Veszprém megye látnivalói – a várromoktól az üvegfúvókig

Veszprém, kilátás1

Veszprém megye látnivalói rendkívül számosak és sokszínűek – készítettem külön összeállítást érdekes templomról, kastélyokról, túrákról és romtemplomokról, de akadnak még egyéb csemegék is!

Gyárlátogatások felnőtt fejjel

Ajka

Még egy svédországi portyázás során szerettem bele az üveggyárakba, ahol elbűvölten néztem, ahogy az üvegfújók játszi könnyedséggel formálják a vázákat, dísztárgyakat. Itthon Ajkán van lehetőség megfigyelni, hogyan készül az üveg a régi, szájfúvásos módszerrel. Az Ajka Kristály története 1878-ra nyúlik vissza, és a gyár ma is ott áll, ahol akkor megépítették, sőt alapvetően a technológia is ugyanaz. Az egész séta során különös, kettős érzés kísért: a szocreál üzem, a régi technológia, a látszólagos rendetlenség miatt mintha egy elhanyagolt, zárás közeli üzemben lennénk. Ugyanakkor a vezetőtől megtudtam, hogy a legkorszerűbb termékek készülnek itt neves külföldi megrendelők részére, akik sokszor a saját márkanevük alatt adják azt tovább.

Ajka

Ha már ipartörténet, Ajkán meglátogattam a város határában található Bányászati Múzeumot is. Az ajkai bányászat a kiegyezés évtizedében alakult ki, és 139 éven át, 2004-ig folyt a barnakőszén kitermelése. A múzeum főépülete az akna szállítógépháza, itt találjuk a magyar gépipar remekművét, az 1903-ban készült ikerdugattyús gőzgépet, olyan állapotban, ahogyan 1959-ben befejezte működését. A fiatal hölgy idegenvezető egészen meghatódva kérdezte tőlem: „Ugye, milyen szép?” És valóban az, már amennyire egy fekete acélmonstrum szép lehet. A múzeumban korabeli dokumentumokat, szerszámokat, bányagépeket is találunk, lemehetünk egy tárlóba, és a kicsik beülhetnek helyes kis vasúti kocsikba is. Emléket állítottak továbbá a 1909. január 14-én történt bányaszerencsétlenség 55 áldozatának is, valamint egy külön épületben őslény- és kőzettárat is kialakítottak.

Herend

Míg Ajkára viszonylag kevesen látogatnak el, Herenden nagyüzemben fogadják a látogatókat. Ez az egyik legjobb családi program, ha a Balatonon nem úgy alakul az időjárás, hogy strandolni lehessen. Az 1826-ban létesített kerámiaüzem hamar komoly nemzetközi hírnévre tett szert, 1851-ben már Viktória királynő is rendelt tőlük készletet. A mai napig gyakran vásárolnak innen uralkodók, művészek és híres emberek egy-egy szép darabot vagy készletet. A látogatás egy rövidfilmmel indul, aztán már lehet is indulni a bemutatókra, ahol az egész munkafolyamatot végigkísérhettem az anyag előkészítésétől a kész porcelánig. Látva, mennyi ügyességre és türelemre van szükség a porcelánkészítéshez, könnyebben megérti az ember, mi kerül egy teáskészleten több tízezer forintba. A Minimanufaktúrában a legkisebbek – de akár a felnőttek is – kipróbálhatják, milyen összeállítani egy kisebb porcelántárgyat vagy kifesteni egy porcelánrózsát. A bemutatón kívül van itt múzeum és bolt is, de a legnagyobb élmény az étterem, ahol kiválaszthatjuk, milyen herendi porceláncsészébe kérjük a kávénkat.

Herend

Várak

Sümeg

Elsősorban fantasztikus panorámája miatt érdemes felkeresni a magányos hegycsúcs tetejére épített sümegi várt. Az erődítmény már a XIV. század elején is állt, és ma az ország legjobb állapotban levő vára. A várfalakon belül múzeum kapott helyet és gyakran rendeznek látványos várjátékokat, ami családosoknak különösen jó program.

