Pécs látnivalók – komplett útikalauz

Pécs látnivalók

Pécsett olyan rég voltam és annyi látnivaló van a városban, hogy még rutinos utazóként is igazán fel kellett gyűrnöm az ingujjamat a tervezés során. Egyetemista koromban jártam itt utoljára (nem tegnap volt…) és azóta rengeteget fejlődött a város, így nagyjából teljesen nulláról kezdtem a programot.

Az hamar nyilvánvaló lett, hogy lesz elég program, ugyanis a blogom facebook lapján az olvasókhoz intézett felhívásomra, hogy miket javasolnak megnézni, 66 komment érkezett. Ez kényelmes tempóban akár három hétre is elegendő lett volna, de nekem három napba kellett mindent besűrítenem – még jó, hogy ebben nagy rutinom van:-)

Széchenyi tér

A hosszú listát, hogy mit nézzek meg, valahol el kellett kezdeni – és hol máshol, mint a város egy évtizede megújult főterén.

A Széchenyi tér meghatározó épülete a Gázi Kászim pasa dzsámi, ami rögtön nagy meglepetés volt. Egy eredetileg keresztény templomot építtetett át Gázi Kászim pasa dzsámivá, de ma már az épület római katolikus plébániatemplomként üzemel. Az időközben megrongálódott minaretet elbontották, és a dzsámin belül is sok részlet (például a török szószék és a nők karzata) elpusztult, de a Mekka felé tájolt épület a mai napig hamisíthatatlan oszmán hangulatú. Nekem nagyon bejött ez a (ha szabad így mondanom) fúziós templom.

Pécs látnivalók

Pécs látnivalók

A pestis áldozatainak állít emléket a Szentháromság-szobor, míg mellette kedvelt találkozóhelyszín a Hunyadi János-szobor. Ha azt halljátok, hogy „találkozzunk a szobor farkánál”, akkor ide kell jönnötök!:-)

Pécs látnivalók

A téren már kapunk egy kis bevezetőt a Zsolnay-hangulatba, ugyanis itt áll a Zsolnay Vilmos emlékkút, az ismert eozinmázas bikafejcsorgóval.  És ha már Zsolnay, érdemes (lenne) betérni a Szerecsen Patikába, melynek bútorzata mázas csempékkel van kirakva – erről azonban csak az interneten láttam fotókat, mert sajnos jelenleg zárva van.

A Széchenyi-tér meglepetései a pálmafák, igaz, hogy dézsásak, no de akkor is mediterrán hangulatot kölcsönöznek a városnak. Az egyetlen, ami nagyon hiányzik innen, egy magaslati pont, ahonnan belátható a főtér. Én ugyan felkuncsorogtam magam mind a városháza tornyába, mind a megyeháza harmadik emeleti teraszára, de ezek elvileg nem nyilvános kilátók – pedig legalább az előbbit érdemes lenne annak kihasználni!

Pécs látnivalók

Pécs látnivalók

Ha a toronyba elvileg nem is lehet felmenni, azért lépjetek be a városháza épületébe, mert a portásfülke mögött van egy gyönyörű Zsolnay-óra, erről kevesen tudnak!

Pécs látnivalók

Kilátók

Nem kell sokat tanakodni a romantikát kereső pároknak, hova menjenek naplementét nézni, mert Pécs rengeteg ilyen pontot tartogat. Az alább felsorolt helyek mind naplemente idején jók, mert úgy vannak tájolva (kora reggeli kilátót én nem találtam, de akkor meg jó az ébredező utcákon bóklászni). Kezdjük a legmagasabb pontról, haladva a városközpont fele:

A legmagasabb a TV-torony épülete, itt lifttel lehet feljutni a kilátóteraszra, úgyhogy ez annak is jó program, aki nem szeret lépcsőzni. Fent egy étterem is van, úgyhogy akár vacsora közben is lehet gyönyörködni a városban.

