Kastélykörkép Heves megyéből

Paradsasvar-Sasvar-Resort

Az ország többi részéhez hasonlóan sajnos Heves megye is bővelkedik elhanyagolt épületekben, de akadt azért pár pozitív meglepetés is, sőt, egy igazi tornyocskás kastélyt ki is próbáltam! Nézzük sorjában, mennyi kastélyt sikerült felkeresnem az üres épületektől a pompás szállókig.

Üres, elhanyagolt kastélyok

Boconádon a Szeleczky-kastély utoljára iskolai tornateremként működött, de már vagy két évtizede bezárták. A kastély két oldalszó szárnyában azonban még van élet. Egyikben az orvosi rendelő működik, másikban pedig óvoda.

Heves-kastély

Heves városában a Halász-kastély utoljára gyerekház volt. Fogalmam nem volt, mi az, plusz arról se, miért és mióta üres, na meg egyáltalán kié. Szerencsére épp kilépett a kapun a szemben lakó házaspár, és elmesélték, amolyan úttörőház-szerűség működött itt, ahova iskolás csoportok jöttek különböző programokat tartani. A kastély egyik végében szolgálati lakás is működött, emeletén pedig turistaszállás, ahova kisebb diákcsoportok érkeztek külföldről. Jó tíz éve áll az épület üresen, a tervek szerint kiállítóterem és alkotóház lesz itt, a pénzt már a helyi újság szerint megszerezte az önkormányzat a felújításra.

Hevesvezekényben az 1770 körül Szalgháry János megbízásából Quadri Kristóf által épített barokk stílusú Szalgháry-kastély az államosítás után művelődési házként és orvosi rendelőként működött. Amikor a faluban megépült az új orvosi rendelő, az önkormányzat eladta egy angol vevőnek. Ő – legalábbis egy falubeli szerint – felmarkolt rá egy rakás hitelt, majd le akart lépni, de börtönbe került. Az viszont biztos, hogy a szép formás kis kastély nagyon elhanyagolt, pedig érdemes lenne megmenteni.

Heves-kastély

A faluban áll a Mlinkó-kastély is, szintén gazdátlanul (állítólag ugyanannak az angolnak a tulajdona), ez utoljára postaként üzemelt.

Heves-kastély

Erdőtelek hatalmas Butler-Kovács kastélya üres, megkopott. Egy falubeli néni szerint évente egyszer falunapot tartanak a kertben, olyankor a kastélyt is megnyitják, mert ott főznek. A rendszerváltás után pár évtizedig iskola volt, de már régóta elhagyatott. Szomszédjában egy arborétum van, melyet 1845-ben alapított Kovács József orvos, a kastély akkori tulajdonosa. A kert eredetileg 11 hektár volt, sok különlegességgel.

Már rengeteg kastélyt láttam az országban, de még soha nem vett rajtam ennyire erőt egyfajta vágyódás, mint itt, Kompolton. A kedves kis sárga épület a vadul burjánzó bokorral a bejárat előtt, a rengeteg vadvirág és a színes pillangók a kertben valami egészen mesebeli hangulatot árasztottak. Ráadásul eladó is a kastély, valaki nagyon szerencsés lesz, ha beköltözhet.

A kompolti Grassalkovich-, majd Károlyi-kastély az egykor itt álló középkori bencés apátság helyén, illetve az apátság pincerészeinek felhasználásával épült a 18. század közepén, de később megnagyobbították, átépítették. A kastély főépülete egyemeletes, előtte hangulatos, faszerkezetű beüvegezett tornác áll. A háború után Mezőgazdasági Kísérleti Intézet működött benne. 1993-ban felújították, tetőterét beépítették, de már 10-15 éve üresen áll. Elvileg eladó.

Heves-kastély

Egy újabb egykor pompás, ma pedig aggasztó állapotú kastély fogadott Pétervásárán. A barokk Keglevich-kastély 1760-ban készült el, majd a XIX. század elején oldalszárnyakkal bővítették. A háború után számos szervezetnek (tűzoltóság, termelőszövetkezet, stb.) adott otthont. 1964-ben felújították és egy kollégium költözött falai közé. Pár éve azonban a diákokat máshova költöztették, az épület pedig funkció nélkül hanyatlásnak indult. A történetét ismertető wikipédiás cikk említi az emeleti díszterem csodás freskóit, és egy falubeli szerint az még mindig látható – csak sajnos az épületbe nem tudtam bejutni. A neten azonban találtam róla képet. Alkalmi beszélgetőpartneremtől azt is megtudtam, miért van a bejárat olyan furcsán egy méterrel az út alatt. Régen egyáltalán nem volt itt út, hanem egy óriási park terült el a kastély előtt.

