Koszovó

Koszovó

Egy ideje motoszkált már bennem, micsoda dolog az, hogy megjártam már Tuvalut meg Madagaszkárt, de még vannak európai országok, ahol nem voltam. Úgyhogy ideje lett kiköszörülni ezt a csorbát, és nekivágtam, hogy két pipát kitegyek a listámra. Így lett a 141. meglátogatott ország: Koszovó!

Önálló ország?

És itt álljunk is meg egy pillanatra… ezt biztos bele kell számolni a listába? Nagyon sokféle szám létezik arra, hogy hány ország van a világon, nem is gondolná az ember, de ez egyáltalán nem egyértelmű. Az ENSZ-nek 193 tagállama van, de a valós válasz inkább a 196. Van ugyanis három olyan független állam, amelyek nem ENSZ tagállamok: Vatikán, Koszovó és Tajvan. Az USA ezek közül az első kettőt elismeri, így az ő értelmezésük szerint 195 ország van. A magyar álláspont is ez, úgyhogy hivatalosan nekem is 195-tel kell számolnom. Tajvan 1971-ig szintén ENSZ tagország volt, de azóta Kína „nyomására” sokan nem ismerik el. Van számos olyan terület, melyet sokan országnak gondolnak, de valójában más országok fennhatósága alatt állnak, mint pl. Grönland, Bermuda vagy Puerto Rico – vannak utazós csoportok, melyek ezeket is külön számolják, így mindenféle adat forog a köztudatban.

Bár eredetileg több időt szántam Koszovóra, ezen az úton kivételesen egyáltalán nem foglaltam szállásokat és elég rugalmasan kezeltem az igencsak elnagyolt útitervem. Így esett meg, hogy a kedvezőtlen időjárás és a következő úticél, Albánia miatti izgalmam miatt mindössze fél-fél nap jutott Pristinára és Prizrenre.

Pristina

Nem sok főváros „dicsekedhet” azzal, hogy a leghíresebb épülete szerepel a világ legrondább építményeinek listáján, de Pristina könyvtára annyira ronda, hogy már szinte szép. A brutalista alkotás szinte már futurisztikusan csúnya, mintha börtönszerűségével távol akarná tartani az embereket – holott könyvárként éppenséggel hívogatónak kellene lennie. Az épület 1986-ban készült el, és ablakai előtt amolyan láncszerű fémrács van, úgyhogy belülről bizonyára kifejezetten úgy érezheti magát bárki, mintha be lenne zárva. Én sajnos nem jutottam be, bár látogatható, de sajnos kora délután zárnak és épp lecsúsztam róla.

Koszovó

Pristinában még a Newborn felirat az, ami elérte az instagram-sztárság küszöbét. Ezt 2008. február 17-én emelték, amikor Koszovó formálisan is elnyerte Szerbiától a függetlenségét. A betűk az első évben az EU színeiben, kékben és sárgában pompáztak. Már akkor bejelentették, hogy a felirat évente új külsőt kap, ezzel is megünnepelve minden egyes új független évet.

Koszovó

Gracanica

Koszovó egyetlen tétellel szerepel az UNESCO világörökségi listáján, bár az négy elemből áll. A Koszovó középkori műemlékei nevű világörökség ugyanis négy kolostort ölel fel: Pec, Gracanica, Decani és Prizren városában.

A Gracanica kolostor alig 20 perc autóval Pristinától, így ez a legkönnyebben felkereshető. Az 1321-ben emelt kolostor szépen gondozott kertben áll. Belépőt nem kell fizetni, fotózni bent viszont nem szabad, így én is csak egy külső képet tudok mutatni.

Koszovó

Prizren

Sokkal hangulatosabb Prizren, az ország második legnépesebb városa. Itt van egy apró, de helyes óváros, melyet akár fél óra alatt körbe lehet sétálni, de egy kávéval az embereket bámulva órákat is el lehet itt időzni.

Koszovó

Azt fel nem foghatom, hogy a világörökségként jegyzett kolostor miért van évek óta zárva, én is úgy találtam. Helyesek viszont a körbehorgolt fák, néha Budapesten is van ilyen megmozdulás, kedves színfoltjai a városnak.

Koszovó

Koszovóról a rövid látogatás alatt csak felületes benyomásokat szerezhettem. Sajnos az első rögtön elég kedvezőtlen volt, mert a szerb határon átkelve a koszovói oldalon rengeteg szemét fogadott.

A vezetői morál sincs igazán a csúcson, de ezt tudtam előre, így ezen nem akadtam ki. Sőt, úgy éreztem, a félőrült koszovói sofőrök jó bemelegítést adnak a teljesen őrült albán forgalom előtt. Reggeli kávéra mindenesetre nincs szükség – beül az ember az autóba és perceken belül az egekben a vérnyomása!

Ez a blogbejegyzés most csak ilyen nyúlfarknyi lett, de talán még visszatérek ebbe az országba, hogy alaposabban is bejárjam.

A sorozat összes írása:

Koszovó

Albánia látnivalók és praktikus tanácsok

Montenegró látnivalók: négy nap alatt a legfontosabbak

Bosznia-Hercegovina: legjobb látnivalók

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)