Salzburg látnivalók

Salzburg

Korábban már többször is jártam Salzburgban, legutóbb advent idején, így a kötelező körök már megvoltak. Nem esett nehezemre ismét visszatérni, mert nagyon jó hangulata van a városnak. Egyszerre őrizte meg régi eleganciáját és gazdagságát, miközben modern és lüktető, mint ahogy valahogy nagyságot is áraszt, mégis könnyen felfedezhető.

Az UNESCO világörökségét lépező város elsősorban Mozartról és a fesztiválokról híres, de ezeknél több érdekességet tartogat. Tágas terek, díszes kovácsoltvas cégérek, barokk kutak, virágos parkok, patinás templomok és égbe törő templomtornyok.

De nézzük, mik a legfontosabb, legizgalmasabb látnivalók.

Museum der Moderne

A belváros felé magasodó Mönchsberg-hegyen álló Museum der Moderne három attrakció egyben: pompás kortárs gyűjtemény, elegáns kávézó, valamint a város legjobb kilátója. Ha valakinek nincs ereje vagy ideje felkaptatni a hegytetőre, a belvárosból a gyors és kényelmes Mönchsberg-lifttel is feljuthat a múzeum bejáratához. A négy szinten, 2.300 négyzetméternyi területen kialított tárlat nemzetközi jelentőségű kortárs és modern alkotásokat, valamint saját gyűjteményének válogatott darabjait mutatja be állandóan változó, időszaki kiállítások formájában

Akkor is érdemes felmenni, ha esetleg a múzeum nem érdekli az embert, mert a kilátópontról nemcsak a városra és a hidakra, de a város felett magasodó erődre is nagyszerűen ráláthatunk.

Advent Salzburg

Hohensalzburg erődítménye

Az előbb említett kilátópontról a város jelképének számító Hohensalzburg erődítményre láthatunk. A barokk belváros háztetői fölé magasodó Festungsberg hegyen álló erőd Közép-Európa legnagyobb, teljesen épen fennmaradt vára. Az erődítményt eredetileg azért emelték, hogy megvédje a fejedelemséget és az érsekeket az ellenséges támadásoktól. Ezt a funkciót kiválóan be is töltötte, hiszen az évszázadok során egyetlen ostromlójának sem sikerült bevennie.  Az erőd falai közt a Vármúzeumban az egykori hercegérseki udvari élet használati tárgyai láthatók. Ugyancsak itt kapott helyet a Bábfigura Múzeum, a Régi Fegyvertár valamint a Rainer-Regimentsmuseum, a salzburgi hadtörténeti gyűjtemény is. Meglátogathatóak továbbá a hercegi lakosztályok, melyek berendezése még eredeti, 1502 óta változatlan. Ezek Európa legszebb gótikus termei, különösen a pompás Aranyszoba (Goldene Stube) kék színű, aranygombokkal díszített kazettás mennyezetével és csodálatos, késő gótikus cserépkályhájával, illetve az ebédlőnek használt, kék-vörös fakazettás mennyezetű, márványoszlopokkal ékesített Aranyterem (Goldene Saal).

Az erőd gyalogszerrel egy szerpentinen közelíthető meg, de a kényelmesebbek választhatják a közvetlenül a vár alsó udvarára vezető siklót is.

Mozart szülőháza

Wofgang Amadeus Mozart 1756-ban Salzburgban, a Getreidegasse 9. számú, úgynevezett „Hagenauer házban“ látta meg a napvilágot. Napjainkban a neves zeneszerző szülőháza Ausztria egyik leglátogatottabb múzeuma és különösen a Mozart-rajongók legfőbb zarándokhelye. A folyamatosan átépített és bővített, ma már egész éven át nyitva tartó múzeum megtekintése minden Salzburgba látogató vendég kötelező programjában szerepel. A korhű, 18. századi tárgyakkal berendezett otthonban a leghíresebb kiállítási tárgyak a történelmi hangszerek, köztük Mozart gyermekkori hegedűje és klavikordja. Mozartnak köszönhetően lett Salzburg a zenei fesztiválok városa – a júliusban és augusztusban megrendezett világhírű Ünnepi Játékok ideje alatt csak nagy előrelátással és szerencsével lehet szállást kapni a városban.

