Kőszeg látnivalók

Kőszeg látnivalók

Kőszegen igazán kellemes meglepetés fogadott: a város teljesen megújult, mióta utoljára erre jártam. A tágas, napsütötte, nyüzsgő teraszokkal teli Fő tér igazi találkozóhely lett, élettel tölti meg a várost.

Az ország egyik legkisebb, de legszebb történelmi városmagját gyönyörűen helyreállították, a bájos, színes műemlékházak meseszerűen sorakoznak egymás mellett. Köztük régi, méltóságteljes templomokat találunk és egy jó állapotú, több kiállításnak is helyet adó várat. De nézzük sorjában!

Kőszeg látnivalókBelváros

Fő tér

A történelmi belvárosban két, nagyon közeli tér körül csoportosulnak a legizgalmasabb helyek. A Fő tér a nyüzsgő, mai központ sok-sok kávéházzal, vidáman csevegő helybéliekkel. Itt zajlanak a városi rendezvények és itt található a turistainformáció is, itt lehet térképeket, prospektusokat felmarkolni, kérdezősködni.

A Fő tér végleges formáját 1894-ben nyerte el, amikor elkészült a Jézus Szíve templom, amely a város legmagasabb épülete. Kicsit amolyan kötelességtudón kaptattam fel a lépcsőkön, ha már itt vagyok, illik megnézni. Annál jobban leesett az állam, amikor feltárult a templombelső. Menjetek be – garantált a „wow” élmény, bármennyi templomot is láttatok már.

Kőszeg látnivalók

A templommal szemben található a Szentháromság szobor, a város legrégebbi barokk szobra, melyet a pestis leküzdésének emlékére emeltek.

Kőszeg látnivalók

Közvetlenül a templom mellett áll a a város legszebb eklektikus stílusú épülete, a mai Posta székháza, ahol korábban a város első polgári bankja működött.

A teret körülvevő épületek legpatinásabbja az 1597 óta azonos helyen működő Arany Strucc fogadó, az ország legrégebbi szállodája. Nevét 1672-ben Strauss (Strucc) fogadósról kapta. A legcukibb, már ha lehet ilyet épületről mondani, az ország legkisebb barokk stílusú háza – a 13-as szám alatt – ahol ma fodrászat működik.

Kőszeg látnivalók

Finomságok a Fő téren

De ne csak a néznivalókról essen szó, hanem az evés-ivásról is, mert szerintem hozzátartozik a tér hangulatához, hogy kiüljünk oda valami finomsággal bámulni az embereket. Amiket kipróbáltam és jó szívvel ajánlok:

* a Tourinform-mal szemben levő falafeles (Biego’s) Ez nem annyira gyorsétterem, mint általában az ilyen helyek, mert a falafel speciel frissen sült, de hát nem siettem sehova, élveztem a tér hangulatát.

Kőszeg látnivalók

* a tér egyik sarkán található Tejivó, aminek nagyon helyes retró hangulata van, szuper a tökmagos stangli és külön tetszett, hogy sokan tértek be saját dobozokkal, kannákkal tejtermékért

* Ibrahim kávézó, különösen annak hátsó télikertje

Kőszeg látnivalók

Pár lépés a város – többek szerint – legjobb péksége, de ezt már nem tudtam tesztelni. A kőszegi származású Soproni Zoltán üzletéről van szó, aminek Csepregen van a központja – itt egy kihelyezett rész üzemel.

Kőszegi piac

Pár perc séta a Fő tértől a Kőszegi piac, ahol zöldségeket, gyümölcsöket, virágokat árulnak a helyi termelők minden szerdán és szombaton délelőtt. Most épp kihalt volt, de én nem is ezért jöttem, hanem az épület mögött található idős platánfa miatt – imádom az ilyen ősfák hangulatát, no és meg kell adni az öregeknek a tiszteletet!:-)

Kőszeg látnivalók

Hősök kapuja

Kőszeg azon kevés városok közé tartozik, amelynek középkori városfala még sértetlenül áll, városszerkezete is alig változott az idők során. Az Óvárosba egykor csak a vizesárokkal körülvett városfalon keresztül lehetett bejutni, az úgynevezett Déli városkapun.