Sümeg

Essegvár

Ha valaki szereti az olyan várromokat, ahol a madár se jár, annak pont megfelelő Bándon a XIV. századi Essegvár romja. Gyönyörű verőfényes kora nyári délután jártam arra, igaz, hétköznap, de közelben-távolban nem volt más látogató.

Veszprém, Bánd

Szarvaskő-vár

Hasonlóképpen nem felkapott Döbrönte felett a Szarvaskő-vár sem.

Veszprém, Szarvaskő vár

Szigligeti-vár

Annál népszerűbb a szigligeti vár, de az kb. kötelező program minden balatoni nyaralónak:-) A kilátás egyszerűen káprázatos onnan.

Veszprém, Szigliget

Csesznek

Kis testmozgásként a cseszneki várba is felkaptattam. Útközben a temetőnél érdemes megállni, mert onnan is szép kilátás nyílik a sziklaszirten magasodó, még romos állapotában is páratlanul szép várra. A vár a tatárjárás után épült és kalandos történetének talán legizgalmasabb momentuma, hogy egy gyilkosság is történt falai közt: Garai Jánost a felesége, Hedvig mazóviai hercegnő 1429-ben megmérgeztette, ugyanis házasságtörő viszonyt folytatott Szécsényi Miklós főnemessel. Zsigmond király a hercegnőt vagyonelkobzással és életfogytiglani fogsággal büntette. A várban ma már csak a romos falakat lehet körbejárni. Itt nincs kiállítás, de ennek megfelelően olcsó a belépő. Ha hétfőre kell rossz idős programot szervezni, amikor minden múzeum zárva, akkor ez egy jó opció, ugyanis egész évben, minden nap látogatható. A vár legmagasabb pontjáról fantasztikus kilátás nyílik a környékre, megéri felkapaszkodni.

Veszprém, Csesznek2

Veszprém, Csesznek1

Csobánc

Tapolcáról indul a túraútvonal Csobánc várának romjaihoz, ahova csak gyalog lehet felkapaszkodni. Maga a rom nem igazán látványos, a túrát inkább a hegytetőről nyíló panoráma miatt éri meg bevállalni.

Veszprém, Csobánc

Somló

Végül, de nem utolsósorban remek kirándulás a Somlói-vár felkeresése is, hiszen csodás szőlőültetvények közt haladhatunk el. A XIII. századi, szabálytalan alaprajzú, tornyokkal és udvarokkal ellátott belső vár jelentős része még ma is látható és igazi vadregényes környezet bújócskázáshoz. Nem könnyű megközelíteni, de legalább nem kell belépőt fizetni. A közelében található a Szent István-kilátó, ahonnan remek kilátás nyílik a környékre. A kilátó körüli réteken júliusban valami egészen elképesztő mennyiségű pillangó röpködött, úgyhogy már csak miattuk is érdemes felkapaszkodni a hegy tetejére.

A 433 méter magas, vulkanikus eredetű tanúhegy, a Somló lankáin különleges minőségű, jellegzetes ízvilágú borokat adó szőlők teremnek.A vulkanikus bor jelenleg egész trendi a világon és mi kifejezetten jók vagyunk benne, mégis ez valahogy kevéssé ismert. Bár én nem iszom, csak a kilátás miatt kapaszkodtam fel a hegyre, sok érdekeset hallottam erről a Somlói Borok Boltja /Somló Wine Shop-ban.

Veszprém

Egyéb csemegék

Kékfestő-múzeum, Pápa

Pápa nevéről elsőként az egykori iskolákra asszociáltam. Fel is kerestem az Ókollégiumot, ahol Jókai Mór, Petőfi Sándor, Eötvös Károly is tanult. A legnagyobb élményt azonban a Kékfestő Múzeum jelentette, a tetőtéri szárítóhelyiség különleges hangulata. A pápai volt Közép-Európa egyik legrégebbi kékfestő műhelye, ahol a felszerelésektől az iratokig rengeteg emlék megmaradt. A Szászországból hazánkba települt Kluge család hét generáción keresztül, az 1700-as évek végétől egészen 1956-ig űzte itt a mesterséget.

