Nagykároly – ahol megismerte szerelmét Petőfi Sándor

Nagykároly_látnivalók

Nagykároly az első megállóm volt a legelső, 2013-as erdélyi utazásomon, de akkor éppenhogy csak bekukkantottam ide – röviden megálltam a kastélynál, amit zárva találtam és már mentem is tovább, nagyon sok tervem volt arra az útra. No de most igazságot szolgáltattam a városnak, hiszen egy teljes hétvégére érkeztem ide, ráadásul a város hívott meg, így igazán lelkes és értő fiatalok kalauzoltak körbe.

Nagykároly megközelítése

Kezdjük azzal, Nagykároly nagyon közel van a magyar határhoz, és az út nagy része sztráda, így a fővárosból jó tempóban akár három óra alatt elérhető. Mintegy 20 ezer lakosa van, és bár néhány nap alatt talán bátor dolog nagy tanulságokat levonni, de nekem egy igazán élhető városnak tűnt. Elég nagy ahhoz, hogy legyen elég szórakozóhely, színes program, de nem túl nagy, van egy igazán bájos kisvárosi hangulata. Ami abszolút szerethető teszi még az a sok zöld – rengeteg virágot láttunk, és igazán szépen gondozottak a parkok.

Nagykároly_látnivalók

Petőfi erkélye

Nagykároly talán legnagyobb büszkesége, hogy Petőfi Sándor itt találkozott leendő feleségével.

1846 augusztusában az akkor 23 éves Petőfi jó barátjával, Obernyik Károllyal egy nagyobb körútra indult Erdélybe. Az utazás egyik állomásaként megálltak Nagykárolyban, hogy szemtanúi lehessenek Szerdahelyi Pál helyettes főispán beiktatásának. Szeptember 6-án érkeztek meg Szatmár megye akkori központjába, Nagykárolyba, ahol Petőfi az Arany-Szarvas nevű fogadóban szállt meg. Az emeleten vett ki egy kis sarokszobát és ennek ablakából pillantotta meg először szeptember 8-án a szemközti ház kertjében múzsáját s leendő feleségét, Szendrey Júliát.

Nagykároly_látnivalók

Barátainak rögtön elújságolta, hogy milyen szép lányt látott és azt is hozzátette, az a hölgy lesz a felesége. A sors segítségére sietett. Aznap este ugyanis táncos estet tartottak a fogadóban, ahol Petőfi és az alig 17 éves Szendrey Júlia is megjelent. Egy közös barátjuk, Riskó Ignác mutatta be őket egymásnak és ahogy mondani szokták… a többi már történelem!

Az Arany Szarvas fogadó egészen 1906-ig működött itt, utána a határőrparancsnokság költözött ide. A 2000-es években aztán alaposan felújították és ma az önkormányzatnak ad otthont, a nevezetes szoba pedig a polgármester hivatalának.

Nagykároly_látnivalók

A Károlyi-kastély

Az egyik ősi magyar főnemesi család, a Károlyiak első birtokai voltak ezen a területen. A család talán legnevesebb tagja Károlyi Sándor, akinek nevéhez a szatmári béke kötődik. Magyarországon is számos kastélyt építettek, például Fehérvárcsurgón, Fóton, Füzérradványon vagy például Parádsasváron, de itt, Nagykárolyban is az ő nevükhöz fűződik a kastély, a város legszebb épülete.

Nagykároly_látnivalók

A várat 1482-től kezdték kiépíteni, majd a török veszedelem miatt 1592-ben Károlyi Mihály és fiai komoly megerősítésekkel alakították át lakóépületből várkastéllyá. A bástyákkal, sáncárokkal, védőfallal megerősített vár jó szolgálatot tett mind a török időkben, mind pedig a császári csapatok ellen. Ahogy elmúltak a háborús idők, védekezés helyett inkább reprezentatív célokat szolgált, 1699-ben ismét inkább lakóépületté alakították.

Nagykároly_látnivalók

1794-ben a régi várat lebontották, és egy új, barokk kastélyt építettek a helyére, majd 1894 és 1896 között Károlyi István ismét új formában álmodta meg. Az átalakítást Ybl Miklós tervei alapján Meining Artúr műépítő végezte. Ez az a kastély, amit ma is láthatunk és amely azóta elég szerencsésen átvészelte a történelem viharait.

