Heves megye látnivalói – a poroszlói ökocentrumtól a világ legszebb Jessze-oltáráig

Heves látnivalók

Heves megye látnivalói közül külön írás foglalkozik a két sztárral, Egerrel és Noszvajjal – most a kevésbé ismert, de izgalmas látnivalókat mutatom be.

Különleges gyűjtemények

Palóc  viseletek

Mátrafüreden a palóc gyűjtemény igencsak egyedi nevezetesség, melyet Szakács Józsefné (Mészáros Magda) alapozott meg 65 évvel ezelőtt. Bejárta a Palócföldet darabról darabra vásárolta össze a palóc szőtteseket, használati tárgyakat, bútorokat. Ez a gyűjtemény van az egyik teremben, a másikban pedig unokája, Lovászné Juhász Rita textiltervező munkáit. Ő egyrészt történelmi öltözeteket mutat be kis babákon, másrészt palóc viseleteket szintén kis babákon. De vannak életnagyságú bábukon valódi palóc viseletek is, melyek az 1900-as évek elejéről származnak. Érdemes bekukkantani!

Heves látnivalók

Tengerészmúzeum

Makláron 2014 májusában Dobozi Gábor nyitotta meg az ország legjelentősebb tengerészmúzeumát. Dobozi úr már gyerekkorában tengerész akart lenni, több mint 36 évig járta a tengereket, az óceánokat, miközben több kontinensen is megfordult. Térképét, melyen a bejárt kikötőket jelöli, én is megirigyelhetném:-) Időközben sok tapasztalatot szerzett, és folyamatosan gyűjtögette a távoli népek, kultúrák emlékeit is. Régi vágya volt a múzeum megnyitása, amit most, nyugdíjas korában végre megvalósíthatott. Gyűjteményét sok kolléga, barát egészítette ki önkéntes felajánlásokkal. Dobozi úr házának kertjét is a látogatók fogadására rendezte meg, a hajóroncsok közt kis közösségi pihenőt is találni.

Heves látnivalók

Heves látnivalók

Hintók

Parádon 1763-ben fedezték fel a timsótartalmú gyógyvizet, és hamarosan megkezdte működését a gyógyfürdő. Gróf Károlyi György 1880-ban irodalmi istállót építtetett, melyet vörös márvánnyal díszített belső tere miatt Cifra istállónak neveznek. Ez ad otthon a Közlekedési Múzeum Kocsimúzeumának, ahol díszes hintókat nézhetünk meg.

Heves látnivalók

Templomok, oltárok

Bélapátfalva, cisztercita templom

Az utolsó sértetlenül fennmaradt cisztercita templomunk áll Bélapátfalva külterületén. Bár a XIV-XV században gótikussá alakították, a román stílusú építészet jeles emlékeként tartják számon. Az 1232-ben épült apátság temploma nemzetközileg is elismert műemléki és történeti nevezetesség.

Heves látnivalók

Feldebrő

Feldebrő nemcsak a debrői hárslevelűről nevezetes, hanem templomáról is. Ennek különösen a XI. századból fennmaradt, vaskos román oszlopokkal tagolt altemploma érdekes, de itt nem lehet fotózni, így csak kívülről tudom megmutatni a templomot.

Heves látnivalók

Tarnaszentmária

Tarnaszentmárián X. századi templomot találni, egyes útikönyvek szerint ez hazánk legkisebb és legrégibb, ma is működő temploma. Belegondolni is elképesztő, hogy ezer éve tartanak itt istentiszteleteket…  Az épület belsejének kialakítása, díszítése arra utal, hogy egykoron igen magas rangú emberek nyughelye, illetve világi használatú tanácskozóhely volt. A templomajtón van a telefonszám, kit lehet felhívni, hogy beengedjenek. Érdemes megfigyelni a templom falán levő, szerencsét hozó fonatos díszítést is!

Heves látnivalók

Gyöngyöspata

A Mátra lábánál, festői lankás vidéken fekvő Gyöngyöspata, az alig 2400 fős kis település egy Európa-szerte is különleges műkincset őriz. A Kisboldogasszony-templom már kívülről is megállásra késztetett, de az igazi csoda, a magyarországi barokk egyházművészet egyedülálló remeke bent rejtőzik. Ez a nyolc méter magas, úgynevezett Jessze-oltár Jézus családfáját mutatja be. Hasonló, fából készült oltár csak néhány van a világon, de ez a legnagyobb, legmívesebb. A szobor alján Jessze fekszik, aki a Biblia szerint Dávid király apja volt. A fa ágain Jézus ősei, próféták és királyok láthatók, a lomb fölött pedig maga Szűz Mária ül a trónon a kis Jézussal a karján.

Ha a Mátrában jártok, feltétlenül keressétek fel, de fontos tudni, hogy előzetes bejelentkezés szükséges – az egyházközség weblapján találjátok az elérhetőségeket.

