Iasi (Jászvásár) és a bukovinai kolostorok

Bukovina_Sucevita

Már régóta fentem a fogam a bukovinai festett templomokra, melyek a világörökségi listán is szerepelnek, de nagyon hosszú oda az út autóval, így a korábbi román körutazásokba sehogy nem fértek bele. Kisinyovból viszont csak három óra busszal Iasi, a román Moldva tartomány fővárosa, ahol autót bérelve sikerült eljutnom a kolostorokhoz. Mielőtt megmutatom a templomokat, jöjjön egy kis beszámoló Iasiról is, mert nem várt meglepetés ért itt, mennyire szép.

Iasi

Iasi (Jászvásár) Rómához hasonlóan hét dombra épült, mintegy 300.000 lakosával Románia negyedik legnagyobb városa. Közel három évszázadon át, 1564 és 1859 között a Moldovai Hercegség fővárosa volt, de aztán a politikai centrum Bukarestbe költözött. Később két évig, 1916 és 1918 között a Román Királyság fővárosa is lett, miután a központi hatalmak elfoglalták Bukarestet. Bár ma már Bukarest a fő politikai, gazdasági, pénzügyi centrum, Iasi továbbra is a kulturális, tudományos és művészeti élet egyik vezető központja. Több egyetem is működik itt, köztük a legrégebbi ilyen román intézmény, melyek összesen több tízezer hallgatót fogadnak be. Nem meglepő tehát, hogy sok a fiatal, főleg az egyetemista, akik lendületet, jó hangulatot adnak a városnak.

A város büszkesége a csodálatos Vasile Alecsandri Nemzeti Színház, de emellett számos más kulturális intézmény, múzeum, könyvtár is található Iasiban. Közel 100 (!) templomot is fel tudunk keresni, melyek közül a Metropolitan Katedrális, a Trei Ierarhi, a Golia, a Galata és a Cetatuia a legkülönlegesebbek.

Bevallom, ha nem vágyódtam volna a bukovinai kolostorokba, az életben nem jutott volna eszembe elindulni Iasiba. De ha már ez volt a kézenfekvő bázis a túrához, körülnéztem itt is és több szempontból meglepett a város. Először is meglepett, mennyi gyönyörű épület van itt, és hogyhogy nem hallottam még erről. Másodszor nagyon tetszett, hogy milyen rendezett és tiszta minden, tényleg nagyszerű állapotban vannak a műemlékek, látszik rajtuk, hogy odafigyelnek rájuk, nemrég újították fel őket. Harmadszor pedig az egész város hangulata is magával ragadó, részben a fiataloknak, részben a sok zöld felületnek köszönhetően – a nagy mérete ellenére igazi jó hangulatú, élhető város.

Akkor most mutatom, miket láttam, melyek azok az épületek, melyeket semmiképp ne hagyjatok ki!

Kultúrpalota

Iasi emblematikus épülete a Kultúrpalota. Helyén valamikor nemesi udvarok álltak, melyek romjaira épült fel 1804-1806 között az Alexandru Moruzi herceg által építtetett Uradalmi Palota. Több tűzvészt és földrengést követően 1906-1925 között neogótikus stílusban építették újjá, és Közigazgatási és Igazságügyi Palotaként avatták fel. A lenyűgöző Bírósági termek mellett a palotában voltak az alkalmazottak lakásai, de még a bírósági elnöké is. Itt működött több minisztérium, az adóhivatal, a kincstár, valamint a nemzeti levéltár is. Az első világháború drámai éveiben Ferdinánd király és Mária királyné is a palotában éltek, amikor Bukarestet elfoglalták és az uralkodónak menekülni kellett.

Iasi

Iasi

A közel 300 helyiségből álló épület 1955-ig működött így, utána kiürült, hanyatlásnak indult. Néhány éve pompásan felújították, ma a Történeti Múzeumnak, a Néprajzi Múzeumnak, a Tudományos Múzeumnak és a Művészeti Múzeumnak ad otthont. Nekem ezek közül a Néprajzi Múzeum gyűjteménye tetszett a legjobban, ott is a Cucuteni falu környékén talált, i. e. 3-5 évezredből származó leletek, amelyeknek nagyon egyedi a díszítése.

Iasi

A két legszebb helyiség a hatalmas gótikus márványcsarnok, valamint a román vajdáknak szentelt terem.

Iasi

Iasi

Sfantul Nicolae Domnesc

A templomok közül az 1492-ben emelt Sfantul Nicolae Domnesc tetszett a legjobban, ahova a moldáviai uralkodókat temették 1564, a fővárossá válás után. Ahhoz képest, mennyire jelentős templom, meglehetősen kicsi és meghitt, talán ezért lopta be magát a szívembe.

Sfantul Nicolae Domnesc

Trei Ierarhi

A Trei Ierarhi templomot is érdemes felkeresni, melyet 1639-ben Vasile Lupu vajda emeltetett. Az ő nevéhez fűződik egy akadémia létrehozása is, amely 1860-ban az első modern román egyetem alapításához vezetett. Egészen egyedülálló a templom külső falának díszítése, olyan, mintha az egész finom, kicsit arab világot idéző hófehér csipkéből állna.

