Moldova – Európa legkevésbé látogatott országa

Moldova_Gagauzia

Ha már megjártam a világ legkevésbé látogatott országát, Tuvalut, nem maradhatott ki Európa negatív csúcstartója sem: Moldova.

Már csak két európai országot nem kerestem fel, és mivel a másik, Fehér-Oroszország most nem annyira elérhető, Moldovára esett a választás, hogy végre „végezhessek” a mi kontinensünkkel.

Valahol megértem az okát, hogy Moldova nem került fel a turisták radarjára. Nincs egyetlen világhírű látnivaló sem, így a „Top 10 Instagram-hely XX-ben” típusú posztok közönségének nem ajánlom ezt a helyet – itt igencsak hoppon maradnának a kalapos, szép ruhás lányok, mert nem lenne mi előtt pózolniuk. Akkor ki jöjjön ide?

Moldova

Nyilván van ez a célcsoport, akik már 100+ országban jártak és sorra „kell” keríteni kevésbé felkapott helyeket. Aztán jelentős vonzerő a bor is, hiszen itt van a világ legnagyobb borospince rendszere, valamint sok kis kézműves pincészetet is fel lehet keresni. De szerintem a legnagyobb vonzerő mégiscsak az, hogy Moldova nem egy lerágott csont, nincs már az utazás előtt a fejedben ezer kép minden látnivalóról, így még átélheted, milyen volt régen utazni, amikor magad fedeztél fel mindent.

A látnivalók közül a borospincéken és kolostorokon túl mindenképp a szovjet múlt emlékeit emelném ki. Nem gondoltam volna, amikor úttörő nyakkendőben énekeltünk szovjet dalokat a november 7-i ünnepségeken, hogy egyszer kifejezetten izgalmasnak találok egy utazást, ahol Lenin-szobrok és szovjet mozaikok nyomába eredek. De ide jutottam:-)

Moldova

Praktikus információk

Ha a látnivalókat nem is sorolom majd hosszan, essen szó a praktikus dolgokról. Én ugyanis azt tapasztaltam, hogy ahhoz képet, hogy egy könnyen elérhető, európai országról van szó, alig lehet valahonnan is tájékozódni.

Repülés

A Wizzairnek közvetlen járata van Kisinyovba.

Beutazási feltételek

Elvileg jó az új típusú személyi is, de én az útlevelet javaslom – a szakadár, ún. Dnyeszter-melléki Moldáv Köztársaság területére történő utazáshoz ugyanis személyi igazolvány nem elegendő, ahhoz útlevél szükséges. Oltási papírokat, tesztet nem kérnek.

Autóbérlés

A legtöbb fejfájást az okozta a tervezés során, hogy nem találtam sehol megbízható információt arról, átengedik-e a bérelt autókat Tiraszpolba. Így viszont nem tudtam, hány napra béreljek autót, ugyanakkor olvastam olyan blogger beszámolóját, aki előzetes bérlés híján hoppon maradt, mert nyáron elfogytak a bérautók. Aztán sikerült moldáviai kontaktot szerezni és megtudtam, hogy a Sixt és az Avis átengedi az autóit a Dnyeszter-melléki Moldáv Köztársaságba. Én végül az előbbinél foglaltam egy kis Kia Picantot. Kis iránybuszokkal, marsrutkákkal is tökéletesen végig lehet járni az országot és az átmegy Tiraszpolba is, de én szerettem volna, ha bárhol megállhatok fotózni, ezért döntöttem az autó mellett. A bérléskor jelezni kell előre, ha az ember Tiraszpol felé indul, mert akkor kitöltenek külön biztosítási papírokat, ez a bérleti díjon felül plusz 20 euró.

A schengeni övezetbe is át lehet vinni a bérautókat, de akkor ez már 80 euró plusz. Ez már túlment nálam a lélektani határon, így az utolsó három napra, amikor átmentem a román moldáv területre, már busszal közlekedtem (illetve busszal mentem át, vonattal jöttem vissza, és ott béreltem autót külön egy napra).

Az utak egyébként teljesen jók. A vezetési norma se vészes, ha nem zavar, hogy egy kétsávos útból három- illetve négysávosat csinálnak.

