Hétvége Budapesten – háromnapos útiterv

Budapest weekend

Szülővárosom, az én szeretett Budapestem minden érdeklődési körnek megfelel – ha az építészetet, a termálfürdőket, a trendi romkocsmákat, a gasztronómiát vagy a kultúrát szereted, jó helyen jársz! Budapesten a régi és az új csodálatos keveréke található: gazdag történelem, lenyűgöző múzeumok, tágas parkok, de ami a leginkább megdobogtatja a szívem: a fantasztikus panoráma, amit akár néhány könnyen megközelíthető kilátópontról is megcsodálhatsz.

A legjobb időpont Budapest meglátogatására

Budapesten négy különböző évszak van. A nyár forró, és ilyenkor van a legtöbb látogató a városban. A tél hideg és csapadékos lehet. A legjobb időszak a tavasz és az ősz, azaz április-május és szeptember-október. Ha nem zavar a fagyos hőmérséklet, november vége és december is szép lehet, sok ünnepi dekorációval és karácsonyi vásárral. Nem zárom ki teljesen a nyarat sem, amikor Budapest pezsgő város, rengeteg szabadtéri rendezvénnyel, fesztivállal és árnyas teraszokon ételeket és italokat kínáló éttermekkel.

Budapest weekend

Tömegközlekedés Budapesten

A gyaloglás az egyik legjobb módja Budapest felfedezésének, különösen a belvárosban és a történelmi kerületekben, ahol a legtöbb fontos látnivaló található. Nincs überünk, és javaslom, hogy kerüld a taxikat (drágák, és gyakran túlszámlázzák a turistákat). Autóval se jó ötlet érkezni – nehéz parkolóhelyet találni, a díjak magasak, és az utcán csak érmével lehet fizetni. Használd a tömegközlekedést!

Budapest jól kiépített és változatos tömegközlekedési rendszerrel rendelkezik, amely magában foglalja a buszokat, villamosokat, trolibuszokat, négy metróvonalat és a Dunán közlekedő hajókat. Mindenképpen ülj fel a sárga (1-es) metróvonalra, amely a legrégebbi metró a kontinentális Európában.

A jegyek érvényesek a buszokon, metrókon, villamosokon és trolibuszokon, és bármelyik metróállomáson megvásárolhatók, egy út 450 forintba kerül. A jegyeket a különböző busz- és villamosmegállókban elhelyezett jegykiadó automatáknál is megvásárolhatod. Egy normál jegy egy útra szól, azaz ha átszállásra van szükséged, új jegyet kell váltanod. A jegyeket utazás előtt érvényesíteni kell, mégpedig úgy, hogy a metróra való felszállás előtt a piros automatákban kilyukasztod őket. A jegyet a buszon vagy villamoson is érvényesítenie kell, rögtön felszállás után.

A bérletekről és azok árairól a BKK odalán tájékozódhatsz.

Egy egészen egyedülálló élmény Budapesten a Budapest Floating Bus Tour – egy olyan busz, amely képes úszni a folyón! Itt foglalhatod.

Budapest weekend

A legjobb budapesti hétvégi útiterv a „kötelező látnivalók” meglátogatásához

Budapestnek olyan sok látnivalója van, hogy néha nehéz eldönteni, hogyan fogjunk hozzá a legfontosabbak felderítéséhez. De ne aggódj! Hogy segítsek megtervezni a látogatásodat, összeállítottam ezt a budapesti útvonaltervet a város leghíresebb látnivalóival és programjaival. Ha nyugodtan szeretnél sétálni, ne járd végig mindet, csak válogasd ki azokat a dolgokat, amik leginkább érdekelnek.

Budapestet a Duna két részre osztja: Budára és Pestre. Korábban 2 különböző város volt, és csak 1873-ban egyesítették őket. Buda ma a város előkelőbb és zöldebb része, a domboldalakon pazar házakkal, valamint a várnegyeddel és a legjobb múzeumokkal. Pest ad otthont számos irodának, banknak, de itt találhatók a főbb látnivalók, a legjobb éttermek, és ez szórakozás (színházak, klubok) fő színtere.