Heves-kastély

Közintézmények

Karácsond Csiszár-kastélya pedig kultúrház és könyvtár, Csány Szigeti-kastélya a rendszerváltás óta szociális otthon, Andornaktálya klasszicista Mocsáry-kastélya jelenleg Fogyatékosok Otthona és Rehabilitációs Intézete.

Heves-kastély

Gyöngyöstarjánon a Borhy-kastély – a internet szerint, mert nem sikerült megnéztem – 1926-ban épített egyemeletes vadászkastély, több holdas kertje természetvédelmi terület.  Az egykori Borhy Miklós báró tulajdonában lévő kastélyban a Gyöngyöstarjáni Oktató és Üdülőház működik. A kastély az erdő mélyén található, és sajnos zárva találtam. Valószínű, hogy csak rendezvények idején van ott valaki.

Szerencsés megújulás

Kétútköz történetéről már évekkel ezelőtt olvastam az interneten, úgyhogy nagyon kíváncsian vártam, milyen látvány fogad.

A kastély a megye egyetlen szecessziós kastélya, melyet 1911-ben fejezett be Graefl Andor. A háború után előbb a termelőszövetkezet, majd a varroda költözött az egykor pompás kastélyba. Ahogy leromlott az épület állaga, nem költöttek rá, inkább hagyták pusztulni. Évekig üresen állt, amikor meglátta egy egri házaspár, és azonnal beleszerettek.

Szerencsés Györgyi és férje, Szepesi Péter a minél hitelesebb helyreállítás és értékmentés érdekében alaposan tanulmányozta a család történetét, Kétútköz múltját és azt a kort, melyben a kastély épült. Mivel a kastély egy uradalmi nagybirtok része volt, ők is azt tervezik, hogy a megújult épület egy majorgazdaság központi része legyen, ahol termelés folyik, és zajlik az élet. Évek óta szakemberek segítik a munkálatokat, restaurátorok, művészettörténészek, statikusok, kertészmérnökök dolgoznak azon, hogy a szecessziós épület eredeti fényében ragyogjon. Elkötelezettségükről nagyszerű újságcikket is találtam, ráadásul a kastélyról gyönyörű honlapot is készítettek.

Kívülről már pompás állapotban van, belül még javában folynak a munkálatok. A tulajdonosok nem voltak otthon, de az ott dolgozók felhívták őket, és engedélyükkel beléphettem az épületbe. Nagy örömmel láttam, hogy az eredeti nyílászárók még megvannak, úgyhogy azok felújítva ismét a helyükre kerülnek.

Sajnáltam nagyon, hogy nem találkoztam a videófelvételek és cikkek alapján rendkívül szimpatikus tulajdonosokkal, de így ismeretlenül is emelem a kalapom előttük!

Heves-kastély

Múzeumok

Gyöngyös barokk Orczy-kastélya 1770-ben épült. Többször átépítették, majd 1826-ban klasszicista stílusú palotává alakították. A kastélyt és a parkot 1937-ben a család leszármazottai eladták a városnak, az ugyancsak átadott berendezésnek és műtárgyaknak azonban nyoma veszett. A kastély később többféle célt szolgált, 1958-tól a Mátra Múzeumon kívül itt működött a városi könyvtár, itt raktározták el a ferencesek híres (azóta visszaszolgáltatott) műemlékkönyvtárát is. 1984-ben az épületet a Heves Megyei Múzeumok Igazgatóságának adták át, az egykori kastély azóta a Mátra Múzeumnak ad helyet. Az önkormányzat tulajdonában álló épület és park teljes felújítása 2005-2007 közt zajlott. Gyönyörűen néz ki a kastély, de nem ostromolták tömegek, és bevallom, engem se csábított be a kiállítás.

Hatvanban áll a csodásan rendbe tett Grassalkovich-kastély. Ezt 1758-ban építtette Grassalkovich Antal, de a következő évtizedekben sokszor átalakították. A második világháborúban a katonák, majd az utána következő évtizedekben a környék lakosai a berendezést széthordták, illetve tönkretették, az épület állaga végzetesen leromlott. Az épületet 1979-ben életveszélyessé nyilvánították. Ekkor nekiálltak egy szárny felújításának, majd az ezredfordulón a külső rekonstrukciónak. A mostani pompás állapotát azonban csak 2014-ben nyert el, egy átfogó beruházás eredményeként, jelenleg Vadászati múzeum működik benne.

