Karlovy Vary – Csehország legfestőibb fürdővárosa

KarlovyVary

Még soha nem gondolkodtam el azon, mit is jelent a „spa” szó, de Karlovy Varyban sétálva ezt is megtanultam az idegenvezetőmtől. „Sanitas Per Aquas”, avagy a “víz általi gyógyulás” egyik fellegvárában járva ugyanis minden a gyógyvíz körül forog. Évszázadok óta járnak ide a gyógyulni vágyók, legyenek egyszerű emberek vagy éppen uralkodók.

Karlovy Vary

A város környékén feltörő számos forró forrásnak köszönhetően Karlovy Vary Csehország legnépszerűbb gyógyvizes üdülővárosa, ahol a mintegy 46.000 lakosra 10.000 szállodai férőhely jut.

A gyógyvizek városa

A vizet két formában is hasznosítják – fürdésre és ivóvízkúrákra. A látogatók kis kerámiakancsókkal róják a város utcáit, hogy a kecses oszlopcsarnokokban kialakított kutaknál megtöltsék azokat a gyógyvízzel. Vagyis inkább gyógyvizekkel, hiszen a különböző kutaknál más-más forrásból eredő víz kóstolható, melyek összetevőikben is eltérnek.

KarlovyVary

KarlovyVary

Először igen meglepődtünk, amikor hirtelen belekortyoltunk a csészénkbe, milyen forró a víz. Az elején óvatosan kell fogyasztani, hiszen akinek a gyomra nem szokta meg a meleg gyógyvizet, annak hamarosan sietni kell a mosdóba.-)

A kerámiakancsók hosszú csőre arra szolgál, hogy lehűtse kissé a forrón feltörő vizet, de így is vigyázni kell. A kancsók millióféle változatban kaphatók a szuvenírboltokban, a cicástól az unikornisosig.

KarlovyVary

A kalauzunk gyorsan tisztázta azt is, miben különbözik egy gyógyfürdő egy wellness üdülőhelytől, azon túl, hogy ide jellemzően nem egy hétvégére, de 2-3 hétre érkeznek a vendégek. A gyógyfürdő két alapeleme a gyógyhatású víz, valamint az orvosi háttér megléte. Karlovy Vary azért emelkedett ki a többi európai fürdőváros közül, mert itt mind a természeti források (gyógyvizek, természetes gázok, friss levegő), mind pedig az orvosok szaktudása kiemelkedő.

Világörökségi színhely

A komoly történelmi múltat felmutató fürdőváros nemrég a világörökségi listára is felkerült más nagy presztízsű fürdőkkel közösen. Az UNESCO egyaránt figyelembe vette a városkák egyedi építészeti elemeit, a 14. századra visszanyúló fürdőkultúrát, a gyógyítás holisztikus folyamatát, valamint a fürdővárosok gazdag kulturális hagyományait. A Teplá folyó partján húzódó szebbnél szebb épületek így már védett státuszt élveznek, bár ez nem mindig volt így. Meglehetősen nagy vihart kavart a 70-es években, amikor lebontottak pár történelmi épületet, hogy helyet csináljanak egy hatalmas brutalista filmszínháznak – de kellett a hely a szintén nagy múltú Karlovy Vary filmfesztivál bemutatóinak.

KarlovyVary

Megfordult a város fürdőiben többek közt Nagy Péter cár is, aki még 1711-ben járt is, és ezzel divatot teremtett az orosz burzsoázia köreiben. Oly sokan érkeztek a keleti nagy országból, hogy a városban egy ortodox templomot is emeltek. De sikkes volt a város az indiai maharadzsák és az európai uralkodók köreiben is, és megfordultak itt különféle művészek. A víz jótékony hatására utazott ide Goethe, Beethoven vagy éppen Chopin. De nem kell olyan messzire mennünk – Arany János is megfordult itt, aki epebántalmait enyhítendő 1869-től hét esztendőn át a nyár egy részét Karlovy Varyban töltötte, és emlékét egy pihenőpad is őrzi.

KarlovyVary

Grandhotel Pupp

Nemcsak a gyógyvíz miatt adják egymásnak a kilincset a hírességek, de nagy a celeb-felhozatal a filmfesztivál idején is. Sőt, nemcsak a filmfesztiválra jönnek a legnevesebb színészek, de dolgozni is. A város talán legfényűzőbb hotele, a Grandhotel Pupp két híres filmnek is helyet adott, itt forgatták a Last Holiday és a Casino Royale című filmeket.