Pécs látnivalók

Észak felől indulva a következő pont a Flóra-pihenő, ami az ott, 404 méter magasan elhelyezett hinta okán szerzett kultikus státuszt az Instagramon. Én ellenálltam a szelfizésnek, inkább csak élveztem a látványt.

Pécs látnivalók

Innen a városközpont felé haladva a kanyargós Hunyadi János úton hamarosan feltűnik a Niké-szobor, e körül is szívesen tanyáznak esténként a fiatalok.

Pécs látnivalók

Hamarosan leértem a Tettye városrészbe, ami egy csapásra nagy kedvencem lett, különösen a tettyei romoknak helyet adó tér, melyet igazi békebeli hangulatú, faerkélyes villák vesznek körül.

Pécs látnivalók

Pécs látnivalók

Útközben elhaladtam az egyszerű, de hangulatos Szent-Imre pálos templom előtt, de épp csak be tudtam kukkantani, mert épp istentisztelet zajlott. A tettyei romoktól csak pár perc a Havas Boldogasszony-templom, amely előtt egy több mint száz éves, kb. 6 méter magas mandulafa áll – ez 2018-ban a hazai, 2019-ben az európai Év Fája verseny győztese lett. A lemenő nap fényében egyszerűen álomszép ez a kis templom, nem csoda, hogy épp esküvői fotózás is zajlott, ahhoz is pompás háttér.

Pécs látnivalók

A városközpontból legkönnyebben megközelíthető kilátópont a Kálváriadomb, ott is a Nyolc Boldogság terasz. Ide is felsétáltam, de ez most csak testmozgásnak volt jó, panoráma szempontjából nem, mert a fák lombja szinte teljesen eltakarta a várost. Talán télen, kopár fák mögül látszik is valami, most annyira nem izgi.

 

Hasznosnak találod ezt a bejegyzést? Ha igen, támogathatod a munkámat úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha a most tervezett utazáshoz vagy bármikor a jövőben szállást keresel, akkor ERRŐL A LINKRŐL NYISD KI A BOOKING-OT. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, a genius kedvezményed is megmarad. A rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot.

 

Keresztény, zsidó és török emlékek

Szép átkötéssel a kilátópontoktól a templomokhoz felkerestem a Pécsi Székesegyházat is, melynek tornya megmászható kilátó. Mintegy 100 lépcsőn kell felkaptatni, és fent majd szívbajt kaptam, amikor megláttam a rácsokat, hogy nem tudok majd fotózni. Szerencsére kiderült, van rajtuk nyitható „ablak”, csak kis reteszeket kell elhúzni. Szép, szép a panoráma, de ahogy már említettem, még jobb lenne egy magas pont a Széchenyi-tér közelében.

Pécs látnivalók

Maga a Bazilika viszont egy csoda, most (2021-ben) lett kész a belső tér legújabb felújítása, tényleg csak áll és bámul az ember, olyan fantasztikus.

Pécs látnivalók

Pécs látnivalók

A szomszédban van a Püspöki Palota is, ahova csak egyórás vezetett sétával lehet bemenni. Bevallom, az őszi kánikulában (31 fok volt) inkább a szabadtéri programokat, sétafikát preferáltam, és nem tudtam magam rávenni egy órás kastélytúrára, így is sok időt töltöttem múzeumokban.

Pécs látnivalók

Megnéztem viszont az ókeresztény sírkamrákat, melyek világörökségként is jegyzett műemlékek (a mauzóleum most felújítás miatt zárva).

A Széchenyi tér csodás dzsámiján kívül van egy másik is a városban. A Jakováli Hasszán dzsámija azért különleges, mert ennek a minaretje is fennmaradt – az egyetlen az országban. Ezen kívül csak Egerben és Érden állnak még minaretek, de azokhoz nem tartozik dzsámi. Se bejutni nem tudtam (zárva volt és semmi kiírás nem volt, hol lehetne érdeklődni), se normális képet nem tudtam róla készíteni. Az utcafrontról nézve teljesen rásimul a szomszéd kórházépület, amely mindig is itt volt, eredetileg iskolának és kolostornak építették. Az internetes fotók alapján gyönyörű ez a Magyarországon egyedülállóan épen megmaradt imahely, úgyhogy nagyon bízom benne, hogy ismét megnyitják majd a látogatóknak.