Trei Ierarhi

Metropolitan Katedrális

A Iași-i metropolita székesegyház Románia legnagyobb történelmi ortodox temploma. Ez a hatalmas katedrális a legnagyobb romániai zarándoklat helyszíne is, melyre minden évben októberében kerül sor. Olyankor több tízezrek érkeznek a városba, de még most, egy sima hétköznap is hívek hosszú sora a templomhoz sorba.

Iasi

Katolikus katedrális

A sok ortodox templom mellett van egy különleges temploma a katolikusoknak is – a Szent Máriának szentelt kör alakú épület kívül is, belül is abszolút egyedi.

Iasi

Iasi

Színház

Essen néhány szó az ugyancsak különleges színházról is, amely egyszerre színház és operaház. Fellner és Helmer, a legendás színháztervező páros alkotta meg ezt a lenyűgöző épületet, akik a 19. század végén és a 20. század elején Európa-szerte közel 200 épületet terveztek. Budapesten a Vígszínház, Szegeden a Nemzeti Színház, Kecskeméten a Katona József Színház épülete is nekik köszönhető, de gyönyörű épületeiket megtaláljuk Ukrajnától Svájcig számos európai városban.

Iasi

Iasi

Iasi

Grand Hotel Traian

Bár az én szállásom is elég szuper volt, a Grand Hotel Traian épületébe is bekukkantottam. Ez a négycsillagos hotel a város főterén, egy 19. századi, elegáns épületben kapott helyet. Építésze nem kisebb név volt, mint Gustave Eiffel, az épületet 1882-ben fejezték be. Eredetileg színháznak készült, de gazdasági megfontolásokból hamarosan szállodaként működött.

Iasi

A hotellel átlósan egy másik érdekes épületen is megakadt a szemem, ugyanis háromszög alaprajzával imádott New Yorkom Flatiron Building-jére emlékeztett.

Iasi

Bukovinai kolostorok

Bukovina (észak-Moldva) kolostorai hírnevüket csodálatos festésüknek köszönhetik, melyek nemcsak belül, hanem a külső falakon is díszítik a templomokat.  A kolostorok a 15. század végén, 16. század elején épültek, amikor a tatárjárás s a mongol uralom elmúltával a helyi fejedelmek is megerősödtek. A kolostori közösségei nemcsak saját jövedelmükre, hanem az uralkodókra is támaszkodhattak támogatásukért cserébe, így lehetőségük adódott magas szintű kulturális és művészeti értékek létrehozására. A térség festői templomai közül nyolc került fel az UNESCO világörökségi listájára: Arbore, Humor, Moldovita, Patrauti, Probota, Suceava, Voronet és Sucevita, ezek közül én négyet kerestem fel.

Humor

Bukovina_Humor

Bukovina_Humor

Voronet

 

Bukovina_Voronet

Moldovita

Bukovina_Moldovita

Bukovina_Moldovita

Bukovina_Moldovita

Bukovina_Moldovita

Sucevita

Bukovina_Sucevita

Bukovina_Sucevita

Bukovina_Sucevita

Bukovina_Sucevita

Bukovina_Sucevita

Szállás

Iasiban a régió egyetlen ötcsillagos hotelében, a Pleiada Boutique Hotel & Spaban töltöttem el három éjszakát, amely minden szempontól csodálatos élmény volt. Már ott igazán VIP vendégnek éreztem magam, amikor egy gyönyörű autóval jöttek elém a buszpályaudvarra. A szobám szuper kényelmes volt, a reggeli pedig igazi örömünnep sok gyümölccsel, sütivel. Kétszer ott is vacsoráztunk, tökéletesen elkészített fogásokat és bár nem vagyok pancsolós, mindhárom este lementem a remek spa-ba.

Iasi, Pleiada Boutique Hotel & Spa

Iasi, Pleiada Boutique Hotel & Spa

Iasi, Pleiada Boutique Hotel & Spa

Abszolút megérte a kiruccanás Moldovából ebbe a szomszédos térségbe, nagyon tetszett Iasi és a kolostorok is. Kisinyovból kétféleképp is át lehet jutni ide, busszal (3 óra, 310 moldáv lej), valamint vonattal (öt óra, másodosztályon 100, első osztályon 130 lej – nagyon kényelmes, ingyenes wifivel!). Én odafele busszal, visszafele vonattal közlekedtem, mindkettő teljesen rendben volt. A kolostorok felkereséséhez béreltem egy napra autót. Mivel a négy kolostor körbejárása Iasiból egy 450 km-es körút, érdemes előző este elhozni a bérautót és korán reggel indulni.

A moldovai beszámolót itt lehet elolvasni:

Moldova – Európa legkevésbé látogatott országa

További írások az országról:

2013:

Erdély – öt nap, rengeteg látványosság

2017:

Marosvásárhely

Kastélyok Székelyföldön

Szász és magyar erődtemplomok

Hagyományos erdélyi mesterségek őrzői

Érdekességek Székelyföldről

Székelyföld legszebb középkori templomai

2018:

A varázslatos Duna-delta

Ady és a szecesszió – Nagyvárad látnivalói

2022:

Iasi (Jászvásár) és a bukovinai kolostorok

2023:

Nagykároly – ahol megismerte szerelmét Petőfi Sándor

Segesvártól Temesvárig – a Vaskapu és környéke

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)