Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kastélyai

Szatmar-Nagyar

Szabolcs-Szatmár-Bereg már a 15. megye, ahol végigjártam a kastélyokat – ráadásul itt két kört is tettem: először 2015-ben, aztán most ismét 2022-ben. Meglehetősen sok változás volt a két időszak közt. Néhány kastélyt az első látogatásom során kezdtek felújítani és most már szépen várják a látogatókat (Cégénydányád, Baktalórántháza), de sajnos volt néhány példa fordított tapasztalatra is. Megmutatom mindet, szokás szerint a romosaktól kezdve a pompásak felé haladva:

A legszomorúbb állapotban

Tyukod

A tyukodi Uray-kastély meglehetősen mostoha sorsú. Az általam bejárt területen ez volt az egyik leglerobbantabb kastély,  és egyelőre esélye sincs a hasznosításra. A település honlapja szerint könyvtár működik benne, de rég frissíthették az oldalt. A közeli padon ücsörgő uraktól megtudtam, hogy egy ideig állami gondozottak éltek a kastélyban, aztán irodaként és konyhaként működött, a környékbeli iskoláknak és egyéb közintézményeknek főztek itt. Önkormányzati tulajdonban van, a szóbeszéd szerint idősek otthonát szeretnének kialakítani benne, csak nem tudtak hozzá anyagi forrást szerezni.

Szatmar-Tyukod

Aranyosapáti

Aranyosapátiban a rendszerváltás után az Újhelyi családnak visszaadott kastélyt tulajdonosai elvileg eredeti állapotába kívánták visszaállítani, de a szemben lakók szerint nagyon régóta elhagyatottan árválkodik – valószínűleg pénz híján. Pár helyen aládúcolva, romosan áll, bár az utcai fronton a kerítésen egy vadonatúj kapu van, így remélhetőleg csak törődik vele valamennyit a gazdája.

Szatmar-Gavavencsello

Gávavencsellő

Nagyon furcsa látvány fogadott Gávavencsellőn a Dessewffy-kastélyban. A már régóta romosan álló kastélynak legalább a teteje úgy-ahogy ép, így nem rohad, de a termek üresen tátonganak és a gerendák pár helyen beszakadtak. Ehhez képest a kertben úgy tűnt, mintha előző éjjel egy esküvői mulatságot tartottak volna ott – sok fehér csipke lógott a fákról, műanyag székek és asztalok álltak halomban, de néhány régi fotel és kanapé is ki volt csapva a parkba.

Szatmar-Gavavencsello

Nemrég még gyerekzsivajtól volt hangos

Tiszavasvári

Tiszavasvárin a klasszicista stílusban emelt földszintes kastélyt a Dessewffy család építtette 1820 környékén. Jó pár éve felnőttképzés zajlott az épületben, amely már egy ideje elhanyagoltan áll egy kert végében. Az őr előzékenyen beengedett, hogy kívülről nyugodtan fotózzam az épületet, így annál nagyobb volt a meglepetés és rémület, amikor 8-10 csaholó kutya kerített be. Nemcsak a kánikula és a hőhullámok miatt úsztam verítékben, amikor végre a nagy hangzavarra megérkezett az őr, és hátraparancsolta őket. Nem értettem, ha szabadon voltak kutyák, miért engedett be…

Szatmar-Tiszavasvari

Székely

Székelyen az Orosz-kastély építési idejéről pontos évszámunk nincs, az azonban bizonyos, hogy a 18. század második felében már állt. A második világháborúban súlyosan megsérült kastélyt az Országos Műemléki Felügyelőség állította helyre 1960-ban. Főbejárata mellett még ott van az iskolát jelző tábla, pedig az intézmény már 2007-ben bezárt. Az ablakok közül sok törött, a falakon mindenütt jókora vakolatleválások és beázások nyomai. A falubeliek nem tudták megmondani, mi lesz az épület sorsa.

