Lipcse, Dessau, Weimar és Szász-Svájc: ex-NDK körút

Kelet-Németország látnivalók

Emlékszem, még kamaszkoromban nagyon sokan utaztak irodákkal és bizony a legtöbben csak pár napos kelet-európai körutakat engedhettek meg maguknak. Ezek közül voltak abszolút slágerutak, mint Moszkva-Leningrád, Zakopane és a Magas-Tátra, no és a Lipcse-Drezda páros. 2011-ben végül én is eljutottam erre a környékre, de akkor még nem igazán jegyzeteltem az európai utakról és csak néhány papírképet fotóztam – így nem volt semmi innen a blogon. Pedig szerintem már akkor is érdekes volt ez a környék, ráadásul azóta egy rakás újdonság van, hogy mást ne mondjak, Drezda fantasztikusan megújult. Úgyhogy itt volt ismét az ideje, hogy tegyek egy kört és készüljön egy részletes kalauz erről a vidékről!

Mivel se Drezdába, se Lipcsébe nem lehet eljutni közvetlen repülőjárattal, Berlinbe repültem (ide két fapados is jár) és itt vettem fel a bérautót.

Beelitz

Beelitz egy kisváros Berlintől délnyugatra, ahol 1898-ban egy hatalmas kórházkomplexumot létesítettek. Sokáig szanatóriumként működött, de a II. világháborútól egészen 1995-ig szovjet katonai kórházként szolgált (még évekkel a német egyesítés után is). Az oroszok levonulása után az épületek egy részében még berendeztek orvosi rendelőket, de a terület legnagyobb része őrizetlen kísértetváros lett. Az elmúlt években a házakat körbekerítették, hogy a vandalizmust megelőzzék. Ugyanakkor felépítettek a parkban egylombkorona-sétányt, amely nemcsak az erdőre, de a kiürült házakra is kilátást nyújt. A kórházi épületek egy részét pedig látogathatóvá tették, de csak csoportos vezetett túra keretében. Ezek időpontjáról, áráról a weblapon lehet tájékozódni (sajnos csak német nyelven elérhetőek).

Kelet-Németország látnivalók

Dessau

Még aznap délután sikerült körbenéznem Dessauban, a bauhaus művészeti iskola legfontosabb városában. A Bauhaus szó hallatán leginkább egy építészeti stílusra gondolunk, de a Bauhaus jóval több volt annál. Egy szemlélet, egy iskola, melynek alapítása Walter Gropius (1883-1969) nevéhez fűződik. A mozgalom 1919-ben indult Weimarban, azzal a céllal, hogy ötvözze a művészetet és az ipart. Az iskola alig másfél évtizedet működött, de máig tartó hatást gyakorolt a modern művészet fejlődésére. Nem csak azért, mert igyekezett áttörni az egyes művészeti ágakat elválasztó falakat, de szociális problémákra is igen érzékeny volt. Az alapítás után hat évvel Gropius Dessauba költöztette a Bauhaust, ahol az iskola épületét ő maga tervezte. 1932-ben Berlinbe került az egyetem, ahol alig egy évre rá liberális nézetei miatt a nácik betiltották. A tanároknak és diákoknak menekülniük kellett Németországból, sokan az Egyesült Államokba vagy Izraelben kezdtek új életet.

Dessauban három fő helyen találkozhatunk a bauhaussal. A legfontosabb az 1926-ban emelt Bauhaus iskola, melynek egy részében szerencsés diákok még manapság is designt és építészetet tanulnak, de a másik része nyitott a látogatók előtt.

Kelet-Németország látnivalók

Innen pár száz méter az irányzat négy mesterének lakóháza, akik egymás szomszédságában telepedtek le.

Kelet-Németország látnivalók

Ezeket már az első látogatásom során is felkerestem, de nekem is újdonság volt a vadonatúj Bauhaus Múzeum.

Kelet-Németország látnivalók

De ami ennél is jobban tetszett, az a külvárosban elterülő Törten Estate, azaz egy több száz házból álló bauhaus lakónegyed. Fantasztikusan hangulatosak az egységes házból álló utcák, az emberléptékű, kis egyemeletes házakkal.

Németország látnivalók

A negyed szívében egy élelmiszeráruház van, igazi bauhaus elemekkel díszítve a belső teret (feliratok, lámpák) és egy zseniálisan jól kinéző kávéházzal.

Kelet-Németország látnivalók

Kelet-Németország látnivalók

Lipcse

Másnap reggel korán keltem és irány Lipcse, ahol szintén jártam már korábban. Azért itt is megnéztem a „kötelezőket”, mint a városháza és a Szent Tamás templom, ahol egy időben Johann Sebastian Bach adta elő fő műveit kántorként – földi maradványait is itt helyezték el, a templom szentélyében.