Pécs látnivalók

Az egyetemi negyedben egy igazi kuriózum bújik meg, melyet alig ismernek a turisták, pedig érdemes lenne. Ez Idris Baba türbéje, egy szép kis kertben. Érdekessége, hogy ilyen sírhely mindössze kettő van az országban, és a másik, a Gül Baba türbéje általában nem áll nyitva a látogatók előtt, úgyhogy csak ide tudunk bejönni. A nyolcszögletű sírhely 1591-ben, a török hódoltság idején épült. A törökök kiűzése után a jezsuiták a pestiskórház kápolnájává alakították át, később lőporraktárként funkcionált. 1961-ben alakították vissza türbévé. A feltárás során megtalálták Idris Baba csontvázát, és azt visszatemették, a padozatot pedig a sírgyalázás megelőzendő lebetonozták. Idris Baba híres gyógyító volt, a mai napig járnak ide gyógyulni kívánó muszlim zarándokok, elsősorban Boszniából.

A sírhely belépő nélkül, de limitált időben látogatható. Március 15 és május 31, valamint szeptember 1 és október 31 közt péntektől hétfőig 15 és 17 óra közt van nyitva, június 1 és augusztus 31 közt pedig ugyanezeken a napokon 10-12 és 16-18 óra közt. Egyéb időben telefonon kell a látogatást egyeztetni a 36-20-400-9301 telefonszámon. Ugyanitt lehet érdeklődni Pécs török emlékeit körbejáró sétákról is!

Pécs látnivalók

A Széchenyi-tértől dél felé sétálva, a Kossuth-téren áll a város Zsinagógája, amely a Dunántúlon a legnagyobb ilyen zsidó intézmény. Sajnos ide se jutottam be, épp Jom Kipur volt, így látogatókat nem engedtek be.

A múzeumok utcája

A Káptalan utca nem véletlen kapta a múzeumok utcája becenevet, több gyűjtemény is található a környéken.

A város legrégebbi, még ma is álló épületében kapott helyet a Zsolnay Múzeum, ahol a kedvencem az 1906-os világkiállításra készült kacsás kút volt, valamint néhány szecessziós dísztárgy. Elnézve sok Zsolnay-tetős házról készült fotót, nem tudtam nem gondolni arra, hogy „régen minden jobb volt”, legalábbis mennyivel nagyobb gonddal díszítették a középületeket. Ha már manapság nem épülnek ilyenek, legalább tegyünk meg mindent azért, hogy megőrizzük a régieket!

Pécs látnivalók

Ezzel szemben az op-art és más geometrikus festészetet bemutató Victor Vasarely Múzeum áll, ahol nemcsak a híres művész, de annak feleségétől és fiától is számos alkotás található.

Ugyanitt, az udvar másik oldalán van a Mecseki Bányászati Múzeum, ez nem igazán kötött le. Van egy évek óta zárva tartó, föld alatti része is, az izgalmas lehet gyerekeknek (alagutak, csillék), de nem tudják, megnyit-e újra.

A modern magyar művészet egyik legnagyobb magyar gyűjteménye a Modern Magyar Képtár. Itt az állandó tárlat mellett vannak időszakos kiállítások is, a földszinten pedig egy nagy Amerigo Tot tárlat található.

Még egy kiállítást felkerestem a közelben, a pompás épületben helyet kapott Csontváry Múzeumot. Amilyen méltó az épület a művekhez, olyan szegényes az képek ismertetése. Érdemes lenne ugyanolyan magyarázó lapokat elhelyezni fali tartókban, mint az előző helyen.