Szatmar-Szekely

Nyírtass

Nyírtasson a klasszicista Vay-kastély a háború után évtizedekig iskola volt. Kb. az ezredfordulón épült közvetlenül mellé az új iskola (de annyira, hogy összeérnek) és a régi épület csak ott áll üresen, romosan. A szép kis kastélyt ma már csak raktárként, lomtárként használják, nem látogatható.

Szatmar-Nyirtass

Levelek

Leveleken a Molnár-kastély patinás épülete néhány éve még óvoda volt. Amikor a település egy szép új óvodát kapott, a kastélyt kiürítették, körbekerítették, további sorsáról semmit se tudunk.

Szatmar-Levelek

Nagydobos

Nagydoboson az 1808-ban épült Perényi-kastélyban a háború után értelmi fogyatékos gyerekek általános iskolája és diákotthon működött. Bő egy évtizede a gyerekeket három erre a célra vásárolt családi házba költöztették. A kastély jelenleg üresen áll, az állapota folyamatosan romlik.  Első blikkre úgy tűnt, egész jó állapotban van, de ahogy tüzetesebben megvizsgáltam, sajnos beázások, vakolathullások nyomait találtam. A kert elhanyagolt, és a telekhatárt lassan úgy benövi az ecetfa, hogy alig lehet átlátni rajta.

Egy arra sétáló hölgytől megtudtam, hogy Perényi gróf lánya, ahogy ő hívta, a baronesz kívánsága volt, hogy a kastély gyerekeket szolgáljon. A már elhunyt grófné Franciaországban élt, elvileg özvegy férje visszakövetelhetné a kastélyt az államtól. Egyszer meg is bízta egykori intézője fiát, hogy készítsen fotókat az épületről, de a gondnok nem engedte be. Ezt az informátorom igencsak furcsállotta, hiszen másokat beengedtek a kastélyba, és gyakorlatilag minden mozdíthatót elhordtak.

Nem tudni, mi lesz a kastéllyal. A falubeliek örülnének, ha idősek otthona lehetne,  még ha nem is bentlakós. Már az is sokat jelentene, ha a magányos időseknek lenne hol eltölteni a napot, ahol közösségben lennének, és ahol ebédet is kapnának, hogy ne a gondozóiknak kelljen azt biciklin zötyögve kiszállítani.

Szatmar-Nagydobos

Balkány

Balkányon a Gencsy-kastélyban 1951-től 2007-ig állami gyermekotthon működött. Ez a valamikori gyermekotthon mára meglehetősen lepusztult, elkeserítő állapotban van. A kerítésen nem lehetetlen átmászni, de csak a kertig jutottam, sajnos belül nem tudtam megnézni.

Szatmar-Balkany

Funkció nélkül

Tuzsér

A tuzséri Lónyay-kastély a Tiszántúl egyetlen freskókkal díszített barokk kastélya. Mária Terézia testőre, Gróf Lónyay János óbester (ezredes) építtette, miután hazatért az udvarból és a Magyar Királyi Nemesi Testőrség szolgálatából. A kívülről szerény, leginkább udvarháznak tűnő épület a hagyomány szerint a régi Ambrózy-várkastély anyagának felhasználásával készült 1787 után. A kastély kuriózuma a díszterem freskója, amelyet az eperjesi származású, bécsi Akadémián tanult Wurtzinger Mihály készített 1797-ben. A másik festett helyiség, az empire-terem 1820 körül készült, képei ismeretlen festő munkái.

A kastélyt 1919-ben és 1945-ben is kifosztották, egykori berendezését széthordták, a falképeket megrongálták. Az államosítás után irodaként, társasházként, üdülőként és téeszközpontként is igyekeztek valami funkciót találni neki, de annyira rossz állapotban volt, hogy semmire nem vált be – így szinte kényszerűségből lett műemlék. A kastélyegyüttes helyreállítása az 1980-as években kezdődött el. 1990-ben a főépület teteje leégett,  de helyreállították. A kastély homlokzatát és földszinti helyiségeit is felújították. A díszterem mennyezetképének és oldalfestéseinek restaurálási munkálatai 2000-ben fejeződtek be.

