Kolumbia utazás – de miért pont oda?

Kolumbia utazás – de miért oda és miért pont most? Kérdezték sokan. Mert 1997-ben jártam Kambodzsában. Hogy hogy jön ez ide? Megmagyarázom.

1997-ben szinte még senki nem ment Kambodzsába. Épp hogy véget ért az öldöklés, és a háború miatt sokáig túl veszélyes Angkor még nem került fel a turisták radarjára. Életem első klasszikus hátizsákos útjára készültem Ázsiába, és mivel egy barátom a vietnami nagykövet volt, adta magát, hogy oda menjek. Ő javasolta, hogy toldjam meg az utazást pár nap Angkorral és én hagytam magam rábeszélni. El nem tudom mondani, mennyire hálás vagyok ma neki ezért.

A repülőtérről egy rossz állapotú út vezetett a városba, de se busz, se taxi, csak motoros fiúk biztosították a szállítást. Siem Reapban talán ha két szállás volt: a drága meg az olcsó. Én az utóbbiban húztam meg magam, és egy fiatal fiú jött értem minden hajnalban, még sötétben, hogy motorjával kivigyen a romokhoz. Minden reggel egy másikhoz, de mindegyiknél egyedül vártam a napfelkeltét. Félelmetes, izgalmas és lenyűgöző volt egyszerre.

Na, ilyen már valószínűleg nem lesz többé. Többsávos utak, hotelek százai, a templomoknál pedig turistabuszok sora. Nyilván így is szép, de azokat a misztikus napfelkeltéket el nem cserélném semmire.

Ami 1997-ben volt Kambodzsa, az 2017-ben Kolumbia.

Kolumbia

Kolumbiának ugyan nincs Angkorja, de az alaphelyzet hasonló. Évtizedekig elkerülték a turisták a rossz híre miatt, gyakorlatilag jó két évtizeden át egy fekete folt volt, és most kezdik felfedezni. És bár nincs világszinten kiemelkedő műemléke, nagyon változatos látnivalókat kínál – klasszikus tengerpartot, kávéültetvényeket, elbűvölő városkákat, és azért pár régi romvárost is. Csak idő kérdése, mikor fedezik fel a tömegek, és ki tudja, az hogyan változtatja meg a mostani paradicsomi állapotokat: a kedvező árakat és a nem nyomulós, de segítőkész helybélieket. Mert hogy ez nem lesz mindig ilyen idilli, az biztos.

A legerősebb élményem egyértelműen az, hogy mennyire akarja itt mindenki, hogy jól érezzem magam. A lehúzásnak, átvágásnak nyoma nincs, sőt, sokan jóval azon felül szolgáltattak, mint ami az elvárt helyzetben várható lett volna. Csak pár példa. Amikor a fapados légitársaság alkalmazottja manuálisan belenyúlva a rendszerbe elintézi, hogy ne kelljen plusz költséget fizetnem repülőtéri becsekkolás miatt, amikor a rendőr adóvevőn kér segítséget, amikor wifi jelszót kérek tőle a buszpályaudvaron, a kedves házaspár, aki inkább érvényesített nekem a saját jegyéből, mert bonyolult lett volna elmagyarázni, hol tudok azt vásárolni… és még végtelenségig sorolhatnám. Minden napra jut pár ilyen meglepetés. Szerintem ennek az az oka, hogy fellélegeztek ők is, hogy végre békésebb idők jöttek és meg akarják mutatni a világnak, hogy nyugodtan lehet ide jönni.

Kolumbia

Kolumbia időjárása, mikor a legjobb meglátogatni?

