Az Ormánság mesebeli templomai

Baranya, Adorjás

Dél-Dunántúlon, az Ormánság apró településein csodálatos festett virágmintás templombelsők jöttek létre az 1700 éves végétől a 19. század közepéig. Ezek a települések viszonylag közel fekszenek egymáshoz, így egy hétvégi templomtúra során akár mindet végiglátogathatjuk. Nagyon nem lehet – és nem is érdemes – sietni, hiszen a legtöbbször azzal indul a túra, hogy meg kell találni a kulcs őrzőjét, és amíg nézelődünk vagy fotózunk, ők szívesen mesélnek is szeretett templomukról.

Az ormánsági festett templomok a baranyai asztalosműhelyek legszebb munkái – a készítők névjegye általában fellelhető a festett deszkákon. Közülük is kiemelkedő Gyarmati János vajszlói asztalos műhelye, valamint utódainak munkássága. Az ő nevéhez köthető a kémesi, a kórósi és a kovácshidai templom díszítése.

Bár a református egyház nem különösebben szívleli a festményeket és a templomok zömét fehérre meszelték, néhány régióban létrejöttek és fennmaradtak ezek a csodálatos templomok. Van belőlük pár tucat Szatmárban, Borsodban, Erdélyben, és itt, az Ormánságban is.

Baranya, Kórós

Kovácshida

Könnyű dolgom volt az első megállóhelyen, Kovácshidán, itt ugyanis nyitva találtam a templomot, úgyhogy nem kellett kajtatni a kulcsot.

Kovácshida nevét először 1342-en említik az oklevelek. A kis ormánsági település 1833-ban, klasszicista stílusban épült református temploma műemlék. Karzatának mellvédtábláit valószínűleg a vajszlói Gyarmati János készítette. A mellvéd középső táblája két kelyhet ábrázol, mely a reformáció szimbóluma. A többi tábla virágdíszes, csupán az egyiken találunk két szembenéző madarat, stilizált, virágdíszű tollakkal. A karzat alján úrihímzést utánzó, gyönyörűen rajzolt táblát láthatunk. A festett fakarzaton kívül a belső berendezésből figyelmet érdemelnek a szintén 1833-ban készült padok, a szószék és a zsoltártábla.

Baranya-Kovacshida

Baranya-Kovacshida

Drávacsepely

Szintén nyitva várt Drávacsepely temploma, amely 1802-ben épült. Száz évvel később, 1910-ben, majd egy újabb évszázaddal később, 2010-ben tatarozták. A hófehér falak közt csodásan mutatnak a padok festett kazettái – rajtam kívül látogató egy szál se, úgyhogy bármeddig lehet benne gyönyörködni.

Baranya-Dravacsepely

Kémes

Kémesen már nehezebb dolgom van, a templom zárva és a szomszéd telken dolgozó úr bizonytalan, hogy kinél lehet a kulcsa. A település viszont nem olyan nagy, hogy ne bukkanjak a nyomára, úgyhogy kis kérdezősködés után már csengetek is a megfelelő háznál. A kedves hölgy kikiált, hogy jön mindjárt a kulccsal, csak kicsit átöltözik. Invitálom, üljön mellém az autóba, együtt hajtunk vissza a templomhoz. Ott megkérdezi, mennyi időm van, mert mint kiderül, bármeddig tud mesélni. Én pedig szívesen hallgatom, amíg megcsodálom a sok szép virágos motívumot a festett kazettákon. Készítője nem ismert, mivel nem hagyta meg a névjegyét, és azt dokumentumok sem őrzik.

Baranya-Kemes

Baranya-Kemes

Adorjás

Az adorjási templom kulcsa a szemben levő házban van, onnan sétál át hozzám egy hölgy. Meglepődve látom a bejáratnál lógó két hosszú kötelet, mint kiderül, itt még azzal, kézi erővel harangoznak.

Adorjás első ismert birtokosai a Keán (vagy Kán) nemzetséghez tartozó Beremendiek, akiket először 1251-ben említenek egy oklevélben. A település református templomát  1837-ben szentelték fel, szintén késő barokk stílusban. A mennyezetet itt nem borítják fatáblák, sajnos ezek szinte teljesen megsemmisültek. Mindössze kettő maradt meg az utókornak, a nagy becsben őrzött pelikános és egy rozettás tábla.