Veszprém, Pápa

Tési malmok, örvényesi vízimalom

Tés látványosságai a szélmalmok. A házban kovácsmúzeum is működik, de a fő attrakció a két malom. A tulajdonos egy hatalmas kulcsot nyomott a kezembe, azzal sétáltam el az udvar mögötti réten fekvő malmokhoz. Az egyik még ma is működőképes, és fel lehet mászni a zsindelyes, kúpos teteje alá.

Tes

És ha már malom, van a megyében egy másik is: Örvényes bájos látnivalója a műemlék vízimalom, melyet már 1211-ben, a tihanyi apátság birtokainak összeírásakor megemlítenek korabeli dokumentumokban. Teljes berendezésével megtekinthető a molnár szobája is, ami minden bizonnyal a Balaton-felvidék egyik legszebb lakószobája. Végtelenül kedves gondnoka vezetett körbe, aki büszkén mutogatta a régi edényeket, használati tárgyakat, a molnármesterség dokumentumait és eszközeit, sőt még a malom felújított fakerekét is beindította. A malom csak május 1-től október 1-ig van nyitva, naponta 9-16 óra között.

Veszprém, Örvényes

Római villa, Balácapuszta

Nemesvámos és Veszprémfajsz között található egy Közép-Európában páratlan római villagazdaság romterülete, amely Balácapuszta néven lett ismert. Ha májusban-júniusban jár arra az ember, a kirándulás időtartamába a gyakori fotómegállókat is érdemes beletervezni; a környéken ugyanis lenyűgöző pipacsmezők sorakoznak.

Nemesvámos

Kisnemesi udvarház, Alsóörs

Alsóörsön a XV. századi gótikus Török-ház hazánk legrégibb kisnemesi udvarháza. Az 1880 körül részben átépített házban ma kiállításokat tartanak, udvarán pedig rendezvényeket, esküvőket. Ez is jó menedék a forró napokon, vaskos falai közt ugyanis nem forrósodnak fel a szobák. A ház ingyenesen látogatható, a kedves gondnoknő még meg is köszönte, hogy felkerestem az emlékhelyet – aznap akkor már sokadszorra állapítottam meg magamban, hogy vidéken mennyivel kedvesebbek az emberek.

Veszprém, Alsóörs

Szív alakú sírkövek, Balatonudvari

Balatonudvariban a 71-es út melletti régi temetőben a mintegy ötven, fehér mészkőből faragott, szív alakú sírkő különleges látványosság, melyeket a XIX. század első felében állítottak itt fel.

Veszprém, Balatonudvari

Műemlék-könyvtár, Zirc

De talán a legnagyobb kedvencem a megyében Zirc műemlék könyvtára – egyszerűen kihagyhatatlan csoda! A híres Reguly Antal műemlék könyvtárba félóránként indulnak vezetett csoportok (csak úgy lehet belépni), mindössze 600 forintos belépőért, feltétlenül megéri! Egyszerűen lenyűgöző a csodálatos könyvtárterem a megannyi régi kötettel, valamint a két földgömbbel – illetve egy föld és egy éggömbbel!

Zirc

Postamúzeum, Nagyvázsony

Nagyvázsonyban, a várral szemben található egy régi, védett parasztházban a Postamúzeum. Nem gondoltam, hogy különösebben érdekes lehet, de ha már ott jártam, bekukkantottam és bevallom, jól elszórakoztam. Köszönhető ez az igen kedves jegyárus néninek, aki megmutatta a régi telefonközpont működését és megszólaltatott néhány régi telefont, amiből egyből nosztalgikus hangulatba kerültem.

