Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár – ezeréves rommező a Balaton közelében

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár

Emlékszem, amikor kicsi voltam, apu gyakran beültetett minket anyuval hétvégén az égszínkék Trabantba és elmentünk kirándulni valahova – egy várhoz, egy kastélyhoz, egy tóhoz. Nem tudtuk, milyen lesz, hiszen nem jöttek még szembe az Interneten a fotók ezrei, de pont ez volt benne az érdekes, a felfedezés öröme.

Ma már egész másképp mennek a dolgok. Görgetjük az Instát, követjük az utazós csoportokat és fotók alapján indulunk el bárhova, hogy mi is el tudjuk készíteni ugyanazt a fotót. Szelfi a pipacsmezőn, sziluettes fotó a Szelim-barlangban, jégvarázs Dobogókőn. Nincs is ezzel baj, ilyen lett a világ, én se tudom kivonni magam az ilyen hatások alól, a fenti három példát kipipáltam jómagam is. Ez a trend azonban feladja a leckét azoknak a helyszíneknek, amelyek nem annyira fotogének, „csak” szimplán érdekesek.

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár
A kút körül kis veteményeskertek idézik meg a szerzetesi időket, a bencések feladata közé tartozott ugyanis a gyógyítás és ehhez gyógynövényeket termesztettek

Ezek a gondolatok cikáztak az agyamban Somogyvár felé, és volt időm elmerengeni az élet dolgain, mert bár szinte végig sztrádán lehet haladni, a fővárosból azért kell majd két óra ide eljutni. Kétszer is megfordultam itt, és mind a kétszer egyedül voltam, igaz, kihasználva a szabadúszó lét előnyeit, hétköznap kirándultam.

A kézenfekvő, sokak által ismert helyek mellett nekem mindig különös örömet okoz felkeresni ilyen kevésbé felkapott látványosságokat. Ezek kicsit visszahozzák ugyanis a gyerekkori kirándulások és az első külföldi utazások hangulatát, amikor nem egy ismert fotót keresek, hanem a sajátomat, egy történetet. Az pedig már csak külön bónusz, hogy ezeket veletek is megoszthatom:-)

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár

No de nézzük, mit tud ez a Somogyvár, amiért érdekes kiruccanni ide!

Somogy szívében I. László király 1091-ben alapította meg a középkori Magyarország legnagyobb bencés monostorát, méghozzá Koppány vezér egykori birtokán: 997-ben innen indult végső csatájára a pogány vezér. A Várdomb aljában levő forrás legendája szerint Koppány legyőzése után itt mosta le kardját Szent István király.

I. László a szerzeteseket a dél-franciaországi Saint-Gilles-ből hívta be, ezért a monostor védőszentje Szent Egyed (Saint Gilles) lett. Az alapítóünnepségen a király és Saint Gilles pápai követ mellett számos egyházi főméltóság megjelent.

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár
A sekrestye eredeti kövei

Sokáig tartotta magát az a legenda, hogy az alapító földi maradványait is itt helyezték először nyugalomba, de az utóbbi évek kutatásai ezt nem igazolják. Valami értékes ereklye bizonyára volt itt, hiszen négy évszázadon át özönlöttek ide a zarándokok szerte Európából. Még királyi látogató is érkezett, a lengyel uralkodó, III. (Ferdeszájú) Boleszláv személyében. Ennek megértéséhez azt is tudni kell, hogy Szent Egyed a bűnbánók védőszentje lett. A középkorban Isten büntetésének tartották, ha az uralkodónak nem született fiúgyermeke. A királyok Szent Egyedhez fohászkodtak, hogy ezt az átkot elkerüljék, a lengyel uralkodót is ez a küldetés hozta Somogyvárra.

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár
A feltételezett sírhely

Azt nem tudni pontosan, az alapítás után mennyi ideig tartott az építkezés, de az biztos, hogy 1106-ban már működött az apátság.

1204-ben az elhunyt somogyvári apát helyére Imre király új apátot jelölt ki, de a francia szerzetesek a pápához fordultak függetlenségük védelmében. A viszálykodás nagy tűzhöz vezetett, majd ezt követően újabb, nagyobb épületeket húztak fel. A román stílusú bazilikát gótikus elemekkel gazdagították, és ebben az időben épült a 200 oszlopos díszes kerengő, melynek egy kis darabkáját rekonstruálták a megtalált kődarabkák alapján. (Érdekesség, hogy az egykori kövek talán csak öt százaléka maradt fenn, de szerencsére majd minden elemből találtak egy kis mintát).