Érkezés a reptérre

A repülőtéren csupa jó benyomás ért, nyoma nincs annak a lehúzás-rendszernek, mint Budapesten. A pénzváltó kifejezetten jó áron vált, a zöld MAIB feliratú banknál váltottam euróról lejt.

Lehet venni SIM kártyát is a helyi Orange pultnál, 15 napig érvényes 20 GB adat 29 lej (kb 600 forint), elég baráti:-)

A városba pedig simán be lehet jutni tömegközlekedéssel, nem kell taxizni.

Tömegközlekedés

A fővárosban 6 lej egy buszjegy, nem kell előre megvenni, hanem a buszon van jegyárus.

Látnivalók

Kisinyov

A hagyományos látnivalók közül a Betlehemes székesegyházat néztem meg, csodálatos kívül-belül.

Moldova_Kisinyov

A szovjet építészeti emlékek és mozaikok témakörben sok érdekességet sikerült felfűznöm egy sétára.

* A Dinamó-stadion, kerítésén graffitikkel

Moldova_Kisinyov

* A Hadtörténeti Múzeum és kertjében a tankok

* A rég bezárt Guguta Cafe (sajnos bemenni nem lehet)

Moldova_Kisinyov

* A szintén rég bezárt cirkusz érdekes tömbje (internetes fotók alapján nagyon szép belül, de nem jutottam be)

Moldova_Kisinyov

* A központi pályaudvar épülete – Wes Anderson is forgathatna itt

Moldova_Kisinyov

* A központi buszpályaudvar mozaikjai

Moldova_Kisinyov

* Végül a Romanita-ház, amely annyira csúnya, hogy az már szinte szép

Orcheiul Vechi

Az Orcheiul Vechi kolostor úgy 50 perc Kisinyovtól északra és talán a legnépszerűbb egynapos túra. A kolostor, sziklatemplom és más szent épületek mellett az egész komplexumnak helyet adó sziklaoromzat is nagyon látványos. A kolostort a mai napig lakják szerzetesek (valamint egy nagy fehér és egy kicsi fekete cica:)

Moldova_OrcheiulVechi

Moldova_OrcheiulVechi

Curchi-kolostor

Visszafelé autózva érdemes egy kitérőt tenni a Curchi-kolostorba is, amely a régió legszebb vallási épülete. A fő templom 1775-ben készült el és ma már számos egyéb épület veszi körbe. Ahhoz képest, hogy tényleg kiemelkedően szép, rajtam kívül nem volt egyetlen látogató sem (csak azért nem mondom, hogy egy kutya se, mert a parkolóban egy édes kölyökkutya fogadott).

Curchi-kolostor

Curchi-kolostor

Curchi-kolostor

Milestii Mici

Eddig fogalmam nem volt, hol vannak a turisták, de végre találkoztam néhánnyal egy boros túrán. A moldáviai Milestii Mici bortársaság 1969 óta készít és raktároz borokat. De elsősorban nem is a borairól nevezetes, hanem a világ legnagyobb borospince rendszeréről, melyet egy Guiness-plakett is megerősít. A pincéket eredetileg mészkőbányászat céljából vájták ki. A 200 kilométernyi alagúthálózatból jelenleg csak 50 kilométernyit használnak, ebből párat a turistacsoportok is bejárhatnak. Szerencsére nem kell teljesítménytúrára benevezni, ugyanis kis vonatok visznek körbe, viszont a hidegre jó felkészülni, mert meglehetősen cudar idő van lent. Nem érdemes lemaradni a túravezetőtől, mert szerintem elég nehéz innen kitalálni – igaz, hogy van lent 2 millió palack bor, de se kaja, se fűtés:) Milestii Mici alig félórányi vezetés a fővárostól délre, vannak csak sétálós túrák és kóstolóval egybekötöttek (mindkettőt érdemes előre lefoglalni), na meg persze vásárlási lehetőség is.