Megmaradtak ugyanakkor a a karzat színes táblái, melyeket gyönyörűen helyreállítottak a festett szószékkel és padokkal együtt. A karzat nyolc táblája közül az egyik szélén a készítő neve olvasható: „Szaitz Jakab tisler mester”. A vörös, kék és sárga festékkel festett virágok, rácsmotívumok között látható Noé bárkája, vagy a Krisztust jelképező, értünk önmagát feláldozó, vérével fiókáit tápláló faragott pelikán madár.

Baranya, Adorjás

Kórós

Kórós az első templom, ahol belépőt kell fizetni. Nem sokat, 500 forintot, de bajban vagyok, mert nincs apróm, a szomszédos hivatalban dolgozó, és onnan elém siető hölgy viszont nem tud visszaadni. Aztán csak megoldjuk valahogy a dolgot, és feltárul az ajtó – én meg csak ámulok meg bámulok.

Baranya-Koros

Kórós vidéke vizekben gazdag, eredetileg lápos, mocsaras terület volt, amit sűrű erdők borítottak. Ez a halakban gazdag terület biztosította az itt élőknek a megélhetést, nem is akármilyen szinten, hiszen a templomot adományaikból építették a 18. század végén. 1792-ben szentelték fel, azonban pár évtized elteltével már szűknek bizonyult a gyülekezet számára. 1834-ben “széthúzással” bővítették, emiatt az épület hajója szinte aránytalanul hosszú. Azonban nem csak ez adja különlegességét, hanem a festett-faragott fakazettás mennyezet, illetve az épület két végében megtalálható fából készült, szintén festett karzat. Érdekessége a kazettáknak, hogy két egyforma nem található belőlük.

Baranya, Kórós

Öröm látni, milyen szépen rendben tartják a templom környékét, egy szépen gondozott kis parkban áll. Szemben vele az önkormányzat, ahol a kulcs is van, sőt, sok-sok cica. Meglepve néztem, ahogy egymás után somfordáltak elő, de kiderült, hogy állatmenhelyként is funkcionálnak, úgyhogy nem véletlen a sok kutya és cica.

Drávaiványi

A pontos az i-re legismertebb, legszebb templom teszi fel, Drávaiványi büszkesége.

Baranya, Drávaiványi

A faluról az első írásos emlék 1332-ből származik, melyben plébániás helyként említ. Református temploma 1792-ben épült, késő barokk stílusban.  Mennyezetét  167 darab festett kazetta alkotja, melyek találkozási pontjait vörösre festett, faragott fagombocskákkal  díszítették.

Baranya, Drávaiványi

A mennyezet középpontjában, a napkorongot stilizáló, úgynevezett “király kazetta” hordozza a készíttetők adatait.

Baranya, Drávaiványi

Az Ormánság református templomaiban csak itt található meg egy teljesen egyedi ábrázolás, egy sellő: a kardot tartó, halfarkú, koronás női alak, mellette csőrében olajágat tartó galambbal és hallal. Az előbbi a gyülekezetet az özönvízre, a bűnök büntetésére emlékezteti. míg az utóbbi, már az özönvíz utáni békés állapotra utal.

Baranya, Drávaiványi

A fakazettákon kívül hasonló, színpompás és nonfiguratív mintákban gazdag festések díszítik a karzat mellvédjét, a karzatot tartó oszlopokat és a földszinti padsorok előlapjait is.

Baranya, Drávaiványi

Patapoklosi

Végezetül még egy templom, amely ugyan kiesik az Ormánságból, de az itt található templom sok hasonlóságot mutat a fent felsoroltakkal. Patapoklosi északabbra, Szigetvártól nem messze található és műemlék templomának dísze a festett kazettás mennyezete. A templom a karzat alján levő felirat szerint 1794-ben épült, különleges kazettáit 1994-1998 közt restaurálták.

Baranya-Patapoklosi

Baranya-Patapoklosi

A blogon szereplő írások Baranyából:

Pécs látnivalók – komplett útikalauz

Baranya megye kastélyai

Baranya megye látnivalói

Az Ormánság mesebeli templomai

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes “közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)