Ma már nincs vizes árok és a régi kapu helyén 1932 óta a Hősök kapuja áll. A torony nevét onnan kapta, hogy oldalfalain a török csatában és az első világháborúban elesett hősöknek állított emléktáblák láthatók. A kapu tetejére mindenképp ajánlom felmászni, mert innen látható be legjobban a varázslatos hangulatú, apró óváros. Van jó pár lépcső, de az megkönnyíti a felkapaszkodást, hogy időnként kiállítások törik meg a lendületet, lehet kicsit pihenni, amíg megnézi az ember a régi műhelyek megmentett tárgyait.

Kőszeg látnivalók

Jurisics tér

A belváros másik központi terén a történelmi belváros nevezetes közigazgatási, egyházi és polgári épületei sorakoznak. Itt található például az ország legrégebbi városházája, amely a 14. századtól kezdve a mai napig folyamatosan városházaként működik.

Vas, Kőszeg, Városháza

Ugyancsak itt áll az ország egyetlen duplaárkádos épülete, az ún. Lábas-ház, ahol ma a Városi Levéltár működik.

Szintén a tér jellegzetessége, hogy közvetlenül egymás mellett áll itt két templom. Ennek hátterében a város német-magyar kétnyelvűsége áll. A lakosság a 16.-17. századig közös templomot használt, de ezután a magyar protestánsok egy új templomot (a mai Szent Imre) építettek a régi mellé (Szent Jakab), és a régit ettől kezdve csak a németajkú kőszegiek használták. A Szent Jakab templom nyugati homlokzatán három szerzetesrend, a jezsuiták, a piaristák és a bencések jelképei láthatók, mely ugyancsak a város vallási sokszínűségére utal. Mindkét templom szabadon látogatható, érdemes betérni a különleges hangulatot árasztó egyházi épületekbe. No és a Szent Jakab templomot nézzétek meg hátulról is, mert a homlokzattal ellentétben ott tiszta gótikát találtok.

Kőszeg látnivalók

Sgraffitós szépségek

A tér, sőt a város talán legszebb épülete, a a reneszánsz eredetű Sgraffitós-ház a különleges sgrafittó díszítésről kapta a nevét. A díszítési eljárás lényege az, hogy a falra legalább két réteg vakolatot hordtak fel, amelyek közül a felső volt a világosabb, ebbe karcolták be a mintákat.

Kőszeg látnivalók

Ha megtetszett a sgrafittó, tudd, hogy a Szent Imre templom bejáratával szemben levő magánház belső udvarán is van egy pompás falfestés, háttérben mindkét templom tornyával. Ha nyitva is a kapu, ne feledjétek, hogy ez nem múzeum, hanem lakóház, szóval udvariasan, halkan és gyorsan nézelődjetek, fotózzatok.

Kőszeg látnivalók

Muzeális patikák

Egymáshoz közel található a város két muzeális patikája. A Fő térről nyíló Rákóczi utca elején áll a cseresznyefa-bútoráról neves Fekete Szerecseny patikamúzeum, míg a Jurisics téren az Európa legszebb patikájaként emlegetett Arany Egyszarvú patikamúzeum. A történelmi belváros nevezetes épületei közül ez utóbbi lett a kedvencem, nemcsak annak pompás barokk berendezése, hanem különösen az emeleti szárítópadlás miatt. Az 1700-as években a gyógyszerek nagyrészt növényi összetevőkből álltak. A patikusok tudták, mely növények, illetve növényi részek gyógyhatásúak, és az idénynek megfelelően begyűjtötték a szükséges alapanyagokat. A padlás, ahol annak idején a termést válogatták, tisztították és szárították, eredeti állapotában megmaradt. A múzeumhoz tartozó fűszerkertből ma is ide hozzák fel szárítani a megtermelt növényeket, hogy továbbra is kellemes illattal töltsék meg a látogatóteret. A szívem szakadt meg, hogy magában a csodaszép patikában nem szabad fotózni, de a padláson és a kertben igen.