Kelet-Németország látnivalók

Kelet-Németország látnivalók

De nem csak ez ám az egyetlen érdekes templom a városban. Alig pár perc séta innen a Szent Miklós templom, amit Béketemplomnak is hívnak. 1982-től kezdve minden hétfőn a békéért imádkoznak itt, és ez a mozgalom meglehetősen fontos szerepet játszott a kelet-német hatalom gyengülésében. 1989 szeptemberétől ugyanis az imákat szintén erőszakmentes gyertyás felvonulás követte, amely a csúcspontján, 1989. október 7-én 70.000 embert is megmozgatott. A máskor szigorú rendőrök most nem kaptak ukászt a tömeg feloszlatására, győzött a csendes forradalom.

Kelet-Németország látnivalók

A Szépművészeti Múzeumot most kihagytam, helyette a Grassi Múzeum hangszergyűjteményét akartam felkeresni, ezt viszont furcsa mód zárva találtam.

Sikerült viszont bejutnom a különleges Asisi Panometerbe, ami egy hatalmas gáztank belsejében kialakított múzeum. Jelenleg épp egy olyan installáció látható, amely New York egy negyedét, történetesen a World Trade Centert és környékét mutatja néhány perccel 9/11 előtt. Annyira békés és nyugodt minden, semmi nem sejteti a közelgő katasztrófát. A hatalmas számítógépes képet korabeli fényképek alapján készítették el.

Kinéztem a Südfriedhof temetőbe is, ami egészen csodálatos. Szerintem a világ temetői közül az élen jár abban, hány négyzetméternyi park jut egy sírra. Tényleg hatalmas terület és a közepén a krematórium olyan, mint egy kastély.

Kelet-Németország látnivalók

Közvetlenül a temető mellett áll egy monumentális, 91 méter magas emlékmű, a Völkerschlachtdenkmal, amely egy 1813-as csatának állít emléket. Brutálisan néz ki, és fel is lehet mászni a tetejére!

Kelet-Németország látnivalók

Lipcse persze több, mint a látnivalóinak összessége. A városban élénk kulturális élet zajlik és számos kreatív vállalkozás, alternatív szórakozóhely ütött itt tanyát. Energiájában, hangulatában az ezredfordulós kelet-Berlinhez lehet hasonlítani az itteni energiákat.

Naumburg

Naumburg katedrálisa jó példa arra, milyen rejtett kincseket fedez fel az ember, ha világörökségvadász – magamtól ugyanis az életben nem jöttem volna el ide, szerintem nem sokan hallottak róla. Az UNESCO listájára csak úgy lehet bekerülni, ha valami tényleg egyetemes értéket tud felmutatni. Ez a székesegyház azért került a listára, mert az európai középkor egyik legfontosabb egyházi épületének számít. Különlegessége egyrészt az, hogy két kórusa van, melyek még az 1300-as években alakultak így ki. Másrészt pedig sok faragott emberábrázolása miatt lett híres, különösen az alapító házaspárt ábrázoló szobrok révén.

Kelet-Németország látnivalók

Wartburg

Következett Wartburg vára, amely szintén világörökség, és jelentőségéhez nem fér semmi kétség. A várban rejtőzködő Luther Márton itt fordította le az Újszövetséget német nyelvre, valamint ez az épület ihlette II. Lajos bajor királyt, hogy megépíttesse a neuschwansteini kastélyát. De találunk itt magyar vonatkozást is: itt élt a középkor egyik legismertebb és legkedveltebb szentje, Árpádházi Szent Erzsébet, miután eljegyezték Türingia leendő grófjával, Lajossal.

Kelet-Németország látnivalók

Kelet-Németország látnivalók

Weimar

Ez egy ilyen világörökségi sorozat, mert a következő város, Weimar is az UNESCO listán van. Hogy miért? Itt inkább azt kellene kérdezni, miért nem, hiszen annyi oka van, hogy kiemelték védettnek.

A 18. század végén és 19. század elején ez az aprócska türingiai városka egyedülálló és rendkívüli hatású kulturális felvirágzást élt meg, amely számos írót és tudóst – többek között Schillert és Goethét – vonzott a városba. Az UNESCO ennek az időszaknak hivatali és privát épületeit vette fel egy csokorban a listára „klasszikus Weimar” elnevezéssel.

A klasszikus Weimar 11 része vált világörökséggé, így Goethe és Schiller lakóháza, számos palota, a Park az Ilm partján, valamint az Anna Amália Hercegnő Könyvtár.

