Wroclaw és Alsó-Szilézia

Krakkó, Varsó és Gdansk felfedezése után hazafelé indultam, már csak egy régió maradt hátra a nagy lengyel körútból: Wroclaw és Szilézia látnivalói vártak még rám.

Torun

Útközben megálltam röviden Torunban. Falakkal körülzárt pompás gótikus óvárosa fent van az UNESCO listáján, mint a középkori kereskedővárosok kiválóan megőrzött iskolapéldája. Nem sokat változott az idők folyamán a 14. századi városháza, melynek tornyából remek kilátás nyílik a városra. Ha csak egy múzeumra van időd, akkor legyen az Kopernikusz Háza, bár nem bizonyított, hogy itt született a híres csillagász. Szoros második helyezett a Mézeskalács múzeum, ahol város 700 éves hagyományra visszatekintő, imádott édességét akár el is elkészítheted.

Wroclaw

Nehéz nem lenni oda Wroclawért… Ki ne szeretne egy várost zöldellő parkokkal, 118 (!) híddal, gótikus katedrálissal, bájos óvárossal – és apró törpék százaival? Ráadásul itt nincs akkora tömeg, mint Krakkóban, Varsóban vagy Gdanskban, és a gasztronómiai felhozatal is jóval izgalmasabb.

Városháza és Piactér

A bájos Piactér, a Rynek a 13. századból való, de a teljes területet a második világháború után helyreállították. A teret szegélyező sorházak gyönyörű homlokzatai a szivárvány minden színében pompáznak, stílusuk pedig a középkortól a szecesszióig terjed. A tér északkeleti csücskében két bájos ház van kis híddal összekötve: ez a Jancsi és Juliska ház, kedvelt fotótéma és a taxis kirándulások kiindulóhelye.

Wroclaw

Wroclaw

Bronzmanók

A Régi Városháza máris egy remek fotótéma, mint ahogy a katedrális is, de nem ezek viszik el a pálmát az instagram lájkversenyben.

Wroclaw

A város imádott figurái, az apró kis bronzmanók számos sikátorban, lépcsőn, sarkon megtalálhatóak. Kereskedők, postások, tanárok, orvosok és kertészet egész garmadája lepi el az utcákat, miniatűr méretben, bármerre járunk. Pontosan nem is tudni, mennyi van belőlük, de több mint 400, az biztos. A törpék az 1980-as évekből származnak, amikor az Orange Alternative nevű kommunistaellenes csoport falfirkáit állandóan lefestette a rendőrség. Ekkor a csapat nekiállt manókat festeni mindenhova, vidám fricskát mutatva a hatóságoknak. A manók egyre inkább megtestesítették a szólásszabadság iránti vágyat, még egy tízezer fős tüntetést is szerveztek csúcsos kalapokat viselve „Szabadságot a manóknak” jelszóval. 2001-ben a város vezetése felállított egy kis bronzmanót a Świdnicka utcán, ahol a mozgalom elindult, emléket állítva a szabadságmozgalomnak. Pár évvel később egy helyi szobrász, Tomasz Moczek azt találta ki, a város különböző pontjaira alkot manókat, melyek jellemzőek az adott környékre, ott dolgozókra. A többi már történelem – a manók ellepték a várost, már képtelenség számon tartani őket, a turistáknak pedig térképek, applikációk és speciális városi séták segítenek megtalálni őket.

Wroclaw

Kilátók – Bűnbánó Híd, Matematika Torony

Wroclawot számos helyről megnézhetjük a magasból, a legközpontibb ezek közül a Keresztelő Szent János-székesegyház tornya. A legérdekesebb viszont a 45 méter magasan levő Bűnbánó híd, amely a Mária-Magdolna templom két tornyát köti össze. Igaz, hogy 200 lépcsőt kell megmászni, de megéri a látvány.

A Matematika Toronyban csak öt emeletet kell mászni, hogy meglássuk a panorámát a tetőteraszon, de micsoda séta ez! Nem olyan unalmas szűk feljáró, mint a templomtornyokban, hanem egy pompás, freskókkal teli lépcsőház. Ugyanitt igazi barokk mestermunka az Aula Leopoldinum, de ez most renoválják, úgyhogy sajnos csak fotókról láttam.

Wroclaw

Raclawise Panoráma

A város büszkesége a Raclawise Panoráma, egy lengyel függetlenségi ütközet emlékére készített gigantikus festmény. A 15×114 méteres alkotást egy kifejezetten ennek épített rotundára tekerték. A festményen egyidejűleg több festői is dolgozott, 9 hónap alatt 750 kg festéket használtak fel. Eredetileg Lvivben készült, később került ide. A látogatókat félóránként engedik be, célszerű a weblapon előre jegyet venni, mert rendkívül népszerű. A nézelődés közben lengyel nyelvű ismertető szól a hangszórókból, de lehet angol nyelvű audioguide-ot is kérni.

