Fejér megye látnivalói – miniatűr váraktól a rejtélyes vidéki metrókocsiig

Fejer-Val-Szerelemszobor

Római romok, földből kitörő metró, szintezési ősjegy és Dickens ükunokája – Fejér megye látnivalói igencsak változatosak! Mutatom a kedvenceimet:

Aba – vegyesbolt a kúriában

Kezdjük a sort a magyar településlista ábécérendjében első helyén álló Abával. Aba nem kimondottan turisztikai célpont, híres látnivalót nem is tud felmutatni. Ahogy áthajtottam a pár éve városi rangot kapott településen, egy közérten akadt meg a szemem. Mint kiderült, nem véletlenül, ugyanis egy régi kúriából alakították ki, így joggal pályázhat az ország legszebb falusi vegyesboltja címre.

Aba

A közértet egyébként a helyi „kiskastélynak” hívják, feltételeztem, van „nagykastély” is. Ahogy körbekérdeztem, kiderült, hogy nem tévedtem, de az sajnos nem látogatható, magántulajdonban van, gyönyörűen felújították. A bolt előtt különös miniatűr kálvária áll, talán gyerekeknek lett kialakítva. De ez még mindig nem minden a furcsa látnivalók sorában: a városka katolikus temploma építészeti alaprajzával is a Szentháromságot jelképezi, azaz háromszög alakú, ez pedig Európa-szerte ritkaságnak számít.

Fejer megye, Aba, templom-01

Csákberény – Dickens ükunokájának vendégháza

Csákberény takaros, szép fekvésű falu, legmegkapóbb része az Orondi-hegyen sorakozó pincesor. Ennek végén vett néhány régi kis házat Catherine Dickens, az egyik legnagyobb angol klasszikus, Charles Dickens ükunokája. Édesanyja magyar származású, és néhány éve az angol hölgy beleszeretett a csákberényi vidékbe. A régi présházakat csodálatosan felújítva vendégházakat üzemeltet, lekvárt, bort, kozmetikumokat készít és forgalmaz.

Fejer-Csakbereny

De ez még nem minden. A falu határában meglepő látványosságot találtunk: egy, a föld alól előtörő metrókocsit!

Fejer-megye-Csakbereny-metro

Ugyancsak Csákberényből indul a Vértesi panoráma tanösvény, úgyhogy a fenti érdekességeket össze lehet kötni egy kis túrával!

Vérteskozma – varázslatos zsákfalu

No és ne feledkezzünk el a varázslatos zsákfaluról, Vérteskozmáról sem! Itt ugyan nincs semmilyen vár vagy palota, maga a zsákutcába épített falu ér meg egy kitérőt – gondosan kialakított szerkezetével és példaértékűen rendben tartott házaival egész biztosan ott van ugyanis a tíz legszebb magyar település között. A több évszázados német parasztházak, ácsolt kerítések és kerekes kutak között olyan, mintha egy skanzenben sétálnánk, pedig ez egy élő falu, ahol gondosan ügyelnek a hagyományos építkezésre.

Fejér, Vérteskozma-01

Pákozd – katonai emlékpark

Pákozd nevéhez a magyar történelem két fontos, győztes csatája is fűződik: a törökellenes küzdelmek során 1593-ban megvívott ütközet (amelynek során a magyar had szétverte a Székesfehérvár felmentésére érkező Haszán budai pasa túlerőben lévő seregét), valamint az 1848–1849-es szabadságharc egyik legnevezetesebb csatája. Elsősorban ez utóbbi emlékére hozták létre a Katonai Emlékparkot, ahol a csatát bemutató múzeum mellett emlékművek, szobrok és obeliszk tekinthető meg. Vannak XX. századi elemei is az emlékparknak, mint az első világháborús katonai barakk és a második világháborús lövészárok korabeli módon megjelenített szakasza. Külön kiállítást szenteltek a sorkatonaság történetének, valamint a magyar békefenntartóknak. Van egy 1956-os emlékpont, és a közelben áll a Doni-kápolna is, a Don-kanyarban elesettek emlékére. Nekem igazság szerint ez egy kicsit sok együtt, a történelmünk vidám, szomorú, régi és közelmúltbeli eseményei így mind ömlesztve, valahogy jobban átélhető lenne külön-külön – de gondolom ízlés dolga.

Fejer-Pakozd-Doni-kapolna

Mór – minden, ami bor

Mór elsősorban boráról nevezetes, és számos borpincét, sőt egy bormúzeumot is találunk a városban, ez utóbbiban a szőlőművelés és borkészítés ősi eszközeit, szőlőprést, puttonyokat, rézpermetezőt helyeztek el.