A háromdimenziós hatású oszlopok- és stukkóábrázolások felett a  felhős égre nézhetünk fel, ahol vidám, helyenként fura alakok láthatóak, puttók és görög istenek. A plafon egyik sarkában pedig maga az építtető látható díszes osztrák egyenruhában, amint kezében tartja az eredeti kastély látványtervét.

Szatmar-Tuzser

A bal oldali házban konyha és istálló volt, jobbra pedig a cselédek lakrésze és a vendégszobák. A felújítás során a balra eső szárnyban művelődési házat hoztak létre, a hajdani istállóban pedig ifjúsági szálló működik emeletes ágyakkal.

Mindezt 2015-ben jegyzeteltem le, 2022-ben kicsit más kép fogadott. A főépület még mindig zárva, a bal szárny kihalt, a szállón pedig ukrán menekültek laknak. Mivel most nappal nincs őr, nem volt, aki megmutathatta volna belülről az épületet, így nem tudom, ott lett-e bármi változás. A kert mindenesetre rendben, most is épp nyírták a füvet.

Szatmar-Tuzser

Beregsurány

Beregsurányban a Bay-kastély szépen felújított épületében utoljára közösségi ház, teleház, valamint könyvtár működött. A falubeliek szerint a gyerekek nagyon szerettek itt számítógépezni. Sajnos a fűtést, villanyt egy idő után nem tudták fizetni, így a közösségi ház bezárt,  és a szép kis épület üresen áll. A jó hír az, hogy sem a ház, sem a kert nem tűnt elhanyagoltnak, remélhetőleg nem pusztul nagyon le az évek során.

Szatmar-Beregsurany

Kocsord

A wikipedia kocsordi Tisza-kastély cikkéből ugyan nem derül ki, mikor épült a kastély, de részletesen informál annak különböző gazdáiról. A klasszicista stílusban épült kastélyban sokáig egészségügyi intézmény működött, de az 2003-ban bezárt. Az ingatlan jelenleg használaton kívül van, állapota folyamatosan romlik. A kastély épületét az utcáról szinte egyáltalán nem látni. Csak úgy lehet bemenni a kerítés mögé, ha a szomszédos telken működő kis bolt dolgozói beengednek, nekik ugyanis oda nyílik a raktáruk.

Szatmar-Kocsord

Berkesz

A berkeszi Vay-kastély egykor kiváló ízléssel berendezett, fényűző épület volt, hatalmas, gondozott parkkal. Ebből sajnos mára semmi sem maradt. 1944-ben a kastély jelentős műgyűjteménye (bútorok, fegyverek, festmények, szőnyegek) elpusztult. Az államosítás után évtizedekig állami gondozottak gyermekotthona lett, és ahogy az lenni szokott, amikor teljesen lepusztult az épület, bezárták. Erre 1999-ben került sor, néhány évig sorsára várt az épület.

A 2015-ös látogatásom során azt láttam, komoly építkezések folytak a kastély területén, de ez csak a bal szárnyat érintette, ahol oktatóközpont létesítettek. Akkor azt mondták az ott dolgozók, ha sikerül további támogatást szerezni, a másik szárnyat és a főépületet is szeretnék felújítani. Sajnos a mostani, 2022-es látogatásom során se fogadott sokkal kedvezőbb kép, a főépület még mindig romos és árválkodik, bár a tető vadonatúj – és ez mindig egy nagyon lényeges lépés.

Szatmar-Berkesz

Közintézmények

Fülpösdaróc

Fülpösdarócon épített szép új úrilakot Luby Zsigmond, miután 1842-ben feleségül vette nagyilosvai Ilosvay Katalint, és nagyari kúriájából nejének fülpösdaróci birtokára költözött. A földszintes kúrát később az utódok lebontották, majd újat építettek  helyette. Az új Luby-kastély homlokzatának szép, háromszögletű oromfal díszítése, a homlokzat síkjából kiálló csúcsos kis torony eklektikus stílusra utal. Az épületben jelenleg szociális otthon működik, ennek megfelelően a belsőt átformálták. Sajnos nem tudtam bemenni, és kint is csak gyorsan lehetett egy képkockát kattintani.