Látogatásom idején (igaz, hétköznap) kongott az ürességtől. A teremőrök meglepetéssel vegyes örömmel tekintettek rám, és bár ilyet ritkán tapasztalok, mind kalauzolni és marasztalni igyekezett a saját termében. Kicsit olyan érzésem volt, mintha betoppanásommal kis fényt vittem volna az életükbe. Én nem igazán szeretem az agancsokat és kitömött állatokat, úgyhogy csak gyorsan körbesurrantam az épületben, igyekezvén nem tudomást venni a kiállításról, csak a termekben gyönyörködni.

Heves-kastély

A megyei barangolás egyik legnagyobb meglepetése Tarnamérán ért. Bevallom, addig soha nem hallottam erről a településről, pedig itt van a világ legnagyobb rendőregyenruha-gyűjteménye!

A késő barokk Almássy-kastély 1770 körül épült. A rendszerváltás után iskolát rendeztek be a kastély termeiben, mely 1986-ig működött itt. Akkor a gyerekeknek egy új épületet húztak fel a kastély kertjében, a régi kastélyt pedig alaposan renoválták. A fehér mészréteg alól szép freskók tűntek elő, ma négy teremben is ezt látni.

1996-ban nyílt meg itt a rendőrmúzeum, melyet két úr alapított. Dr. Francsics Ottó rendőr alezredes és Dr. Gulyás István állatorvos privát gyűjteményének adott helyet az épület. A később létrehozott budapesti rendőrmúzeum azonban átvette az irányítást, úgyhogy ma az ő tulajdonukban van a gyűjtemény, melyet a helyi készenléti rendőrség kezel. Az épület továbbra is önkormányzati tulajdonban van, így időnként más célokra, például házasságkötő teremnek is használják, továbbá két szobában a mai napig oktatási órákat tartanak.

A teremőr egyrészt nagyon kedves volt, rengeteget mesélt a kastélyról és a gyűjteményről, másrészt kicsit talán túlságosan is magáénak érezte az épületet. Nagyon bosszantja, hogy bejárkálnak a gyerekek, hát még az, hogy a házasulók miatt a nagyteremből időnként ki kell vinni a tárlókat. Próbáltam érvelni, hogy ha falubeliként férjhez mennék, én is biztos ilyen szép helyen szeretném kimondani az igent, de ez nem hatotta meg. Mindenesetre akiket érdekelnek az egyenruhák, itt a helye, tényleg páratlan a gyűjtemény. Sajnos fotózni nem engedett az úr, úgyhogy csak a kívülről tudtam a kastélyt megörökíteni.

Heves-kastély

Kastályszállók

Elég lepattant Poroszlón a Graeft-kastélyszálló – azt se tudtam eldönteni, egyáltalán működik-e még. Bár pár szoba előtt törülközők száradtak, az étteremben és a kertben elég nagy rumli volt, és a hotelfoglaló rendszereken sem találtam nyomát a szállónak.

Szilvásváradon a jelenleg luxusszállóként üzemelő egykori Pallavicini kastély honlapján olvashatunk az épület történetéről:

„A kastély és a szilvásváradi uradalom életében három jelentősebb nemesi család játszott szerepet: a Keglevich, az Erdődy és a Pallavicini család. A Keglevich grófi család 1666-ban kapta meg hűbér birtokként az akkoriban nagyon értékes waradi uradalmat. A kastély elődjének építtetése feltehetően gróf Keglevich Béla nevéhez köthető és Ybl Miklós tervei alapján készült. A Keglevichek majd 230 évig, 1894-ig birtokolták a kastélyt. Ezt követően egy rövid ideig az Erdődy család volt a birtokos, majd a Pallavicini őrgrófi család lett a tulajdonos. A kastélyt a Pallaviciniek építették át neobarokk stílusban és 1944-ig a család tulajdonában maradt. A II. világháborút követően a kastélyt államosították, s hosszú évekig SZOT üdülőként működött. Utolsó komolyabb renoválása 1981-ben, a Szilvásváradon megrendezett fogathajtó világbajnokság alkalmából volt. A rendszerváltást követően több más SZOT üdülőhöz hasonlóan a Hunguest Hotels szállodalánchoz került, s ebben a kötelékben működött kétcsillagos szállóként egészen 2005-ig.  2009-től megújulva várja vendégeit.”

Szerencsére kedvesen megengedték, hogy körbenézzek az épület publikus részén, csak kíváncsi turistaként.

 

Heves-kastély

Heves-kastély

A Heves-megyei kastélytúrán a pontot az i-re a Károlyi-kastély tette fel Parádsasváron, itt ugyanis alkalmam volt két éjszakát eltölteni a hotel jóvoltából.

