Megújult a Festetics-kastély Keszthelyen: itt az ország legszebb díszebédlője

Keszthely, Festetics_kastély

Jártatok már a keszthelyi Festetics-kastélyban? Ha nem, akkor itt a legjobb alkalom, de ha már igen, akkor is érdemes lesz újra meglátogatni! Én már többször is megfordultam itt, de ilyen pompás helyre mindig örömmel térek vissza.

Keszthely, Festetics_kastély

A kastély története

A Festetics család Magyarország egyik legjelentősebb nemesi családja volt több mint 200 évig. A családot a 18. században emelték grófi rangra, illetve Festetics Tasziló, a kastély jelenlegi formájának építtetője kapott 1911-ben elsőként magyar hercegi rangot. A Festeticsek közül sokan fontos szerepet játszottak Magyarország politikai, gazdasági, tudományos és kulturális életében.

A kastély építését Festetics Kristóf kezdte el 1745–1750 között, de ezt később számos bővítés, átépítés követte. A kastély (mind az épület, mind pedig a berendezés) a legtöbb magyar kastélytól eltérően részben épen maradt a második világháború alatt. A Festetics család távozása, 1944 szeptembere után a gyűjtemény egy része a német és magyar katonák, valamint a helyi lakosság fosztogatásának esett áldozatul, viszont a ma is a kiállításon látható eredeti berendezési tárgyak megmenekültek. Ezek részben itt, az eredeti helyükön vészelték át a háborús időket, miután a Keszthelyt megszálló szovjet csapatok parancsnoka felismerte a műkincsek kivételes jelentőségét, és a Festetics család alkalmazottainak közbenjárására befalaztatta a könyvtárat és a mellette lévő néhány helyiséget. A tárgyak másik részét még a fosztogatások előtt elvitték a kastélyból egy hévízi, a Festetics család tulajdonában lévő fürdőépületbe.

Az 1948-as államosítás után a kastélyból csak a könyvtári szárny és a korábban lefalazott helyiségek voltak látogathatóak Helikon Könyvtár néven, míg az épület többi részét a katonaság, iskolák, járási könyvtár használták. A kastély teljes külső és belső rekonstrukciója csak a hetvenes évekre haladt előre annyira, hogy az 1974-ben Helikon Kastélymúzeum néven megalapított múzeumban megnyílhasson az enteriőrkiállítás 1976-ban. 2012-ben a múzeum felvette a Helikon Kastély nevet.

Keszthely, Festetics-kastély

A kastély kiállításai

A Helikon Kastély öt épületben hat állandó kiállítással várja a látogatókat.

A Főúri életforma és Helikon Könyvtár kiállítás több mint húsz termet ölel fel. Eredeti vagy korhűen rekonstruált belső terei a 18–19. századi főúri életformát mutatják be. A kastély legnagyobb értéke Magyarország egyetlen épen maradt főúri magánkönyvtára több mint 80 ezer kötettel.

Keszthely, Festetics-kastély

A vadászati kiállítás öt földrészen elejtett vadfajok trófeáinak ad helyet.

A történelmi modellvasút-kiállítás az egyik legnagyobb Európában. A terepasztalok több mint 2,7 kilométer hosszú sínhálózatán, mintegy 600 épület között 75 különféle, az előző két évszázad mozdonyaiból, személy- és tehervagonjaiból összeállított korhű szerelvény közlekedik egyszerre.

Az Amazon Ház Látogatóközpontban, a Festetics család egykori uradalmi szállásépületében kapott helyet a Főúri utazások, úti kalandok című kiállítás. Ez a 19. századi és a 20. század eleji utazási kultúrát és az utazásokhoz kapcsolódó szokásokat mutatja be.

A hintókiállítás több mint 60 darab, a főúri életformához kapcsolódó 18–19. századi kocsi, hintó és lovas szán, valamint a lovaglással összefüggő egyéb tárgyi emlékek gyűjteménye.

Keszthely, Festetics-kastély

Az 1880-as években épült Pálmaház egzotikus növényeivel a főúri életmód részét képező orangerie-k és trópusi növényházak hagyományát idézi fel. A pálmaház épületét sziklakert, akvárium, kerti tó és madárpark együttese övezi.

Újdonságok 2023-ban

A mintegy húsz helyiséget magába foglaló enteriőrkiállítás 1976 óta változatlan, de 2013 óta jelentősen gazdagodott a berendezése az Iparművészeti Múzeumtól visszakapott eredeti bútorokkal és további korhű darabok beszerzésével vagy kölcsönzésével. Időközben a korábbi irodák helyén további hat teremben Festetics Arcképcsarnokot rendeztek be. A jelenlegi felújítás keretében ez a hat terem is az enteriőrkiállítás szerves része lett.