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár

Az apátság a XV. század közepére elvesztette önállóságát és különleges státuszát, egyre inkább pusztult. A XVI. század elején már csak három szerzetes élt itt, és félő volt, hogy a kolostor végleg feledésbe merül. A késő középkori bencés reformok hozták el a lelkesedést, hogy az omladozó kolostort felújítsák, átépítsék. A második fénykor nem tartott sokáig, ugyanis hamarosan megérkeztek a törökök. A helyiek egy ideig végvárnak használták, de aztán elkezdték a köveit elhordani a Szigligeti vár építéséhez. A törökök később elfoglalták a területet, a templom és a kolostor rommá lett, Kupavárhegyet pedig szép lassan visszahódította a természet… Az egykor pompás kolostor évszázadokra feledésbe merült…

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár
A kolostorban az apáti magánkápolna Somogy legrégebbi kápolnája

A környéken azonban fennmaradtak a hiedelmek, legendák, melyek Szent Istvánról és a pálosokról szóltak. Az első feltáró munkát az a Széchenyi Ferenc finanszírozta meg, aki adományaival az Országos Széchenyi Könyvtár és a Nemzeti Múzeum gyűjteményeit is megalapozta. A Széchenyi család tiszttartója, Harsányi Ferenc volt az első, akit komolyan érdekelt a terület múltja. Ezt követően Széchenyi Lajos gyermekeinek zenetanára, Mátray Gábor folytatta a kutatásokat, ő később a Nemzeti Múzeum könyvtárának őre lett. A két úr nemcsak a terepen kutakodott, de levéltárakban is, és bár nem tudjuk, melyiküket illeti az érdem Somogyvár felfedezéséért, minden bizonnyal közösen érték el a sikert. Később Rómer Flóris, a magyar régészettudomány és műemlékvédelem egyik megteremtőjének a figyelme is Somogyvár felé fordult, majd eljutottunk az 1970-es évekig, amikor megtörtént a helyreállítás.

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár

1983-ban emlékhellyé, majd 2011-ben nemzeti emlékhellyé nyilvánították a területet. Ez utóbbiak a magyar történelem legfontosabb helyszínei, melyek némelyike egyben látványos építészeti műemlék (például a  Budai Várnegyed vagy a Pannonhalmi Bencés Apátság), míg a többinek inkább a történelmi szerepük kiemelkedő (például Ópusztaszer vagy a Fiumei Úti Sírkert).

A somogyvári rommezőt 1991-ben nyitották meg a látogatók előtt, 2000-2003 közt épült a kilátó, majd 2016-ban adták át a látogatóközpontot.

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár

A tízmillió foci- és járványszakértő országában biztos mindenkinek arról is határozott véleménye van, hogy jó ötlet volt-e így rekonstruálni a kerengő egy darabkáját, hiszen miért pont a műemlékvédelemhez ne értene mindenki IS.

Szent László Emlékhely, Somogyvár

Úgyhogy ennek eldöntését rátok bízom, de egy másik dilemma megoldására rámutatok. Első látogatásom során nem értettem, hogy került egy kilátó a területre, de amikor másodszor is erre vezetett az utam, jobban ráértem és felmásztam a tetejére.

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár

Ekkor jöttem rá, hogy innen milyen jól áttekinthető az egész terület és most már azt nem értem, miért nincs kilátó minden rommező mellett!

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár

A Szent László Nemzeti Emlékhely két részből áll. A rommezőn kívül egy látogatóközpontot is építettek, ahol nagyon sok információt megtudhatunk a monostor történetéről és annak feltárásáról, továbbá a Szent László kultuszról.

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár
Eredeti kőfaragvány
Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár
Nem eredeti, de cuki cica

A két helyszínt kellemes erdei sétaútvonal köti össze, de parkoló is van mindkét részen, ha valaki kényelmesebb.

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár

A belépőt mindkét helyszínen meg lehet váltani és az az egész komplexumra érvényes. Szerintem a látogatást célszerű a látogatóközpontban kezdeni, úgy jobban érthető, jobban életre kel lelki szemeink előtt a rommező. Arról nem is beszélve, itt a nagyobb parkolóban könnyebb letenni az autót, majd visszasétálva a romoktól lehet egyet kávézni a padokon.

Szent László Nemzeti Emlékhely, Somogyvár

Tipp: 1989 óta minden évben, a június 27-i László naphoz közeli hétvégén megrendezik Somogyváron a Kupavári Napokat, Szent László emlékére. Ilyenkor püspöki misét tartanak és sok zenés, táncos programot szerveznek, no és gyerekeknek is külön játékokkal készülnek.

A Szent László Nemzeti Emlékhely jó kis kirándulás lehet azoknak, akik a Balaton déli partján nyaralnak. De ha szívesebben bóklásznál itt nyugalomban, tömegmentesen, akkor érdemesebb az év többi részében látogatni ide, ugyanis a hétfői napok kivételével nyitva vannak egész évben.

Somogy megyei írások a blogon

Somogy megye kastélyai – a romostól a pompásig

Somogy megye látnivalói

A cikk a műemléki fejlesztést lebonyolító NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.-vel együttműködésben született. Az együttműködés a szerzői szöveget nem befolyásolta.