Heves látnivalók

Heves látnivalók

Természetkedvelőknek, kirándulóknak

Apci tengerszem

Az apci tengerszem valójában egy bányató. Apc határában még 1875-ben nyitottak egy andezitbányát, amely 1960-ig volt használatban. A bánya gödre lassan megtelt csapadék- és talajvízzel, és az így kialakult tó bár nem természetes, csodálatos megjelenése, kristálytiszta vize miatt kapta a tengerszem elnevezést. A tó átlagos vízmélysége öt-tíz méter, melyet tíz-tizenöt méter magas sziklafal vesz körül.

Apcot Jobbágyi felé elhagyva mintegy 4-500 méterre a falutól, a kő-talpazatú keresztnél kell jobbra fordulni. Itt van néhány autónak parkoló, és célszerű innen a földúton gyalog folytatni, talán másfél kilométer a távolság (de terepjárókkal, szép időben 300 méterre megközelíthető kocsival a hely).

Poroszló

Poroszlón található a nemrég átadott Ökocentrum , amely hatalmas akvárium, kert és kilátó. Elmentem a falu szélén található vízi ösvényre is, ahol sétáltam kicsit a nádasban. Itt 1500 forintot kell leperkálni, hogy egy kis hajó átvigyen minket a partról a pallóra (elvileg óránként indul, gyakorlatban azonnal, ha valaki kéri), és ott a szigeten annyi időt töltünk, amennyi jólesik. Ha végez az ember, szól az ott álló kollégának, aki hívja a csónakot, hogy visszavigyenek a partra.

Heves látnivalók

Egerszalók

Sokak által kedvelt pihenőhely Egerszalók sódombja, amely azonban egyre nehezebben megközelíthető a nem szállóvendégek számára.

„Kicsit sárga, kicsit savanyú, de a miénk” – emlékezünk ugye a magyar narancsra a Tanú c. filmből? Mindig ez jut eszembe, amikor Egerszalókot a törökországi Pamukkaléhoz hasonlítják. Valóban van némi egyezőség, de azért meglehetősen mások a méretek.

A „sódomb”, ahogy a helyiek nevezik, a kőolajkutatás évtizedeiben keletkezett, amikor a 410 méter mélyről feltörő 65-68 fokos termálvíz mészkődombot épített maga köré. Az egykor olcsón élvezhető dagonyázó helyett ma már luxusszállóval kiegészült fürdőkomplexum épült a domb mellett. Sokan nosztalgiával gondolnak a vadfürdőzős korszakra, amelyről fotó is fennmaradt.

Akadnak egyéb látnivalók is, mint a barlanglakások és kaptárkövek, nem is beszélve arról, hogy a borút közepén járunk.

Parádfürdő

Parádfürdő közelében bukkanhatunk rá az erdő mélyén Magyarország legmagasabb természetes vízesésére. A település közepén levő nagy vásártérnél át kell hajtani a hídon és onnan még 3-4 kilométert lehet továbbhajtani aszfaltos úton. Amikor behajtani tilos tábla állja az utat, ott lehet letenni az autót és innen még további 2-3 km a vízesés. Egy darabig még az aszfalton kell sétálni, majd viszonylag egyenletes ösvényen, addig akár babakocsival is járható az út. Csak a végén kell egy patakon átkelni faágakon vagy köveken, ide már egy jó túracipő kell.

Ilona-völgyi vízesés

Ilona-völgyi vízesés

Szilvásvárad

Szilvásváradon a Ménesudvarban hajtókocsi-kiállítást rendeztek be, amely szebbnél szebb szekereknek, kocsiknak, szánkóknak ad otthont.

Tudtátok, hogy van olyan, hogy maratonkocsi? Ezt tanultam róla:

„1978-ban, a kecskeméti négyesfogathajtó világbajnokságon az angol csapat egyik hajtója volt Alan Bristow helikoptergyáros. Szomorúan tapasztalta, hogy a jó utakra épített stilkocsik a terepen mennyire törtek, borultak. Hazatérve Angliába, tervezőmérnökeivel egy speciális, ütésálló, mély építésű, a fogatversenyek második napi, ún. terepversenyére alkalmas kocsit terveztetett. Azóta a terep- vagy maratonkocsik az autókkal is vetekedő fejlődésen mentek keresztül, és a legmodernebb technikai megoldások könnyítik a hajtók munkáját.”

Heves látnivalók

A város közelében található a festői szépségű Szalajka-völgy, kedvelt kirándulóhely.

Praktikus információ: ha valaki fel akar hajtani a Bükk-fennsíkra, 1600 forintos útdíjat kell fizetni. Lent a városban a völgybe vezető út elején van egy fizető parkoló, ahol 250 Ft egy óra, de kicsit távolabb több ingyenes parkoló is van – térkép a város honlapján. 2014 előtt szinte az egész városban napijegyet kellett vásárolni, de annyian panaszkodtak erre, hogy az önkormányzat felhagyott ezzel a gyakorlattal, és ma már sok helyen hagyhatjuk ingyen az autókat.

A fatelepről (a fizetős parkolótól) indul a kisvasút, ami felvisz a Fátyol vízesésig.

Heves látnivalók

A völgy látnivalóiról ITT találni jó kis leírást és térképet.