Keszthely, Festetics_kastély

A pompás díszebédlő

Megújult a kastély tükörterme, ahol a falak, a mennyezet és a stukkók javításán túl több éven át tartó műtárgybeszerzéssel az ország leggazdagabb díszebédlőjét állították össze. A termet a Festetics család is ebédlőként használta kétszáz éven át, és olyan vendégek fordultak meg itt, mint a wales-i herceg vagy Ferenc Ferdinánd, az Osztrák-Magyar Monarchia trónörököse.

A kiállítás nemcsak azért jelentős, mert kiegészült egy eddig hiányzó funkcióval a keszthelyi főúri tárlat, de azért is, mert Magyarországon sehol máshol nem valósult meg hasonló ebédlő bemutatása műtárgyakkal gazdagon megterített asztallal. Ilyenért korábban minimum a bécsi Hofburgig kellett utazni, de most már elég Keszthelyig!

Az asztal ékességei az eredeti, 200 éves, Festetics-címeres aranyozott ezüst tányérok és fedeles serlegek. A kristálypoharakból hétféle áll az asztalon: vizespohár, pezsgőskehely, vörösboros pohár, fehérboros pohár, valamint háromféle tálka. A készlet a francia Crystal Saint-Louis gyár terméke, amely 1586-tól működik. A mai napig minden kristályüvegtárgyat szájjal fújva, kézzel vágva és gravírozva készítenek el, ugyancsak kézzel díszítve, esetenként 24-karátos arany használatával. A 12 személyes, 192 darabból álló neorokokó stílusú ezüst evőeszközkészlet a bécsi udvari szállító Josef Carl Klinkosch ezüstműves műhelyében készült. A készletet kis szószos kiöntők és késbakok egészítik ki.

Keszthely, Festetics-kastély

Az asztalon nemcsak az étkészletet csodálhatjuk meg, de a hozzájuk illő legfinomabb párizsi empire és későempire aranyozott bronz asztaldíszeket, kínálókat, kandelábereket.

A terem közepén álló, közel 5 méter hosszú megterített étkezőasztal alatt egy hatalmas, III. Napóleon korabeli szőnyeg látható, amely 1870 körül készült Franciaországban. Az asztal körül törtfehér és aranyozott, nádazott ülőlapú és háttámlájú, 18. századi rokokó székek állnak. Ezek formája és típusa pont olyan, mint amit a Festeticsek leltáraiból és fényképeiről ismerünk.

A díszebédlő kandallóján többévi aprólékos restaurálás után ismét eredeti fényében pompázik a Festeticsek hatalmas aranyozott bronz kandallóóra-garnitúrája, mely az egyik leghíresebb 19. század közepi párizsi bronzművestől, a Charpentier-műhelyből származik. Körben a konzolasztalokon a Festeticsek eredeti rokokó labdarózsás meisseni díszvázái és a bécsi Hollenbach bronzmanufaktúra neorokokó kandeláberei díszlenek fehér-arany neorokokó stukkódíszeket idéző falak között, a rokokó kristálycsillárok fényében.

Fontos hangsúlyozni micsoda páratlan gyűjteményről van szó: egyetlen darab sem utánzat, hanem a legfinomabb valódi antik műtárgy itt minden.

Keszthely, Festetics-kastély

Öt új terem

A tükörterem díszebédlővé emelésén túl öt új teremmel bővült a kiállítás, ezzel a korábbi irodák helyén is helyreállították a kastély 1940-1944 közötti enteriőrjeit. A rekonstrukcióhoz a forrásokat korabeli leltárak, fényképek és leírások szolgáltatták, ahol pedig nem voltak precíz adatok, ott nemzetközi analógiákat használtak előképül, és a lehető leggazdagabb látványvilág megvalósítására törekedtek.

Látogathatóvá vált Maria Haugwitz, az utolsó hercegasszony hálószobája, melyet férje halála után használt, de most a még a Mary Hamilton hercegasszony által is kedvelt klasszicista stílusban rendezték be újra. Ezzel nyílt ugyanis lehetőség arra, hogy az enteriőrök között egy igazán látványos női hálószobát is bemutassanak.