Szatmar-Fulposdaroc

Tiszavasvári

Idősek és fogyatékosok laknak a tiszavasvári Korniss-kastélyban. Az épületet nemrég újították fel, így kívülről elég jól néz ki – bent természetesen nem lehet megnézni.

Szatmar-Tiszavasvari

Beregsurány

Beregsurány Uray-kastélya a helyi önkormányzat tulajdona, a polgármesteri hivatal működik itt. 2022-es látogatásom során azt tapasztaltam, a kastély és udvara komolyan kiveszi a részét az ukrán menekültek ellátásából, szállóként, raktárként, segítőpontként.

Szatmar-Beregsurany

Kisléta

Kislétán a Gencsy-család kastélyában sokáig gépállomás működött a háború után, ma testileg vagy szellemileg sérült gyermekeknek ad otthont.

Szatmar-Kisleta

Nyíribrony

A nyíribronyi Jármy-Jordán-kastélyt Jármy Pál építtette a 18. század végén. Az épületet az 1950-es években terménybegyűjtő és tejbegyűjtő állomás volt, majd óvodaként használták egészen 2006 nyaráig. Ekkor megépült a település új óvodája, a kastély kiürült, és nem kapott újabb funkciót. Amikor első látogatásom során, 2015-ben megérkeztem, rendezett kertet találtam, kicsit kopottas épülettel.  Egy arra bicajozó bácsit kérdeztem meg, tudja-e, hogy belül milyen állapotok uralkodnak.

Büszkén mondta, hogy 2013-ban elkészült a belső tér teljes felújítása, és már vezetett is a közeli polgármesteri hivatalba, hogy előkerítsen valakit a kulccsal. Nagy reményekkel mentem vissza a helyes kis kastélyhoz, de elég lehangoló kép fogadott. Az eredeti szándék szerint a kastély számos funkció betöltésére lenne alkalmas: helytörténeti kiállítás, konferenciaterem, valamint a civilszervezetek számára irodahelyiségeket is biztosíthatna.

Ehelyett egyetlen kis irodát láttam, de a két nagyobb terem rettenetesen nézett ki. A parketta úgy fel volt púposodva, hogy csak a szobák szélein lehetett közlekedni. Próbáltam megtudni, miért nem végezték el a garanciális javításokat, de nem kaptam választ.

A balsejtelmem, miszerint nem lesz hosszú életű a felújítás, beigazolódott. Friss látogatásom során 2022-ben egy sokkal lepusztultabb, üres épület fogadott.

Szatmar-Nyiribrony

Magántulajdonban, nem látogatható

Szamosangyalos

A Domahidy-kastélyt 1850 után Domahidy Ferenc építtette klasszicista stílusban, majd a későbbiekben eklektikus stílusban építtette át. A kastély egykori úrnője, gróf Teleki Blanka tulajdonában sok értékes, nagybecsű tárgyat őriztek itt. A kastélyhoz valamikor kiterjedt, gondozott park is tartozott.

1945-ben hagyták el tulajdonosai, az 1950-es években a helyi termelőszövetkezet központja lett. A park értékes fáit kivágták, a területén almatároló, terménydaráló és szeszfőzde működött. Az 1960-as években a kastély ismét gazdátlan és lakatlan lett, az állaga leromlott. A családi kripta beomlott, a koporsókat összetörték, a csontokat szétszórták, melyeket később eltemettek a temetőbe.

Az épület később új funkciót kapott, a szükséges rekonstrukciót követően bentlakásos szociális intézményt létesítettek itt szenvedélybetegek számára, de ezt később felszámolták. A kastélyt időközben műemlékké nyilvánították, köré pihenőparkot építettek. Jelenleg magántulajdonban van, nem látogatható. Amikor ott jártam, elég kihaltnak tűnt, de a kertben három vadul csaholó kutya fogadott, úgyhogy legalább egy gondnok biztos van, aki eteti őket. Egy falubeli elmondása szerint előbb egy nyíregyházi, aztán egy hodászi illető vette meg, de egyikük se lakott itt, bizonyára befektetésként kezelik az épületet.