A „weimari klasszika” nemcsak Németországban volt jelentős, de az ekkor született humanista műveknek fontos hatása volt a világ kultúrájára. A kulturális aranykor mecénása Anna Amália (1739-1809) hercegnő volt, de korábban már kilenc évig a városban élt Johann Sebastian Bach, illetve néhány évtizeddel később Liszt Ferenc is itt írta néhány jelentős művét. Egy darabig itt élt Goethe, Cranach, Nietzsche, Gropius és Kandinsky is – az ember bármerre néz a belvárosban, mindenhol emléktáblát talál.

A látnivalók egy kompakt területen helyezkednek el, így ha valaki ügyes, egy nap alatt meglátogathatja azokat.

Én már sok épületet láttam korábbi útjaimon, most csak mazsoláztam a látnivalókból. A központban a híres Anna Amália könyvtárat kerestem fel, ezeket soha nem hagynám ki. A háromemeletes rokokó teremben 40.000 könyv látható a polcokon, melyek mindegyike kikérhető olvasótermi használatra. A könyvek mellett a szobát különféle festmények és mellszobrok is díszítik. Ha szinte újnak látszik a terem, az nem véletlen: 2004-ben tűz ütött ki az épületben, és ezután három éven át tartó felújítás volt. Több tízezer kötet elpusztult, de szerencsére számos ritkaság megmenekült.

Kelet-Németország látnivalók

Felkerestem két, a központból kicsit kiesett látnivalót is, ezekben ugyanis nem jártam korábban. Két olyan épületet ismertem meg, melyek bármelyikébe azonnal beköltöznék!:-)

Az egyik ilyen a Nietzsche Archiv épülete, melynek emeletén élt utolsó éveiben az egykori filozófus. Maga az archívum már kiköltözött innen, azt csak a ház neve őrzi, de érdemes meglátogatni, mert gyönyörű.

Kelet-Németország látnivalók

Még ennél is jobban belopta magát a szívembe a Haus Hohe Pappeln, melyet első lakója, a belga szecessziós építész-designer, Henry van de Velde tervezett. A házat úgy alkotta meg, hogy annak külseje, belseje és kertje csodálatos harmóniát alkot, és az egész komplexum egy felfordított hajóra hajaz. Csak a földszinti három termet és a kertet lehet látogatni, de tényleg megéri ezekért is eljönni.

Kelet-Németország látnivalók

Zwickau

Zwickauba az egykori Trabant-gyár miatt kerültem egyet. Merthogy a gyerekkorom összefonódik az égszínkék Trabival. Emlékszem, mekkora öröm volt, amikor jött az értesítés, hogy pár év várakozás után mehetünk az autóért. Ilyenkor apu megkérdezte anyut: Milyen legyen a következő? Anyu pedig szokás szerint legyintett: legyen az is világoskék. Merthogy amikor apu elment az autóért, már fizette is be a következőt. Aztán az új autóval elmentünk kirándulni, amolyan magyar módra: elautókáztunk valami szép helyre, pl. a Mátrába. Ott az autóparkolóban megettük az otthonról hozott szendvicseket és hazapöfékeltünk. De imádtam.

No de August Horch nevéhez nemcsak a Trabantot fűződik, de az Audi is. Így azok is élvezni fogják ezt a múzeumot, akiknek nem volt égszínkék Trabantos gyerekkoruk.

Kelet-Németország látnivalók

Moritzburg

Egy szenvedélyes kastélyvadász külföldön se tagadja meg önmagát! Úgy állítottam össze a programom, hogy néhány kastélyt is útba ejtsek.

Moritzburg barokk várkastélya Drezda közelében, egy mesterséges szigeten épült fel, és amióta csak megláttam róla valamikor egy fotót, nagyon el akartam jutni ide. Imádom a tó partján, felvonóhíddal ellátott várakat, no meg a tornyokkal ékesített kastélyokat is, ez pedig ötvözi mindez. A szász választófejedelmek XVI. századi vadászkastélyában pompás termek sorakoznak, de gyönyörű a homlokzata és díszes kertje is.

Kelet-Németország látnivalók

Németország bővelkedik várakban és kastélyokban, és bár már vagy egy tucatszor jártam az országban, félek, soha nem érek a sor végére…

Meissen

Meissen, a több mint ezer éves hangulatos középkori város a kontinens legrégebbi porcelánmanufaktúrájának ad otthont: néhány éve ünnepelte 300. születésnapját. A városban két helyen is lehet ismerkedni a porcelán történetével: a 15. századi várban (Albrechtsburg) és az új élményközpontban (Erlebniswelt Haus Meissen). Én ez utóbbiba látogattam el, ugyanis itt a több ezer darabos kiállítás mellett félórás vezetett séta keretében néhány kis bemutatót is meg lehet nézni, hogyan készülnek ezek a csodás termékek. 4 stúdióban egy-egy művész mutat be festési technikákat, és ezekről audioguide segítségével több nyelven lehet magyarázatot hallgatni. A látogatás végén aztán szokás szerint az ajándékbolton át lehet távozni, de nem estem kísértésbe a 200 eurós kávéscsészék láttán, bármily szépek is voltak.