Sasvárnak még a Károlyiak nevezték el kastélyukat, a falu csak 1950 óta használja ezt a nevet. A település híres a gyógyvízéről, melyet csaknem 200 éve fogyasztanak gyomorpanaszok gyógyítására. A kastély történetét a Kastélyhotel Sasvár oldalán olvashatjuk:

„Károlyi György 1876-82-ig Ybl Miklóssal terveztette és építtette meg a kastélyszállót. Károlyi György egyébként az épületet feleségének, Zichy Karolinnak szánta, aki az átépítéskor Kossuth Lajossal együtt emigrációban tartózkodott. Az emigráció után 1893-1903-ig élt a kastélyhotelben, aminek ő adta a Sasvár nevet. Károlyi György után unokája, Károlyi Mihály lett az uradalom tulajdonosa. Ő városi ember révén, nem szerette a földesúri életet, de felesége, Andrássy Katinka – a Vörös Grófnő – kedvelte a vidéki életformát. Akkoriban a kastélyt a „Duzzogó” jelzővel illették, mert a legendák szerint a grófnő mindig ide bújt el, ha összeveszett a férjével. Károlyi az épület egy részét bérlőknek adta ki, akik azt szállodaként hasznosították. A Tanácsköztársaság után az állam eltulajdonította a birtokot a Károlyiaktól, akik csak a 2 világháború végén kapták vissza két évre egykori birodalmukat. A szocializmus idején gyermeküdültetésre használták. Az elmúlt évtizedben ismét magántulajdonba került. 1996-ban vásárolták meg az épületet, és a körülötte elterülő parkot, amely a felújítás után, 1998 decemberétől áll nyitva az igényes utazók számára.”

Paradsasvar Sasvar Resort-3

Vannak, akik a luxusszállókban a luxust szeretik (nem hibáztatom őket, van ebben is logika:-)), de nekem azzal lopja be magát egy szálloda a szívembe, ha van lelke, karaktere. És a parádsasvári Sasvár Resortnak van! Nagyon szerettem, hogy nem abból áll, hogy végeláthatatlan folyosókon sorakoznak a szobák, hanem számos szalonban lehet leülni beszélgetni, társasjátékozni, kávézni. Maguk a szobák pedig nagyon változatosak – én a György lakosztályban voltam, de láttam irtó romantikus kis padlásszobát is, meg számos egyéb elrendezésűt, mindegyik más és más. Van olyan is, melynek ablakából a szív alakú kis tóra lehet látni… ahhh… Imádtam a tornyocskákat, ettől olyan igazi kastélyos hangulata van kívül-belül, az egyikbe csigalépcsőn fel is lehet mászni – naná, hogy nem hagytam ki és megcsodáltam az elém táruló panorámát. Most ősszel csoda színes volt a táj, de elképzeltem ezt a tél közepén, hóval borítva… hát akkor se lehet csúnya!

Paradsasvar-Sasvar-Resort

Jó időben rengeteg túralehetőség van a környéken, de akkor sincs dráma, ha eljön ide valaki egy hosszú hétvégére és végig szakad az eső. Van egy klassz kis wellness-részleg szaunákkal, gőzfürdővel és igazán pihentető kilátással.

Paradsasvar-Sasvar-Resort

Paradsasvar-Sasvar-Resort

Egyedülálló módon, itt a luxushotelben működik egy szabadulószoba – bár nekem erre nem volt szükségem, elég zegzugosnak találtam magát az épületet is, időnként elbizonytalanodtam még kábán a kávé előtt, merre is van a reggeli:-) De van billiárd, bowling és egy rakás egyéb játék is, meg az egyik szárnyban rábukkantam egy szobára telis-tele gyerekjátékokkal.

Paradsasvar-Sasvar-Resort

Egy szó mint száz, egy ilyen izgága ikrek, mint én is nagyszerűen elvolt itt, még egyedül is, egy percre nem unatkoztam. Egy hotelt persze nemcsak az épület és a szolgáltatások minősítenek, de a személyzet is, és abban sem volt hiba – nagyon kedvesek voltak a recepciótól az éttermen át a wellness részlegig mindenhol! Úgyhogy ha hercegeknek és hercegnőknek szeretnétek érezni magatokat, gyertek el ide pár napra!

Paradsasvar-Sasvar-Resort

 

Heves megyéről szóló írások a blogon

Kastélykörkép Heves megyéből

Heves megye látnivalói – a poroszlói ökocentrumtól a rendőrruha múzeumig

A varázstoronytól a törökfürdőig – Eger látnivalói

A falu, amelyik okosan kitalálta magát: Noszvaj

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)