KarlovyVary

KarlovyVary

Szerencsém volt pont ebben az 1701-ben épült hotelben tölteni el néhány éjszakát, ahol egyszerűen lenyűgözőek a földszinti nagy közös helyiségek – az előtér és az étterem. A szobám kicsit egyszerűbb volt és láthatóan nem a mai igényekre szabták, amikor az ember 3-4 kütyüt töltene egyszerre (elektromos csatlakozó se az ágy, se az íróasztal mellett nem volt). De mindezt azért feledteti az épület presztízse és a valóban gazdag, kiváló reggeli.

KarlovyVary

KarlovyVary

Hasznosnak találod ezt a bejegyzést? Ha igen, támogathatod a munkámat úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha a most tervezett utazáshoz vagy bármikor a jövőben szállást keresel, akkor ERRŐL A LINKRŐL NYISD KI A BOOKING-OT. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, a genius kedvezményed is megmarad. A rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot.

Ha pedig jegyeket vennél a getyourguide-on, ERRŐL A LINKRŐL INDULJ. Köszönöm!:-)

A városka látnivalói

A pancsolásra kivételesen nem a szállodánk volt a legjobb hely, hanem a Hotel Thermal tetőtéri medencéje. A Hotel Thermal egy helyi felhőkarcoló a brutalista filmszínház mellett és a tetején helyett kapott medencéből parádés panoráma nyílik a városra.

KarlovyVary

Apropó, kilátás. Ugyancsak kihagyhatatlan program a városban felmenni a több mint száz éves, hangulatos felvonóval a Diana kilátótoronyba. Az alsó állomás közvetlenül a Grandhotel Pupp mellett van, fentről pedig 360 fokban nézhetünk körbe, remek kilátással a hegyekre és a városra.

KarlovyVary

A Becherovka-múzeum

A városhoz fűződik a Becherovka, ami az a cseheknek, mint nekünk az Unicum – egy gyógynövényekből készített legendás ital. Alapítója, Josef Vitus Becher már néhány éve kísérletezgetett alkoholos italokkal, amikor 1805-ben a városba érkezett gyógykúrára egy herceg, akit orvosa is elkísért. Ez az orvos, Dr. Christian Frobrig mesélt Becher úrnak egy olyan gyógynövény mixtúráról, melynek remek hatása van a gyomorbajokra. Becher úr kétéves próbálkozás után tökéletesítette a receptet, és piacra dobta az első Becherovkát – akkor még English Bitter néven, az angol orvos tiszteletére.

A második világháborúban a gyárat államosították, majd a privatizáció során magántulajdonba adták. Jelenleg a Pernod Ricard francia cég tulajdonában van, akiknek csak azzal a feltétellel adták el a gyárat a csehek, hogy a gyártásnak az idők végeztéig a városban kell maradni. A pontos receptúrát a legenda szerint mindössze ketten tudják: az üzem vezetője és fő technikusa. A hozzávalókat is minden szerdán személyesen ők vásárolják, ráadásul a szükséges húsz helyett általában harmincat – nehogy valaki a számlák alapján kiokoskodja a formulát.

A Becherovka egy kis múzeumot is fenntart, ahol a cég történetét hallgattuk meg, majd kaptunk egy négy tételes kóstolót.

Becherovka-múzeum

Moser üveggyár

Egy rövid kirándulás innen a Moser üveggyár, amely jó másfél évszázados múltra tekint vissza. Moser úr eredetileg csak egy üveggravírozó vállalkozásban gondolkodott, hogy a városba özönlő gazdag vevőknek valami egyedi ajándéktárgyat tudjon kínálni. Később aztán nagyobbat álmodott, hiszen a közelben minden lehetőség adott volt egy üveggyár beindítására. A kezdetektől csak luxustermékeket készítenek, kizárólag kézzel és rendkívül magas minőségben. A minőségellenőrzés olyan szigorú, hogy a termékek 50-80 százalékát leselejtezik. Ilyenkor az elkészült tárgyat összetörik, de az üveget beolvasztják és újra felhasználják. Kuncsaftjaik közt megtalálható számos uralkodóház, többek közt a nemrég elhunyt angol királynénak is az ő termékeik díszítették az asztalát.

Moser üveggyár

Én eleve nagyon szeretem a szép üvegtárgyakat, ráadásul ez egy kifejezetten jól kitalált bemutatóhely: a legszebb tárgyakat bemutató múzeum és a sok sóhajtozást kiváltó ajándékbolt mellett a termelést is meg tudtuk nézni.