 

Hasznosnak találod ezt a bejegyzést? Ha igen, támogathatod a munkámat úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha a most tervezett utazáshoz vagy bármikor a jövőben szállást keresel, akkor ERRŐL A LINKRŐL NYISD KI A BOOKING-OT. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, a genius kedvezményed is megmarad. A rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot.

Ha pedig jegyeket vennél a getyourguide-on,  ERRŐL A LINKRŐL INDULJ . Köszönöm!:-)

 

Szabadbattyán – a Seuso-kincs lelőhelye

Szabadbattyán területén számos régészeti lelőhely található, melyek közül a legjelentősebb az ókori Pannónia eddig ismert legnagyobb villájának feltárása. Egyes teóriák szerint innen származik a vitatott eredetű és kalandos sorsú, 40 darabból álló Seuso-kincs. A villa területe még nem látogatható, de érdemes felkeresni a község két másik látványosságát. Az egyik a középkorban épült zömök Kula-torony, a Csíkvár erődítmény maradványa, amely vámhelyként, magtárként és őrtoronyként is szolgált. Az 1975-ben helyreállított toronyban a római ásatásokat bemutató múzeum működik, de sajnos ezt nem sikerült megnéznem, ugyanis csak kedden és csütörtökön, telefonos bejelentkezés után látogatható (06-22-363-316 és 06-30-432-9312). A másik érdekesség a településen a Cifrakert, de arról a Fejér megyei kirándulások bejegyzésben írok.

Fejer, Szabadbattyán-01

Tác – jelentős római rompark

Tác falujától egy római mérföldre, azaz mintegy másfél kilométerre található Gorsium a 2-4. században élte virágkorát. Hazánk egyik legjelentősebb római kori romterülete, mégis kevéssé ismert. Az egykor 400 hektáros településen hatalmas csarnokokat emeltek a tartománygyűlés és a császárkultusz ceremóniáinak megrendezésére. Ma nagyjából az egykori város felét elfoglaló területen az ország legnagyobb régészeti parkját járhatjuk be.

Gorsium

Nadap – szintezési ősjegy

Ha nem járom módszeresen körbe a Velencei-tavat, nem jutok el Nadapra, és ha nem látom ott a „szintezési ősjegynek” nevezett követ, soha nem bogozom ki a jelentőségét – úgyhogy ez egy remek példa arra, hogy a szórakozáson, a kikapcsolódáson túl milyen jól lehet mindenféle ismereteket felszedni az országjárás során.

Az Osztrák-Magyar Monarchia első országos szintezését – azaz a tengerszinthez viszonyított magasság felmérését – a bécsi Katonai Földrajzi Intézet végezte 1873–1913 között. Alapszintfelületnek az Adriai-tenger középszintjét választották, melyet a trieszti mólon mértek meg, majd kijelöltek hét magassági főalappontot. Nadapra (amely a hét közül az egyetlen, ami a mai Magyarország területére esik) azért esett a választás, mert a Velencei-hegység a Kárpát medence legöregebb és geológiai értelemben legstabilabb képződménye. 1949-ben egy új hálózatmérés kezdődött, ennek során a Nadap főalapponttól mintegy 100 méterre új főpontot helyeztek el, valamint az ország más részein további hat új főalappontot határoztak meg. 1960-ban a Varsói Szerződés államai az egységes katonai magasságmérés céljából az adriai alapszintről a balti alapszintre tértek át, majd 1994-ben az európai egységes amszterdami középtengerszintre, így Nadap tengerszint feletti elmélet magassága is változott az idők során, a viszonyítási pontok függvényében.

Nadap

Kápolnásnyék – Vörösmarty szülőfaluja

Kápolnásnyék fő nevezetessége a Vörösmarty Mihály emlékmúzeum. Három termében lehet megismerni az itt született költő életútját. Nagyon kedves, barátságos ház, szép kertben, aminek a házhoz vezető ösvényén versrészleteket helyeztek el kis táblákon. Egyszerű, de igazán nívós így az egész kiállítás.

Gárdony – Gárdonyi Géza szülőháza

Gárdonyban, pontosabban Agárdpusztán látogatható a település híres szülöttének, Gárdonyi Gézának szülőháza.

Fejer, Gárdony, Gárdonyi-ház

Az emlékmúzeum mellett az egri vár mintájára készült rönkvár kínál a gyerekeknek szuper kis bújócskázási lehetőséget. 2010-ben a tó déli oldalán egy 15 kilométer hosszú sétaútvonalat is kialakítottak, a Madárdal tanösvényt, amely Dinnyés városrészből indul.

