgényi útra fut ki, itt az út túloldalán kezdődik az zöld sáv jelzés, ami a szintén könnyen és gyorsan megközelíthető Árpád-kilátóhoz visz – mindez remekül felfűzhető egy körtúrára.

Tündér-szikla

A Tündér-szikla alig félóra séta nekem itthonról és bevallom, még soha nem jártam eddig ott. Le lehet sétálni ide a Normafához közeli Nagyrétről vagy felkaptatni a libegő alsó, zugligeti állomásától (én innen indultam). Gyerekes családoknak érdekesebb lehet felülről lesétálni, mert akkor a Nagyréten ki lehet egészíteni a túrát egy kis játszóterezéssel.
Aki hosszabb túrára vágyik, akár végigjárhatja a három nagyszerű kilátópontot, azaz lehet tenni egy János-hegy, Hárs-hegy, Tündér-szikla kört. Ez összesen 11 km, közel 500 méter szinttel, a részletes leírás pedig ITT található.
Zárójeles megjegyzés: két éve lezuhant innen egy kiránduló, azóta több helyen leírták, ne másszunk fel a sziklára. Amikor ott jártam, három fiatal fiú kapaszkodott fel éppen:-( Higgyétek el, nem éri meg az a szelfi az instán. Az max 5 perc hírnevet hoz, de ha bármi gond történik, nektek és a szeretteiteknek nem 5 perc lesz a fájdalom…
Budapest, Tündér-szikla

Tanösvények, védett természeti területek

Rupp-hegy

A XI. kerületben, közel a Szomszédoknak otthont adó lakótelephez, két rövid tanösvény is kanyarog. A Rupp-hegy a Csiki-hegyek legkeletibb tagja, mely nevét Rupp György tehetős budai polgár kapta. A teljes terület mindössze 8 hektár, így az összes információt elolvasva is fél óra alatt be lehet járni a hattáblás tanösvény állomásait. A terület elsősorban növényekben gazdag, de azért találunk itt sokféle állatot is, leginkább ízeltlábúakat, lepkéket és madarakat. A madármegfigyelők mintegy 70 fajt jegyeztek itt fel, a leggyakoribb a területen a széncinege. A hegytetőről nagyszerű panoráma nyílik Gazdagrétre.

Budapest, Rupp-hegy

Ördögorom

Mivel a Rupp-hegyi kirándulás nagyon nyúlfarknyi, érdemes összekötni egy másik helyszínnel a közelben és erre a legjobb az Ördögorom szikla. Itt is létesült egy tanösvény, szintén hat állomással, amely bemutatja a terület kialakulást, állat- és növényvilágát, valamint a fennmaradását veszélyeztető tényezőket. Míg az előző séta nagyon könnyű, itt a túra végén egy nagyon meredek rész van, úgyhogy se babakocsival, se pici gyerekekkel nem ajánlom. A panoráma viszont innen is fenséges! Védettségét persze nem emiatt kapta, hanem részben különleges flórája okán. Az alig 20 hektáros területen négyszáz növényfajt figyeltek már meg, köztük 44 védett. De még ennél is fontosabb a sziklák geológiai értéke, amely az 1930-ban félbehagyott köszörűkő bánya működése során tárult fel.

A két tanösvényt, valamint a Szomszédok teleregény otthonául szolgáló lakótelepi házat egy 6.5 km-es körtúrával lehet bejárni. Ennek kiindulópontja a Gazdagréti tér, ahol kényelmesen lehet parkolni és ez megközelíthető több buszjárattal is.

Budapest, Ördögorom

Jane Goodall-tanösvény

Azon túl, hogy nagy tisztelője vagyok Jane Goodallnak, a legérdekesebb számomra az volt, hogy ez az első kétnyelvű tanösvény, amellyel találkoztam. A táblák hátlapján angolul is olvasható minden információ. A mindössze egy kilométer hosszú sétaútvonalat 2018 májusában adták el. Névadója 2016-os látogatása során részt vett a környék fő sztárjának számító, nyomkövetővel ellátott kaszpi haragossiklók visszaengedésében a területen. A tanösvény komoly közösségi munka és gyűjtés eredménye, a létrehozás folyamatáról a weblapjukon olvashatunk.

Mivel az egy kilométeres túra nem túl hosszú, nagyszerűen össze lehet kötni a Guckler Károly-kilátó felkeresésével. A tanösvény nagyjából a vitorlázórepülősök rétjén ér véget, innen alig fél óra alatt fel lehet kapaszkodni a parádés panorámát nyújtó kilátóhoz.

Budapest, Jane Gooodall tanösvény

Kilátók

Árpád-kilátó

Az Árpád-kilátót több irányból is becserkészhetjük. A legközelebbi parkolóhely a Törökvészi út végén, a Végállomás Mini ABC környékén van. Innen rövid, de kaptatós sétával úgy negyedóra alatt elérhető a kilátó. (Ha ezt választjuk, a túra összekombinálható az Apáthy-sziklával, mert az a másik irányban szinte ott kezdődik az út túloldalán).

A másik megoldás az, ha a Fenyőgyöngye vendéglőnél hagyjuk az autót (vagy oda megyünk busszal) és onnan sétálunk el a kilátóhoz.