Kelet-Németország látnivalók

Drezda

Drezda olyan nagy falat önmagában, hogy arról külön blogbejegyzést készült.

Drezda látnivalók – a klasszikusoktól a bennfentes tippekig

Bastei

Ennyi városlátogatás után ideje volt kimenni a természetbe. Reggel még frissen, korán, energikusan indultam útnak. A terv az volt, felkeresek két helyet, ami már rég a bakancslistámon volt, két viszonylag megközelíthető kőhidat, a kettő közt pedig túrázok egy jót, a kb. 3.5-4 órás Schrammsteine kőoszlopaihoz. Na, a 37 fokos kánikula ez utóbbi tervet rendesen keresztbe húzta, még a légkondis autóban ülve is csak pihegtem. Maradt a két egyszerűbb nevezetesség.

A Bastei Szász-Svájc leghíresebb természeti látnivalója, Drezdából egy szűk órányi autóútra. A hatalmas oszlopokat a parkolóból hozzájuk vezető lépcsős ösvényről, valamint a köztük kiépített 76.5 méteres hídról lehet megcsodálni. Nincs se belépődíj, se nyitvatartási idő, bármikor lehet jönni. Fizetni csak a parkolásért kell.

Kelet-Németország látnivalók

Rakotzbrücke („Ördög hídja”), Kromlau

A Rakotzbrücke már vagy ezer éve a listámon volt, el se hiszem, hogy végre eljutottam ide. Bár még csak ceruzásan tettem ki a pipát, mert jó lenne egyszer ideális fényviszonyok közt visszatérni – egy őszi kora reggel, napfelkeltekor, mondjuk kicsit ködös időben tökéletes lenne:-)

A hidat 1860-ban építették és soha nem is volt célja, hogy átsétáljanak rajta – kifejezetten esztétikai szándékkal alkották meg, hogy a híd és tükörképe tökéletes kört alkosson. Az elmúlt pár évben sok bosszús turista fakadt ki a neten, hogy nem láttak semmit – a hidat ugyanis felújították, a vizet addig kiszárították. Mostanra szerencsére kész lett, még jó, hogy nem az elmúlt években zarándokoltam el ide. És az is nagy szerencse, hogy nem lehet rá felmászni – így tökéletes képeket tudtam lőni, nem kellett szelfizők hadára várni.

Kelet-Németország látnivalók

Görlitz

Németország legkeletibb városában mintha kicsit megállt volna az idő. Bár a város alig 50 ezer lakost számlál, több mint 4000 műemlék épületnek ad otthont. Ráadásul ezek az épületek nagyon változatos építészeti stílusokat vonultatnak fel, a szecessziótól a hamisíthatatlan NDK hangulatig. Nem csoda, hogy a város számos film kulisszájaként szolgált. Bár a híres Grand Hotel Budapest valójában soha nem létezett és az épület külső képe csak egy makett volt, a belső jeleneteknek egy görlitzi áruház adott otthont. Nagy bánatomra ez a csodálatos épület jelenleg zárva van, bár időnként tartanak benne városi sétákat.

Kelet-Németország látnivalók

Moskaui Park

Berlin felé visszaautózva még egy világörökséget beletuszkoltam a programba. Megálltam röviden a Moskaui Parknál, amely a lengyel határon van, és a két ország közös jelölése az UNESCO listára. A kertbirodalmat Pückler-Muskau herceg hozta létre, és oly harmonikusra sikerült, hogy jelentősen befolyásolta később Európa és Amerika kertépítészetét.

Kelet-Németország látnivalók

Nagyon jól éreztem magam „Kelet-Németországban”, még úgy is, hogy a fentiek egy részét már láttam korábban. Megújult, dinamikus városokat ismertem meg, melyek egyszerre hordozzák a klasszikus értékeket, de közben tele vannak fiatalos energiával. Óriási tömegek nincsenek sehol, úgyhogy ezek a helyszínek akár a nyári iskolai szünetre is jó szívvel ajánlhatók!

A bejegyzés a Német Turisztikai Hivatal támogatásával készült, de ez a szerzői szöveget nem befolyásolta.

Még sok-sok német írás itt:

Németország – régiók és látnivalók

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)