Somogy megye látnivalói

Somogy, Szenna

Somogy megye érdekes látnivalóiból válogattam ki azokat, melyek nekem a legjobban tetszettek.

Kaposvár

A városban csodálatos szecessziós épületek találhatóak, melyek közül a legismertebb a Csiky Gergely színház épülete, de a közelben áll a vele nagyjából egy időben épült TIT-székház világoszöld épülete is.

Somogy, Kaposvár

Érdemes tenni egy sétát a főtéren is, ahol a szép városháza és a templom magasodik. A közeli Fő utcában a 21. szám alatt van egy szép ivókút Zsolnay-porcelánból készült díszekkel, de a városban egyébként is feltűnően sok a szökőkút és köztéri szobor.

Somogy, Kaposvár

De a kedvencem a városban a végtelenül bűbájos Rippl-Rónai Emlékház (Római villa). Ma az épület is megér egy látogatást, de különleges az eredeti berendezés is, ami bepillantást enged, hogyan élt itt a művész. Rippl-Rónai festményeiből pont annyi van a falakon, amennyi egy látogatás alkalmával kényelmesen befogadható.

A villa régen szőlők között állt, de ma már elérte a város, történetéről hosszú, de érdekes írást találtam. Kertjében nemrég készült el az új látogatóközpont, ahol egyrészt a látogatók fogadása zajlik (jegyek, információ, mosdó, büfé), másrészt kiállítótérként is szolgál. Fő látványossága az Andrássy-ebédlő másolata. Rippl-Rónai József a tiszadobi Andrássy-kastélyban rendezte be saját tervezésű bútoregyüttesét, amely a modern magyar iparművészet nyitányát jelentette. Mivel a berendezés 1918-ban elpusztult, az együttes néhány fotó alapján csak szűk körben volt ismeretes. Az újragyártást alapos kutatómunka előzte meg, és ma már az ebédlő teljes pompájában látható – az eredetileg Róth Miksa tervezte színes üvegablakával, bútorokkal, kárpitokkal.

Somogy megye_Kaposvár

Kaposvár környékén több szép kis tó is található, például Magyarország leghosszabb mesterséges tava, a Deseda. Nagyon szépen kialakították a partvidékét, van itt minden kilátótól bicikliúton át tanösvényig.

Emlékházak

Balatonszárszó

Balatonszárszó József Attila emlékháza hatalmas meglepetés volt. Általában nem különösebben kötnek le a hasonló múzeumok, de ez kifejezetten elgondolkodtató, érdekes, izgalmas kiállítás – ebben a cikkben ezt remekül leírták. Tényleg minden korosztály talál magának valami érdekeset: az idős házaspár egy előadást nézett a kivetítőn, a kamaszok verseket hallgattak, a kisgyerekek a régi írógépet próbálták ki. Jó tudni azt is, hogy télen és nyáron más a nyitvatartás, érdemes azt előre ellenőrizni (például ITT), nehogy rosszkor menjünk.

Ugyanezt tudom elmondani a tóparton levő emlékműről is – egyedi, izgalmas, elgondolkodtató. Az írógépbillentyűkből és vasúti elemekből összerakott alkotás, sok-sok versidézettel a billentyűkön és talpazaton, szerintem nagyon szép emléket állít a költőnek.

Somogy-megy-Balatonszarszo

Zala

Zala községben található Zichy Mihály festőművész szülőháza, avagy a Zichy-kúria. Az 1979-ben megnyílt múzeumban látható bútorok eredetiek, ezeket a Zichy-család menekítette meg a háború és a műgyűjtők elől. Ugyancsak eredeti a 4000 kötetes családi könyvtárszoba, valamint azok a néprajzi tárgyak, melyet Zichy Mihály hozott magával izgalmas utazásairól. A legkülönlegesebb talán a szibériai tonguz-ebenkin népcsoport gyereksámán-ruhája, ami rénszarvasbőrből készült, gyönggyel kihímezve. Nem tapossák egymás sarkát a látogatók, pedig kellemes a kúria, és egy kirándulást igazán megér a gyűjtemény.

