Kirándulások a Bakonyban, a Balaton-felvidéken

Haláp tanösvény

A Bakony, a Balaton felvidék bővelkedik kirándulóhelyekben – találni itt rövid tanösvényektől komoly túralehetőségekig mindent. Megmutatom a kedvenceimet:

Csárda-hegyi tanösvény

Az ajkai üveggyárban körbevezető hölgy javaslatára mentem el Úrkútra, a Csárda-hegyi tanösvényre. Bevallom, korában nem is hallottam erről a mintegy egy kilométer hosszú sétaútvonalról, pedig igazi csemege. A 2,2 hektár kiterjedésű őskarszthoz nincs hasonló terület Európában, nem csoda, hogy 1953-ban védetté nyilvánították. Megtalálásában nagy szerepe volt az 1920-as években folyt mangánérc-bányászatnak. A több tízmillió évvel ezelőtt kialakult karsztformákat ugyanis a fiatalabb üledékek elfedték, így azok csak a bányászat során tárultak fel. Az úrkútihoz hasonló felszínformákat manapság csak trópusi helyszíneken találhatunk, például Dél-Kínában. Az itteni alakzatok is ilyen klímában alakultak ki, csak épp sok millió évvel ezelőtt.

A Csárda-hegyi tanösvény, amely Úrkúti őskarszt néven is ismert, szabadon látogatható, belépő nincs.

Veszprém, kirándulás, Úrkút

Hegyestű

Monoszló határában Hegyestűnek nevezik az egykori bazaltkőbánya miatt részben elhordott hegyet, ahol geológiai bemutatóhelyet alakítottak ki. A vulkáni kürtőben megdermedt bazaltláva a kihűlés során sokszögű, hatalmas, függőleges oszlopokban maradt meg, és ez a különös táj a kőbányászat során tárult fel. Bár én pont felhős időben, szemerkélő esőben jártam itt, így is nyilvánvaló volt, hogy a Hegyestűhöz nemcsak a látványos bazaltoszlopok, hanem a Káli-medencére és a Tapolcai-medence tanúhegyeire nyíló panoráma miatt is érdemes kirándulni.

Veszprém, kirándulás, Monoszló

Szentbékkálla, kőtenger

Kővágóőrs, Salföld és Szentbékkálla közelében a homokkőből hatalmas, bizarr formájú kőhátak jöttek létre. A leglátványosabb kvarchomokkő-formákat Szentbékkálla mellett találjuk. Az egyik közönségkedvenc kőtömb a Kelemen-kőnek keresztelt ingókő, amelyet tíz tonnás súlya ellenére egyesült erővel képesek billegtetni a látogatók. Szuper családi program, a nagy kövekre mászást a gyerekek is élvezik (de persze legyetek óvatosak!)

Ha szeretnél többet megtudni ezekről a kövekről, a 15 állomásból álló, 8 km hosszú, önmagába visszatérő Theodóra-Kékkő  tanösvényt javaslom. Ez a Kereki-majornál kezdődik és a környék változatos tájain vezet keresztül. A tanösvény útvonalát kék színű kavicsokat és bogarakat imitáló jelzések mutatják.

Veszprém, kőtenger

Emberi komédia szoborcsoport, Kővágóőrs

Az előző látnivalótól alig negyedóra autóval – vagy jó bő óra tempós gyaloglás – a Kővágóőrs külterületén található különös szoborcsoport. A 2-3 méteres, emberszerű figurák Veszprémi Imre alkotásai. Az 1986-ban készült figurák acélcsövekből és mészkőből állnak. A nekik helyet adó kis dombról csodás panoráma tárul a szemünk elé a Káli-medencére és a környező településekre.