Szatmar-Szamosangyalos

Jánkmajtis

A jánkmajtisi Válly-kastély a háború után a helyi termelőszövetkezet tulajdonában volt. Itt voltak a téeszirodák, az épület alatt húzódó hatalmas, boltíves pincében pedig asztalosüzem működött. A kőlépcső kovácsoltvas korlátjai foghíjasak, a TSZ-világban kitőrték őket, mert a bútorcipelés közben akadályozták a lépcsőn haladást. Az épület 1989 óta műemlék és 1998-ban került magánkézbe.

Igazi szellemkastély: állítólag a kastély látogatói furcsa, megmagyarázhatatlan jelenségek sorozatairól számolnak be. Éjszakánként felkapcsolódó lámpák, maguktól kinyíló ajtók, padlásról leszűrődő léptek hangjai, furcsa zajok. Sőt, egyesek a mai napig látni vélik a Válly család szellemeit.

A főépület homlokzata szép állapotban van, bár néhány helyen sajnos már hullik a vakolat. 1995-ös első látogatásom során épp munkások dolgoztak a kastélyban, a belső tereket újították fel. Azt nem tudták megmondani, mi lesz az épület sorsa, vajon saját lakóépületnek vagy szállodának szánja-e magyar tulajdonosa. Most, 2022-ben úgy tűnt, azóta nem történt itt semmi – az épület állapota változatlan és nagyon úgy tűnt, hogy lakatlan.

Szatmar-Jankmajtis

Múzeumok

Vásárosnamény

A vásárosnaményi Tomcsányi-kastély a felújítása óta a Beregi Múzeumnak ad otthont.

Szatmar-Vasarosnameny

Vaja

Vaján a Vay-kastély a háború után óvodaként, iskolaként működött, de még borbélyműhely is volt itt. 1960–62 között az Országos Műemléki Felügyelőség újította fel, 1964-től Vay Ádám Múzeumként üzemel. Érdekesség, hogy a berendezés nagy része eredetileg is a Vay családé volt, a kastély egyik termébe zárva vészelték át sértetlenül a második világháborút. A kastély fontos művészettörténeti értéke a második emeleti nagytermi mennyezetfreskó, melyet Lohr Ferenc készített 1896-ban. A Honfoglalás ezredik évfordulóján ezzel kívánt tisztelegni a Vay-család előtt. A freskó a nikápolyi csatát (1396) örökíti meg. A hagyomány szerint Vay Titusz (Tihamér) ekkor segítette hozzá Luxemburgi Zsigmond királyt a csatából történő megmeneküléshez.

Szatmar-Vaja

Cégénydányád

Cégénydányádon a Szamos partján álló Kende kastélyt klasszicista stílusban Kende Zsigmond építtette 1833-ban. Földszintes, homlokzati kialakítása különlegesen impozáns. A kastély különlegessége fehér faragott kőből épült főbejárata, valamint boltozatos megoldású előcsarnoka. Az épületben utoljára gyermekotthon működött.

Első, 2015-ös látogatásom során szorgos munka folyt itt, épp a múzeum kialakításán dolgoztak. Az épületet a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság vásárolta meg, jelenleg az ő kezelésükben működik itt helytörténeti kiállítás.

A kastély parkja hatalmas és szépen karbantartott, érdemes időt hagyni itt kis sétára. A nagy szakértelemmel ápolt, varázslatos hangulatú angolkert a második világháború után csaknem teljesen tönkrement. A helyiek nagy területet szakítottak ki belőle, ahová sportpályát és lakóházakat építettek. 1970-ben a Szamos árvize elől a környék állatait a már természetvédelem alatt álló kastélyparkba mentették. Ekkor szinte minden cserje és kisebb méretű fa is kipusztult. Rekonstrukciójához 1984-ben kezdtek hozzá, és hamarosan az Alföld egyik legszebb kastélyparkjaként tartották számon.