Milestii Mici

Milestii Mici

A Milestii Mici a legnagyobb, de messze nem az egyetlen boros programlehetőség errefelé. Nagyon népszerű a Cricova borostársaság pincerendszere is, amely valamivel kisebb, de az itteni bor a helyiek büszkesége, kedvence. A két nagyon kívül sok kis termelőhöz is lehet látogatóba menni, de mivel én nem iszom, ebben nem tudok igazán a segítségetekre lenni.

Cahul

Cahul az kicsiben, mint Kisinyov nagyban. Szinte teljesen hiányoznak a városból a hagyományos turista-látnivalók (régi romok, izgalmas múzeumok, fenséges templomok), de van itt három pompás szovjet mozaik, ami engem ide hozott. Akit ezek nem érdekelnek, annak teljesen felesleges ide jönni, mert egy meglehetősen hosszú és unalmas autóút vezet erre a fővárosból.

Az egyik a Kultúrapalota, avagy Palatul de Cultura

Cahul

A következő szépség a Liceul Teoretic Serghei Rachmaniov falán találtam

Végül a Scoala Sportiva oldalára felrakott színes, vidám mozaikok előtt fotózkodtam.

Gagauzia

Comrat

Gagauzia 1994. december 23-án alakult meg Moldova déli területén. Hogy honnan jöttek a gagauzok, arra több elmélet is létezik, de annyi biztos, hogy egy törökül beszélő, többségében ortodox keresztény népcsoportról van szó. Már maga Moldova sem gazdag (ebben is sereghajtó Európában), de Gagauzia Moldova legszegényebb régiója, az itt élők jellemzően mezőgazdaságból élnek. A régió legfontosabb városa Comrat, itt tudtam megszállni. A város legérdekesebb látnivalója a Lenin-szobor, amely talán az egyetlen Transznisztrián kívül.

Comrat

Sokkal helyesebbek a várost körülvevő falvak, ahol olyan az élet, mint nálunk régen vidéken: mint vannak a padok a ház előtt, napnyugtakor ott ücsörögnek és beszélgetnek a nénik és a bácsik.

Moldova_Gagauzia

Moldova_Gagauzia

Saharna

A saharnai Szentháromság kolostor, amely Kisinyovtól 110 km-re északra, a Dnyeszter jobb partján található, Moldova egyik legnagyobb vallási zarándokközpontja.

Moldova_Saharna

De engem nem is annyira a kolostor vonzott erre a vidékre, hanem a közelében található vízesés. Egy erdei ösvényen lehet eljutni ide a kolostor udvaráról és a bájos kis vízesésnél szinte garantáltan nem lesz más látogató.

Moldova_Saharna

Moldova_Saharna

Soroca

Egy másik várost is felkerestem a közelben, Sorocát. Itt a vár a leghíresebb látnivaló, ami pont zárva volt aznap, amikor arra jártam.

Moldova_Soroca

De engem úgyis jobban izgattak a cigánypaloták, ilyeneket ritkábban látok. Korábban már Románia egyes részein is volt szerencsém párhoz, de amik itt vannak, túltesznek mindenen. Megtalálható itt található a Bolsoj színház, a Szent Péter-bazilika és az amerikai Capitolium épülete is. De nem valamiféle miniatűr vidámparkra kell gondolni, hanem ez a világ úgynevezett cigány fővárosa. Egészen szürreális, ahogy Európa legszegényebb országában, a gyakran le se aszfaltozott, alig járható utakon egy világvégi városban egymás után nőnek ki a földből ezeket az elképesztő kastélyok – bár nagy részük befejezetlen, és sok olyan is van, amiből teljesen hiányzik minden komfort (vezetékes víz vagy épp villany). Na és lakatlanul is sok áll, hiszen a tulajdonosaik csak felhúzták ezeket státusz szimbólumnak és életvitelszerűen valahol külföldön dolgoznak.

Moldova_Soroca

Moldova_Soroca

Tény, hogy Moldova fő látnivalóit egy hét alatt körbe lehet járni, de aki szeret csak úgy csatangolni, szép komótosan nézelődni és kis dolgokban (teszem azt egy buszmegálló mozaikjaiban) gyönyörködni, az jól ellesz itt! Útba ejtettem Transznisztriát is, erről itt tudsz olvasni:

Transznisztria – szovjet emlékek kalauza

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes “közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)