Budapest Airport, az utasok kedvence

Budapest airport díj

Az utasok kedvence – Budapest Airport, hazánk fő reptere

„Minden nap keress valami pozitívumot” – hirdeti a pólóm, és én igyekszem ennek szellemében élni, lehetőleg mindenben meglátni a jót.

Budapest airport díj

Az elmúlt időszakban egyre másra jöttek velem szembe szakmai hírlevelekben tudósítások arról, hogy újabb és újabb díjakat nyer el a Budapest Airport. Legutóbb Európa legjobb légikikötőivel került egy kategóriába a mi repterünk, ugyanis a Skytrax a korábbi háromról négy csillagra emelte a minősítését. Olyan neves légikikötőkkel kerültünk egy súlycsoportba, mint a londoni Heathrow, az amszterdami Schiphol vagy épp a bécsi repülőtér.

Budapest airport díj_

Az utasok véleménye a döntő

De talán még ennél is sokatmondóbb egy korábbi díj, amely az utasok véleménye alapján a 15-25 milliós utasforgalmat bonyolító repterek közül a legjobb európai reptérnek választotta a budapestit. Azt hiszem, nem kell ragoznom, miért ez a legrangosabb díj – azokat kérdezték meg, akiket szolgál a repülőtér, így abszolút valós és független az eredmény. Magukat az utasokat kérdezték meg személyes tapasztalataikról, és kérték meg, hogy pontozzák a szolgáltatások minőségét a reptérre való belépéstől egészen a beszállásig – a Budapest Airport minden tekintetben kimagasló osztályzatokat kapott. Az erről kiadott sajtóközlemény kitért arra, hogy 2019 óta 100 milliárd forint nagyságrendű fejlesztéssorozat zajlott Ferihegyen, de én most saját szememmel néztem körbe, mik a legjobb újdonságok, miket lehet leginkább szeretni ezen a repülőtéren.

Az alap komfort tényezők

Mielőtt a részletekbe belemennék, nézzük a „big picture”-t, mik az első benyomások a reptéren. Nekem az, hogy mindig tisztaság van, szép világos a nagy tér. Általában van elég hely ücsörögni egy könyvvel, van egy rakás mobiltöltési lehetőség, mint ahogy elég munkaállomás is, ha laptoppal dolgoznék. Ezek olyan egyszerű dolgoknak tűnnek, de én már rengeteg reptéren megfordultam és pontosan tudom, hogy a fentiek máshol nem is olyan egyértelműek – sok helyen csak az éttermekben lehet leülni, és a mobiltöltési lehetőségekért közelharcot kell vívni. Az se mellékes, hogy van ingyenes wifi és megbízhatóan működik – egy bloggernek a levegő után a legfontosabb dolog!:-)

Budapest airport díj

Budapest airport díj

Különösen lakályos lett a schengeni kapuk legtávolabbi része, amely a 17-es kapuknál kezdődik (a nemrég átadott 1. utasmóló). Itt abszolút skandináv stílusú design, stilizált fák fogadnak stilizált hazai őshonos madarakkal, különleges lámpatestek, és – ami a legszuperebb – egy csocsóasztal!

Budapest airport díj

Természetesen a jó érzéshez nemcsak kellemes épített környezet szükséges, de kedves, segítőkész személyzet is – és személyes tapasztalatom (no meg a felmérés szerint is) erre sincs panasz. Bárkinek felteszek egy kérdést, akkor is igyekszik segíteni, ha nem pontosan a hatáskörébe tartozik, azaz nem pattint le – ha nem is tudja a választ, egy kollégához fordul segítségért.

Rövid várakozási idők

Gondolom, legszívesebben mindenki elfelejtené az elmúlt pár év globális/Európa szintű káoszát, ki se akarom mondani, mire gondolok:-), de attól még tény, hogy a repülőterek a mai napig nyögik ennek súlyát. A lezárásokra ugyanis a legtöbb helyen elbocsátásokkal reagáltak, és a hirtelen szárba szökkenő utazási rohammal nem bírják most felvenni a ritmust. Elképesztő várakozási idők, eddig elképzelhetetlennek tűnő sorok nehezítették és még mindig nehezítik az utasok dolgát számos repülőtéren – de nem Budapesten.