Iszkaszentgyörgy – piramis

Iszkaszentgyörgy szélén egy könnyű séta során jutunk fel a Piramita-hegyre, ahol egykor Pappenheim Szigfrid gróf által építtetett 10 m magas piramis állt. A legenda szerint a gróf egyik rokonának állított emléket, aki szerelmi bánatában önkezével vetett véget életének. A piramis az 1960-as évekig állt, aztán elhordták a környékbeliek a köveket építőanyagnak. 2014-ben épült fel az egykori piramis másolata, amit ma mi is meglátogathatunk.

Fejer-megye-piramis

Dinnyés – miniatűr várak

A Gárdonyhoz tartozó Dinnyésen egy egészen egyedi múzeumot találunk – és itt az „egészen egyedi” nem túlzás, ugyanis a maga nemében Guiness-rekordot vívott ki a gyűjtemény. A park alapítója, Alekszi Zoltán maga készítette el a történelmi Magyarország kicsinyített várait, méghozzá eredeti anyagukból. A várak parkon belüli elhelyezése sem véletlenszerű: a történelmi Magyarország térképét formázó sétányon belül, az eredeti elhelyezkedésüknek megfelelően vannak felépítve (megyényi pontossággal). A 38 vár egyike sem áll már élőben, mindegyik romos vagy teljesen megsemmisült, így a park afféle emlékként, mementóként is szolgál.

Fejer-megye-Dinnyes-minivarak

Vál – a szerelemszobor

Volt már olyan, hogy összevesztél a legjobb barátnőddel, haveroddal, egy rokonoddal és miközben duzzogtál és sajnáltad magad, közben alig vártad, hogy kibéküljetek? Ahogy múlnak az évek, egyre több sérelem, csalódás, rossz tapasztalat rakódik ránk, „emotional baggage”, azaz egy ezekből összeadódó nehéz csomag. Amikor megbánt valaki minket, nem csak az adott szó vagy tett fáj, hanem mindaz, amit ez a sérelem előhív a múltból. Közben tudjuk, hogy épp egy értékes kapcsolatot hagyunk elveszni, de nagyon nehéz leküzdeni a büszkeségünket, sértettségünket. A gyerekeknek könnyebb, hiszen ők nem hurcolják még ezeket a terheket – ha össze is zördülnek, pikk-pakk kibékülnek.
Ezt a kettősséget jeleníti meg az ukrán Alexander Milov monumentális műalkotása, ami a Nevadában minden évben megrendezett Burning Man fesztiválra készült el 2015-ben, és ami abban az évben a fesztivál egyik legnépszerűbb alkotása lett. A hatalmas, 16 méter hosszú szobor két felnőttet ábrázol, ahogy sértetten ülnek egymásnak háttal, miközben a bennük rejtőző gyerekek alig várják, hogy újra kapcsolatba lépjenek. Egy Válon élő argentin borásznak annyira megtetszett ez a szobor, hogy pénzt és energiát nem sajnálva elhozta, hogy a saját szőlőültetvénye közepén állítsa fel. Bár magánterületen áll, szerencsére egyáltalán nem bánják, ha látogatók érkeznek.
Fejer-Val-Szerelemszobor

Dunaújváros – szocreál emlékek

Dunaújváros nem az a kimondott turistacélpont, de én kíváncsian vártam a találkozást a várossal, elsősorban a szocreál építészeti emlékek miatt. Dunaújváros nem a megszokott módon, hosszú évszázadok alatt kialakult település, 1951-ben kezdték tervszerűen építeni. A látogatás másképp alakult, mint gondoltam: szocreál emlékekből már nem sokat találtam, csak a Dunai Vasmű impozáns gyárépületének homlokzatán maradt fent Domanovszky Endre freskója, a Munkás-Paraszt Szövetség.

A régi vascsodákból néhányat a gyár melletti kis erődben is meg lehet csodálni – ez az Ipari skanzen elképesztően hangulatos, már azoknak, akik az ilyesmit szeretik.

Fejer-megye-Dunaujvaros-ipari-skanzen

A várost ma elsősorban a római leletek és a pazar Duna-parti sétány miatt érdemes felkeresni. Utóbbi, a Dunaújvárosi Szoborpark igazán egyedülálló, több kilométer hosszú sétautakkal átszőtt liget: egy veszélyes, roskadozó löszfal példaértékű átalakítása látványos, 50 méter magas panorámás partszakasszá. Ennél nagyobb meglepetés nem is érhetett volna a városban.

Dunaújváros

Írások Fejér megyéből:

Székesfehérvár, a királyok városa – kultúrwellness a fővárostól egy órányira

Kastélyok Fejér megyében

Fejér megye látnivalói – miniatűr váraktól a rejtélyes vidéki metrókocsiig

Kirándulások a Vértesben és a Velencei-tó környékén