Csak említésképpen, mi minden van a Szalajka-völgyben:

– A nagyon népszerű Fátyol-vízesés

Heves látnivalók

– Archeopark: Szilvásvárad és a Bükk hegység ősi múltját mutatja be. Megismerhetjük, sőt ki is próbálhatjuk többek között a kőpattintást, agyagozást, szövést-fonást, íjászatot, ősi eszközökkel gyújthatunk tüzet vagy őrölhetünk gabonát, de akár saját kőbaltát is készíthetünk. Megtalálható itt az ősemberbarlang, kelta rönkház, bronzkori paticsház, szkíta jurta, és egy új kőkori fűkunyhó hű mása is.

– Zilahy Aladár Erdészeti Múzeum: 19-20 századi erdőgazdálkodás eszközeivel és a Bükk állatvilágával ismerkedhetünk meg. Megtekinthetünk régi munkaeszközöket, írásos emlékeket, és mindazt, ami az egykori erdei munkával kapcsolatos. A diorámája a Bükk hegységben élő állatokat, nagyvadakat mutatja be.

– Istállós-kői-barlang: Itt találták meg a Bükk hegység leggazdagabb őskori leletanyagát: tundraszarvas, barlangi medve, ősbölény és bivalymamut csontok, az ősember kő és csont eszközei, használati tárgyai. A ma már üres barlanghoz a Szalajka-forrás mellől szerpentin jellegű turistaút vezet, ami ugyan nem könnyű túra ám különleges élményt jelent a 30.000 évvel ezelőtti ősember nyomán járni.

– Szabadtéri Erdei Múzeum: Olyan régi erdei mesterségek eszközeit, építményeit, munkafázisait rekonstruálták itt eredeti környezetükben, mint az ölfavágás, a mész- és szénégetés, zsindely-, gyanta- és üvegkészítés vagy hamuzsírfőzés.

A völgyben futó Szalajka-patak medrét több helyen mesterségesen felduzzasztották, és a tavakban pisztrángot tenyésztenek. A városban és fent a völgyben is meg lehet kóstolni – egy ilyen 30 dekás darab a salátával 2000 Ft körül van.

Heves látnivalók

Siroki vár

Sirok felett, mintegy 300 méter magasan fekszik a vár, amely még romosan is lenyűgöző látvány.  Történetéről, kiállításairól egy külön írásban mesélek: Siroki vár.

Siroki vár

Mátrafüred

Mátrafüred is nagyszerű kirándulóhely, a közelben találni az ország legmagasabban fekvő, csónakázásra és horgászásra alkalmas tavát is, a Sás-tót.

Heves látnivalók

Mátraszentimre, Galyatető

Bár az előbbi helyen is van egy kilátó, az igazán szuper valamivel arrébb, Galyatetőn emelkedik. A kilátás is benne van az ország top10 panorámájában, de az igazi menőség az, hogy itt a kilátóban aludni is lehet!

Heves látnivalók

Bélkő-hegy

Kevés település büszkélkedhet olyan különleges és lenyűgöző „háttérrel”, mint Bélapátfalva. A Bélkő hegy fehér mészkősziklái százmillió évvel ezelőtt emelkedtek ki az eltűnő őstengerből. A hegy szolgáltatta a bélapátfalvai cementgyár számára a cementgyártáshoz szükséges alapanyagot, a bányászatnak köszöntheti a mai, lépcsőzetes sziklás arculatát. „A homlokát ráncoló hegy”- ahogy Szabó Magda írónő ittjártakor fogalmazott – a település egész hangulatát meghatározza.

A ciszterci apátságtól indulva, a kanyargós szerpentinen – tanösvényen – haladva jutunk el a 815 m magasan fekvő kilátóhoz. Az 5 km hosszú, 7 állomásra felfűzött tanösvény bejárásához, az ismertető táblák megtekintéséhez 2-3 óra szükséges. A tanösvény a Bélkő környékének kultúrtörténetét, a hegy földtani felépítését, növénytársulásait és a sziklagyepek védett növény – és állatvilágát bemutató komplex-típusú tanösvény.

Heves megye látnivalók

Erdőtelki arborétum

És végül, de nem utolsósorban – egy nem túl nagy, de nagyon változatos és csodálatos hangulatú arborétumban is jártam. Ez az erdőtelki arborétum, amely láthatóan nagyon gondos gazdák birodalma. Ne tévesszen meg senkit, hogy egy elhagyatott, romos kastély mellett áll, egyszerű fakerítés mögött, láthatóan bezárva. Csengetni kell, és a kulcsot őrző hölgy előjön, ad jegyet nem túl vészes 600 forintért és már be is lehet jutni ebbe az elvarázsolt birodalomba!

Heves megye látnivalók

Heves megyéről szóló írások a blogon

Kastélykörkép Heves megyéből

Heves megye látnivalói – a poroszlói ökocentrumtól a rendőrruha múzeumig

A varázstoronytól a törökfürdőig – Eger látnivalói

A falu, amelyik okosan kitalálta magát: Noszvaj

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)