Tájház és nosztalgiamúzeum, Bakonybél

Bakonybélen a legkirályabb program a csillagda, lásd eggyel alább, de van itt egy szép tájház is, melynek udvarában régi retró tárgyakat rejt a pajta. Sőt! A tájház egyik szobája Cseh Tamásnak állít emléket, aki a környéken töltött sok időt híres indián táborában. Az indián tábor kialakulásáról, menetéről itt olvashatsz egy lebilincselő cikket.

Veszprém, Bakonybél

Szent Mauríciusz Monostor, Bakonybél

És maradjunk még kicsit Bakonybélen, méghozzá az 1018-ban alapított monostorban. A monostor vagyona kezdetben István király, később az Árpád-házi királyok, különösen Szent László idején jelentősen gyarapodott. Később hanyatlásnak indult, amit a török invázió felerősített, végül az 1530-as évek közepén a szerzetesek kénytelenek voltak elhagyni a monostort.

A mai templomot 1754-ben szentelték fel. de az idők során több alkalommal is súlyosan megrongálódott. Az ezeréves évfordulóra, 2019-ben fejeződött be a felújítás, melynek keretében nemcsak a kolostor újult meg, de az egykori magtárépületben és a hozzá csatlakozó új épületben múzeum is helyet kapott. Itt a monostor ezeréves történetével lehet ismerkedni, továbbá a látogatók  a kertet, arborétumot, valamint a gyógynövényes padlást kereshetik fel. A komplexumban van kávéház és ajándékbolt, valamint egyszerű szállás is.

És még mindig Bakonybél. Rövid séta a monostortól a Szent-kút, valamint a kis tó mellett álló, rendkívül festői kápolna. Hagyjatok időt arra, hogy kicsit megpihenjetek a padon a tóparton, nagyon jó hangulata van a kis parknak.

Veszprém, Bakonybél

Legjobb gyerekprogramok

Csillagda

Bakonybél neve korábban csak a túrázóknak volt ismerős, de a település egy új, egyedi látnivalóval is büszkélkedhet: a 2012 tavaszán megnyílt Csillagdával . A magamfajta városlakó a fényreklámok, közvilágítás és szmog miatt ma már ritkán lát csillagfényes éjszakát, így erre a legjobb mód egy csillagászati bemutató. Ahogy a Csillagda prospektusa találóan fogalmaz: „Már nemcsak a természeti népeknek, a ritkuló élővilágnak, hanem a csillagos égboltnak is szüksége van rezervátumokra, védett területekre”. És hogy miért éppen Bakonybélben? A falu a Balaton-felvidéki Nemzeti Park részeként viszonylag kedvező helyzetben van fényszennyezettség szempontjából, így alkalmassá vált csillagászati élménycentrum létrehozására.

A Csillagdáról nemcsak kevesen tudnak, de Bakonybélen járva sem lehet észrevenni, pedig egy impozáns modern épületről van szó. Sikerült úgy elrejteni – és ezért le a kalappal a tervezők előtt – hogy egyáltalán nem zavarja a falu összképét. A látogatóközpontban egy elsőrangú planetárium (ahol a közel félórás vetítés minden kerek órában kezdődik), valamint egy magas minőségű távcsőpark működik, továbbá csillagászattörténeti és űrkutatási kiállításokat lehet végignézni. A planetáriumban a nyolc méter átmérőjű, félgömb alakú kupolára a HD minőségű képeknél kétszer nagyobb felbontású film elrepít minket a Naprendszer legkülönbözőbb tájaira, átfogó ismertetést nyújtva a bolygókról. A kiállított tárgyak segítségével a csillagászat és az űrkutatás történetét ismerhetjük meg. A jeles személyek élettörténete mellett láthatunk itt meteoritot is, de számomra a legérdekesebb a marsjáró szerkezet hű mása volt. A kupolában elhelyezett speciális távcsővel felhőtlen időjárás esetén lehetőség van a napba nézésre – ez sajnos nekem nem jött össze, nem voltak ideálisak a fényviszonyok. Előzetes egyeztetés és csoportos bejelentkezés esetén éjszakai távcsöves bemutatókra is van lehetőség.