Somogy-megye-Zala

Nikla

Nikla nevezetesség a Berzsenyi Dániel Emlékmúzeum. A klasszicista stílusú kúriát 1811-ben építtette a költő, aki élete utolsó évtizedeiben itt élt és gazdálkodott. A múzeumban egykori használati tárgyai, művei, levelei találhatóak, illetve az épületben kapott helyet a könyvtár is. A jegyárus szerint itt is jóval több látogató volt régebben, hiszen tömött buszokkal érkezett minden Berzsenyi iskola, Berzsenyi brigád és még sorolhatnám. Ma a legjellemzőbb látogató a pedagógus-vállalkozó páros: a Berzsenyi iránt érdeklődő értelmiségi, akinek házastársa tudja finanszírozni a kirándulást. Jót nevettem ezen a kis szociológiai elemzésen, amikor pont betoppant egy házaspár, hogy jegyet kérjenek. „Van pedagógus-igazolványom”- mondta a hölgy, és a jegyszedővel összenevettünk. A látogatók nem értették, mi olyan vicces ezen, elmagyaráztuk, épp miről beszélgettünk és ők is egyetértően bólogattak: náluk is tanárnő a feleség és vállalkozó a férj. Maga a gyűjtemény valóban inkább a Berzsenyi iránt komolyabban érdeklődők számára lehet érdekes, de a békés kis kúria miatt bárkinek ajánlom a látogatást.

Somogy-Nikla

Balatonszemes

Balatonszemes bájos látványossága a postamúzeum. Aki szereti a régi autókat, képeslapokat, semmiképp ne hagyja ki. Itt van például az ország legelső postakocsija is kiállítva, szemet gyönyörködtető régi járgány. Vannak régi képeslapok is, a Balaton körüli településekről, ezeket is el lehet böngészni egy darabig. A múzeum csak a főszezonban van nyitva, de akkor tényleg érdemes benézni.

Somogy-megye-Balatonszemes

Ugyanitt Balatonszemesen találhat a Latinovits Zoltán emlékmúzeum is, a színész rajongóinak érdekes látnivaló.

A településen járva mindenképp érdemes sétálni egyet a gesztenyefákkal övezett Bagolyvár utcában, amely a XIX. századi tornyos-romantikus Bagolyvárról kapta a nevét (magántulajdon, nem látogatható). A sokszor női nevet viselő régi villák elbűvölőek, és az egész utca csodálatos időtlen hangulatot áraszt.

Balatonlelle

Balatonlellén a Szalay-kúria egy földszintes, klasszicista épület, melyet Szalay József földbirtokos építtetett 1838-ban. Az épület egy része az Afrika Múzeumnak ad helyet.

Somogy-Balatonlelle-Afrika-muzeum

Különleges templomok

Andocs

Andocs Nyugat-Magyarország egyik legjelentősebb búcsújáróhelye, a főoltáron álló Mária-szobrot csodatévőként ismerik. A templom nevezetessége, a Boldogságos Szűz szobra becslések szerint legalább ötszáz éves. A kegyszobrokat 1747 óta öltöztetik. Az első palástot Széchenyi Katalin grófnő ajándékozta a kegyszobornak, utána sokan követték példáját. Ma már több, mint 250 ruhája van a kegyszobornak, melyeket bárki megnézhet a kolostorépületben. Kalocsáról minden évben hoznak egy új öltözetet, természetesen ottani hímzéssel díszítve. Van, aki betegségből felgyógyulva hálaként, mások csak szimplán ajándékként adományoznak a gyűjteménybe szebbnél szebb ruhákat. Általában minden második pénteken öltözteti a szobrot két helyi asszony, a ruhát az aktuális időszak liturgikus előírásai szerint választják ki.