Budapest, Árpád-kilátó2

Akárhogy is megyünk fel, utána érdemes sétálni egy nagyot a kilátótól kiinduló széles, kellemes Glück Frigyes úton, amelyen egy egyórás, nagyon kényelmes kört lehet tenni (akár babakocsival is). Útközben sok érdekes sziklaalakzatot látni, például az Oroszlánsziklát.

Budapest, Oroszlán-szikla

Akár fel is mászhatunk kicsit a hegyoldalba, ahol igazán szép panoráma a jutalom (szebb, mint magából a kilátóból).

Hárs-hegyi kilátók

A Szépjuhászné buszmegállótól (Széll Kálmán térről 22-es busz) indulva egy könnyű kis sétával lehet összekötni két kilátót, melyekről pazar panoráma nyílik a városra. A buszmegállótól a büfék felé indulva lehet megtalálni a sárga jelzést, mely keresztezi a Gyermekvasút sínpárját, aztán már visz is be az erdőbe (persze lehet jönni gyermekvasúttal is!) Ez a jelzés vezet fel úgy jó negyedórás kaptatóval a Nagy-Hárs-hegyi (454 m), Kaán Károly erdőmérnökről elnevezett kilátóhoz. Különösen naplemente idején csodálatos a látvány, előttünk az budai oldal, jó időben látni a szomszédos János-hegy kilátóját is. Mielőtt elérjük a kilátót, van egy tűzrakóhely is a közelben, hasonlóan parádés kilátással, elég jó kis hely piknikezésre!

Budapest_Kaán-Károly-kilátó

Továbbsétálva a sárga jelzésen most már inkább csak szintben vagy lefelé halad az út. Úgy 20-25 perc múlva feltűnik a sárga háromszög, amely felvezet a Kis-Hárs-hegy tetejére (362 m), a különleges alakú Makovecz Imre-kilátóhoz. A függőleges tengely körül kettős csigalépcső visz fel a kilátó tetején lévő kis teraszra. Innen a sárga jelzésen indulunk vissza, amiről rátérünk a zöld körtúrát és a Mária-utat jelző ösvényre, ez vezet vissza egészen a Szépjuhászné parkolójáig, illetve buszmegállójáig. A Hárs-hegy minikörtúra alig 4.5 km, de könnyű terepen megy, kis gyerekekkel is járható. Ha nem volt elég ennyi séta, átkelve a Budakeszi úton felkaptathatsz a János-hegyre és felkereshetsz még egy kilátót!

Budapest_Makovecz-kilato

Guckler Károly-kilátó

A nyolcszög alapú, geometriai formákból felépülő, focilabdára emlékeztető fenyőgerendás építmény nem túl magas, mindössze négy méter. Ez azonban ne vegye kedvünket, mert ha fellépkedünk a kilátó felső szintjére, sokkal szebb panoráma tárul elénk, mint a Hármashatár-hegy 495 méteren levő tetejéről.

A kilátóhoz célszerű a Fenyőgyöngye étterem közelében leparkolni, illetve itt buszmegálló is van. Innen úgy 40-45 perc alatt fel lehet kapaszkodni a kilátóhoz. Ha ez sok, akkor tovább lehet kicsit autózni a Kecske-hegyi parkoló felé, onnan már csak félóra a kaptató. Ha viszont nem fáradtunk el eléggé, a Guckler Károly-kilátótól további 50 perc séta az Árpád-kilátó. Egy másik opció visszamenni a Hármashatárhegyi úton a Guckler Károly-tanösvény kezdőpontjáig, és azt végigjárni.

Budapest, Guckler-kilátó

Normafa

Ha valamit, a Normafát nem kell senkinek bemutatni, hiszen ide olyan sokan kirándulnak, hogy hétvégente figyelmeztetést kell kiadni a látogatók távoltartására. De nem maradat ki egy ilyen összeállításból, úgyhogy csak azt tudom javasolni, aki tud, hétköznap nézzen el ide:-) És miért szuper hely? Nagyon látványos, jól járható útvonal, több nyilvános mosdóval (ritkaság a kirándulóhelyeken). Az egész sétaút igazi gyerekparadicsom, mivel több játszótér is van errefelé, akár babakocsival is lehet jönni.

A terület koronaékszere, az Erzsébet-kilátó a Libegő felső állomásától vagy a 21-es busz végállomásától gyalog közelíthető meg. Ez már egy kicsit nehezebb szakasz, combos kaptató vezet fel: lehet lépcsőzni vagy széles aszfaltúton kaptatni. De nincs gond, ha ezt valaki nem bírja, mert a Libegő felső állomásánál is van egy nagyszerű panorámás kilátópont.

Budapest_Normafa

Plusz érdekességek

Tóth Árpád sétány és Halászbástya

Reméljük, hamarosan csak egy szürreális emlék lesz, milyen az, amikor turisták nélkül, üresen láthatjuk a várnegyedet. De addig is – élvezzük ki, milyen az, amikor csak a miénk a fővárosunk! A Tóth Árpád sétányról mindig csodás a panoráma, de tavasszal ezt megfejeli a varázslatos cseresznyefavirágzás.

Budapest_Tóth Árpád

Távolabb indulnál?

Akkor ezeket az írásokat ajánlom:

Kirándulóhelyek Budapest környékén

Pest megye – látnivalók esős napokra

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)