Kolumbiában az időjárást nem az évszakok, hanem a tengerszint feletti magasság határozza meg. A hőmérséklet szinte azonos egész évben, csak épp régiónként tér el. Azaz a tengerparton gyakorlatilag mindig nyár van, a tengerszint felett 1500 méter magasságban fekvő Medellinben örök tavasz, míg a még magasabban fekvő Bogotában hűvös ősz. Az április-május és az október-november csapadékosabb, így a két főszezon decembertől márciusig, illetve júniustól augusztusig tart. Ezek alapján egy kéthetes körút során akár négy évszakba is belefuthat az ember. Ezt a csomagolásnál érdemes szem előtt tartani – legyen fürdőruhától meleg pulcsin át esőkabátig minden nálunk. De persze jó oldala is van mindennek: ha túl kimelegszik az ember a strandon, felül egy viszonylag jó áron közlekedő belső repülőjáratra és máris a hűvösebb fővárosba utazhat.

Nagy átlagban a február a legolcsóbb hónap, a repülőjegyek árát és a szállások díjait tekintve.

Kolumbia

Beutazási feltételek, vízum

Az útlevélnek a beutazás napjától számított 6 hónapig kell érvényesnek lennie.

Kolumbiai Köztársaságba a magyar állampolgár a beutazás napjától számított 6 hónapig érvényes útlevéllel 90 napot meg nem haladó tartózkodás esetén vízum nélkül léphet be. Amennyiben az utazó Brazíliából érkezik, illetve Panama és Venezuela határterületére megy tovább, kötelezően be kell mutassa a nemzetközi oltási könyvét, amely tartalmazza a sárgaláz elleni oltás felvételéről szóló igazolást. (Forrás: Konzuli Szolgálat)

Kolumbia pénzneme

A hivatalos pénznem a kolumbiai peso. Hozzá kell szokni a sok nullához, egy USD kb. 3000 COP. Pénzváltók működnek a nagyobb bevásárlóközpontokban, illetve rosszabb váltási árfolyamon a szállodákban. Az USD váltása egyszerűbb, az EUR váltása nehézségbe ütközhet. Magyarországon kiadott nemzetközi kártyák (VISA, MASTERCARD) széles körben elfogadottak, a bankautomatából való pénzkivételre magas kezelési költséget számítanak fel. A kevésbé fejlett pénzügyi infrastruktúrával rendelkező térségekben a készpénzfizetés a jellemző.

Kolumbia

Oltások, malária

Az ország trópusi, egyenlítői övezetben fekszik, 2200 m magasság alatt fordulhatnak elő a különféle szúnyogok és élősködő paraziták által terjesztett trópusi megbetegedések, például sárgaláz, malária, Denge-láz és Zika-vírus. A malária ellen nincs védőoltás, megfelelő védekezéssel csökkenthetjük a megbetegedés veszélyét. Szúnyogháló, ruházatként világos öltözet, hosszú ujjú ing, hosszú nadrág és zárt cipő, továbbá a fedetlen bőrfelületeken szúnyogriasztó szerek alkalmazása ajánlott. Fontos, hogy a legkisebb tünet megjelenésekor azonnal orvoshoz kell fordulni.

A kolumbiai egészségügyi hatóságok a sárgaláz elleni oltás felvételét mindenképpen javasolják, még akkor is, ha az úti cél csak a 2200 m felett fekvő főváros. Az oltást az utazás előtt 10 nappal ajánlott felvenni. A kolumbiai egészségügyi hatóságok ajánlják továbbá a Hepatitis A,B, Meningitis meningigocica, tífusz, kanyaró és rubeola elleni oltásokat is.

Az utazás előtt érdemes az aktuális helyzetről érdeklődni az Országos Epidemológiai Központnál.

A tengerszint feletti magasság miatt egészségügyi kockázattal jár a főváros, Bogotá meglátogatása azok számára, akik hajlamosak valamilyen szív- és érrendszeri betegségekre. Az egészséges utazóknak is kellhet egy kis idő, hogy Bogotában alkalmazkodjanak a magassághoz.