Somogy-megye-Andocs

Balatonboglár

Balatonbogláron a település védjegyeinek számító, XIX. századi kék és a vörös kápolnákban még régóta nincsenek istentiszteletek, hanem a két gyönyörű kápolnában időszaki kiállításokat rendeznek.  A legendás, képzőművészeti tárlatoknak helyet adó két kápolnát a Szent Erzsébetről elnevezett park köti össze.

Balatonboglár, templom

A közelben található a Xantus János gömbkilátó is, illetve az ahhoz vezető út mellett kalandpark, bobpálya és mindenféle egyéb családi szórakozási lehetőség.

Somogy, Balatonboglár, kilátó-01

Kisgyalán

Kisgyalán kívül szépen elújított klasszicista temploma az ország legkisebb kör alakú temploma, így igaz ritkaság.

Somogy-Kisgyalan-templom

Népi emlékek

Buzsák

Buzsák neve a népművészettel forrt egybe, és az egykori építkezési szokásokat, szőtteseket és fafaragásokat ma is megtaláljuk a tájházban, melynek anyaga a közelmúltban lett modernizálva (azaz a tárlók helyét részben átvették az információs táblák). Sajnos a nyár kellős közepén, egy felhősebb napon, ami pont alkalmas lenne kirándulásra a Balaton mellett nyaralóknak, itt is egyedüli látogató voltam. A falubeliek elmondták, hogy a 70-es, 80-as években buszok tömkelege hozta ide a kirándulókat, a búcsúban pedig – pünkösd másnapján – annyian voltak az utcán, hogy ha nem akarta elveszíteni az ember a párját, bizony fogni kellett a kezét. Ez ma már csak szép emlék, ugyanis csak lézengenek a látogatók.

A faluvezetés ugyanakkor mindent megtesz azért, hogy itt élő, összetartó közösség legyen és a hagyományok tovább éljenek. Minden hónapban van valami közös rendezvény a faluházban, az iskolás korú lányoknak pedig kötelező tantárgy a hímzés. A hímzéssel még ma is sokan foglalkoznak, inkább a fafaragás van veszélyben, azt ugyanis jórészt már csak idősebb bácsik űzik. Ugyancsak a faluvezetés érdeme, hogy mindig tisztán ragyog a település – amikor ott jártam, akkor is szorgoskodtak a közmunkásként dolgozó fűnyírók, kertészek.

Somogy-Buzsak

Vörs

Vörs két múzeumot is fel tud mutatni, igaz, egyikben sincs sok látogató, úgyhogy nem is találtam őket nyitva. A tájház egy régi parasztház, a tűzoltómúzeum pedig elvileg tűzoltással kapcsolatos relikviákat rejt.

Szenna

Szenna gyönyörű dombvidéken fekszik. Fő nevezetessége a szabadtéri gyűjtemény, ami abban tér el hasonló látványosságoktól, hogy egy élő falu közepén épült. Ékessége a festett kazettás mennyezetű és karzatú templom, ami az eredeti helyén áll, e köré építettek újjá jellegzetes belső-somogyi házakat. Ezeket a már eredetileg is műemléki védettségű házakat gondosan elemekre szedve átszállították ide, és a lehető legkevesebb új anyag felhasználásával építették újra.

Somogy-Szenna

Régi romok

Somogyvár

Somogyváron Európai Uniós pályázati pénzből alakították ki a Szent László nemzeti emlékhelyet. Somogyvár Szent Egyed apátsága több mint 900 évvel ezelőtt épült a Szent László király által behívott francia bencés szerzeteseknek, és a kor egyik legnagyobb és legelegánsabb létesítménye volt. Jelentősége miatt egy külön blogbejegyzést is írtam róla, melyet itt olvashattok: Szent László Emlékhely, Somogyvár.