1907-ben a grófok elmenekültek, a kastélyból pedig kaszinó lett. A második világháború után kórház, főiskola és kollégium működött itt, majd jó pár évig üresen állt és állapota egyre romlott. A felújításra végül 2009 és 2012 között került sor, ma múzeumként és rendezvényhelyszínként üzemel.

Nagykároly_látnivalók

Nagykároly_látnivalók

A rendszerváltás után a Károlyiak nem tarthattak rá igényt, mert a kastélyt már 1948-ban az államnak adományozták. De időnként ellátogatnak ide a leszármazottak, 2014-ben jártak itt utoljára.

A kastély hétfő kivételével minden nap várja a látogatókat 9 és 17 óra közt. Sokféle rendezvényt tartanak itt, melyek közül igazán különleges a Valentin-napi vacsoraest. Mi is egy romantikus vacsorán vettünk itt részt, és egyszerűen minden klappolt: a millió, az ételek, az italok.

Nagykároly_látnivalók

Templomok

Nagykároly 20 ezer lakosának mintegy fele magyar, a másik fele jórészt román, kisebb részben sváb. De hasonlóképp színes a felekezeti hovatartozás is, hiszen élnek itt román ortodoxok, reformátusok, görög katolikusok és római katolikusok is. A városban számos szebbnél szebb templomot kerestünk fel, mutatok pár képet ízelítőnek.

Neológ Zsinagóga

Nehéz választani a sok felkeresett egyházi intézmény közül, de nekem talán a zsinagóga tetszett a legjobban – igaz, van egy extrém vonzódásom az elhagyott épületekhez. Ez ha nem is elhagyott, de már nem működik, így van egy szép-szomorú elmúlás hangulata. A zsidók 1720 és 1740 között Károlyi Sándor meghívására érkeztek Nagykárolyba. A több ezres zsidó közösség az 50-as évek után már csak 500 főt számolt, a 90-es évekre pedig annyira megcsappant a számuk, hogy a zsinagógát használaton kívül helyezték. Bár az épület zárva tart, a kapun levő telefonszámot fel lehet tárcsázni, és akkor kinyitják a látogatóknak.

Nagykároly_látnivalók

Nagykároly_látnivalók

Református templom

Nagykárolyban a reformáció után néhány évtizeddel megjelent a protestantizmus. A reformátussá lett városlakók elfoglalták az akkori nagy római katolikus templomot. Az ellenreformáció idején ez a templom visszakerült a római katolikus egyház tulajdonába, lévén, hogy a nagykárolyi arisztokrácia visszatért a katolikus hitre. A gróf engedélyt adott egy kis református imaház építésére, majd 1780-1790 között elkészült a ma látható református templom. Az idegenvezetést tartó lelkész szomorúan említette, hogy a fiatalok körében már csökken a hitélet – időnként az is megesik, hogy csak az esküvő idején kapnak észbe, hogy még nem is keresztelkedtek meg.

Nagykároly_látnivalók

Nagykároly_látnivalók

Szent Antal Ferences Kolostor és a Károlyi család kriptája

A kaplonyi ferences templomot és kolostort egy középkori monostor romjain építette Károlyi Sándor 1711-1737 között. Az épületet súlyosan megrongálta egy földrengés 1834-ben. Az újjáépítési munkálatok már a következő évben megkezdődtek Károlyi György anyagi támogatásával Ybl Miklós tervei alapján. Az új templomot 1848-ban szentelték fel. Ybl az átalakítás során a kriptát is áthelyezte, amely 36 családtag végső nyugvóhelye. Néhány síron nem láttunk feliratot – mint megtudtuk, azokat a családtagokat, akik szégyent hoztak a családra, név nélkül temették el. Az is feltűnt, hogy csupa férfinevet láttunk. Idegenvezetőnk elmondta, hogy a Károlyi-család nőtagjait nem ide temették, hanem a férjek mellé, más családok kriptájába.