Kolumbia

Utazás Kolumbiába

Én Air France járattal utaztam, Párizson keresztül, tökéletes csatlakozással – a szűk két óra nem sok, nem kevés, pont elég kis felfrissülésre, esetleg kávézásra, megtalálni a kaput és már indulunk is.  A hosszú (Párizs-Bogota) járat 10.5 óra volt, és nagyon előnyös időben, késő délután érkeztünk meg. Ilyenkor csak el kell jutni a szállásra, még picit kibírni, hogy ne szédüljünk az ágyba, és aránylag könnyen át lehet állni a hat órás időeltolódásra. Én mondjuk még napokig jó korán ébredtem, de ez kifejezetten előnyös volt a programok szempontjából, mert így napkeltétől napnyugtáig ki tudtam használni az időt.

Szállások, árak

Az olcsó motelszobák szinte hasonló árban vannak, mint a jobb hostelek (mivel előbbieket főleg belföldiek, utóbbiakat külföldi fiatalok preferálják). Én a teljes utazásra előre foglaltam szállásokat a booking.com-on, illetve az airbnb-n, a legolcsóbb 48.0000 COP volt, a legdrágább 110.000 COP egy éjszakára (17, illetve 35 euró).  Ennél meg lehet úszni kevesebből is, de én mindenhol ragaszkodtam saját fürdőszobához, wifi-hez, és legalább 8.0-ás booking értékeléshez.

Mennyi időre érdemes Kolumbiába utazni?

Kolumbia területét nem szabad alábecsülni, tizenkétszer akkora, mint Magyarország!

Annyira nem olcsók a repjegyek, hogy megérje egy hétvégi strandolásra átruccanni. Ha azonban a fontosabb látnivalókat körbe akarjuk járni, akkor 2.5 hét a minimum, de akkor elég erőltetett a tempó. Van több blogger kolléga, akik éveket utazgattak itt, és még nem unják…

Kolumbia látnivalók, avagy az én útitervem

  1. nap: utazás
  2. Bogota (múzeumok, graffitik)
  3. nap: délelőtt busz (4 óra) Villa de Leyvaba, délután ismerkedés a városkával
  4. nap: délelőtt a környék nevezetességei, délután busszal vissza Bogotába
  5. nap: repülővel Santa Martaba, onnan busszal (2 óra) tovább Palominoba
  6. nap: Palomino (strandolás)
  7. nap: Palomino (strandolás)
  8. nap: busszal (6 óra) Cartagenaba
  9. nap: Cartagena óvárosa
  10. nap: strandolás, este repülővel Pereiraba, a kávérégió egyik fővárosába
  11. nap: kora reggel busszal (1 óra) Salentoba, délután kávéültetvény
  12. nap: Salento környéke (Valle de Cocora, a világ legmagasabb pálmafái)
  13. nap: busszal (8 óra) Popayanba (sajnos nincs repcsis megoldás)
  14. nap: busszal San Agustinba
  15. nap: San Agustin (UNESCO kőszobrok)
  16. nap: busszal (6-8 óra) Tierradentroba
  17. Tierradentro (UNESCO ősi sírok)
  18. nap: busszal (8 óra) Tatacoa sivatagba
  19. nap: busszal Neivába, onnan repcsivel vissza Bogotába

Ami kimarad, azaz még ambiciózusabb látogatóknak plusz ötletek

  1. Villa de Leyvaból nem menni vissza Bogotába, hanem busszal fel Santa Martaba. Előnye, hogy útba ejthető az egyik legszebb kisváros, Barichara, hátránya, hogy ez plusz 15 órányi buszozás
  2. Santa Martaból vagy Palominoból indulnak a 4-5 napos túrák az elveszett városhoz, Ciudad Perdida romjaihoz. Ez a leírások alapján egy kemény, de fantasztikusan szép túra, igazi érintetlen vidéken. Bevallom, én megfutamodtam ettől, egészségügyi okokból (itt fáj – ott fáj).
  3. Szintén Santa Martából vagy Cartagenából lehet eljutni Mompoxba, ami szintén egy nagyon helyes városka, de sajnáltam rá kétszer 6-8 óra buszozást
  4. Kimarad a salsa főváros, Cali
  5. Túl távoli és drága az Amazonas vidéke az ország déli csücskében, de biztos izgalmas