Hellbrunn kastély, vízi játékok

Bár magát a Hellbrunn kastélyt láttam már korábban, a vízi játékokhoz nem volt még szerencsém, ez ugyanis csak szezonálisan van nyitva – jellemzően április elejétől október végéig. Most kivételesen a főszezonban érkeztem, így végre részt vehettem a túrán, ez ugyanis csak szervezetten látogatható (a „játékokat” az idegenvezető hozza működésbe). A csoport mérete nekem kissé túl nagy volt, de a kert szép, a vízi kunsztok pedig változatosak, érdekesek. Jó tudni, hogy időnként a közönségnek is kijött a spriccelő vízből, így akinek érzékeny erre a kamerája, legyen óvatos. A kastély weblapján lehet utánanézni áraknak és pontos nyitvatartási időnek.

Salzburg

Mirabell-kastély és kert

A Mirabell-kastélyt Wolf Dietrich érsek építtette 1606-ban kedvese, Salome Alt számára. A Márványterem, a hercegérsek egykori díszterme napjainkban a világ egyik legszebb házasságkötő terme  – az ide vezető lépcsőn puttók és kerubok egész serege látható. A kastélyhoz tartozó Mirabell-kertet 1690 körül építették újjá, a barokkra oly jellemző geometriai alakzatok mintázatában. Az átalakításnak köszönhetően a kertből a tekintet a dómra és a várra irányul, ami szemet gyönyörködtető látvány és egyben a történelmi városkép legfontosabb elemeit is felöleli.

Salzburg

Sound of Music túra

Már legutóbbi salzburgi utam során is felmerült bennem, ki kellene  próbálni azt a túrát, amiért a legtöbb turista a városba érkezik. A tengerentúli látogatók 70 százalékát (!)  nem Mozart és nem a pompás barokk templomok vonzzák Salzburgba, hanem az Egyesült Államokban és ma már Ázsiában is hatalmas népszerűségnek örvendő zenés filmdráma – évente 300.000-en kifejezetten emiatt jönnek a városba.

Korábban már párszor lebeszéltem magam, hiszen a musicalt, mint műfajt nem igazán szeretem (csak a Hairt néztem meg kamaszkoromban vagy egy tucatszor), a nagy buszos túrákat meg végképp nem. Aztán egy tengerentúli repülőjáraton, amikor már minden érdekesebb filmet végignéztem, rászántam magam „A muzsika hangja” musicalre és egész jól szórakoztam. Akkor és ott döntöttem el – mégis kipróbálom én ezt a túrát.

Ezzel együtt a komfortzóna igazi próbatétele volt, amikor beültem egy amerikaiakkal és kínaiakkal teli 40 fős turistabuszba, hogy végigjárjam egy musical színhelyeit. Önként és dalolva. Utóbbit szó szerint kell érteni, mert itt mindenki énekelt és rajtam kívül mindenki elég jól tudta a dalok szövegeit. A”Sound of Music” ugyanis szerte a világon vallásos rajongókkal bír. Nálunk annyira nem volt kultikus és furcsa módon Ausztriában sem, ahol játszódik, de mindenhol máshol igen.

Ez egyébként meglehetősen faramuci helyzeteket is tud eredményezni. A csoportkísérőnk mesélte, hogy Salzburg város vezetése nemrég egy turisztikai konferencián járt Kínában. Amikor kiderült, honnan érkeztek, a kínai tárgyalópartnerek egy emberként zendítettek rá az Edelweiss c. nótára, amihez a kiállítási csarnokban jelenlevő kb. összes külföldi egy emberként csatlakozott – csak az osztrákok álltak kínos csendben, mert nem tudták a szöveget. Az eset úgy megviselte őket, hogy azóta minden nemzetközi rendezvényre utazó szakembernek kötelező megtanulni a musical dalait. Igaz vagy sem, a történet szórakoztató volt és tanulságos, mint ahogy a 4 órás buszos túra is, melynek során végigvettük a film fontos helyszíneit. Lelkileg és esztétikailag a nap fénypontja Mondsee városkában annak a templomnak a felkeresése volt, ahol a két főhős esküvőjét tartották.