A felfedezést minden nap az 5. kerület szívében, a Deák téren kezdjük, ahol 3 metróvonal találkozik.

Budapesti hétvégi útiterv – 1. nap

Kezdjük a Duna budai (nyugati) oldalán, a Várhegyen. Nemcsak ez a legbájosabb városrész, de innen nyílik a legjobb panoráma a Dunára és Pestre.

A legegyszerűbben a Deák Ferenc térről a 16-os busszal juthatsz fel a hegyre. Sok turista kedveli a hegy aljáról (Clark Ádám tér) induló siklóvasutat is, de a sorok gyakran hosszúak, és ez a megoldás drágább is. A Lánchíd budai oldaláról, a Clark Ádám térről gyalog is fel lehet menni. A Hunyadi János utcán keresztül mindössze 15 perc alatt el lehet jutni a Mátyás-templomhoz.

A Budai vár nem is igazán vár, inkább múzeumok és lakóházak komplexuma régi macskaköves utcákban. A lenyűgöző építészet, a gyönyörű művészet és a falai közé zárt évszázados történelem csodálatos kombinációja teszi a budai várkomplexumot kihagyhatatlanná. Látnivalók a vár területén:

Mátyás templom

Budapest neoklasszicista székesegyháza az egyik legszentebb katolikus templom egész Magyarországon. Magyarország számos királyát itt koronázták meg, és a templomban fontos síremlékek és egyházi kincsek találhatók. A templom az 1458-90 között uralkodó Mátyás királyról kapta a nevét, aki a művészetek mecénásaként volt ismert, és akit a magyar állam újjáépítéséért tiszteltek a feudális anarchia évei után. Ne felejtsd el megcsodálni a tetőt, amelyet színes majolika csempék díszítenek.

Budapest weekend

Nyitvatartás, jegyárak és jegyvásárlás a templom honlapján.

Halászbástya

A Halászbástya az egyik leghíresebb műemlékünk, neoromán kilátóteraszairól páratlan panoráma nyílik Budapestre. A Halászbástya főhomlokzata a Dunával párhuzamosan mintegy 140 méter hosszú, így egy rövid séta közben is élvezhetjük a kilátást. Toronyszerű kőtornyai a hét magyar honfoglalót szimbolizálják. Neve a középkorból származik, amikor a várfalnak ezt a részét a halászok céhe védte. A Budai Várnegyed részeként 1987 óta a budapesti világörökség része. A Halászbástya ősszel és télen egész nap nyitva van, tavasszal és nyáron azonban a nap bizonyos időszakaira jegyet kell váltani. Tipp: Népszerűsége miatt nyáron napközben hihetetlenül zsúfolt lehet, ilyenkor próbálj meg kora reggel, a túracsoportok érkezése előtt odaérni.

Budapest weekend

Palotakomplexum

A Budai Vár területén található a magyar királyok történelmi palotakomplexuma is. Az épületek első formáját 1265-ben fejezték be, majd ezeket az évek során több uralkodó bővítette és díszítette. A török hódoltság idején (15-16. század) a palota jelentős károkat szenvedett. A felújítások 1715-ben kezdődtek, de a fő helyreállítás és átépítés az 1900-as évek elején fejeződött be. Ma számos kulturális intézménynek ad otthont, köztük két múzeumnak: a Magyar Nemzeti Galériának (Magyarország legnagyobb képzőművészeti közgyűjteménye) és a Budapesti Történeti Múzeumnak.

Sziklakórház Atombunker Múzeum

A Sziklakórház Atombunker Múzeum a Várhegy aljában található. Közel 200 élethű viaszfigura és eredeti kórházi felszerelés igyekszik visszaadni a II. világháború, 1956 és a hidegháború eseményeit és érzéseit. A legújabb kiállítási részben a háborús orvostudomány mai helyzetét a különleges műveleti erők életmentő akcióin keresztül szemléltetik. A Sziklakórház egész évben nyitva tart, de csak vezetett túra keretében látogatható.