Kőszeg látnivalók

Ha a teret már körbejártátok, a Chernel és Rajnis utcákon is érdemes végigsétálni, hiszen itt is középkori, valamint barokk házak sorakoznak.

Jurisics vár

Kőszeg neve örökre összeforr Jurisics Miklós várkapitányéval és az általa vívott hősies csatával. A kapitány maroknyi csapata 25 napon át tartotta a várat az óriási török hadak ellen, és csak akkor adta meg magát, amikor már reménytelen lett a helyzete és Szulejmán megígérte, hogy Kőszeg az ő kezén maradhat. Miután kitűzhették lobogójukat, a törökök 11 órakor elvonultak a vár alól – ennek emlékére Kőszegen délelőtt 11-kor is megszólalnak a harangok.

Kőszeg látnivalók

A 2011-2013 közt felújított Jurisics-várban ma múzeum, várszínház és művelődési központ működik. A Kőszegi Várkiállítás tárlata a kőszegi vár közel nyolcszáz éves történetét mutatja be. A vár belső udvari bejáratánál jobbra fordulva juthatunk a Gyógy- és fűszernövénykertbe, valamint a Natúrboltba. Ide nem is kell megváltani a belépőt és tényleg egyedi, igazi környékbeli ajándékokra lehet szert tenni.

Kőszeg látnivalók

Ezt a boltot ugyanaz a család üzemelteti, akik a vártól egy saroknyira levő kedves kis virágudvart (Táblaház utca 11). Az 1570-ben épült ház apró kertjében a tulajdonos elmondása szerint 240 fajta növényt termelnek. Csak azért nem lepődtem meg, hogy ekkora helyen elfér ennyi minden, mert apukám is mestere volt ennek – a mi pestlőrinci házunk kiskertjében a mentától a szilváig az égvilágon minden megtermett.

Iskola a határon

Kőszegen kötelező kör Ottlik Géza egykori iskolájának felkeresése. 1853-ban kezdték építeni a lovassági laktanyát mintázó épületet, amelyben a katonai felsőbb nevelőintézet 1856-ban kezdte meg működését.A falak még mindig olyan komorak, mint ahogy azt Ottlik megírta, de a hangulat már remélhetőleg oldottabb az 1958 óta Gyógypedagógiai Intézetként működő egykori katonaiskolában.

Vas, Kőszeg, Iskola

Túra a város környéki hegyekben

Kőszeg az Alpok keleti lankáin fekszik, külterületei nagy részét hegyek és erdők borítják. A nyugati szellők folyamatosan friss, alpesi levegőt hoznak, ezzel Kőszeg az ország egyik legfrissebb levegőjű települése. Klímája egészséges és jótékony hatású a légúti megbetegedésekben szenvedők számára, úgyhogy kifejezetten ajánlott itt egy jó nagy sétát tenni. A legszebb túra a Hétforráshoz és az Ó-ház tetőre visz fel, innen a városra is remek kilátás nyílik.

Az Ó-ház tetőn a zömök kilátó egy nyolcszáz éves vár maradványaira épült. A Hétforrást, vagy más néven Hétvezér forrást 1896-ban, a millennium évében építették ki hét kifolyónyílással a hét magyar vezérről elnevezve. Előtte nagy vízgyűjtő medencében gyűlik a forrásvíz, a felirat szerint nem iható, úgyhogy csak saját felelősségre.

Fel lehet túrázni a Dunántúl (és egyben Burgenland) legmagasabb pontjára, az Írottkő-kilátóhoz is. Érdekesség, hogy az 1913-ban még magyar földre épített kilátót a trianoni határkijelölés során megosztották Magyarország és Ausztria közt. Fel lehet ide sétálni akár magyar, akár osztrák oldalról, de az utóbbi útvonal a rövidebb: a Passhöhe nevű parkolótól csak két kilométert kell gyalogolni.