Sound of Music túra

Nem is tudtam, de most kiderült, a musical megtörtént eseményeken alapul. Az ifjú apácanövendék, Maria – a későbbi von Trapp báróné – és gyermekei, akik Salzburgból Amerikába kerültek, valóban létező személyek és a történetük is többé-kevésbé az, amit a musical elmesél.

A négyórás programot naponta kétszer indítják, árak és foglalás a Panoramatours weblapján.

Salzburg, az édességek városa

Én persze itt is az édességeket kerestem. Végigjártam az ikonikus, régimódi salzburgi cukrászdákat, mint például a Bazart, a bécsi Sacher itteni testvérintézményét, valamint a Cafe Tomasellit, ahol az asztaloknál, tálcán mutatják be az aznapi süteménykínálatot. De a legjobban várt finomság az eredeti Mozart-golyó volt, amelyet kizárólag itt, négy Fürst-cukrászdában lehet kapni. A tulajdonos család egyik tagjával interjút is sikerült készítenem, így megtudtam minden az eredeti Mozart-golyó történetéről és titkairól.

Advent Salzburg

Még egy édesség az írás végére. Aki mindig is szerette kihalászni a madártejből a tojáshabgaluskákat, az imádni fogja a salzburgi galuskát. Ez az édes felfújt már a 19. század közepén népszerű volt, egyike a világszerte legismertebb osztrák desszerteknek.Egy adag salzburgi galuska három hegyvonulatból, azaz három nagy, aranysárgára sült galuskából áll.  Porcukorral gazdagon megszórva, ezüsttálon vagy ovális tálban tálalják. Egy adag három személynek is bőven elég, különösen egy kiadós vacsora végén.

A salzburgi galuskát csakis frissen szabad tálalni, ezért ritkán készítik a háziasszonyok. Inkább éttermekben rendelik családok, nagyobb baráti társaságok, és osztoznak rajta. Mivel az elkészítési ideje nagyjából 25 perc, már a rendelés elején érdemes szólni, ha a vacsora végén ilyet kér valaki.

 salzburgi galuska

Salzburg kártya

Bármilyen programot is választunk salzburgi városlátogatásunk alatt, érdemes elgondolkodni egy Salzburg Card kiváltásán, mely 24, 48 vagy 72 órára vásárolható. A kiváltott kártyával egyszeri ingyenes belépőt kapunk minden látnivalóhoz és múzeumba; ingyenesen használhatjuk a tömegközlekedést (Festungsbahn és Untersbergbahn felvonók, valamint a Mönchsberg-re szállító lift és 1. sz. hajótúra a Salzach folyón is), jelentős kedvezményeket kaphatunk a kulturális rendezvények és koncertek belépőiből, valamint további kedvezményeket  a kirándulóhelyen is, és ami a legjobb, hogy a Salzburg Card-dal egyes helyeken gyorsabb a bejutás és a pénztárnál sem kell sorban állni.

Salzburg szállás

Salzburgban gyakorlatilag teltház volt a látogatásom idején, úgyhogy a belvárosban már nem is találtunk szabad szállást. Az Amadeo Hotel Schaffenrath ugyan kiesik a központból, de szinte gyalogtávolságban van a Hellbrunni kastélytól. Nagy előnye, hogy van egy hatalmas, ingyenes földalatti parkolója, és busszal alig 10 perc a belváros.

Az útiterv összeállítása saját munka volt, de az utazás megszervezésében sok segítséget kaptam az osztrák idegenforgalmi hivataltól, amit ezúton is köszönök. A leírtak, mint mindig, őszintén tükrözik a véleményem.

Ha szívesen olvasol más osztrák régiókról is, itt összegyűjtöttem az összes ausztriai írásomat:

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)