Szatmar-Cegenydanyad

Baktalórántháza

Baktalórántházán fallal övezett szép park mélyén áll a késő klasszicista stílusú Dégenfeld-kastély, melyet 1618-38 között építtetett gróf Barkóczy László. A kastély a 18. sz. elején – házassága révén – gróf Károlyi Sándor kezébe kerül a birtokkal együtt. A Rákóczi szabadságharc idején fontos színhely, II. Rákóczi Ferenc többször is megfordult a kastélyban. A település legjelentősebb földesura gróf Dégenfeld Imre volt, az ő nevéhez fűződik a kastély átépítése is, amit az 1840-50-es évek között időre tehetünk.

Az épületet 1945 után átalakították, bővítették, 1995-ig tüdőszanatóriumként működött. Állapotában bekövetkezett folyamatos romlás miatt azonban a kórházat másik helyszínre kellett költöztetni. A pompás kastély alapos felújítás után ma interaktív múzeumként működik.

Szatmar-Baktaloranthaza

Nyírbátor

Nyírbátoron a Báthory-várkastélyt 2006-ban építették újjá, ma csodálatos állapotban fogadja  vendégeket.

Szatmar-Nyirbator

Hamarosan megújul: Kisvárda, Tiszadob és Komlódtótfalu

Kisvárda

Bár nem kastély, hanem inkább vár, úgy döntöttem, hadd kerüljön ebbe a válogatásba.

Kisvárdán a várkastélyt most tetőtől talpig felállványozva találtam, így álljon itt róla egy korábbi kép, melyet az első, 2015-ös látogatásom során kattintottam róla. A vár építéséhez 1465-ben fogtak hozzá, majd évtizedeken át épült a Várday família rezidenciája. A nyugodt éveknek a 16. században a mohácsi vereség utáni időszak vetett véget, a kuruc szabadságharc idején ide menekültek a szabolcsi nemesek. Mindezek lecsengése után a környék lakossága elkezdte széthordani a vár téglaanyagát, a tevékenységnek az 1800-as években a hatóságok vetettek véget. A közelmúltban a kisvárdai vár a város kulturális központjává vált, jelenleg a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében újul meg.

Szatmar-Kisvarda

Tiszadob

Nem kérdés, az egyik legpompásabb magyar kastély áll Tiszadobon és még kiemelkedőbb a park, amely körbeöleli. Utóbbi jelenleg is látogatható, de az Andrássy-kastély zárva tart felújítás miatt.

A főbejárattól a kastély felé sétálva előbb sok lepukkant melléképületet láttam, ezek még abban az időben épültek, amikor a kastély nevelőotthonnak használták. Aztán felbukkan a kastély is, igaz, előbb a hátsó fertálya, de már akkor látszik az egyik különlegessége, hogy milyen sok tornya van. Az Alpár Ignác által megálmodott palota a francia gótikus kastélyokról vett mintát, tornyai közül nincs két egyforma és keresve sem található rajta semmi szimmetria.

Megkerülve a kastélyt feltárul a homlokzat is, valamint az előtte kialakított nagyszerű kert a labirintussal.

A kastély után a falu központjába érkezvén érdemes megkukkantani a különleges magtárat is.  A 12 méteres téglatornyot még a kastély előtt, a 19. század közepén építtették az Andrássyak.
Szatmar-Tiszadob

Komlódtótfalu

A Szatmár megyei Komlódtótfalut 1465-ben adományként kapta Becski Péter és az 1800-as évekig a család birtokában maradt. A Becsky-kúriát valószínűleg a 18. század közepén építették. 1900 körül már a Kossuth család tulajdonában volt. Az államosítást követően a TSZ raktárként és istállóként használta, majd tűzvész pusztította tetőszerkezetét. Az Országos Műemléki Felügyelőség 1961-62-ben állította nagyjából helyre.

A kúria magasföldszintes, manzárdtetős, késő barokk épület, klasszicista elemekkel. Körülötte tágas udvar, tőle jobbra és balra gazdasági melléképületek, mögötte angolpark pavilonnal.

