Fidzsi-szigetek (2019)

Fidzsi

Ha valaki egy európai fővárosból egyenesen Fidzsire repül, bizonyára úgy érzi, mennyire kicsi és viszonylag elmaradott, harmadik világbeli helyre érkezett. No de Nauru irányából, ahogy én landoltam Nadi repülőterén, egész más az első benyomás!

Az első felszabadító érzés az volt, hogy nem 35 fok van, „csak” kellemes 28, azaz nem izzadtam le azonnal, ahogy kiléptem a repülőgép ajtaján. A második öröm akkor ért, amikor szembesültem az árakkal. A szemtelenül drága Nauru után, sőt az előző két ország, Salamon-szigetek és Kiribati után is Fidzsi árai kifejezetten üdítőek voltak. Itt végre nem arról van szó, hogy egy lepukkant fészerért kell 20-25 ezer forintos szobaárat fizetni, hanem korrekt ár-érték arányban széles spektrumon találhatóak hotelszobák. Ami drága, az színvonalas is, ugyanakkor vannak laza, vidám, megfizethető hátizsákos helyek. Arról nem is beszélve, hogy kajában is sokkal változatosabb a felhozatal – még amerikai gyorséttermek is vannak, ha valaki nem bírná ki egy whopper nélkül.

Fidzsi

Utazás Fidzsire

Fidzsi amolyan helyi központként üzemel, a Fiji Airways gépei sok kis környező országba repülnek. Én a Nauru Air járatával érkeztem Nauruból, majd innen utaztam csillagtúraszerűen Vanuatura, Tuvalura és Samoára. Sajnos ezek közt nincs közvetlen összeköttetés, úgyhogy volt pár felesleges repülőút. Két nagy repülőtér van: Nadi és Suva mellett. Utóbbiból indulnak a járatok Tuvalura, előbbiről Vanuatura és Samoára. Így a sok repkedésnek az az előnye legalább megvolt, hogy mindkét nagyváros környékén körül tudtam nézni.

Fidzsi

Nadi

Nadit semmiképp nem nevezném bájosnak vagy elragadónak. Van egy főutcája, rengeteg üzlettel, plusz egy élénk piaccal. Utóbbiban az volt a legérdekesebb, hogy nem kimérve, hanem kupaconként árultak a gyümölcsöt és a zöldséget, 1-2-5 fidzsi dolláros egységáron. A kupacok nem feltétlenül súly alapján lettek összeállítva, mert volt olyan háromdarabos gyümölcskupac, ami 2 dollár volt (már nagyon érett darabok) és ugyanabból a gyümölcsből egy másik trió már 3 dollár (kevésbé érettek). Szóval valahogy mennyiség és minőség alapján eldönti az eladó, mennyiért adja a portékát, és a vevő meg azt, megéri-e az neki.

Fidzsi

Nadi látnivalók

Ugyancsak a belváros dísze egy hatalmas hindu templom, de ezzel nagyjából végére is értünk a látnivalóknak. Nadi közelében két helyre szokták elvinni a turistákat: a botanikus kertbe és egy iszapos medencébe, de én ezeket kihagytam.

A látogatók zöme nem is vesztegeti az idején Nadin, hanem indul is tovább valamelyik idilli kis szigetre. Ezekből van egy rakás és mivel nem tudtam eldönteni, melyiket nézzem meg, befizettem a South Sea Cruises egyik hajós útjára. Ez elsősorban nem kirándulókat szállított, hanem amolyan transzferesként turistákat tett ki és vett fel különböző resortokban, húsz szigeten, de fel lehet ülni rá csak így nézelődni is.

Fidzsi

Reggel 8.45-kor indul, végigmegy a Yasawa-szigetcsoport resortjain, majd visszafordul és este 6-kor érkezik vissza Nadiba. Van egy másik hajó is, ez a közelebbi, Mamanuca-szigetcsoport szállodáiba dobja ki az utasokat. Mivel ez a szigetvilág nincs annyira messze, az őket körbejáró körút csak háromórás, délelőtt 9 és 12 közt.

Nekem ez a körút tökéletes volt, hiszen én úgyse tudnám elképzelni magam, ahogy a resortszigetek valamelyikén tengődjek egy hétig. Ezeken a picuri szigeteken a tengerparton kívül más látnivaló nincs, a nyaralók csak búvárkodással és koktélozással töltik a napjaikat.