Pécs látnivalók

Zsolnay-negyed

Pécsről legtöbbeknek Zsolnay neve ugrik be, és 2010 óta igazán méltó módon fogadja a város a porcelán iránt érdeklődő látogatókat. A Zsolnay-gyár hatalmas területe teljesen új életre kelt, amikor 2010-ben Pécs Európa Kulturális Fővárosa lett  – akkor lett kész mai formájában a Zsolnay-negyed.

Pécs látnivalók

Pécs látnivalók

Nekem a legnagyobb élmény a Gyugyi-gyűjtemény volt, és az adományozó művészről szóló kisfilmet megnézve kicsit restelltem is, hogy nem hallottam még Gyugyi úrról. Neki köszönheti a város, hogy visszaszerzett 600 Zsolnay-alkotást, melyek közül én leginkább a földszinten bemutatott szecessziós tárgyakért vagyok teljesen oda. Ha valaki nem tudja, minek örülnék születésnapomra, hát annak a piros-zöld szecessziós rózsának, ami 140 ezer forintért az ajándékboltban kapható!:-))

Pécs látnivalók

Végignéztem a család történetét bemutató kiállítást is, a pár perc sétára levő Zsolnay-mauzóleumot, valamint a negyedben a csupa rózsaszín alkotást tartalmazó gyűjteményt. Érdekesek voltak ezek is, de nem jelentettek akkora katarzist, mint a Gyugyi-kollekció.

Ugyanitt található a Pécsi Kesztyű látogatható üzeme és egy hozzá tartozó ajándékbolt, és ahogy sejtettem, bebuktam egy pár kesztyűt… na, de legalább egy életre szól!

Pécs látnivalók

Van még itt Bábszínház, Zeneiskola, Planetárium, és még ki tudja, mi minden, rá kell szánni egy napot, mire mindent körbejár az ember. Az itt dolgozókat meg lehet lesni munka közben, saját alkotások festésére hétvégente van lehetőség.

A Zsolnay-negyedhez tartozik egy nagy, ingyenes parkolóház.

Egyéb érdekességek

A Király utca egyik udvara fantasztikus kincset rejt. Ha besétálsz a szép zöld kertbe, ott meglátsz egy mackó által őrzött ajtót, ami egy alagsorba vezet. Az eldugott nagy terem 2664 mackónak ad otthont (2021. szeptember 16-i adat, mert naponta változó!). Bár alagsorról van szó, a hely neve Varázspadlás, gazdája pedig Tibold Zita, aki hosszút utat tett meg a multis karriertől a mackógondozásig.

Pécs látnivalók

Karrierje elején gyógyszertechnikus volt, ekkor éveket élt Afrikában is. Majd megnyitotta a Fiáker éttermet Pécsett, volt ló- és kutyakereskedő, tervezett házakat, írt könyvet. Közben régi szódásszifonokat és afrikai maszkokat gyűjtött és úgy gondolta, jó lenne valami harmadik hobbi is, mondjuk gyerekeknek való. Megvolt a két gyerekkori macija, innen indult, aztán egyszerűen nem volt megállás. Sportoló macik, karácsonyi kiadások, pandák és mesefigurák, kicsik és nagyok, van minden, még Elvis-mackó is. A kilenc éve megnyitott múzeumban szívesen vár kicsiket és nagyokat, és akár születésnapot is lehet itt tartani. Erre jelmezekkel is készült, és a zsúr folyamán mindig betanít egy mesét, ami a kicsik aztán eljátszanak a meglepett szülőknek. Nagyon jól ki lehet szakadni a mackókkal teli pincében a hétköznapokból, jó szívvel ajánlom!

Pécs látnivalók
A Megyeháza csodás épülete

A Széchenyi tértől pár lépésre egy másik mackós helyet is fel akartam keresni – a Brummogda macikórházat, de sajnos zárva találtam. Remélem, legközelebb bejutok ide is, mert az ablakokból láttam, ez is nagyon szívet melengető zug.