Nagykároly_látnivalók

Nagykároly_látnivalók

Kalazanci Szent József Római Katolikus Templom

Helyi kísérőink szerint az a város legszebb temploma, bár tényleg nehéz választani. A nagykárolyi piaristák betelepítése Károlyi Sándor nevéhez fűződik. Az első‘ piarista szerzetesek 1727. október 17-én érkeznek Nagykárolyba, de a számukra akkor épített rendház, iskola és a középkori Mindenszentek plébániatemplom mára már elpusztultak. A jelenlegi piarista templom 1769 és 1779 között, fogadalmi templomként épült. Ezt tanúsítja az 1769. május 11-én lerakott alapkő‘ mellé elhelyezett emléktábla felirata is, amelyből kiderül, hogy Károlyi Antal a templom építtetésével Kalazanci Szent József iránti háláját akarta kifejezni, mivel a szent közbejárásának tulajdonította azt, hogy Harruckern Jozefával kötött tíz évi gyermektelen házassága után 1768-ban fia született.

Nagykároly látnivalók

Nagykároly látnivalók

Nagykároly látnivalók

Doina utcai templomok (görögkatolikus és ortodox)

A felekezeti békés egymás mellett élést jól jelképezi az a két templom, amely egy telken áll a Doina utcában. Egy görögkatolikus és egy ortodox templomról van szó, mindkettő csodálatos.

Nagykároly látnivalók

Nagykároly látnivalók

Nagykároly

Román Katona Emlékműve

Az 1940. augusztus végi második bécsi döntés értelmében a többségében magyarok által lakott Nagykároly Észak Erdéllyel együtt visszakerült Magyarországhoz. A szatmári városban a ‘kis magyar világ’ mindössze négy évig tartott. 1944. október 25-én a szovjet-román hadsereg ‘felszabadította’ Nagykároly városát a német-magyar uralom alól. A gimnáziumi román tankönyvek is úgy tanítják, hogy Nagykároly volt az utolsó település az országból, melyet a hősi román hadsereg felszabadított, mielőtt tovább vonult volna, hogy legyőzze a fasizmust. Az esemény huszadik évfordulóján avatták fel a Károlyi-kastéllyal szemben lévő szabad területen ezt az emlékművet, amely körül nagy ünnepséget tartanak minden évben október 25-én (a helyi „április 4-én”).

Nagykároly látnivalók

Strand

Nemcsak műemlékeket lehet nézni Nagykárolyban, de van lehetőség nyaralásra, kikapcsolódásra is. Nagyon népszerű a város strandfürdője, ahol habparti, zumbaóra, masszázs és remek büfé is van.

Nagykároly látnivalók

Szállás, éttermek

Három éjszakát a L’Art Hotelben töltöttünk, amely a kastélypark szomszédságában volt. Nagykároly nem nagy város, a strandon kívül innen mindenhova pár perc alatt el tudtunk gyalogolni. Kellemes, barátságos hotel, jó büféreggelivel. Tartozik hozzá egy étterem is, a L’Art Bistro, ezt is kipróbáltuk és nagyon szerettük.

Nagykároly_látnivalók

Jó szívvel ajánlom a Magnólia Éttermet is, ahol első nap vacsoráztunk és egy igazi bőségtálat kaptunk. Végül a városközpontban remek hely egy gyorsabb étkezésre a Bizarre Foods Carei, ahol pizzát, burgert, gyros tálat lehet rendelni finom limonádékkal. Ha egy finom kávéra vágysz, akkor a Times Coffee hangulatos kávézóját ajánlom. De a igazi terülj-terülj asztalkám a strandon várt minket, a kedves vendéglátók jóvoltából:

Nagykároly látnivalók

Nagykárolyra a helyi turisztikai hivatal meghívására érkeztem, a szíves vendéglátást ezúton is köszönöm.

További írások az országról:

2013:

Erdély – öt nap, rengeteg látványosság

2017:

Marosvásárhely

Kastélyok Székelyföldön

Szász és magyar erődtemplomok

Hagyományos erdélyi mesterségek őrzői

Érdekességek Székelyföldről

Székelyföld legszebb középkori templomai

2018:

A varázslatos Duna-delta

Ady és a szecesszió – Nagyvárad látnivalói

2022:

Iasi (Jászvásár) és a bukovinai kolostorok

2023:

Nagykároly – ahol megismerte szerelmét Petőfi Sándor

Segesvártól Temesvárig – a Vaskapu és környéke

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)