Kastélyok Zala megyében

Zala-Keszthely

A többi megyéhez képest viszonylag könnyű dolgom volt Zalában, hiszen csak mintegy 30 kastélyt találtam a neten. Ezek ugyanúgy reprezentálják a magyar kastélysorsokat, mint a többi megyében található társaik, így akad a romhalmaztól a pompásan felújított épületig minden. Nézzük szépen sorjában!

Üres, romos kastélyok

Nagykanizsa külterületén áll az üres, elhagyatott Lazsnaki-kastély, amely már két évtizede üresen áll, jelenleg is árulják. Az országúthoz viszonylag közel található, de a kertet annyira benőtte a növényzet, hogy onnan szinte semmi nem látszik, így én se tudtam lefotózni. Bár a kerítés könnyedén átmászható, a hónaljig érő szúrós növényzet a kis lenge nyári ruhámban visszatartott – ősszel, tetőtől talpig beöltözve bátrabban nekiveselkedtem volna.

Üres, de nem nagyon romos Ormándpuszta Somssich-kastélya, amely gyermeküdülő volt, ma magántulajdonban van. Nem célszerű bemászni, mert kutyás őr lakik a területen, aki kamerán keresztül is figyeli a házat, valamint a kertet – de mobilszáma ott áll a kerítésen, én felhívtam, udvariasan bemutatkoztam és beengedett. Meg is érte a fáradozás, mert gyönyörű az épület. Sajnos nem mindenki jár el így – mesélte az őr, hogy pár héttel korábban néhányan befeszítették az egyik ajtót, komoly kárt okozva. Bár az elkövetőket akkor elkapta, nem jelentette fel, de megfogadta, máskor nem lesz ilyen lágy szívű. Sajnos egyre gyakrabban hallok ilyen történetet. Már nemcsak a rablók jelentenek veszélyt a kastélyokra, de a fanatikusabb urbexesek is, akik akár rongálás árán is be akarnak jutni, hogy elhagyatott épületekről (és ott magukról) fotókat készítsenek.

Zala-Ormandpuszta

Zala-Ormandpuszta

Szintén vidám gyerekzsivajtól volt régen hangos Salomvár Eitner-kastélya, ahol nyaranta úttörőtáborokat tartottak. A már menthetetlennek tűnő épület a parkjával együtt pusztul, a területet lassan visszahódítja a növényzet.

Zala-Salomvar

Magántulajdon, de üres Resznek Tauber-kastélya. Az épületet láthatóan elkezdték felújítani, de a munkálatok abbamaradtak. Az épület lezárva, csak kívülről fotózható.A tulajdonosok egyelőre pályázati pénzre várnak.

Zala-Resznek

Szentkozmadombja Dervalics kastélya is elhagyatottan, üresen áll. Ajtaja beszögelve, de legalább a kertjét gondozzák, a fű frissen volt vágva.

Zala-Szentkozmadombja

Zalacsány is tartogat egy üres, romos kastélyt – ez a Tersánszky-kúria, teljesen lepusztult állapotban.

Pár éve még szép kastélyszálloda volt Balatongyörök Festetics Tasziló-kastélyhotele, de engem már zárt kapuk fogadtak – láthatóan egy ideje már nem járt itt vendég. Pedig csodás épület és közel van a part, felfoghatatlan, hogy kihasználatlan.

Zala-Balatongyorok

Közintézmények

Letenyén az Andrássy-kastély egy művelődési központnak ad helyet. A kastélyt a 18. században eredetileg a Szapáry család által építtette, majd házasság révén került az Andrássyak birtokába. A kastély elülső, földszinti részét nemrég felújíthatták, mert ott valamivel jobb állapotban van, bár már ott is pattog le a festék. Érdemes az épület mögötti parkba elsétálni, mert áll ott egy hatalmas platán.

Zala-Letenye-

Nagyrécse Inkey-kastélyában könyvtár, orvosi rendelő üzemel. Ráférne egy alapos festés, de legalább szerkezetileg még ép.

