Tolna megye kastélyai

Tolna-Csibrak-

Tolna megyében viszonylag könnyű dolgom volt, mert „csak” mintegy 40 kastélyt találtam a netes forrásokban. Nekirugaszkodtam a fővárosból és négy hosszú nap alatt végigjártam mindet. Jöjjön a leltár a már szokásos módszerrel, a romostól a legszebbek felé bemutatva őket.

Romos, üres kastélyok

Tengelic igazi kastély-nagyhatalom, ahol a környéken egymáshoz nagyon közel tíz kastély is található. A három romos közül a Jeszenszky-Schell-kastély és az alsóhídvégi Jeszenszky-kastély le van zárva, így csak körbesétálható.

Tolna-Tengelic-Jeszenszky

Igazi urbex mennyország ugyanakkor a Hiemer-Jeszenszky-kastély, amely az autóúttól mintegy egy kilométerre bújik meg az erdőben (egy földút visz oda, de csak terepjáróval járható). Az épület födéme már beszakadt, de még most is felfedezhetők a falakon a régi falfestmények.

Tolna-Tengelic-Hiemer

Innen további pár perc séta a kápolna, szintén elkeserítő állapotban, de annak is lenyűgöző még így is a belseje.

Tolna-Tengelic-Hiemer

A közelben sok romos ház is van, szívszorító látni, mivé lesz egy élet munkája.

Tolna-Tengelic-Hiemer

Üres, de még stabilan áll Tolna Festetics-kastélya, melyet csak rokokós díszítése különböztet meg a szomszéd házaktól.

Tolna-Tolna-Festetics

Nem messze, Tolna külterületén a Knefély kastély viszont már lassan csak egy romhalmaz.

Tolna-Knefely

Szintén siralmas a közelben, Tolna és Fadd közt félúton a Gutay-kastély állapota, amely telistele van az összetört ablakok és ajtók üvegszilánkjaival.

Tolna, Fadd

Nem valami biztató a helyzet Gerjen Mádi-Kovács kastélyával sem, hacsak az nem, hogy frissen felhúzott kerítés van körülötte, így talán lett gazdája, aki törődik majd vele.

Tolna, Gerjen

Csibrákon a Jeszenszky-kastély is üres, romos, bár az egyik hátsó szárnyában van néhány szegényes lakás (lásd a nyitóképen a még megtépázottan is különleges kaput).

A legdöbbenetesebb üres épület az Apponyi-kastély Hőgyészen. A barokk kastélyt 1722-1733 között Mercy gróf építtette, majd 1773-ban az Apponyiakhoz került. A második világháború idején lengyel menekültek szállása lett. Később katonai kórház és 1954-ig görög gyerekek otthona volt. 1954-től nevelőotthon, iskola, majd újra gyermekotthon. A sokszori funkcióváltás miatt az eredeti belső térszerkezet a felismerhetetlenségig átalakult. A kastélyt a 2000-es évek elején teljesen felújították és egy szálloda lett belőle, egyúttal helyreállították a különleges ősparkot. Az ország egyik legszebb, leggondosabban felújított kastélyszállodája lett, amihez wellness részleget is építettek. Az épületben nagyon figyelték a műemlékvédelmi előírásokat, sőt, ami igazi különlegesség, a szállodának saját kápolnája is van. Alig néhány évnyi működés után 2008-ban azonban csődbe mentek a tulajdonosok, a hotel bezárt.

Pár évvel később helikopter landolt a kastélyparkban, megérkezett az új tulajdonos, az Interpol által is körözött, de a magyar miniszterelnök családjával jó kapcsolatokat ápoló szíriai Ghaith Pharaon – életéről és munkásságáról részletes írás jelent meg a Narancsban. Ő vette meg a seregélyesi kastélyt és a Postabank székházat is – no de ne térjünk el a tárgytól, a hőgyészi kastélytól.

Azt sajnos már nem fogjuk megtudni, az új tulajdonosnak mi volt a szándéka a céggel, ugyanis Pharaon 2017 elején meghalt és öröksége körül elég nagy zűrzavar van. A két évtizede fényűzően elújított kastély meg csak áll üresen és elhagyatottan áll az egyre inkább elvadult kertben és minden késlekedéssel csak egyre rosszabb lesz a helyzete.