És ha már csillagok: Balatonfűzfő egyik ékessége, a csillagvizsgáló 2012-ben lett felújítva. A kupola nyaranta keddtől vasárnapig este fél 10 után van nyitva, minimum 10 fő jelentkezése esetén.

Veszprém, Csillagda

Óbudavár

Az óbudavári pihenőparkban egy igazi ritkaságot találni: egy  boltíves barlangban kialakított mosóházat. Régen ebbe a hűvös barlangba jártak az asszonyok mosni, akik a padokon ülve sikálták a ruhákat. A barlang és a forrás környékén padokat, asztalokat, tűzrakóhelyet állítottak fel, úgyhogy gyerekes családoknak remek pihenőhely!

Afrika múzeum és Csodabogyós Barlang, Balatonederics

Gyerekeknek továbbá remek program a veszprémi állatkert vagy Balatonedericsen a Dr. Nagy Endre által alapított Afrika múzeum. Balatonedericstől Szigliget felé autózva láthatjátok a jelzést a Csodabogyós Barlang felé. Bevallom, nekem a ragyogó napsütésben nem volt kedvem lemenni a föld alá és overallt magamra öltve sárban kúszni-mászni, de egy kevésbé tökéletes időjárású napon ez jó móka lehet – főleg gyerekekkel. Nagyon jó kis leírások olvashatók a neten az itteni földalatti túrákról, és úgy tűnik, bárki nekivághat, volt például a túrázók közt nyugdíjas csoport is.

Veszprém, Balatonederics

Természetvédelmi major, Salföld

Salföldön főleg gyerekes családoknak lehet érdekes a természetvédelmi major, ahol jellegzetes magyar állatfajtákat mutatnak be. Van lehetőség állatsimogatásra, lovaglásra, lovaskocsikázásra is.

Veszprém, Salföld

Tapolcai tavasbarlang

Tapolcán a tavasbarlang a legjobb program, ahol magunk evezhetünk – egy pillanatra meglepődtem, amikor kiderült, hogy nincs a csónakokban vezető, de úgy voltam vele, ha a többiek megbirkóznak a feladattal, csak nem fog ki rajtam se. Mint kiderült, nem kell ide különösebb kajakos gyakorlat: a csónak simán haladt, ráadásul az evező használata helyett könnyebbnek találtam egyszerűen a kövekbe kapaszkodva tolni tovább a csónakot. A tavaly megújult barlang új, szebb fényeket kapott, így ma már tényleg hangulatos a zöld vizű járatokban az evezés. Nekem szerencsém volt, mert amikor ott jártam, nem volt tömeg, így csendben, egyedül élvezhettem a látványt.

Veszprém, tavasbarlang

A tavasbarlang felfedezése Németh Ferenc kőművesmester nevéhez köthető, akinek emlékét a bejáratnál felfüggesztett kis márványtábla őrzi. 1902-ben kútásás közben bukkant egy rejtelmes, sötéten tátongó üregre. Ebbe bemászva egy földalatti terembe jutott, ahol meg-megcsillant a kékeszöld, kristálytiszta víz. A felfedezés hírére Lóczy Lajos geológus kezdte meg a barlang tudományos feltárását. Jó egy évtizeddel később a helyi lakosokból alakult „Barlangtársulat” megépíttette a 74 lépcsős, jelenleg is használt lejáratot, és ezzel megindult a látogatók áradata. (Lift nincs, így akinek gondot okozhat a 74 lépcső, annak nem ajánlott a látogatás). A járatrendszer 250 méternyi szakasza járható be, ebből 180 méter a hajózható rész. A víz mélysége 40 centiméter és 3 méter között váltakozik és olyan kristálytiszta, hogy a legmélyebb részek alján levő alakzatokat is jól látni. A barlang nem olyan hűvös, mint amit más barlangokban megszokhattunk. Általában 20 fok körül van, így nem kell hozzá különösebben beöltözni. Arra viszont figyelni kell, hogy néhol igen alacsony a „mennyezet”. Még nekem, a 153 centis kis utazónak is be kellett időnként húzni a nyakam, hogy ne koppanjon egy sziklán. Fontos, hogy célszerű előre megváltani a jegyet, mert sokszor elfogy aznapra, sőt másnapra is!