Belföldi közlekedés

A távolságok nagyok, így az alábbi három útra inkább repcsit foglaltam, hogy elkerüljem a 8-10 órás buszozásokat: Bogota – Santa Marta, Cartagena – Pereira, Neiva – Bogota:. Az árak nem vészesek, a jegyek ára az európai fapadosok szintjén, 30-50 euró közt mozognak.

A belföldi buszjáratok kényelmesek, gyakran járnak, nem drágák, úgyhogy nem probléma körbeutazni az országot. Arra kell csak figyelni, hogy a busztársaságok abban versenyeznek, ki tudja jobban lehűteni a buszt, úgyhogy akármilyen meleg van kint, az utazásra kell minimum egy pulcsi.

Nagy általánosságban, ha 200-300 kilométeres távról van szó, akkor célszerűbb a távolsági busz, de efelett talán jobban megéri a repcsi.

A taxi meglepően olcsó. Még ott se kértek magasabb árat, ahol egyáltalán nem volt más opció eljutni valahova. Sok helyen az autós taxik mellett motoros taxik is üzemelnek, potom pénzért, és vígan repesztenek, amikor az autók épp állnak a dugóban.

Közbiztonság

A fővárosban a szálláson többször elmondták, vigyázzak a zsebtolvajokkal. Ennek megfelelően nem mentem nagyon zsúfolt helyekre (pl. piac) és emiatt a csúcsforgalomban a tömegközlekedést is kerültem. A taxi egyébként olcsó, a jó 20 perc út a reptérről a hotelbe pl. 10 dollár volt. Vidéken egyáltalán nincs gond. A 80-as, 90-es években valóban kísértette a sorsot, aki ide utazott, de ma már egyáltalán nem veszélyesebb, mint bármely másik dél-amerikai ország. Sőt, sokak szerint ma már az egyik legbiztonságosabb – Venezuelánál és Brazíliánál például egész biztosan.

Ami feltűnő, hogy rengeteg a rendőr mindenhol – buszpályaudvarokon, látnivalóknál, úton-útszélen. Én egyedül utazok, óvatosan, de nem azért nem parázva – sötétedés után nem mászkálok egyedül, meg egyébként se megyek kihalt helyekre se városban, se tengerparton – és nem érzem semmivel veszélyesebbnek, mint az eddig látogatott országokat. Úgyhogy Kolumbia rossz híre ne tartson vissza titeket – csodálatos ez az ország:-)

Kolumbiai emberek

120 ország meglátogatása után egész biztosan ki merem jelenteni, hogy a kolumbiai emberek ott vannak a legbarátságosabb népek dobogóján. Mosolyognak, kedvesek és árad belőlük az életszeretet. Nem élnek nagy jómódban, de nem panaszkodnak, mindig megtalálják azt, aminek örülni lehet. Én végig azt éreztem, rendkívül boldogok, hogy végre ismét érkeznek látogatók hozzájuk és tenyerükön hordják a turistákat. Úgy gondolom, minden látogató egyetért a kolumbiai turisztikai hivatal kampányának szlogenjével: „Colombia: The only risk is wanting to stay”

Íme, az összes bejegyzés az utazásomról:

Kolumbia utazás – de miért pont oda?

Bogota

Villa de Leyva

Irány a tengerpart – Palomino és Cartagena

Kolumbia kávérégiója

Ősi emlékhelyek: San Agustín és Tierradentro

A Tatacoa sivatag

A kolumbiai és panamai körutamhoz a jegyet az Air France biztosította, amiért hálás köszönetem!

Ha szeretnél még olyan helyre utazni, ahol végtelenül barátságosak a helyiek veled, a két fő tippem Albánia és  Irán!

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)