Tolna-Hogyesz

Vele szemben szép állapotban van, de szintén évek óta üres Hőgyész Lichtenstein-kastélya, amely ugyancsak hotelként működött. Ennek belsejéről még fotók sincsenek a neten, így virtuálisan se tudtam „bekukucskálni”, milyen lehet.

Nemrég még egy mezőgazdasági iskola otthona volt a hatalmas, fenséges Apponyi-kastély Lengyelben, melynek akkor parkja van, hogy egy arborétumnak is beillik. Az iskola elköltözött, az épület üres, de még jó állapotban van, nagyon kellene neki egy új funkció. Apponyi József gróf 1824 és 1829 között építtette, klasszicista stílusban és felépítésében az évet szimbolizálja: négy bejárati ajtaja a 4 évszakot, 12 kéménye a 12 hónapot. Valamikor pontosan 52 szobája és 365 ablaka volt. Érdemes egy sétát tenni a szépen karbantartott kertben!

Tolna-Lengyel

Közintézmények

Kajdacs pompás Sztankovánszky-kastélyában a község általános iskolája működik. Sajnos épp zárva volt, mikor arra jártam, de a kedves igazgatónő megmutatta a legérdekesebb részeket: a szép lépcsőházat és a padláson levő könyvtárba vezető kovácsoltvas csigalépcsőt.

Tolna-Kajdacs

Szintén általános iskola Zomba település Paradicsompuszta részén a Dőry-kastély.

Tengelic Gindly-Bárány kúriája egy bentlakásos szociális intézménynek ad helyet, ahol szenvedélybetegeket ápolnak. Nagyon szépen karbantartott épület, de – érthető módon – még az udvarra sem engedtek be. Ugyancsak szenvedélybetegeket ápolnak Szedres Bezerédj-kastélyában, ahol a külső falakat mintha nemrég festették volna. Szögesdrót mutatja, hogy itt se ki, se be. A szomszéd telken szintén körbekerítve egy elkeserítő állapotban levő kápolna áll, de az állványok alapján mintha hozzákezdtek volna a felújításához.

Tolna-Szedres

Szintén bentlakásos otthon Iregszemcse Viczay-kastélya, melynek épületére ráférne egy festés, de a park szépen gondozott. Nagyon jó állapotban van Bölcske Andráspusztán a Hanzely-kastély, amely pszichiátriai betegek otthona. Ez már a háború óta egészségügyi intézmény, ezért nem is keletkezett benne sok kár. Amikor leálltam a kerítés előtt, kijött két nővér, hogy megkérdezzék, mi járatban vagyok. Ők mondták el, hogy a kastélyban nagyon sok szép részlet van (kandalló, lambéria, képkeretek), de sajnos nem látogatható és a kastélybelsőről egyetlen képet sem sikerült fellelnem a neten.

Belecska Mechwart-kastélya is szociális intézmény, nem látogatható. Kívülről aránylag rendben van a hatalmas rózsaszínű épület, belső állapota nem ismert.

Szintén zárva a látogatók előtt Pálfa Apponyi-kastélya és Gyönk Sulkowsky-kastélya – mindkettő szociális otthon, és ennek megfelelően átalakított, melyekben kastélyos belsőnek már nyoma nincs.

Egy cég irodájának ad otthon Tengelicen a Bernreider-kastély, de amikor ott jártam, zárva volt, így nem láttam, belül érdekes-e. Bonyhád Perczel-kastélyába a városi könyvtár költözött, sajnos belülről ezt sem sikerült megnéznem és a neten sincsenek belső képek.

Magántulajdon

Valószínű magántulajdon, de semmit nem sikerült megtudnom Pusztahencse Gőzsy-kastélyáról. Nem volt szerencsém Szedres Balogh-Illés-kastélyával sem, amiből az útról semmit se láttam. Amikor a portás közölte, nem engedhet be még a kertbe se, mert a báró úr nem engedi, azt hittem, a „báró” amolyan barokkos túlzás. Otthon aztán az interneten kutakodva megtudtam, valóban báró Twickel György, a Twickel Szőlőbirtok alapítója a kastély tulajdonosa.

