Tökéletes hétvége Tiszafüreden

Néha belém villan a felismerés, hogy már bejártam a fél világot Tahititől Japánig, és még nem voltam néhány gyönyörű hazai vidéken. Magam se értem, hogy lehet, de például eddig kimaradt második legnagyobb tavunk, a Tiszta-tó. Most végre egy ismerkedő villámlátogatás keretében ezt is pótoltam. Én speciel egy hétfő-kedden, de nektek jó szívvel ajánlom hétvégi programnak, még inkább egy teljes hétre nyaralásnak.

Hajókirándulások, tanösvények

Az rögtön az első egy-két órában nyilvánvaló lett, mennyire más a hangulata, mint a Balatonnak. Itt nem a strandolás és a lángos viszi a prímet, hanem a csend, a megfigyelés, a nyugalom.  A legjobb mindezt egy hajós túrán megtapasztalni, mert akkor semmi dolgunk nincs, mint bámulni a vizet, a nádast, és ha kedvünk tartja, hallgatni egy szakavatott vezető magyarázatát. A Szabics Kikötőben minden elképzelhető programra lehetőség van: elindulhatunk magunkban bejárni  a Tiszavirág Ártéri Sétautat vagy az Örvényi Pákász Tanösvényt, csatlakozhatunk vezetett sétához, bérelhetünk kajakot, kenut, halászcsónakot vagy épp vezetővel együtt sétahajót, no meg persze bicajt is.

Ilyen romantikus kis alagutakon lehet áthajózni:

Végre azt is megláttam, milyen is pontosan az a káka, amin mindig a csomót keressük:

Nem tűnt stresszes elfoglaltságnak a horgászok munkája:

A parton gyerekek múlatták az időt. Mosolyogva gondoltam arra, mennyivel nagyobb élmény nekik ez a típusú nyaralás, mint otthon kütyüket nyomogatni vagy épp egy plázában flangálni.

Madárparadicsom

A hazánkban előforduló mintegy négyszáz madárfajból 261-et figyeltek meg a Tisza-tónál, úgyhogy madarászoknak ez maga a mennyország. Én egyáltalán nem tudom megkülönböztetni őket, de arra van a szakavatott vezető. Sőt, a fotózásuk se az erősségem, de madárfotókat inkább a Bence oldalán keressetek:-) Azért mutatok kettőt, vízben és levegőben:

Kutyákkal és jetskivel

Az országban mindössze három helyen van kijelölt kutyás strand, köztük az egyik itt, Tiszafüreden. Most épp nem volt nagy forgalom, de a Mancsos Pancsoló (milyen jó név már:-)) megnyitójára száznál is több négylábú érkezett. Jó kis móka lehetett:-)

A strand ingyenes, csak néhány szabályt kell betartani, például egy gazdi egyszerre maximum három kutyát vihet fürdeni, és az ebeknek érvényes oltási igazolvánnyal kell rendelkezni.

A többi nagy tavunktól eltérően a Tisza-tónál megengedettek a hangos motoros járművek, mint a jetski. Lehet nyugodtan csapatni annak, akinek épp ehhez van kedve, de csak Abádszalók környékén. Szerintem okosan kitalálták, hogy adtak teret ilyen hobbinak is, de csak meghatározott területen. Így aki nem akar arra ébredni nyaralás alatt, hogy „mi van, itt is flexel vasárnap reggel a szomszéd”, az kerülje el Abádszalókot és inkább Tiszafüreden keressen szállást. Ez ugyanis Poroszlóval együtt a tó ökoközpontja.

Remek bicajút

Bevallom, én a gyaloglással és bicajjal is úgy vagyok, hogy síkban bármennyit, de az emelkedőket nem annyira szeretem. Na, a Tisza-tavat nekem találták ki. Itt ugyanis van egy 65 kilométeres „kis kör”, avagy ilyen hosszú, ha csak a fél tavat kerüli meg az ember. Az egészet csak úgy lehet, ha a kompozást is bevállalja a bicajozó, de a túlnyomó többség megelégszik a féltávval. A bicajközpont üzemeltetője szerint így is viszonylag elcsendesülnek a túrázók, amikor leadják a járgányt és kissé pilledten fogyasztják el az italukat. Egyébként időben nem vészes a dolog, az átlagos turista lenyomja 3-4 óra alatt a távot.

Maga a kerékpárcentrum iszonyú jó hely. Egy hatalmas tábla hirdeti előtte, hogy EU pályázatból valósították meg. Én annyi elfuserált dolgot láttam az országot járva EU pénzből összefércelni, hogy most végre elégedetten bólogattam, hogy ez a pénz jó helyre került. 350 (!) kerékpárt tartanak, köztük gyerekeknek mindenféle méretet és elektromost is (nem, ez nem egészen olyan, mint a motor, kell hajtani, csak könnyebb). Van mindenféle felszerelés is, sisakoktól könyökvédőn át láthatósági mellényig, de akár a kutyának is felszerelhetünk pótkocsit. Lehet zuhanyozni, van csomagmegőrző és ingyenes a műszaki segély. Némi felárért olyat is lehet kérni, hogy begyűjtsék a bicajt, ha valahol elfáradsz vagy eleve csak félútig akarsz menni. Csoportok, nagyobb társaságok túravezetést is rendelhetnek, de akár felvezetést is. Tényleg királyság az egész. És akkor még nem beszéltem arról, hogy egy hosszú rámpán a legfelső szinten levő büféhez is fel lehet tekerni, ahol szuper bicajos belső design van.