Söjtör Festetics-kastélya általános iskolaként működik, aránylag jó állapotban van. Ugyanitt a Deák-kúria múzeumként üzemel.

Szintén iskola Zalaszentgrót Batthyány-kastélya. Kívülről már eléggé megtépázott állapotban van, de érdekesség, hogy belül meglepően sok érdekességet lehet még találni, például eredeti csillárokat. Ugyanitt a szomszédos Kiskastély láthatóan valamikor fel lett újítva, de már mállik a vakolat. Itt az emeleten lakások vannak, a földszinten valamiféle közösségi helyiségek, de az ablakokon bekukucskálva azt láttam, azok üresek.

Zala-Zalaszentgrot

Magántulajdonban levő, felújított kastélyok

Rigyácon hatalmas meglepetés ért – az Inkey-Benyovszky kastélyban egy általános iskolai osztálytársam nyitott ajtót! Nyolc éve járom a kastélyokat és először törtem meg az a szokásomat, hogy a felújított, lakott kastélyokat békén hagyom. A múzeumokba szépen bemegyek látogatóként, a hotelekbe bekuncsorgom magam fotózni, az iskolákat, kórházakat körbesétálom, az elhagyatott, romos kastélyokba pedig hacsak tudok, bemászok. Csak a magántulajdonban levő, felújított, lakott kastélyokat nem erőltettem, bár azokat is mind felkerestem és lefotóztam belőlük, amit tudtam (legtöbbször csak a kaput, maximum a kertet). Nem tudom, miért pont az apró zalai településen, Rigyácon szakadt el a cérna, hogy márpedig én ezt is szeretném látni, de itt voltam először olyan illetlen, hogy kicsöngettem a tulajt.

Zala-Rigyac

Ő pedig széles vigyorral üdvözölt, hogy végre itt vagyok – Zsolt osztálytársam volt, és már 2014-en írt egy emailt, amikor meglátta, hogy a kastélyokat járom, hogy ha Zalában járok, feltétlenül nézzem meg az ő szerzeményét is. Bár a levelet elmentettem, természetesen megfeledkeztem most róla, amikor ezt a megyét kezdtem bejárni. Meg is jegyezte Zsolt, ha tudja, hogy jövök, akkor jobban készült volna, nem csak idegenvezetéssel, de jó kis grillezéssel is. Így is nagy volt az öröm, két kastélybolond lett a két kisiskolásból, úgyhogy volt miről beszélgetnünk:-) Fotókat nem készítettem bent, hiszen a kastély családi otthon. Kattintottam egy képet, amikor már szinte ránk sötétedett és készítettünk egy közös fotót is – bár nem voltunk igazán úgy öltözve (Zsolt épp kertészkedett, én meg a kánikulában autózáshoz nem csíptem ki magam). De sebaj, emléknek pont jó lesz:-)

Zala-Rigyac

Zala-Rigyac

Nagyon szép állapotban van, de nem látogatható Kisgörbő Bezerédy-kastélya, ezt csak a kerítésen kívülről kukkoltam.

Ugyanez a helyzet a Bókaházán is, a szépen felújított Botka-kastélyban.

Zala-Bokahaza

Zalaapáti Szentkirályi-kúriája sokáig egy kályhamúzeumnak adott helyet, de a tulajdonos férj halála miatt bezárt. Hiába csöngettem reménykedve, hogy valaki ajtót nyit, senki nem válaszolt a kifüggesztett számot hívva. A tökéletes állapotban levő kastély eredeti és korhű berendezésével és a kályhákkal együtt jelenleg eladó!

Ahol javában zajlik az építkezés

A fenékpuszta Festetics-kastély ugyan még nem látogatható, de megelőlegezem, hogy elkészül, hiszen már javában dolgoznak rajta. A keszthelyi Festetics-kastélyhoz, azaz a Helikon Kastélymúzeumhoz tartozó „kiskastély” európai uniós forrásokból újul meg. Pár éve még családok laktak a lepusztult épületetekben, de ma már kiköltöztek a szükséglakásokból és átvették a terepet a munkagépek.