Tengelic Csapó-kastélyánál annyit legalább ki lehet venni, hogy a melléképületek tökéletes állapotban vannak, míg a kert hátsó részében a kastély eléggé megtépázott, de legalább a teteje ép, így valószínű nem ázik – az egész komplexumot őrzik.

Ugyanitt a Gindly-Benyovszky-kastély Kiss István szobrászművész örököseinek a tulajdona. A kastély nem látogatható, de az udvaron látszik néhány furcsa szoborkompozíció.

Nemrég még Apponyi Kiskastély néven kastélyszállóként működött Medinában az Apponyi-kastély, de jelenleg tulajdonosai, dr. Halász Zsolt és családja magáncélra használják.

Nem látogatható, magántulajdonban van Tamási mindkét kastélya: a Balogh-Illés kastély, valamint az Esterházy-vadászkastély.

Még csak kívülről se tudtam meglesni Fácánkertpuszta Kunffy-kastélyát.

Jó nagy meglepetés volt Kisdorog településen a Dőry-kastély, ott találtam ugyanis a tulajdonosát, egy pesti fiatalembert, aki épp csinosítgatta a kastélyát. Az elmúlt években sok tulajdonosa volt, de úgy láttam, a jelenlegi komolyan gondolja a kapcsolatot:-), remélem, elkészül végre a hányatott sorsú épület felújítása.

Tolna-Kisdorog

Látogatható múzeumok, hotelek

Felsőrácegrespusztán, a semmi közepén egy tip-top kis kastély (inkább kúria) áll, amely alapításakor iskola volt. Ezt gróf Apponyi Sándor építtette az 1870-es években, hogy a cselédei gyerekeit itt taníthassák. Illyés Gyula is itt töltötte elemi iskolás éveit, az egykori épület pedig szinte változatlan formában ma iskolamúzeum. Csak bejelentkezéssel látogatható, a helyi polgármesteri hivatalba kell  előre betelefonálni.

Tolna-Felsoracegrespuszta

Elvileg kastélyhotel Zombán a Szent-Gaál kúria, de nem találtam ott senkit. Az épület viszont abszolút rendben van.

Szintén magányosan és üresen fogadott Bölcske Szent-András kastélya, ami pompásan felújítva áll egy elég kieső területen – elvileg hotel, rendezvény- és esküvőhelyszín. Ha a helyszínen nem is, a facebook lapjukon legalább van élet.

Volt mozgás ugyanakkor Simontornya Fried-kastélyában, melyet annak idején egy bőrgyáros a feleségének építtetett házassági évfordulójuk alkalmából. Az államosított kastélyt lakásokká alakították át, majd 2002-ben új tulajdonosai nyitották meg itt a szállodát.

Tolna-Simontornya-

Hatalmas meglepetés volt Gyönk Magyari-Kossa kastélya. Ez a II. világháború után magtár volt, majd a 2000-es évek elején az egykori tulajdonos család szerezte vissza. Az elmúlt két évtizedben külső segítség nélkül, nagyon lassan és alaposan újítják fel az egykori családi fészket. A külső tatarozás, a nyílászárók cseréje már megtörtént, és az emeleten kialakítottak hotelszobákat és rendezvénytermet. Nagyon izgalmas, ahogy a modern berendezés váltakozik a freskómaradványokkal. A felső szinten már voltak vendégek, esküvők, miközben az alsó szint felújítása még zajlik. Engem az épp ott dolgozó úr engedett be, de bejelentkezéssel látogatható. A tulajdonost, Magyary-Kossa Zsoltot kell keresni, elérhetősége a weblapon.

Tolna, Gyönk

Tolna, Gyönk

A megye legszebb kincse az ozorai Pipo Várkastély, de arról olyan sokat szeretnék mesélni, hogy annak külön írást szentelek: Egy kis Toszkána Tolnában, Ozorai Pipo várkastélya

További bejegyzés Tolna megyéből:

Tolna megye látnivalók

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)