Opera a vízparton

A Természet Operaháza fesztivál ötletgazdája Debreczeni Ildikó jelmeztervező, akinek az a zseniális gondolata támad, hogy operaénekeseket hívjon a Tisza-tó partjára. Lett is nagy meglepetés a bicajosok körében, de a siker elsöprő volt. Mivel visszatapsolták a rendezvényt, idén ismét megrendezik, úgyhogy aki szereti az áriákat, július 26-29 közöttre időzítse az utazást.

Magyarország legrégebbi vidéki gyűjteménye

Na de mi van, ha jön egy kis eső? Semmi gond!

Kastélyvadász-szenvedélyem is megkapta a magáét, ugyanis remek állapotban van az 1840-es években épült klasszicista Lipcsey-kúria. Építtetője, Lipcsey Imre Kossuth Lajos kormánybiztos helyettese volt, így a szabadságharc idején gyakran tanácskoztak itt a Kossuth-hívek. 1949 március 3-a és 5-e között maga Kossuth Lajos is itt szállt meg, és a kúriában találkozott Görgey tábornokkal. A neves vendégre egy emléktábla is felhívja a figyelmet, ahol ünnepségeket, megemlékezéseket is szoktak rendezni.

A kúriát 1949-ben államosították, és a helyi gépállomást költöztettek ide. Az épületben az állomás dolgozói kaptak lakást.  1953-ban a gépállomás elköltözött, a tanácsházáról ugyanakkor a múzeum került ide. A múzeum anyaga Magyarország legrégebbi alapítású vidéki gyűjteménye, ugyanis 1877-ben adományozta a városnak egy katolikus plébános.

A legérdekesebb tárgy a „füredi nyereg„, amiről bevallom, korábban nem hallottam, pedig a XVIII. században Európa-, sőt világhírű volt.

Látogatás egy fazekasmesternél

A múzeumban már láttunk néhány érdekes butellát, melyek a régi tiszafüredi fazekasság emlékei. Amikor megjelent a XIX. század végén a nagyüzemi gyáripar, annak termékeivel a fazekasok nem tudtak versenyezni, így ez a szakma szinte feledésbe merült. Az 1920-as években egy néprajzkutató gyűjtötte össze a régi füredi motívumokat, és mutatta meg azokat Kántor Sándornak. Ő, majd a tanítványa, Szűcs Imre újjáélesztették a füredi fazekasságot.

Tiszafüreden járva Szűcs Imrét meg is látogattuk, nagyon szimpatikus, kedves úr, jóízű meséléssel és remek portékákkal. Igen, van ajándékbolt is:-)

Az igazi sztár persze nem ő, hanem a kutyája, Kókusz, aki minden egyes látogatótól kikövetel egy kis gyömöszölést.

Szállás, étkezés

A Boro Apartmanban laktunk, aminek két nagy előnye van. Az egyik az, hogy tartozik hozzá kis konyha, úgyhogy aki nem akar mindig eljárni étterembe, otthon is tud kis dolgokat készíteni, a LIDL ötperces séta. A másik főnyeremény pedig az, hogy az apartmanház a fürdő területén van, úgyhogy amikor a „köznépnek” már eljött a záróra, az itt megszálló vendégek még tovább pancsolhatnak. Elég jó például az éjszakai ücsörgés a forró vizes termálmedencében.

Reggeli nincs, de nem kell messze menni igazi falusi reggeliért – konkrétan csak az út túloldalán levő étterembe. Bundás kenyér cukros (amolyan ovis) teával, nem is kell más a boldogsághoz:-)

Ha már itt van az ember, nem szabad kihagyni a hungarikummá nyilvánított halászlevet. Mi a Hableány étteremben próbáltuk, nekem nagyon bejött. A lé is finom volt, ez pedig külön bónusz, hogy a hal nem szálkás, úgyhogy nem kellett vele vacakolni. Utána elég is volt a palacsinta, amit szintén tudok ajánlani, mert nem az az átlátszó-vékonyságú valami, amivel sok helyen kiszúrják az ember szemét, van rendes tömege:-)

Erről ugyan elfelejtettem fényképet készíteni, de este már rendes blogger-üzemmódban voltam, és megörökítettem a vacsora helyszínét. Ez a Stég Halsütöde volt, ahol jól csúszott az isteni haltepertő, no meg utána a fish and chips a naplementét bámulva. Külön öröm volt, hogy sehol egy szúnyog, de azt nem tudom garantálni, hogy máskor is így lesz.

Idei programok

Aki szereti a nyüzsgést, időzítheti úgy az utazást, hogy az egybeessen valami fesztivállal. Lesznek érdekes rendezvények, például

július 6-8: Tiszafüredi Halasnapok
július 13-15: Ultra Tisza-tó 111
július 26-29: Természet Operaháza fesztivál

… és így tovább, megtalálni mindet a város honlapján (ahol sok más hasznos infó is van).

Mindössze másfél óra autóval Budapesttől, de egy egészen más világ… menjetek el és győződjetek meg róla ti is:-)