Pécs látnivalók

Bár Maribor büszkélkedhet a világ legrégebbi szőlőtőkéjével, Pécsett is van titkon egy nem hivatalos világbajnok. Csak annyit tudni róla, hogy a Papnövelde úton rejtőzik egy udvarban. Mivel ez egy magánház, a tulajdonosok és a szőlőtőke nyugalma érdekében a pontos cím nem ismert, és látogatók nem kereshetik fel.

Látogathatóak viszont az egykori lakások a mésztufa-barlangban a Tettye városrészben. Két dolgot érdemes tudni: egyrészt csak vezetővel lehet bemenni, a túrák mindig egész órakor indulnak; másrészt bent mindig 14 fok van, úgyhogy kánikulában legyen kéznél egy pulcsi!

Pécs látnivalók
A Király utca kicsit Portugáliára emlékeztet ezzel a mintás járdával

Nem kihagyhatatlan program, de ha valaki szereti az építészetet, akkor érdemes megállni a Zsolnay-negyed felé sétálva az egymás mellett levő Kodály Központnál és Tudásközpontnál is. Két szép modern épület, utóbbiban feltétlen érdemes belépni a lépcsőházba, ahol fel lehet nézni a különlegesen kialakított boltozatra, a „kaptárba”.

Említenék egy kedves antikváriumot is, ez a Bagolyfészek, a Széchenyi-tértől mindössze pár lépés!

Gasztro

Inzulin-rezisztensként és édesszájúként leginkább az érdekelt, hol találok nekem való süteményt. Úgyhogy most főleg az figyeljen, aki édesszájú, de nem ehet se cukrot, se fehér lisztet.

Ha csak két helyet hozhatnék haza Budapestre (bocsi, pécsiek!), akkor az a LYR kávézó és a Vagamery cukrászda lenne.

A LYR a Széchenyi-térhez nagyon közel nemcsak egy remek kávézó, de nagyszerű vegán fogások lelőhelye is, melyek abszolút passzolnak IR étrendbe. Ráadásul van egy-két IR-kompatibilis süti is, itt ettem a legfinomabbat a pécsi napok során, egy cukor- és lisztmentes browniet.

A Vagamary-cukrászda egyenesen egy IR-mennyország, mert az összes süteményük cukor – és gluténmentes. Hatalmas választék van belőlük, percekig tipródtam, mire választani tudtam. Ők a Kálvária-dombhoz vannak közel és az üzlethez tartozik egy hangulatos, fákkal körülvett terasz. Van még egy üzletük Pakson is, és innen üzenem, tessék jönni Budapestre!

Kedves kis hely a Ferencesek utcájában a Szünet Kávézó is, finom kávéval és nagyon csábító (de nekem tiltott) mandulás croissanttal. Nagy előnyük, hogy sokakkal ellentétben már reggel 8-kor nyitnak és van napi ebédmenü is.

Pécs látnivalók
A Király utcában érdemes bekukkantani a Palatinus szállodába

A közelben van a Jókai Cukrászda, amiről évek óta sokat hallottam, de itt nekem nem terem babér, semmilyen mentes süti nincs.

A Széchenyi téren a dzsámi szomszédságában van a P’artisan kávézó, amit nevével ellentétben nem annyira kávézni, mint esti italozáshoz ajánlok. Specialitásai ugyanis a koktélok és csodás a kilátás – különösen a kék órában  – a kivilágított dzsámira!

Pécs látnivalók

Sokan ajánlották a Bazárt is, ami szintén itt van a téren – ennek specialistása a kézműves sörök. Én ilyet nem fogyasztok, de álljon itt a kalauzban, mert bízom az olvasóim értékítéletében:-)

A Széchenyi-tér déli csücskénél, a Pagony könyvesbolt közvetlen szomszédja a Pont, pont, vesszőcske. Ez szerintem a kisgyerekesek legjobb célpontja, van ugyanis egy kis ajtóval lezárt, gyerekbiztos galériája.