A hálószobában klasszicista stílusú hatalmas fehér faragott ágy kapott helyet, egységes berendezéssel: nagy tükrös ruhásszekrénnyel, komóddal és a toilette asztalon a kis aranyozott tükör előtt korabeli ezüst piperekészlettel.

Keszthely, Festetics-kastély

Ugyancsak rekonstruálták a kisherceg egykori szobáját, ahol Festetics IV. György gyermekként lakott. Akárcsak az édesanya hálószobájában, itt is új falikárpit került a falakra. Érdekesség, hogy mielőtt megszületett a kisherceg 1940-ben, előre berendeztek neki egy kék és egy rózsaszín szobát. Amikor kiderült, hogy a kisbaba fiú lett, a kékre lett szükség. A rácsos gyerekágy melletti ágyban aludt a kisherceg német nyelvű dajkája, körülötte a polcon játékok, hintaló és egy etetőszék látható.

Keszthely, Festetics-kastély

Emellett állt a szobalány lakóhelyisége, ugyanis a dajkája mellett a kishercegnek saját szobalánya is volt. Az archív fotó szerint a kisherceg születésnapi zsúrjait is itt tartották. Mivel a kastélyban eddig nem volt berendezve személyzeti szoba, a funkciókat tekintve ez is egy újdonság.

Keszthely, Festetics-kastély

Az ebédlőfolyosóról a fenti három helyiségbe egy pompás előszobán át léphetünk be, mely a kis herceg rangjához illően, nemzetközi analógiák alapján került kialakításra, ugyanis erről a helyiségről nem maradt fent archív fotó vagy dokumentáció.  Itt is új a tapétaburkolat és négy nagyméretű szövött kárpit került a falakra.

A XVI. Lajos korabeli nagy falikárpit a vidéki élet szórakozásai közül a labdajátékot ábrázolja, alatta a kis karszékeken La Fontaine állatmeséiből vett jelenetek és játszadozó gyerekek díszítik a kézzel szőtt kárpitozást. A komód és rajta a klasszicista berlini porcelánváza eredeti Festetics-darab.

Keszthely, Festetics-kastély

A kandallóórán a kürtöt és olajmécsest tartó puttók a hajnal és az éjszaka allegorikus alakjai, az óra tetején a kakas szintén a hajnalt szimbolizálja, így az óra az éjszakát felváltó nappal egy allegóriája. Robert Osmond francia mester 1700-as évekbeli modelljének precíz kivitelezése III. Napóleon korában készült Párizsban.

A falakon elhelyezett falikárpitok mind a vidéki élet foglalatosságait, szórakozásait örökítik meg, és a szoba összes többi bútora is ezekhez igazodva lett összeválogatva: a kanapékon, fotelokon, kandallóellenzőn, de még a sarokszekrények intarziáján is ugyanazt a drapéria mintát láthatjuk. Az ülőbútorokon a kertészkedő gyerekek, illetve a La Fontaine állatmesék jelenetei is mind a kis hercegre reflektálnak ebben a szobában.

Keszthely, Festetics-kastély

Az előszoba gazdag berendezését a Strakovits-gyűjtemény is támogatta műtárgyakkal.

A helyiségcsoport utolsó terme eredetileg tálalóhelyiség volt. Itt jelenleg egy nagy vitrinben az étkezésekkel kapcsolatos dísztárgyakat, a nagy ezüst evőeszközkészlet tálalóeszközeit, a Festeticsek ezüstkamrájának további darabjait és eredeti Festetics-porcelánok mellett látványos porcelán dísztányérokat állítottak ki.

Mielőtt elhagyják a látogatók az enteriőrkiállítást, egy nagyméretű helyiségen haladnak át. Ebben olyan klasszicista szalongarnitúrát helyeztek el, melyet a látogatók is használhatnak. Itt nincs kordon, le szabad ülni, így akár szelfizni is lehet főúri környezetben:-)

Keszthely, Festetics-kastély

Látogatói információk

A kastély szeptember 1 és május 31 között keddtől vasárnapig van nyitva, június 1 és augusztus 31 között a hétfői napokon is. A pontos nyitvatartást az intézmény weboldalán lehet megtekinteni. Ugyancsak a weblapon lehet megnézni a jegyárakat is.

Ha szereted a kastélyokat és érdekelnek más látnivalók, ajánlom további Zala-megyei írásaimat:

Kastélyok Zala megyében

Hévíz, Keszthely és Zala megye más izgalmas látnivalói

(x) A cikk a műemléki fejlesztést lebonyolító NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft.-vel együttműködésben született. Az együttműködés a szerzői szöveget nem befolyásolta.