Moser üveggyár

Moser üveggyár

Az Érchegység világörökség bányái

Még egy ipari jellegű látogatásunk is volt, bár ezúttal egy már nem üzemelő helyre. Csehország és Németországban a határ két oldalán, az Érchegységben számos bánya üzemelt már a középkortól kezdve, nyolc évszázadon át. Ezek a történelmi bányák egy kupacban kerültek fel 2019-ben a világörökségi listára, és csak az utóbbi években nyíltak meg a nagyközönség számára. A bányák egy része nem látogatható, mert bezárt vagy épp azért, mert még mindig üzemel. A kevés kivételek egyike a Mauritius bánya, ahol vezetett túrák vannak (igaz, csak csehül). Eléggé kieső helyen van, gyakorlatilag egy fészer az udvaros pottyantós WC-vel. A fészerben pedig gumicsizmák és köpenyek, melyekbe be kell (és tanácsos is) öltözni. A bányába több tucat lépcső vezet le és meglehetősen szúk folyosókon kell navigálni, úgyhogy csak annak ajánlom, aki bírja az ilyesmit.

Mariánské Lazne

A régió második legjelentősebb fürdővárosa Mariánské Lazne (Marianbad), amely ugyancsak egy bájos, elegáns városka. Itt is megtaláljuk az elegáns oszlopcsarnokokat, ahol többféle forrásból származó vizet lehet inni. A legpompásabb a freskókkal díszített nagycsarnok, amely előtt zenélő szökőkút is található.

Mariánské Lazne

A városban és közvetlen közelében 40 gyógyforrás ered, így komoly vízkóstoló-túrákat lehet tartani. Ennek a fürdővárosnak is megvoltak a maga híres rajongói, visszajáró vendég volt Geothe, VII. Eduárd angol király és Franz Kafka is.

Mariánské Lazne

Ensana Nové Lazne

Míg az előző szállásunkon a közös helyiségek, leginkább az étterem varázsolt el, az itteni ötcsillagos szállodánkban, az Ensana Nové Lazne hotelben a spa részleg vitte el a show-t.

Ensana Mariánské Lazne

Leginkább az alagsori római fürdőben, valamint a szintén VII. Eduárd idejéből származó királyi kezelőszobában esett le az állam.

Ensana Mariánské Lazne

Ensana Mariánské Lazne

Ensana Mariánské Lazne

Slavkov-erdő

A fürdőkúrákat remekül kiegészítik a friss levegőn tett kirándulások és szerencsére a térség ilyen lehetőségekben is bővelkedik. A fürdővárosok körül több száz kilométernyi kerékpárutat és túraútvonalat alakítottak ki, melyek az Érc-hegység és a Slavkov-erdő legszebb területein vezetnek. Mi a Kladska-tó környékén futó pallós sétáúton jártunk egyet, nagyon hangulatos volt a kirándulás a tőzeglápos terepen.

Kladska-tó

Kladska-tó

Loket

Kastély- és várkedvelőként se maradtam hoppon, van ugyanis itt a térségben egy szép gótikus vár is: Loket vára az ugyanilyen nevű városkában. Loket vára már több mint 800 éve áll a kősziklán, az ország egyik legrégebbi ilyen építménye. A vár belső terei nem különösebben kötöttek le, a kínzókamrákból egyenesen kimenekültem:-), de az Ohre folyó partjáról a vár látványa megér egy kirándulást ide.

Loket

Loket

Cheb

A négynapos kiruccanás Cheb városkában zártuk, ahol az óvárosban tettünk egy sétát. A legérdekesebb egy fát körülölelő asztalka volt két székkel Vaclav Havel emlékére. Mint megtudtam, hasonló emlékpadot országszerte több városban is felállítottak a csehek közkedvelt vezetőjére emlékezve.

Cheb

Chebből aztán vonattal utaztam haza, Prágán és Brno-n keresztül, kényelmes járatokkal.

Engem elvarázsolt Karlovy Vary és környéke, így jó szívvel ajánlom mindenkinek, Könnyen megközelíthető tömegközlekedéssel, sokféle szálláslehetőség van a vendégházaktól az ötcsillagos hotelig, no és az sem elhanyagolható szempont, hogy igazi négy-évszakos desztináció, azaz ide bármikor lehet jönni. A kecses oszlopcsarnokokban az adventi időszakban karácsonyi vásárokat tartanak és a térségben remek sípályák is üzemelnek.

Egy szintén pihentető vakációról szóló írás a szomszéd országból:

Pompás kastélyszállodák Szlovákiában

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes “közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)