Wroclaw

Wroclaw

A neonudvar

A Ruska 46C kapuján átlépve egy különös világban találjuk magunkat – a fények és tipográfiák dzsungelében. A meglepő galériát 2005-ben hozták létre, amikor a neonfényekért rajongó helyi lakó megvásárolta azokat, nehogy szemétdombra kerüljenek. Jelenleg körülbelül 30 neon felirat található itt, amelyek üzleteket, cégeket, éttermeket és egyebeket hirdettek. Az udvar népszerű szórakozóhely lett, ahol bárok, streetfood-kocsi és kiállítótér is helyet kapott.

Wroclaw

A falfirkás udvar

És ha az ilyen alternatív dolgok érdekelnek, akkor irány a Nadodrze-negyed, és ott a Roosevelta utca. Elsősre semmi különös, de be kell menni az egyik kapun a házsor mögé, és ott fantasztikus graffitik vannak!

Wroclaw

Egyedi kávézók

A kreatív fiatal energiát máshol is tetten értem a városban, nagyon sok kávézó van, melyek mintha az instagramra születettek volna. Ilyen a mályvaszínű Nanan, vagy nem messze tőle a Selfie Cafe.

Wroclaw

A lámpagyújtogató

Ostrów Tumski a város egyik legrégebbi része, de nemcsak erről különleges. Minden nap, napnyugta előtt úgy félórával körbesétál a lámpagyújtogató, és meggyújtja a 103 eredeti gázlámpát. Ilyen már csak nagyon kevés helyen maradt fent Európában, úgyhogy kár lenne kihagyni!

Wroclaw

WuWa

Aki szereti a bauhaus építészetet, annak a WuWa negyedbe is érdemes elzarándokolni (eléggé kiesik). A WuWa név jelentése: Wohnung und Werkraum – Otthon és munkahely. A kerületet 1929 -ben építették a Wroclawban rendezett kiállításra, hogy bemutassák a minimalista és olcsó életmódot. 11 sziléziai építész vett részt ebben a projektben, és 32 példaépületet hoztak létre az akkori népszerű Bauhaus stílusban. Láttam hasonlót Stuttgartban is, mint ahogy nálunk is fellehető egy kicsi, de pompás példa erre a II. kerületi Napraforgó utcában, de ez talán a legkomolyabb a hasonló próbálkozások közül. A házak közül a legizgalmasabb ma szállodaként működik Park Hotel néven, ezért teljesen odáig voltam.

Wroclaw

Állatkert, rendezvényközpont, japánkert

Ehhez nagyon közel van az Állatkert, ahova szintén elnéztem, de szerintem kihagyható. Az út túloldalán a különös nagy épület a Hala Stulecia, amely 1911-1913 közt épült és a mai napig koncerteknek, kiállításoknak ad helyet.

Wroclaw

Wroclaw

Előtte csodás szökőkútrendszer van, annak túloldalán pedig egy pompás japánkert. Egész visszarepített a két évvel ezelőtti japán utam hangulatába, csak azon szontyolodtam el, ki tudja, mikor térhetek oda vissza.

Wroclaw

Szállás Wroclawban

A városban az Art Hotelben laktam, amely egy patinás épület a belvárosban. Innen alig pár lépés a piactér, így a fő látnivalók gyalog elérhetők. Finom reggeli, csendes szobák, gyors wifi, ingyenes parkolás, alagsorban tornaterem – megvolt minden, amire az utazónak szüksége lehet!

Alsó-Szilézia

Błędne Skały

A Błędne Skały természetvédelmi területen 6-11 méter magas hatalmas kősziklák állnak, melyek közt néhol egész keskeny ösvény kanyarog. A fantasztikusan egyedi táj mellett nagy parkolót alakítottak ki, ahova óránként lehet felhajtani: először 9 és 9.15 között, legkésőbb pedig 18 és 18.15 közt. Visszafelé szintén óránként lehet indulni, először 9,30-9.45, végül 18.30-18.45 közt. Egy autó felhajtásának, parkolásának díja 30 zloty, a területre személyenként 12 zloty a belépő. Én 14 órakor hajtottam fel és kis sorban állás, jegyváltás után sok fotómegállóval egy óra alatt jártam körbe a kialakított ösvényt, épp sikerült 16.30-ra visszaérnem a parkolóba, hogy lefelé indulhassak. Nagyon egyedi hely, mindenkinek ajánlom, gyerekek is imádják!

Wroclaw

Wroclaw

Książ-kastély

Csak röviden álltam meg Lengyelország harmadik legnagyobb váránál, Książnál, most nem fért bele az időmbe, hogy alaposan körbejárjam. Csak a kertben sétáltam egy kicsit és fenségesen ragyogott az épület a késő délutáni napfényben.  A látogatók különböző útvonalak mentén járhatják be a 415 szobás épületet, de van lehetőség vezetett sétára, sőt, éjszakai látogatásra is. Kuriózum, hogy a kastélyhoz kiterjedt alagútrendszer is tartozik, amely szintén látogatható, kizárólag vezetővel.