Veszprém, Tapolca2

Plusz tipp: ha itt jártok, a közeli malom se maradjon ki!

Veszprém, Tapolca1

Arborétumok

Andalogni kiváló terep a zirci arborétum vagy Badacsonytomajon a Folly-arborétum. Ez utóbbit 1905-ben telepítette Folly Gyula pécsi orvos. Az ember azt se tudja, hova nézzen: a kert százéves örökzöldjeire vagy inkább a hegytetőről nyíló elképesztő kilátásra.

Veszprém, Folly

Apropó, panoráma: a szomszédos Badacsonytomajban a Kisfaludy Sándor emlékmúzeum elöl is igen fotogén a látvány!

Veszprém, kilátás2

Gasztronómia

A Balaton-felvidék, különösen a Káli-medence igen felkapott lett az utóbbi években. Az utóbbi térség központja, szíve Köveskál, ahol a falusi vendéglátást igen magas színvonalon találjuk meg néhány étteremben, magánszálláson, nem véletlen, hogy ráragadt a “gasztrofalu” becenév. De az egész régióban egyre jobb éttermeket, pékségeket, cukrászdákat találni, nem csoda, hogy minden nyáron több kiadvány is számba veszi ezeket. A borospincékről nem is beszélve, ahol nemcsak remek borok vannak, de gyakran elképesztő panoráma is. Nem is teszek kísérletet ezek felsorolására, mert van elég „szakirodalom” a témában, de az biztos, se éhen, se szomjan nem maradtok majd!

Talán a fenti felsorolásból is látszik, hogy a Balaton-felvidék jóval több annál, mint ahova a balatoni nyaralások során egy-egy hűvösebb napon kirándulni érdemes. Egész évben elegendő látnivalót kínál hosszú hétvégékre, családi nyaralásokra, csak le kell térni egy kicsit a bevált utakról.

Veszprém

Népszerű nagyvárosok

Veszprém

Balatonalmáditól mindössze negyedórás autózásra fekszik Veszprém, így a Balatonnál pihenőknek remek kirándulóhely, amikor már nincs strandidő. A lebilincselő múzeumok és galériák mellett a veszprémi állatkert garantáltan jó szórakozás a gyerekeknek, ugyanakkor a város a gasztronómia kedvelőinek is tartogat meglepetéseket.

Veszprém belvárosát pazarul felújították az elmúlt években, így gyönyörű sétát lehet tenni a műemlék épületek (például a Pósa-ház és a Városháza) közt.

A palotákból, múzeumokból és templomokból álló várnegyed egyetlen sétálóutca, de ez az ország legépebben fennmaradt barokk utcája.

A várnegyed bejárata az Óváros térről nyílik, így itt célszerű kezdeni a város felfedezését a tér szép polgárházaival. A 48 méter magas Tűztorony védelmi célokat szolgált: tetejéről egész Veszprémet szemmel lehetett tartani, innen igyekeztek mihamarabb észrevenni a városban fellobbanó tüzeket. A toronyba megéri felmászni, mert csodálatos kilátás nyílik a várnegyedre és belvárosra.