Barlangászat

A Budai Várnegyed alatti labirintusrendszert is felfedezheted, miközben megismerkedhetsz a barlangok egyedülálló geológiájával és történetével.

A helyszínen csak készpénzben tudsz fizetni, de ITT előre is meg tudod a jegyet kártyával venni.

Hasznosnak találod ezt a bejegyzést? Ha igen, támogathatod a munkámat úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha a most tervezett utazáshoz vagy bármikor a jövőben szállást keresel, akkor ERRŐL A LINKRŐL NYISD KI A BOOKING-OT. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, a genius kedvezményed is megmarad. A rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot.

Budapesti hétvégi útiterv – 2. nap

Kezdjük a második napot egy rövid sétával a Deák tértől, a Lánchíd pesti oldalán.

Budapest weekend_map_Day2

Lánchíd

Az 1849-ben felavatott Lánchíd volt az, amely először kötötte össze a két várost. A híd hivatalos neve Széchenyi Lánchíd, azaz arról az emberről nevezték el, aki az ötletet kitalálta és megvalósította. Széchenyi István politikus és író volt, akire ma úgy emlékeznek, mint „a legnagyobb magyar”. A Lánchíd megépítése előtt az átkelés csak egy hajóhídon volt lehetséges, amelyet 42 kis csónak tartott, és amelyet minden télen le kellett bontani.

A Lánchíd az ikonikus oroszlánszobrokkal Budapest egyik leghíresebb nevezetessége. Az oroszlánokkal kapcsolatban Budapesten elterjedt egy legenda. A szobrokat három évvel a híd átadása után állították fel, hogy mindenki megcsodálhassa őket, mígnem egy nap egy cipész tanonc felkiáltott, hogy az oroszlánoknak nincs nyelvük. A pletyka gyorsan elterjedt a városban, és a szobrász nevetségessé vált, amiért elfelejtett nyelveket készíteni az oroszlánoknak. A legenda szerint szobrász annyira szégyellte magát, hogy a Dunába ugorva öngyilkos lett.

Budapest weekend

Cipők a Duna-parton

Ha a Lánchídtól északra, a Duna partján a Parlament felé sétálsz, hamarosan több tucat bronzcipőt veszel észre a földön, a víz felé fordulva. A cipők az 1944-ben és 1945-ben a budapesti Duna-parton meggyilkolt zsidó embereknek állítanak emléket. A foglyokat arra utasították, hogy vegyék le a cipőjüket (a cipők értékesek voltak, és a milícia a mészárlás után továbbértékesíthette őket), majd a vízparton lelőtték őket, így a testük a folyóba esett. Megindító emlékmű, amelyet nem szabad a Duna-parton kihagyni.

A Parlament épülete

A közvetlenül a Dunához simuló, grandiózus magyar Parlament a világ egyik legszebb épületeként ismert. Ma a világ negyedik legnagyobb parlamentje, amely a magyar államalapítás 1000. évfordulójára épült Steindl Imre építész tervei alapján. Az építkezés során nem spóroltak a költségekkel, így mintegy 40 kg 23 karátos aranyat használtak fel. Az 1902-ben megnyitott épület 2022-ig Magyarország legmagasabb épülete volt, amikor is egy nagy irodaház (MOL Campus) épült. Belül megtekintheted a magyar koronaékszereket, és felfedezheted a termek és lépcsőházak labirintusát, miközben megismerheted az épület történetét. Ha szeretnél egy túrát tenni az épületben, legalább néhány nappal előre kell foglalnod egy túrát.

A jegyet a hivatalos oldalon lehet megvásárolni, és még ha időzített jegyed van is, a hosszú sorok miatt célszerű korábban érkezni.