Zalavár

Zalaváron a récéskúti bazilika romjai ugyan csak térdi érnek, de a szépen kialakított környezet miatt érdemes ide ellátogatni. (Ez ugyan Zala megye, de mivel a közelben voltam, megnéztem – ha majd lesz Zala megyei írás, átkerül oda:-))

Somogy-megye-Zalavar

Különleges csemegék

Somogyvámos

Somogyvámos határában egy egészen egyedi látnivalók találunk: a Krisna-völgy Indiai Kulturális Központ és Biofarmot, ahol a legstresszesebb látogató idegei is perceken belül kisimulnak. A krisnásokkal leggyakrabban kétféleképpen találkozunk: ahogy vidáman zenélve-táncolva vonulnak a városok utcáin, illetve amikor ingyenes ételosztásokat szerveznek rászorultaknak. Tulajdonképpen a két legfőbb benyomásom a Krisna-völgyben tett látogatás során is hasonló volt: ugyanis derűs vidámság és segítő jószándék vett körül.

A külső parkolóból a templomhoz vezető utat autóval is meg lehet tenni, de én ezt nem tudtam, így nekivágtam gyalog – és jól tettem, két okból is. Egyrészt már útközben is van mit látni, magyarázó táblákon ismerkedhetünk az itteni ökogazdálkodás alapjaival, másrészt pedig kicsit ráhangolódunk a szép séta során a templom békéjére.

Somogy-Somogyvamos

A templomot óránként induló idegenvezetéssel lehet körbejárni (aminek az árát tartalmazza a belépő). A vezetésre várva vagy azt követően érdemes beülni az étterembe is, ahol természetesen csak vegetáriánus fogások vannak.

A krisnások hosszas keresgélés után találták meg ezt a vidéket, ahol kisebb-nagyobb parcellák felvásárlása után alakult ki a mai 260 hektáros farm, ahol önellátó gazdálkodást folytatnak. A tehenészetből nyerik a tejet, a biokertből a zöldségeket, de az áram- és vízellátás, valamint a szennyvíz elvezetése is a környezetet leginkább kímélő módszerekkel zajlik. A völgy saját iskolát is épített, ahol az itt élő családok gyerekei tanulnak. Kíváncsi voltam, vajon a völgyön kívüli világ fő nyűgjeit, az irigységet, elégedetlenséget hogy szűrik ki. A válasz tanulságos volt. A „kinti” világban sokan olyan munkát végeznek, amiben egyáltalán nem lelik örömüket, azt csak pénzszerzés miatt kénytelenek bevállalni. A farmon mindenki azzal foglalkozik, amihez leginkább ért, ami örömet okoz neki: főz, kertészkedik, tanít. Így már eleve kiegyensúlyozottabbak, boldogabbak és felesleges másra irigykedniük, hiszen annak sincs érdekesebb munkája vagy éppen magasabb fizetése – meg egyébként is, az anyagiak náluk egyáltalán nem játszanak nagy szerepet.

A sok érdekesség mellett talán még egy dolog, amit mindenképp szeretnék kiemelni. Manapság, amikor tele vannak a hírek a különféle vallások brutális erőszakkal való terjesztésével, felüdülés egy olyan közösség képviselőit hallgatni, akik egyáltalán nem akarják ráerőltetni a saját vallásukat senkire. Nem céljuk, hogy bárkit is Krisna-hívővé térítsenek, csak az, hogy mindenki tartsa be a saját vallásának alappilléreit, hiszen az szinte ugyanaz: ne ölj, ne lop… és folytathatnánk. Mindössze azt szeretnék, hogy az emberek egymással és a természettel is békességben éljenek – és ezt a hozzáállást nem lehet nem szeretni.

Somogy-Somogyvamos

Jó volt látni, hogy itt végre vannak látogatók is. Míg az ország rengeteg nevezetességénél csak siránkoznak a hetvenes évek belföldi turistaáradatának drasztikus visszaesése miatt. Somogyvámos évente 30 ezer látogatót fogad.

Somogyvámos határában egy másik nevezetességet is érdemes felkeresni: a pusztatornyot (az ide vezető út szépen ki van táblázva a településen).