A közeli Művészetek Házában állandó és időszaki kiállítás tekinthető meg, de a város egyébként is bővelkedik galériákban. Engem teljesen lenyűgözött a Dubniczay-palota, ahol a László Károly kortárs gyűjtemény festményei meghökkentően jól mutatnak a régi, málló festékes falakon. Nehéz eltalálni egy régi épület és egy modern művészeti kollekció párosítását, de szerintem itt nagyon jól sikerült. A barokk Érseki Palotában nekem a legjobban a lépcsőház tetszett, a túravezetés során úgy kellett finoman noszogatni, hogy haladjunk tovább.

A gyönyörű sétálóutcáról mindenképp érdemes betérni a Szent Mihály Székesegyházba is, évszázadokon keresztül ugyanis itt került sor a magyar királynék megkoronázására.

A régi városrészben még számos múzeum, templom és köztéri szobor található, de én indultam tovább az állatkert felé. A 90-es évekig a veszprémi állatkertről legtöbbünknek nem volt igazán jó emlékünk, különösen a kis ketrecekbe zárt medvék látványa volt elszomorító. Az elmúlt évtizedben, részben európai uniós támogatásból végbement fejlesztések nyomán a kiváló fekvésű állatkert végre vidám kikapcsolódást kínál, az állatok hatalmas, korszerű, kényelmes kifutókban élnek. Az állatkert nagy kiterjedése és a programok sokasága (Csimpánzvilág, Böbe majom tanodája, állatsimogató, „Kölyökdzsungel” 300 négyzetméteres fedett játszóház, Afrika-ház, a régi bakonyi mesterségeket bemutató Erdei Mesterségek tanösvény) révén akár egész napos esőprogramnak is beillik. Az egyik leglátványosabb rész a Gulya-dombon elterülő Afrika-szavanna kifutó, ahol zsiráfok, orrszarvúak és zebrák élnek közel egy hektáros közös élettérben. A bejáratnál érdemes rákérdezni az etetések időpontjára, akkor ugyanis a rejtőzködőbb állatokat is nagyobb sikerrel láthatjuk.

Veszprem-megye-Veszprem

Balatonfüred

Balatonfürednek nemcsak utánozhatatlan hangulata van, de komoly története. Ez volt az ország első gyógyüdülő városa: már a XVIII. század elején ismerték és felhasználták a savanyúvizek jótékony hatását. Fürdőkúraként szív- és érrendszeri betegségek gyógyítására, ivókúraként pedig gyomorhurutra, epe- és bélbántalmakra alkalmazzák a füredi gyógyvizet, de cukorbaj ellen is hatásos. A város híres gyógyvizét kirándulók is kipróbálhatják a Tagore sétányon, illetve a Gyógy téren.

A Tagore sétány a Balaton part egyik legkellemesebb andalgó helyszíne: végtelen kékség, hattyúk, vadkacsák, árnyas fák, színpompás virágok, hófehér vitorlások – egyszerűen lenyűgöző az összhatás. Nevét a bengáli költőről kapta nevét, aki itt gyógyíttatta szívbetegségét 1926-ban. Felépülését követően, hálája jeléül hársfát ültetett a balatonfüredi gyógyparkban, és példáját sok híres személyiség követte. A sétánnyal szemben, a hajókikötő előtt látható a Halász és a Révész szobra. A legenda szerint, aki megsimogatja a halász és a révész csizmáját, újra visszatér e városba. A Gyógy téren álló egykori szanatórium, ma Anna Grand Hotel színházterme alatt található fedett sétányon azoknak a költőknek, tudósoknak, kutatóknak az emléktáblája található, akik Füredről írtak, vagy fontosat tettek a városért.

Egykor 10 fürdőkádban, kazánnal melegített savanyúvízben fürödtek itt a vendégek – ma már évente betegek százait fogadja a modern Szívkórház. A strand is a Balaton-part legjobbjai közt van, tágas, rengeteg virággal.