Budapest weekend

Szent István-bazilika

A Parlament épületével pontosan azonos magasságú, 96 méter magas Szent István-bazilika feltűnően szép és díszes. Görög kereszt alaprajzú, mozaikokkal, festményekkel, szobrokkal és ólomüveggel díszített, szertartások alkalmával akár 8000 ember befogadására is alkalmas. Magyarország alapító uralkodójáról, István királyról nevezték el, a bazilika egy hozzá kapcsolódó ereklyének is helyet ad: Szent Jobbot a kincstárban őrzik. Mindenképpen mássz fel a toronyba is a csodálatos kilátásért! Van lift, ha nem szeretnél a 364 lépcsőn felkapaszkodni.

A bazilika nemcsak vallási helyszín, hanem kulturális központ is, ahol koncertek és rendezvények, valamint esküvők is zajlanak. Koncertet ITT foglalhatsz.

A Bazilika előtti teret, amelyet geometrikusan mintázott macskakövek díszítenek, gyakran használják rendezvényekre. Télen adventi csodavilággá változik (de az árak brutálisak).

Budapest Eye

Remélem, még nem volt eleged a hihetetlen budapesti kilátásból, mert a Szent István Bazilikától csak egy rövid sétára található a Budapest Eye. Az ország legnagyobb óriáskereke 65 méteres magasságba visz, hogy gyönyörködhess a panorámában.

Zsinagóga

A Dohány utcai nagy zsinagóga nem csak Európa legnagyobbja, de bizonyára a legszebb is. Az 1800-as években épült, észak-afrikai és spanyolországi mór stílusjegyeket ötvözve. Miközben felfedezed ezt az építészeti remekművet, megismerkedhetsz a zsidó történelemmel is. A zsinagóga a neológ zsidók temploma, amely Budapest egykori zsidó negyedében épült.

A Zsinagóga ma is elsősorban istentiszteleti hely, de kulturális rendezvényeknek és koncerteknek is otthont ad. Hétköznapokon nyitva tart, szombatonként és zsidó ünnepnapokon zárva van.

Budapesti hétvégi útiterv – 3. nap

Kezdjük újra a Deák téren! Induljunk el gyalog az Andrássy úton (vagy ha fáradtak vagyunk, szálljunk fel a sárga vonalú metróra).

Budapest weekend_map_Day3

Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház a város egyik legnagyszerűbb épülete, amely neoreneszánsz stílusban épült, számos barokk részlettel. Az épület előtt álló két szobor Liszt Ferencet és Erkel Ferencet (a magyar himnusz zeneszerzőjét) ábrázolja. A gyönyörű belső terek bejárására vezetett túrákat indítanak.

A gazdag díszítés hangsúlyozza az épület reprezentatív funkcióját: a márvány előcsarnok és lépcsőház, a márványburkolatú falak, a szalonok intarziás padlója, a selyemtapéták, a mennyezetet és az oldalfalakat díszítő művészi falfestmények és freskók. A patkó alakú, háromszintes előadóterem lélegzetelállító élményt nyújt: a káprázatos vörös-arany színvilág, a derűs mennyezeti freskók és a pompás bronzcsillár tökéletes összhangot alkotnak.

Budapest weekend

A terror háza

A Terror Háza Múzeum az Andrássy út 60. szám alatt található, a kommunista titkosrendőrség egykori székházának helyén. Kiállításai a kommunista és fasiszta rendszerek magyarországi áldozatainak állítanak emléket, köztük azoknak, akiket az épületben tartottak fogva, vallattak, kínoztak és öltek meg. Az állandó kiállítás az országnak a náci Németországgal és a Szovjetunióval való kapcsolatát mutatja be a megszállás és elnyomás éveiben. A megrázó kiállítás segít megismerni és megérteni a magyar történelem véres korszakait.

Hősök tere

Az Andrássy út végén található Magyarország legnagyobb tere: a Hősök tere. A tér az 1896-os millenniumi ünnepségekre épült, és a magyarok ezeréves történelmének állít emléket. 14 történelmi emblematikus személyiség szobra áll itt, középen egy obeliszk, tetején pedig az 1900-as párizsi világkiállításon nagydíjat nyert Gábriel arkangyal szobra. A Hősök terét két oldalról a Szépművészeti Múzeum és a Műcsarnok keretezi. Gyakran ad otthont nagyobb nyilvános rendezvényeknek és ünnepségeknek.