Ajánlom, hogy esős idő után a földútra már ne hajtsatok rá, ez ugyanis nagyon puha agyagos talaj, és én speciel benne ragadtam az autóval. Így mondjuk legalább volt időm gyönyörködni a naplementében… Hirtelen nem tudván, kit hívjak segítségért, a krisnásokat tárcsáztam, akik fél órán belül küldtek is értem egy traktorost. És milyen jó, amikor egy krisnás menti az embert: nem tett gúnyolódó megjegyzéseket a béna női sofőrre, egyszerűen magától értetődő kedvességgel mosolyogva kihúzta az autót a sárból. Aztán egy perc múlva ismét, amikor megint elakadtam. Hare Krishna.

Somogyvámos

Somogyfajsz

Somogyfajsz egyedi nevezetessége az Őskohó Múzeum. Ez a honfoglalás korának vaskohászatát bemutató kiállítás csak előzetes bejelentkezéssel látogatható. Különlegessége, hogy ez nem egy utólag konstruált valami, hanem egy teljesen eredeti lelet, ami arra is bizonyíték, hogy ez a vidék már a honfoglalás korában is lakott volt.

Somogy-Somogyfajsz

Ennek egy replikáját is meg lehet tekinteni a somogyfajszi kastélykertben, ahol táborokat tartanak gyerekeknek, hogy kipróbálhassák ezt az ősi mesterséget.

Somogyfajszon a  kastélyt a bal kéz felől elhagyva továbbhajtunk, és amikor a Kossuth utca egy nagy ívben balra kanyarodik, szemben egy salakos úton lehet eljutni Sörnyepusztára. Amikor már feladná az ember a reményt, hogy odaér, végre feltűnik a Sörnyepuszta tábla, és rögtön utána jobb kéz felől egy romantikus templomromot találunk.

Sörnyepuszta

Bugaszegi téglagaléria

Csere Jani bácsi birodalma, a Bugaszeg Köztársaság egy meglehetősen sajátos  hely Balatonboglár közelében. Az alapító mintegy tíz év saját kezű munkájával, régi, többségében „címeres” téglákból építette fel várkastélyát és az udvarban található mindenféle furcsa építményeket. A háromhektáros területen áll egy harangtorony, kemence, de találni itt egy jurtát is, malacokat és tyúkokat. Belépődíj nincs, de a látogatók adományait szívesen fogadják.

Bugaszegi téglagaléria

Állatparkok

Lábod

Lábod közelében található a petesmalmi vidrapark. A 150 hektáros erdei tavas terület Belső-Somogy élővilágát mutatja be. Már maga a park is megér egy látogatást, de a sztárok Luca és Aladár, a két csuda jópofa vidra. Egyszerűen azonnal elolvad az ember, ahogy a hátukon úszkálnak, vagy kíváncsi pofával várják a gondozójuk által nekik dobált finom halacskákat. Jelenleg a vidrákon kívül három tovább védenc van: egy szemén sérült gólya, egy törött szárnyú gólya és Márton, a gondozó elmondása szerint „értelmi fogyatékos” lúd. A parkban meg lehet őket is nézni, mint ahogy a vidrák etetését, és egy tanösvényen be lehet járni a tavas-nádas tájat. A területet ugyanaz a Somogy Természetvédelmi Szervezet felügyeli, amely a nagyszerű somogyfajszi Kund-kastélyt is.

Somogy-Labod

Bőszénfa

Bőszénfa nevezetessége a Szarvasfarm, ahol vadtenyészettel, vadászattal, takarmánytermesztéssel és turizmussal is foglalkoznak. Túrázni lehet saját busszal, traktorral, lovaskocsival, illetve gyalog helyben a farmon. Van étterem is, vadhús fogásokkal – sajnos én ez utóbbi miatt nem tudtam lelkesedni ezért az egész komplexumért, de ettől még elismerem, hogy profin felépített vállalkozás.