Emberi komédia szoborcsoport, Kővágóőrs

Nagyvázsony

Nagyvázsonyból egy könnyű, de igen élvezetes tíz kilométeres túrával négy templomromot is felkereshetünk (a Cartographia térképsorozatának a 41-es, Balaton kiadványán található ez az útvonal). A séta akár kisgyerekes családosoknak is javasolható, mert alig van benne szintemelkedés, bárki könnyedén teljesítheti. A túrát a Kinizsi-vár felett található kék jelzésen kezdjük. A temető kerítése mellett elhaladva hamarosan erdős részre érkezünk és pár száz méter múlva már fel is tűnik az első látnivaló, a Szent Mihály pálos kolostorrom.

Pálos kolostor

Ezután továbbsétálva a kék jelzésen a Séd-völgybe érkezünk, majd az erdő szélén találjuk az Ilona-kápolna romjait. Ugyancsak a kék jelzésen haladunk tovább, amíg el nem érjük a Tálodi-kolostor romjait, melynek közelében található a Kinizsi forrás is. Itt, félúton akár piknikezni is lehet, a padok és a kellemes környezet mindenesetre adottak ehhez. Innen a zöld jelzésen vissza lehet jutni Nagyvázsonyba Nemesleányfalu érintésével, és így egy kellemes körtúrát lehet tenni. Mielőtt még megérkezünk, Nemesleányfalu határában, a temetőben áll a negyedik rom, a Szentjakabi templomrom. A romot félig benőtte egy fa, különleges látvány.

Haláp tanösvény

Minden bizonnyal helyet kap az ország tíz leglátványosabb tanösvénye közt a Haláp, ez a a félig elbányászott tanúhegy. Évtizedeken át tiltott terület volt, csak 2019 tavaszán nyílt meg itt egy 3 kilométeres tanösvény. Nagyon változatos az útvonal, lenyűgözőek az utat szegélyező bazaltkövek, különlegesek a célban álló alkotások és varázslatos a panoráma – mi kell még? Az egész séta könnyű terepen halad, kényelmesen másfél óra alatt bejárható és simán lehet vinni gyerekeket is.

A túra elején nagyszerű kilátás nyílik a Tapolcai-medencére, aztán egy darabig erdőben halad az útvonal.

Haláp tanösvény

Utána kiérünk egy kráterszerű mezőre, és a hatalmas bazaltsziklák mellett haladunk. Érdekesség, hogy az itt kitermelt bazaltot használták fel a ferihegyi repülőtér kifutópályájához is. Figyeljétek meg, hogy a lávakifolyások itt nemcsak függőlegesek, mint a Hegyestűn, hanem vízszintes és ferde irányban is láthatók.

Haláp tanösvény

A túra végén felkapaszkodunk egy kis platóra és ott  360 fokos panoráma vár. Látható innen az összes többi tanúhegy, a Balaton, a Káli-medence, de jó időben akár a Somló is.

Haláp tanösvény

Római fürdő, Bakonynána

A Bakony sok szép szurdokot rejt, de egyik sem olyan látványos és népszerű, mint a Gaja-patak völgye Bakonynána és Jásd között. A Római fürdőt vízesésként is szokták emlegetni, de senki ne várjon valami nagy zuhatagot, az elnevezés inkább csak arra utal, hogy az útvonal mentén a patak több kisebb zúgón halad lefelé. A téglatest alakú sziklatömbökről lezúduló víz különösen nagy esők vagy hóolvadás után látványos. Igaz, ilyenkor nehezebb itt túrázni, egy jó bakancs és túrabot feltétlenül hasznos.

Római fürdő vízesés, Bakonynána

Cuha-szurdok

A Cuha-szurdok a Bakony egyik legszebb kirándulóhelye és igazán praktikus fekvése van, ugyanis a Vinye és a Porva-Csesznek vasútállomás között húzódik. A két végpontot egy 5 kilométeres könnyű és látványos ösvény köti össze, melyet idősebb szülőkkel, gyerekekkel és  pórázon vezetett kutyákkal is végig lehet járni, legalábbis tiszta, száraz időben. Amikor sokat esik és megduzzad a patak, akkor néhány gázló nehezíti az utat, de amikor épp alig van víz a folyómederben, még terepbringával is simán járható az ösvény. A sétaútvonal a patak mellett kanyarog, néhol kis hídon, máshol csak nagyobb köveken kell átkelni rajta. Ugyancsak elkísér minket a vasút, aminek látványos viaduktja és alagútja színezi az utat. És ha mindez még nem lenne elég, útközben vannak még barlangok, sziklamászásra kialakított köteles helyek, a vinyei vasútállomás közelében játszótér és büfé, valamint az egész útvonalon több helyen padokkal kísért pihenő- és piknikezőhelyek.