Budapest weekend

Városliget, Széchenyi fürdő, új múzeumok

A tér a Városliget bejárata, ahol az állatkert és a Széchenyi fürdő is megtekinthető.

A világ egyetlen fővárosában sincs annyi fürdő, mint Budapesten. A termálforrásokra épült fürdőt már a rómaiak, később a törökök is használták, ma pedig a fürdőbe járás egyértelműen a budapesti életmód része. A Városligetben található Széchenyi fürdő a legnagyobb és legnépszerűbb a városban. A díszes sárga épülettömb 1913-ban épült, és a helyiek és a turisták körében egyaránt népszerű. A 18 medencében található természetes gyógyhatású forró forrásvíz mellett 10 szauna/gőzkabin, számos masszázsterápia, arckezelés és még sok minden más is várja a vendégeket. Ha csak egy termálfürdőbe mész, ezt ajánlom!

Ha a Hősök teréről a Széchenyi fürdőhöz sétálsz, feltűnik egy tó és egy vár. A Műjégpálya Budapest egyik különleges találkozóhelye, ahol télen forró teával a kezedben korcsolyázhatsz, nyáron pedig a Vajdahunyad várában gyönyörködve csónakázhatsz. A kastély nagyrészt (de nem teljesen) az erdélyi Corvin-vár másolata, és az 1896-os millenniumi kiállítás részeként épült (eredetileg fából, majd kőből).

A Városliget szélén, az Ötvenhatosok terén két egymásba fonódó domboldalt idéz meg a Néprajzi Múzeum új épülete. Különlegessége a közel félmillió pixelből kialakított homlokzati díszítés, valamint a több mint 7.000 négyzetméteres tetőkert. Egy másik új intézmény a Magyar Zene Háza, amely egyszerre koncerthelyszín, múzeum és oktatóközpont, de az otthonául szolgáló épület már önmagában is különleges. A két vadonatúj épülethez közel egy régi ékszerdoboz, a Millennium Háza is megújult, amely egy hangulatos kávézónak és kortárs kiállításoknak ad helyet.

Budapest hétvégi útiterv – extra programok

Ha valamelyik nap korán végeztél a városnézéssel, vagy van egy plusz napod, akkor tudok még ajánlani egy néhány órás programot a városban. Ismét a Deák térről indulva, a 47-es vagy 49-es villamossal a Fővám térig (3 megálló) utazz.

Központi Vásárcsarnok

A Pecz Samu által tervezett grandiózus épület nem véletlenül áll a mai Szabadság híd pesti hídfőjénél: itt volt a fő vámház, ahol a Dunán szállított árukat vámolták. A csarnok, amelynek közepén akkoriban még egy csatorna futott keresztül, 1897-ben nyitotta meg kapuit a vásárlók előtt. Népszerűsége mind a lakosok, mind a turisták körében azóta is töretlen.

A Budapestre érkező turisták számára a Nagyvásárcsarnok kihagyhatatlan megállóhely. Az évtizedek során olyan illusztris látogatókat vonzott, mint Margaret Thatcher, Diana hercegnő és a japán uralkodó. A CNN Travel 2013-ban Európa legjobb és legszebb piacának választotta, olyan híres piacok előtt, mint a Mercat de San Josep de la Boqueira.

A 10 000 négyzetméteres épület tetejét a híres Zsolnay-gyár cserepei borítják (ugyanolyan cserepek, mint a Mátyás-templom tetején), belül pedig a vasszerkezetek látványa lenyűgöző. A földszinten élelmiszerboltok találhatók, az első emeleten pedig ajándéktárgyak és büfék.

Sziklatemplom

Sétálj át a Szabadság hídon, élvezve a szép kilátást, majd kapaszkodj fel a híd budai hídfőjével szinte közvetlenül szemben álló Sziklatemplomhoz.