A város nagyon gazdag történeti emlékhelyekben. Számos nevezetes villa és kúria található a városban, melyet ma már különféle célokra használnak, de az épületek és egykori lakóik hozzájárultak a város arculatának és hangulatának kialakításához. Csak említésszerűen néhány példa: Blaha Lujza egykori nyaralója napjainkban hotel és étterem, gróf Széchenyi Ferenc hajdani nyaralókastélya ma iskola, az egykori Gombás kúria ma patinás szálloda, a Jókai-villa emlékmúzeum, a Vaszary-villa pedig időszaki kiállításoknak ad helyet.

A Tamás-hegy nyugati oldalában az 1934-ben megnyitott, 150 méter hosszú és 20 méter mély Lóczy barlang a legjobb hűsölés egy forró kánikulai napon: néhány lépcsőn leereszkedve ugyanis azonnal 10 fokos hidegben találjuk magunkat. Meghűlésre fogékonyak vigyenek magukkal egy kardigánt vagy vállkendőt. Én rettenetesen fázós vagyok, de szerencsére az autómban volt a tornaórákra hordott felszerelés, a polár felsővel és a zárt cipővel, így nem fagytam össze a félórás séta alatt. A program kezdő barlanglátogatóknak, például kisgyerekes családoknak is ajánlott, itt ugyanis – nagyobb barlangokkal ellentétben -, ha fél valaki, könnyen vissza lehet fordulni.

Veszprem-megye-Balatonfured

Tihany

Tihany egy rakás nevezetessége miatt lehet kedvenc, hiszen itt van a pompás apátsági templom, a visszhang, az elbűvölő levendulamezők, a szemet gyönyörködtető kilátás és számos más érdekesség.

A visszhang megszólaltatásához sok erős hangú ember kell, úgyhogy magányos kóborlásom során nem tudtam megbizonyosodni arról, hogy megvan-e még. Az viszont bizonyos, hogy a település legnevezetesebb emléke, a bencés apátság I. András korából való altemploma közel ezer éve áll eredeti helyén – 700 évvel megelőzve magát az apátsági templomot.

Az apátság közelében néhány érdekes emlékház, múzeum is található, például a Babamúzeum vagy a Marcipánmúzeum.

Tihany nemcsak épített nevezetességei miatt kedvelt, de csodálatos természeti környezete miatt is – nem véletlen, hogy 1952-ben a tihanyi félsziget lett az ország első természetvédelmi területe. A táj minden évszakban más arcát mutatja, érdemes évente többször is felkeresni.

A tihanyi Csúcshegy a település legmagasabb pontja, ahonnan páratlan látvány nyílik a falura, a Belső-tóra és a Külső-tóra is. A magaslat déli oldalán található a Bittera Gyula által az 1920-as években telepített őslevendulás is. Júniusi hétvégéken kirándulók százai lepik el a félszigetet a levendulamezőket csodálva. Az ő kedvükért nyílt meg Tihany legújabb nevezetessége, a Levendula Ház, ahol filmvetítéssel, kiállításokkal, kézműves foglalkozásokkal várják a látogatókat.

A barlanglakásokba is érdemes egy túrát tenni. Az Árpád utca végén ingyen le lehet parkolni, onnan szűk félóra alatt elérhetőek a jól jelzett ösvényen a barlangok. A sétaútról pompás kilátás nyílik a tavakra, az azon ringatózó vitorlásokra, az apátság tornyaira és a falura. Valahogy minden annyira tökéletes volt: a látvány, a napsütés, körülöttem pillangók repkedtek, kabócák zümmögtek, és hirtelen elfogott az érzés, hogy én egyszerűen szerelmes vagyok a Balatonba.

Veszprem-megye-Tihany

A Veszprém megyei sorozat írásai

Kirándulások a Bakonyban, a Balaton-felvidéken

Romtemplomok a Balaton északi partján

A legszebb templomok a Balaton-felvidéken

Szellemkastély kalandpark helyett – kastélyok Veszprém megyében

Veszprém megye látnivalói – a várromoktól az üvegfúvókig

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)