PalaceKsiaz

Béketemplomok

A három káprázatosan szép, világörökségként jegyzet óriási fatemplom közül Świdnica béke-temploma a legnagyobb, melyet az 1650-es évek Sziléziájában építettek. A történet előzménye, hogy a katolikus római császár nagy bosszúsan megengedte a protestáns evangélikusoknak, hogy templomot építsenek Świdnica hercegségében. Hogy megnehezítse a dolgukat, kikötötte, hogy ne legyen tornya, harangja, csak fából, homokból, sárból és szalmából készüljön, valamint az építkezést egy éven belül be kell fejezni.

Az evangélikusok nem hátráltak meg, és 1656 nyarán nekiveselkedtek a munkának, majd egy év alatt elkészült az 1300 m2 alapterületű, 7500 hívet is befogadó, elképesztően díszes templom. A két másik közül Głogów templomát 1758-ban egy tűzvész pusztította el, míg a harmadik, valamivel kisebb béke-templom fennmaradt a közeli Jaworban. Ők együtt kerültek fel az UNESCO listájára.

Świdnica béke-temploma

Świdnica béke-temploma

Wang templom

Még egy templomot felkerestem, a rendkívül népszerű fürdőváros, Karpacz mellett. Itt egy ösvény vezet fel a dombra, ahol egy kis evangélikus templomhoz zarándokolnak fel a látogatók. A Wang-templomot a XII.-XIII. század fordulóján Norvégiában, Vang városában építettek fenyő rönkből, fém szegek használata nélkül. Két évszázaddal ezelőtt hozták át Lengyelországba, az ország legrégebbi fatemplomának tartják. A belépő 10 zloty, a fotózás további 5 zloty.

WangTemplom

Színes tavak

A színes tavak – Kolorowe Jeziorka – egy erdőben megbújó tóvidék neve, amely egy bánya bezárása után maradt fenn. A területen 1785 és 1925 közt piritet bányásztak. Az egykori munkagödrök a vegyi anyagoknak köszönhetik különböző színűket. Egészen szürreális, mesebeli sétát lehet köztük tenni, és szinte csak belföldi látogatók ismerik. Belépődíj nincs, csak 10 zloty parkolási díjat kell fizetni.

Színes tavak

Japánkert

Alsó-Sziléziában egy kis egzotikus utazásban is részem lehetett, található ugyanis itt, egész pontosan Przesieka település közelében egy gyönyörű japánkert. Megvan minden, ami egy japánkertben előírás – gondosan elgereblyézett homok, sziklák, különleges fák, tavak, hidacskák, pavilonok. Sőt, kínálnak kóstolásra teát és macha cappuccinot is, úgyhogy az élmény szinte autentikus.

Japánkert

Szállás a régióban

Alsó-Sziléziában tett kirándulásaim bázisa a Pakoszow-kastély volt, egy csodálatos, békés épület egy nagy park közepén. A kastély érdekessége, hogy ez soha nem volt főúri rezidencia. Johann Martin Gottfried, a közeli Jelena Gorában élő gazdag kereskedő vásárolt meg egy kis épületet itt, majd ő bővítette a mai formájára. Bár a kúriában helyet kapott egy reprezentációs terem is, elsődlegesen textilipari üzemként működött. A környék akkoriban ugyanis jelentős gyapjútermesztési központ volt, és a telken átfolyó kis patak ideális környezetet kínált a termelésnek. Míg hasonló nagyságú kastélyok kivétel nélkül csak főúri lakóhelyként épültek, ez egész Európában egyedülálló „vegyes” célú kastély volt: üzem és reprezentáció, ráadásul nem egy nemes, hanem egy jómódú polgári ember tulajdonában.

Pakoszow-kastély

A háborúban és az azt követő évtizedekben a kastély nem kerülhette el a sorsát. Sokféle célra használták, volt pl. óvoda is, de senki nem viselte igazán gondját. Végül az eredeti tulajdonos rokonai, Hagen and Ingrid Hartmann vásárolták meg és álltak neki a 2000-es évek elején, hogy visszaadják régi fényét. A legnehezebbnek az egykori reprezentációs terem, és annak mennyezeti freskójának rekonstrukciója bizonyult, de csodás lett a végeredmény. Az eredeti épülethez egy vadonatúj szárnyat is építettek, amely a tóra néz. Itt kapott helyet az uszoda, a tornaterem és a modern szobák, míg a régi részben található 20 szoba és az étterem.

Pakoszow-kastély

Pakoszow-kastély

A lengyel körút teljes leírását négy bejegyzésben olvashatod:

Krakkó és Kis-Lengyelország

Varsó – a legérdekesebb látnivalók

Mazuri-tavak, Gdansk, Sopot – a csodás lengyel észak

Wroclaw és Alsó-Szilézia

Az utazás a Lengyel Turisztikai Hivatal segítségével valósult meg, amit ezúton is köszönök. Az együttműködés a felkeresett helyek kiválasztását, valamint a szerzői szöveget nem befolyásolta – az 100% travellina:-)

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)