Fidzsi

Ugyanez a cég speciális egynapos utakat is szervez néhány szigetre. Ilyenkor a hajó elviszi az utasokat egy szép strandra, ott a turisták eltöltenek pár órát, fürödnek, búvárkodnak, kapnak ebédet, aztán késő délután indulás haza, nagyjából 200 fidzsi dollárért (kb. 27 ezer Ft). Minden egyes hajóút árában benne van, hogy reggel busszal összeszedik valamennyi utast Nadi szállodáiból és a nap végén haza is viszik.

Nagyon nyugis és kellemes volt egész nap a hajón ücsörögni. Plusz 30 helyi dollárért az úgynevezett „kapitányi várót” is lehet használni, amely egy légkondicionált szoba, korlátlan üdítő-, sör-, és snack-fogyasztással.

Fidzsi

Nadi szállás

Nadin a Bamboo Travellers nevű intézményben laktam, ez hihetetlen népszerű a hátizsákosok körében. Minden létező szállástípus van: többágyas hostelszoba, nagyon egyszerű, már-már cellaszerű privát szoba közös fürdővel (a szoba olyan kicsi, hogy dupla ágy nem fér el, csak emeletes ágy 2 főnek), de vannak tágas, szinte szállodai szintű szobák is privát fürdőszobával.Az árak kb. kétezer forinttól kezdődnek (16 vagy 24 ágyas szobában) és 12 ezer forintnál állnak meg (fürdőszobás, légkondicionált szoba).

Fidzsi

A reggeli nem része az árnak, de az étteremben már hajnali 5-től lehet sokféle reggelit rendelni, mint ahogy van ebéd és vacsoramenü is. A wifi ingyenes. A repülőtérről nagyon baráti áron, 4 fidzsi dollárért szerveznek transzfert, kifelé ez sajnos nem működik, de a13 dolláros taxi se vészesen drága. Ha mégis, akkor megoldható tömegközlekedéssel is az út, kétszer 1.1 fidzsi dollárért, átszállással a központi buszpályaudvaron.

Egy rakás ingyenes programot szerveznek, melyek közül a legnépszerűbb a káva-szertartás. A közös káva-ivászat a legjellegzetesebb fidzsi hagyomány, melyet esküvőkön, családi-baráti összejöveteleken előszeretettel űznek.

Ráadásul mindezt közvetlenül a tengerparton!

Fidzsi

Suva

Ha Nadi elsőre kicsit unalmas volt, hirtelen egész más fényben tűnt fel, miután megismertem a fővárost, Suvát. Ez aztán tényleg elég lehangoló hely, bár valamit dob rajta, hogy sok szépen karbantartott parkja van.

Suva látnivalók

A két fő nevezetesség egyikét sem tudtam sajnos megnézni. Az egyik a Nemzeti Múzeum lett volna, de épp nemzeti ünnepet fogtam ki, amikor minden közintézmény és üzlet zárva tartott. A másik népszerű kirándulóhely egy park (Coli-i-Suva Forest Park), ettől a házigazdám tanácsolt el, mert egész éjjel zuhogott az eső és úgy gondolta, egyedül nőként ne menjek a tocsogós sárba.

Így hát csak kószáltam a városban. Az elnöki házat csak távolról lehet megszemlélni, de az előtte álló fess szoknyás katonát akár közelről is.

Fidzsi

Fidzsi

Ami viszont abszolút lenyűgözött, az a Grand Pacific Hotel épülete volt – egy igazi ikon, ahol királyok és sztárok fordultak meg, és ez egyből érződik a miliőn.

Fidzsi

Teljesen véletlenül láttam meg, azonnal beszippantott és legszívesebben letáboroztam volna. De sajnos nem itt laktam, hanem egy jóval szerényebb, de nagyon barátságos airbnb lakásban.

Fidzsi

Suva szállás

Egy indiai család hatalmas házában laktam – nekem külön kis saját bejáratú részem volt a földszinten tágas étkezőkonyhával, fürdőszobával, ők meg az emeleten laktak. Az airbnb-n találtam, a hoteleknél jóval kedvezőbb áron.

Nekem az eddig látott szigetek közül Fidzsi jött be a legkevésbé. Nem volt annyira egzotikus, mint Nauru vagy Kiribati, ahol a madár sem jár és nem voltak olyan változatos látnivalók sem, mint Vanuatun. De tény, hogy ez az egyik legjobban kiépült hely turistáknak, úgyhogy ha valaki csak gondtalanul akar nyaralni, akkor itt talál magának minden árfekvésben resortot.

Olvass a többi szigetről is: Csendes-óceáni szigetek

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)