Pécs látnivalók

A Tettye városrésztől keletre található a Trüffel, ahol valami isteni finom mandulás-vaníliás mentes sütit ettem.

Nem végzek félmunkát, úgyhogy az egyetemi negyedben is megnéztem azt a két cukrászdát, melyeket többen is ajánlottak. A Rokusch kis teraszán főleg fiatalok csevegtek, és itt is kínálnak pár mentes sütit, főleg nyers paleo kockákat.

Alig pár száz méter innen a Frey cukrászda, ahol nemcsak többféle cukor- és lisztmentes sütemény van, de fagyiból is tudnak ilyet adni több ízben. A hely elsősorban a gyerekes családok körében népszerű, mert szemben vele egy szuper, nagy játszótér van, úgyhogy családoknak jó program – és itt is van kiülős terasz!

Ha reggeli, akkor irány a Király utca. Itt van a Reggeli nevű intézmény, valamint a közelben a Morzsa is – mindkettőben kiadós, izgalmas reggelik vannak, melyek ára ugyan 2000 Ft körül mozog, de vacsoráig biztos kitartanak. Én ezeket nem kóstoltam, mert egyrészt kaptam reggelit a szállodában, másrészt nem passzoltak a diétámba, de alaposan szemügyre vettem a tányérokat és tetszett, amiket azokon láttam!:-)

A Zsolnay-negyedben van étterem, de ott nem találtam nekem való ebédet. A parkolótól idevezető szép híd túlsó oldalán viszont  a Room Bistro tökéletes: itt szuper menük vannak, IR-kompatibilis is!

Vacsorázni két helyen voltam: a szintén többek által ajánlott Korhely-étteremben, ahol nagy adagok vannak, de ez nem megy a minőség rovására. A második este pedig a szintén népszerű Balkán Bisztrót céloztam meg jó kis cevapra, nagyon finom volt és a személyzet kedvességére sem lehetett panasz.

Pécs látnivalók

A szállásom az Árkádia Hotelben volt, abszolút a központban, pár lépésre a dzsámitól. A hotel bár központi, meglehetősen csendes. Néhány autónak van hely a belső udvaron, akinek itt nem jut hely, annak behajtási engedélyes kártyával segítenek. További szállásokat a város turisztikai weblapján találsz.

És a többi…

Pécs azonban nemcsak a fentiekről szól, azaz nem csak látványosságokról, múzeumokról, amiket végig kell járni, ki kell pipálni. Hagyni kell időt csak úgy csámborogni is, mert mindenütt elragadó részleteket találni. Hol egy Zsolnay-csempe villan valahol, hol szélkakast fedeztem fel egy tetőn, hangulatosak a szökőkutak, a régi házak, a Király utcában és a Ferencesek utcájában az árnyékolók.

Pécs látnivalók

Pécs látnivalók

Kicsit mint New Yorkban, mindig felfelé is kell nézni – ha nem is felhőkarcoló magasságokba, de legalább annyira, milyen csempe van a tetőn!

Pécs látnivalók

Most, hogy eltöltöttem pár napot Pécsett, egyáltalán nem lep meg, hogy míg országos átlagban az emberek 66,4%-a szeret jelenlegi lakhelyén élni, itt ez az arány 88.8%. Van minden, jó a hangulat, de nincs se káosz, se dugó, se tömeg – miért is vágynának máshova.

Turistaként akár hétvégére, akár egy egész hetes vakációra is jó szívvel ajánlom a várost – hiszen most még csak Pécsről írtam, de itt van a környéken még Orfű, a Mecsek a megannyi kirándulási lehetőséggel, de nincs messze a villányi borvidék se!

A blogon szereplő írások Baranyából:

Pécs látnivalók – komplett útikalauz

Baranya megye kastélyai

Baranya megye látnivalói

Az Ormánság mesebeli templomai