Zala-Fenekpuszta

Bezeréden az erdő mélyén levő Békéssy-kastély netes források szerint épp megújul. Sajnos ebből semmit se láttam, mert a hozzá vezető út kerítéssel van lezárva, plusz a biztonság kedvéért kamera is őrködött.

Látogatható múzeumok, hotelek

A megye ékessége az ország egyik legnagyobb, legszebb kastélya, a keszthelyi Festetics-kastély. Gyönyörű mind a kastély, mind a park, mind pedig hozzá kapcsolódó múzeumok, kiállítások.

Zala-Keszthely

A Zichy Vadászkastély Budafapusztán a helyi arborétum szélén található. A csodás kis épületet 1926-ban főleg vadászatok céljára építtette a Zichy család, és azt egész a második világháborúig használták is. Akkor a kastélyparkot államosították és egy szép arborétumot alakítottak ki, az egykori vadászház pedig pompásan felújítva fogad vendégeket (bár ottjártamkor mind a kastély, mind pedig az arborétum zárva volt, így megnézni nem tudtam).

Szintén vadászkastély Nova és Szilvágy települések közt, Olgamajorban a Batthyány-vadászkastély, amely a Zalaerdő Zrt. tulajdona.

Kehidakustány Deák-kúriájában egy Deák Ferenc emlékmúzeum üzemel, az épület aránylag jó állapotban van. A kapun a múzeumot hirdető táblákon Deák-idézetek vannak. Megdöbbentő, mennyire időszerűek…

Zala-Kehidakustany

Egervár Nádasdy-várkastélya tekintélyt parancsoló módon emelkedik ki a tájból, és gyönyörűen felújítva várja a vendégeket. A kastély már az 1400-as évek második felében állt, majd 1539-1569 között kapta mai reneszánsz formáját. Az épületben kiállítások kaptak helyet, gyakran tartanak itt rendezvényeket, illetve kialakítottak szálláslehetőséget is – minderről a várkastély weblapján lehet tájékozódni.

Zala-Egervar

Ugyancsak rendezvényhelyszín és szállás egyben Szécsisziget Andrássy-Szapáry kastélya, amely pár éve lehetett felújítva. Bár a nyár derekán jártam ott, se múzeumi látogatók, se hotelvendégek nem voltak az ugyan nyitva levő, de kicsit kísérteties hangulatú épületben. Az ott dolgozó munkatárs szinte megdöbbent, amikor beléptem, láthatóan nem is nagyon számítanak látogatókra.

Zala-Szecsisziget

Hasonló volt a tapasztalatom Zalaegerszeg Erdődy-Hüvös-kastélyában, amely rendezvényhelyszín, szállás és erdei iskola – de amikor ott jártam, csak egy bezárt épületet találtam.

Nagykanizsán két kastély is múzeumnak ad helyet. A Batthyány-kastély, a város legrégebbi épülete az 1700-as évek elején épült, jelenleg a Thúry György Múzeum működik itt. Ugyancsak kiállítások vannak az 1874-ben épült, neoklasszicista stílusú Kis-kastélyban.

Hotelként működik Misefa Fábiánics-kastélya, ami kívül-belül nagyon szép állapotban van. A hotel weblapja szerint a borospince az egyetlen, amit nem kellett teljesen rekonstruálni, az a mai napig az eredeti állapotában fogadja a vendégeket.

Zala-Misefa

Szintén hotel Zalacsányban a kívül-belül pompásan felújított, négycsillagos Batthyány-kastélyszálló, jó volt látni a tele parkolót, ezek szerint van élet. Szintén hotel a közelében levő Batthyány-kúria is, amely ugyanahhoz a tulajdonosi körhöz tartozik, csak valamivel modernebb.

Zala-Zalacsany

Ha a többi megye kastélyai is érdekelnek, itt találod az összefoglalókat:

Magyarország látnivalók – megyéről megyére

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)