A Magyarok Nagyasszonya templom Budapest legkülönlegesebb temploma, amely az egyetlen magyarok által alapított szerzetesrend, a pálosok számára készült. A rendet II. József 1786-ban más rendekkel együtt feloszlatta, és a szerzetesek csak 1934-ben térhettek haza, amikor a Gellért-hegy Duna felőli oldalán, egy természetes barlangban felépült számukra a Sziklatemplom. Az ötlet 1924-ben a lourdes-i szűz kegyhelyet meglátogató magyar zarándokoktól származik, akik az ottani kegyhely másolatát akarták felépíteni. A kommunizmus alatt a szerzeteseket elvitték, a templomot bezárták, a kolostor később az Állami Balettintézet kollégiuma lett, majd 1989-ben nyitották meg újra. A meredek sziklafalak között nemcsak miséket tartanak, hanem látogatóközpontként is szolgál, és őrzi a rend egyik legértékesebb ereklyéjét, Szent Pál sípcsontját.

Gellért fürdő

A Gellért a leghíresebb műemlékfürdő, amely a 20. század elején nyitotta meg kapuit Budán, a Gellért-hegy és a Szabadság híd által körülvéve. A pompás szecessziós fürdő a Gellért Szálló része, amely közel egy évszázada a fővárosi szállodák egyik ikonja. A szálloda jelenleg felújítás alatt áll, de a fürdő nyitva tart.

Budapest weekend

Citadella

A Gellért-hegy egy végtelenül bájos hely, ahol elvonulhatunk a város nyüzsgésétől. Ha nem bírod a gyaloglást, a 27-es busszal a Móricz Zsigmond körtérről feljuthatsz a csúcsra.

A Citadella olyan emblematikus hely Budapesten, mint a Szabadság-szobor New Yorkban. Bár a Habsburgok erődítménynek építették, hogy az 1848-49-es szabadságharc leverése után a magasból figyeljék a lázadó magyarokat, ma már a szabadság szimbólumaként gondolunk rá. A Citadella tetején találjuk a mi saját Szabadság-szobrunkat, a büszke nőt, aki 1947. április 4-e óta egy pálmalevelet tartva őrzi a várost.

A Citadella emellett elsőrangú kilátópont, ahonnan az UNESCO Világörökség részét képező kilátás nyílik a Budai Várra, a Parlamentre, a Duna-hidakra, az egész pesti oldalra és a  budai hegyekre. Mindenképpen maradj itt alkonyatig, hogy lásd, amikor a fények felgyulladnak a város felett!

A Citadella jelenleg felújítás alatt áll, így nem biztos, hogy a közelébe tudsz menni – de a kilátásban biztosan gyönyörködhetsz!

Borkóstolás

Azt gondolhatnánk, hogy borkóstolót csak egy pincében lehet tartani valahol vidéken, de fővárosunkban is számos borkóstolóterem található. A legismertebb magyar borvidék Tokaj. Az itteni borok közül a természetesen édes borok, mint a Tokaji aszú a legismertebbek, de csodálatos száraz borokat is kínálnak. Magyarországon és külföldön is népszerű az Egri Bikavér, ami egy száraz házasított vörösbor.

Foglalj borkóstolót itt Budapesten:

Powered by GetYourGuide

 

Hajózás a Dunán

A Duna mindenféle esti szórakozási lehetőséget kínál a folyóparti éttermektől kezdve a parti hajókirándulásokon át az ültetett vacsorás hajókirándulásokig. Nagyon ajánlom a folyami hajókirándulást, mivel ezekről egyedülálló kilátás nyílik Budapestre: még ha a főbb nevezetességeket már láttad is, éjszaka még lenyűgözőbbnek tűnnek, különösen a magyar Parlament fenséges épülete.

Budapest weekend

Foglald le dunai sétahajókázást itt, ingyenes italokkal:

Powered by GetYourGuide

 

A legnépszeűbb sétahajózások vacsorával:

Powered by GetYourGuide

 

Budapestről, Pest megyéről és az egész országból még rengeteg leírást, kalauzt találsz itt:

Magyarország látnivalók – megyéről megyére