Tapolca forrás tanösvény

Alig ismert, pedig igencsak érdekes természeti ritkaság a Tapolca forrás tanösvény. A séta célja, az Örvény tó annyira különleges, hogy hasonló Európában csak egyetlen helyen található:  Franciaországban.

Rögtön az elején szólok, ezt ne Tapolcán keressétek, mint először én, mert egész máshol van: Pápa Tapolcafő városrészében. Az autóúttól egy alig 600 méteres, szépen karbantartott kis ösvényen lehet elérni a tavat. Útközben tájékoztató táblák, padok kísérik az utunkat. Az Örvény-tó különlegességét a tófenéken méterenként előtörő források adják, ezektől szinte bugyborékol a tó. Rövid, de kellemes és érdekes kis kiruccanás, ami remekül összeköthető Pápa egyéb nevezetességeinek meglátogatásával.

Forrás tanösvény, Tapolca

Burok-völgy

A Burok-völgy egy viszonylag kevéssé ismert kirándulóhely, pedig igencsak vadregényes. A 12 km-es völgy a Bakonyban Királyszállástól Bakonykútig terjed és legszebb arcát április végén-májusban, a medvehagyma virágzása idején mutatja. A túrához részletes leírást a természetjáró oldalon találtok.

Veszprém, kirándulás, Burok-völgy

Eperjes-tanösvény

Igazi kis Angkor-hangulatot találni a Bakonyban, ha valaki végighalad a nem túl megerőltető, 4.5 km-es Eperjes tanösvényen. A hatalmas kőtömbök mellett, felett nőnek a fák, gyökereikkel belecsimpaszkodva a sziklákba. A 17 állomásos tanösvény Olaszfaluhoz közel található, és két „bejárata” is van: az egyes és tizenkettes állomás közelében. Az útvonalon nem annyira a kilátás vagy az erdő látványos (bár ezekre sem lehet panasz), hanem a terület egyedülálló földtani értéke miatt izgalmas, ugyanis a földtörténeti középkorból láthatunk itt köveket.

Eperjes-tanosveny

Hubertlaki tó

Még egy izgalmas tavat mutatok a megyéből. A Bakonybél közelében található Hubertlaki tavat a vízből kiágaskodó facsonkok miatt a bakonyi Gyilkos-tónak is becézik. Egyszerre vad és sejtelmes, nekem nagyon bejött az atmoszférája. A tó nem természetes eredetű, hanem duzzasztással jött létre, vaditató céljára még az 1900-as években. Az Eszterházy-család hubertlaki vadászkastélyához tartozott, de sajnos maga a kastély nem maradt fenn. Az egykori vadászatokra az emlékeztet, hogy a tó mellett találunk egy Szent Hubertusznak, a vadászok védőszentjének állított kis fa emlékművet.

A Bakonybél szélén található Odvas-kő pihenőig lehet autóval hajtani. Itt leparkolunk és innen úgy 3.5 km, kényelmesen sétálva jó egy óra túra a tó. Részletes leírás és letölthető térkép ITT.

Huberlaki tó

Huberlaki tó

A Veszprém megyei sorozat írásai

Kirándulások a Bakonyban, a Balaton-felvidéken

Romtemplomok a Balaton északi partján

A legszebb templomok a Balaton-felvidéken

Szellemkastély kalandpark helyett – kastélyok Veszprém megyében

Veszprém megye látnivalói – a várromoktól az üvegfúvókig

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)