2015-ös látogatásom során azt jegyzeteltem le, hogy kicsit elhanyagoltnak látszik, de amúgy jó állapotban van. „Nekem az egyik kedvenc épületem lett, annyira szép kis arányos kúria, és még csak nem is túl lerobbant – meg lehetne menteni.” – írtam akkor.

Szatmar-Komlodtotfalu

Úgy látszik, ez a sóhajtásom meghallgatásra talált, mert most 2022-ben egy egész más látvány fogadott – csodásan megújult az épület!

Szatmar-Komlodtotfalu

Kastélyszállók, rendezvényhelyszínek

Mándok

A kastélyvadász számára nincs nagyobb öröm, mint kifogástalan állapotban találni egy szép, régi épületet. Úgyhogy széles mosoly ült ki az arcomra, amikor lefékeztem a mándoki Forgách-kastély előtt. Szinte még festékszagú volt, napokkal az első,  2015-ös látogatásom előtt adták át.

Az 1750-ben, barokk stílusban épült kastély évekig nagyon leromlott állapotban árválkodott. A háború alatt szovjet katonák laktak itt, a berendezéssel fűtöttek. Később iskola, kultúrház, diákotthon volt, 1984 óta azonban lakatlanul állt, és csak pusztult. A park nagy részét tönkretették egy futballpálya építésével.  A szerencsés fordulat 2008-ban következett be. Az egykor gyönyörű épületet megvette egy magáncég (Szabó Ferenc logisztikával és kereskedelemmel foglalkozó családi vállalkozása), és a tervek, pályázatok elkészítése után 2010-ben nekikezdtek a felújításnak.

A recepciós hölgy mutatott pár fotót a felújítás előtti állapotokról. Hihetetlen, micsoda átalakuláson ment keresztül az épület. Ha eddig tető nélküli romhalmazt láttam, mindig feladtam a reményt, nem hittem, hogy meg lehet menteni. Mostantól optimistább leszek. A beruházás során a kastélyszállóban 12 vendégszobát, éttermet,  wellnessrészleget alakítottak ki. Megújult az épületet övező park, növényeket és fákat telepítettek.

Nagy reményekkel indultam errefelé most 2022-ben is, kíváncsi voltam, azóta milyen fejlesztések történtek. Ezúttal nagyon más fogadtatásban volt részem, a recepcióig el se jutottam. Egy biztonsági őr már a kapuban utamat állta, mondván, telefonon kell bejelentkezni. A számot azonban hiába hívtam, csak kicsöngött.

Szatmar-Mandok

Nyírbogát

Amilyen barátságtalan fogadtatásban volt részem most Mándokon, annyira kedves és szívélyes idegenvezetést kaptam Nyírbogáton. A recepción levő úr épp már hazaindult, de amikor a kerítésnél ácsorogva megkértem, hadd kattintsak pár képet, nem csak ezt engedte meg, de visszatért az épületbe velem. A Bogáthy család kúriája a háború után a szokásos sorsot járta be – volt iskola, munkásszállás, iroda és még ki tudja, mi minden. Bő két évtizede vette megy egy mezőgazdasági cég – alapvetően a szántóföldet, de vele együtt az épületet is. És ha már ilyen csinos kis kastély is hozzájuk került, felújították és szállásként hasznosították. Nemrég alaposan felújították és ma már négycsillagos hotelként fogadja a jellemzően üzleti utazókat.

Szatmar-Nyirbogat

Kállósemjén

Kállósemjénben két vegyes funkciójú épületet is találtam. A Kállay-kúria egykor Kállay Miklós miniszterelnök lakóhelye volt. A II. világháború idején megrongálódott, 1964-re állította helyre a Műemlékvédő Egyesület. 1994-ig diákotthonként működött. Egy alapos felújítás után ma kiállításoknak ad helyet, valamint a kúriában helyet kapott egy, a 20-as évek hangulatát megidéző kávéház is, melynek éke egy Viktória mintás Herendi kávéfőzőgép.