Természet

Deseda-tó

Kaposvár közelében található az ország legnagyobb mesterséges tava, a Deseda-tó. Egész évben remek hely kirándulásra, pihenésre, horgászásra, de nyáron alkalmas strandolásra és vízi sportokra is.

Somogy, Kaposvár

Drávaszentes

Drávaszentesen található a Dráva Kapu Bemutatóközpont, ahol sok információ, tanösvény, túraszervezési lehetőség, sőt, két darab háromágyas apartmant várja a kirándulókat. Sokféle programot kínálnak, érdemes böngészni a honlapjukat.

Gyékényes

Gyékényesen egy idilli tavat találunk, ami népszerű horgászparadicsom és pihenőhely. Annyira hívogató volt, hogy a nagy kastélyvadászat közben megálltam itt egy kicsit. Szerencsére volt nálam fürdőruha, a nap pedig ragyogott, úgyhogy elnyúltam egy kicsit a tóparton napozni. Bár hol gyerekek ricsajoztak, hol pedig fűnyírók verték fel a csendet, még így is átjött a hely békés hangulata.

Kaszó

Iharosberényből kell letérni Kaszó felé, ahol hosszan, vagy 20 percen át autózhatunk az erdőbe, hogy elérjünk egy álmos, mindentől eldugott zsákfalut. Az erdőkkel teljesen körülvett település az ország egyik legjobb vadászati területe, de én persze nem ezért kerestem fel. Kisvasútjának, játszótereinek és tanösvényeinek köszönhetően különösen a kisgyermekes családok számára kedvelt turisztikai célpont, de azok is jól érezheti itt magukat, akik csak úgy mindentől távol akarnak lenni. A legjobban a lombkorona tanösvény tetszett, ami nem hosszú, de azért érdemes felkeresni.

Somogy-Kaszo

Balatonszentgyörgy

Balatonszentgyörgy nevezetessége a Csillagvár, parkjában több kisebb épülettel, bódéval, játszótérrel. A csillag alakú erődítményre emlékeztető vadászházat Festetics László építtette kedves erdőmesterének. A vadászház valóban biztonságosra sikerült masszív falaival, lőrésszerű ablakaival, valamint ásott kútjával, hogy még vízért se kelljen kimenni. Az épületben végvári vitézi tanyát rendeztek be, panoptikumszerű életképekkel. Felnőtteknek kicsit gagyi az egész, de a gyerekek láthatóan élvezték az egész területet.

Zselic

Az írás végére hagytam a megye talán legnagyobb kincsét, a különleges hangulatú Zselic vidékét. A lágyan ringó lankák közt apró falvak bújnak meg, és szinte kirándulásra, kerékpározásra született az egész vidék. A széles dombhátakon sokszínű erdők alakultak ki, például a kizárólag itt, a Zselicben található ezüsthársas bükkös.

Somogy, Zselic

Somogy, Zselic

Európában elsőként a Zselici Tájvédelmi Körzet nyerte el 2009-ben a Nemzetközi Csillagoségbolt Szövetség által alapított ,,nemzetközi csillagoségbolt-park” (International Dark Sky Park) címet. Magyarországon ugyanis a Zselic azon területek egyike, ahol a csillagos égbolt látványát a fényszennyezettség minimálisan zavarja, így ez a vidék kiválóan alkalmas csillagászati bemutatókra. A Zselici Csillagparkban délután 4 és 8 között távcsöves bemutatókon, planetáriumi filmvetítéseken lehet részt venni, de még ezeknél is jobb az hetente kétszer, este 10-12 közt meghirdetett éjszakai program. Itt egyrészt megismerkedhetünk a szabad szemmel is látható csillagjegyekkel szakavatott vezető ismertetésével, illetve a program második felében távcsövek hoznak közelebb távolabbi égitesteket. A programokon limitált számú néző vehet részt, úgyhogy fontos előre regisztrálni!

Somogy, Zselic

Somogy megyei írások a blogon

Somogy megye kastélyai – a romostól a pompásig

Somogy megye látnivalói

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)