Nekem a 35 fokos kánikulában komolyabb túrához nem volt kedvem, de kinéztem a Csónakázótó partjára, az is egy kellemes kis sétahely.

Kőszeg látnivalók

Ennek közelében van a Multifelt Factory, Magyarország egyetlen nemezgyára, ahol 1896-óta készülnek a természetes gyapjúfilcek.

Gyerekes családoknak

Kisgyerekes kirándulóknak is találtam érdekességeket. A Bechtold István Természetvédelmi Látogatóközpont a Kőszegi-hegység jellegzetes élővilágát mutatja be, elsősorban a különféle madarakat. A kiállítás egész anyaga interaktív, úgyhogy gyerekekkel is élvezetes program, de bevallom, engem is elszórakoztattak a játékos rejtvények, a madárdalok vagy éppen az ügyességi játékok.

A főépület mellett található a Búbos cinege élményösvény óriási kirakós kockákkal és gólyalabirintussal, ez utóbbit persze én sem hagytam ki. A központhoz tartozik egy apró arborétum, a Chernel-kert is, ahol a növényritkaságokon túl sérült madarakat gondozó telep is működik ‒ látogatásomkor néhány törött szárnyú gólya próbálgatta épp a repülést.

Hangulatos nagy kertben nyargalhatnak a gyerekek a Királyvölgyi Büfében is, ahol ugrálóvár is van.

Becsületkasszák

Sokszor mondják, hogy Kőszeg az iskolák és templomok városa, hiszen mindkét típusú intézményből meglepően sok van a lakosság létszámához viszonyítva. De ami még jobban feltűnik az ide látogatónak – és amitől nekem igazán szerethetővé vált ez a város – az a becsületkasszák intézménye. Akármerre bóklásztam a városban, a kapuk előtt a legváltozatosabb portékákat láttam – jellemzően zöldséget, gyümölcsöt, virágot, de akadtak ruhaféleségek vagy épp játékok is.

Kőszeg látnivalók

Elképzelni nem tudom, hogy míg máshol az országban egy percre nem lehet letámasztani őrizetlenül egy biciklit, így miképp hagyhatnak pénzzel teli befőttesüvegeket kint prédának a helybéliek. A Tourinform iroda kedves, segítőkész munkatársa, Győrffy Gábor szerint a kőszegiek tradicionális becsületessége oda vezethető vissza, hogy a város több mint 200 éven keresztül Alsó-ausztriai zálogbirtok volt a XV-XVII. században. No de mindegy is, mi miért van, a lényeg, hogy ettől a kedves szokástól egy különös biztonságérzetem volt, mint ahogy nagyon jól esett a kőszegiek mosolygós, természetes vendégszeretete is. Bár a városka látnivalói egy nap alatt könnyedén bejárhatóak, már csak a hangulata és a környék miatt is érdemes inkább egy hosszú hétvégére érkezni.

Felfedezhető innen például Bozsok, Velem, Cák, de akár Burgenland is. Utóbbiról olvashattok a Burgenland látnivalói írásomban!

Kőszeg látnivalók

Szállások

Én nem aludtam Kőszegen, így nincs személyes tapasztalatom, de több olvasóm is ajánlotta a Portré Panziót, ahova visszajáró vendégek.

Keresgélj az ajánlatok közt itt, a szallas.hu-n:

 

A Vas megyei sorozat írásai:

Italbolttól luxushotelig – kastélyok Vas megyében

Az Őrség látnivalói

Kőszeg látnivalók

Meglepetés a nyugati országrészben: Szombathely

Vasi Hegyhát, Rábamente – Ezer apró csoda földje

Több, mint wellness – Bükfürdő

Vas megye látnivalói – arborétumoktól a vasfüggönyig

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)