Szatmar-Kallosemjen

Szatmar-Kallosemjen

A közelben szintén szépen felújították a Wolkenstein-kastélyt, amely iroda, étterem, vegyes funkciójú közösségi tér.

Szatmar-Kallosemjen

Nagyar

A megyében a kedvencem a nagyari Luby-kastély lett. Az alig hétszáz lelkes községben jócskán van idegenforgalmi potenciál. A pompás kastély mellett még két felújítandó kúriával, plusz egy reneszánsz falfestményekkel ékesített hatszáz éves templommal is dicsekedhet. A szépen kialakított parkban pedig áll még az öreg tölgy maradványa, amely alatt Petőfi a Tisza című versét írta.

A Luby-kastélyt a házasodni készülő Luby Géza, Bereg megyei országgyűlési képviselő építette 1877-79-ben, hogy menyasszonyát, Okolicsányi Margitot a házasságkötés után megfelelő körülmények között fogadhassa. A klasszicista stílusú épületet a múltban a tulajdonos által tervezett park vette körül, melynek utca felőli részében gyönyörű rózsaliget illatozott.

A háború után egy ideig általános iskolaként használták. 1975-ben lakhatatlanná nyilvánították és a 2010-ben megkezdődött felújításig rettenetes állapotban, üresen állt. A megüresedett és életveszélyessé vált épületet egy panyolai származású magánember, Szabó Zoltán vásárolta meg, aki rendbe tetette a kastélyt, és újra életre keltette az egykori rózsaligetet. Az úr egy budapesti ingatlanfejlesztésekkel foglalkozó cég vezetője, mely pont műemlékek felújítására szakosodott.

Az épület 2012-től a Luby Interaktív Múzeumnak ad helyet, ahol kiállítás, ajándékbolt, kis étterem, esküvőknek, báloknak és konferenciáknak helyet adó szalon, valamint a gyerekcsoportok nagy örömére két számítógépes foglalkoztatóterem van.

De a legjobb a kastély előtti parkban kialakított és csodálatosan rendben tartott antik rózsák kertje,  ahol szezonban még kellemes zene is szól. A látogatók kiülhetnek a teraszra élvezni a látványt, az illatokat, közben pedig házi készítésű rózsaszörpöt vagy rózsás lattét iszogathatnak.

Szatmar-Nagyar

A kastély és kertje népszerű házasságkötő és esküvői fotózás helyszín. Ezt az igényt szolgálja ki a park új fejlesztése, a csupa üveg pálmaház is, valamint a nemrég elkészült tíz darab hatágyas faház. A munkálatok nem állnak meg, már készül egy panzió is, ahol wellness részleg is lesz.

A kastéllyal szemben két kisebb, földszintes kúria is található.

A barokk stílusú Luby-kúria építésének időpontja az 1700-as évek közepére tehető, s Luby Károly vendégeként megfordult itt Kölcsey Ferenc, Wesselényi Miklós és Szemere Pál is. A tulajdonos halála után két fia, Zsigmond és János vezette a birtokot. Luby Zsigmond 1846-ban megismerte a Kölcsey Ferenc sírjához elzarándokolt Petőfi Sándort, akit több alkalommal vendégül látott nagyari birtokán. Az 1840-es években a Luby-testvérek közül Luby János a szülői ház közvetlen közelében, arra merőlegesen egy új, nagyobb kúriát épített, ez lett a Kende-kúria. A hajdan híres vendégeket látott kúriában a 2001-es felújítást követően új tulajdonosa, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság kutatószobákat és étkezdét alakított ki.

A Luby-kastély tulajdonosa nemrég mindkét kúriát megvásárolta, így ezek sorsa is sínen van, hamarosan ezek is megújulnak.

Szatmar-Nagyar

További írások a megyéről:

Nyíregyháza látnivalók – a belváros és a Sóstó

A kurta kocsmától az óriásfenyőig – Szabolcs-Szatmár-Bereg látnivalói

Középkori templomok útja – festett mennyezetek, mosolygó szentek