Itt, a mi repülőterünkön szerencsére elmaradt a káosz és soha nincsenek a biztonsági ellenőrzéseknél nagyon hosszú sorok. Sőt, a legutóbbi időkben már az is könnyebbség, hogy nem kell kivenni a kézipoggyászból az átvilágítás során az elektronikai eszközöket, ez is gyorsítja a folyamatot. Nincs rá hivatalos statisztikám, csak személyes tapasztalatból tudom kijelenteni, a Budapest Airport 5 perces átlag várakozási ideje a biztonsági ellenőrzést tekintve egész biztosan az élbolyt jelenti.

Budapest airport díj

Önkiszolgáló csomagfeladás

A Budapest Airport nemrég bevezette az önkiszolgáló poggyászfeladást, így ha a résztvevő légitársaságok valamelyikével utazol, nem kell beállni a check-in pultok előtti sorokba. A rendszer lényege, hogy egy erre szolgáló poggyászfeladó pultnál („tagomat”) magad méred le a bőröndöd súlyát, majd a kinyomtatott vagy az elektronikus beszállókártyán feltüntetett vonalkódot beszkennelve magad nyomtathatod ki a poggyászcímkét. A biztonsági cetli lehúzását követően csak fel kell ragasztanod a bőröndre, majd odasétálhatsz a futószalag mellett levő másik szerkezethez („bagomat”), ahol beolvasod egy kézi szkennerrel a poggyászcímke vonalkódját, és ha az rendben van (nem túlsúlyos a csomag), már indul is a szalagon a csomag az útjára. Ilyen szerkezetek már mindkét terminálon üzemelnek, sőt, poggyászcímkét akár a Kálvin téren is nyomtathatsz a belvárosban. Jelenleg az alábbi légitársaságok csatlakoztak ehhez a rendszerhez: a Wizzair (bizonyos járatoknál), az Air France/KLM, az Aegean és a Norwegian.

repülési tanácsok

Üzletek

Az érkezési szinten található Spar oda-vissza hasznos lehet: indulás előtt itt még lehet vásárolni ajándékba ezt-azt, illetve én itt veszek időnként banánt, nassolnivalót, ha étkezést nem biztosító járattal megyek (vagy ha várhatóan csak szendvics lesz, amit én nem ehetek). Azt azonban jó tudni, hogy a Sparban vásárolt folyadék is csak 100 ml-ig vihető át a biztonsági ellenőrzésen.

Ugyancsak jól jön hazafelé, ha nincs otthon semmi a hűtőben. Ha a nagybevásárlást nem is itt intézem el, de a másnapi reggelihez be tudom szerezni a legszükségesebbeket.

Budapest airport díj

A Spar mellett nyílt meg az Universal Airport HUB, ahol az eddigi termékkínálat (SIM-kártya, Budapest Card) mellett vény nélkül kapható gyógyszerek és gyógyhatású készítmények is kaphatóak. Ha a reptérre kiérve jut eszedbe, hogy nem hoztál lázcsillapítót, szemcseppet vagy teszem azt kötszert, akkor itt még megveheted az utolsó pillanatban. Az üzlet 6-22 óráig tart nyitva.

Budapest airport díj

Gyerekjátszók, pelenkázók

A terminál emeletén, az éttermek szomszédságában egy kedves kis játszótér van, a szülők akár étkezés közben is szemmel tarthatják a csemetéiket. A reptéren öt, fotellel, pelenkázóval és mikrohullámú sütővel felszerelt babaszoba is helyet kapott, valamint négy babakocsi-tárolóban 12 darab ingyenesen igénybe vehető babakocsi áll rendelkezésre.

Budapest airport díj

Budapest airport díj

Budapest airport díj

De mindent visz az 1. utasmólón kialakított mini-repülőtér, ahol a kicsik két kis gépre mászhatnak fel. Amikor elsétáltam arrafelé, az egyik gyereket csak azzal az ígérettel tudták onnan kicsalogatni a szülők, hogy most indulunk felszállni az igazi repülőre! Azok a gyerekek sem maradnak ki a mókából, akik nem-schengeni országokba utaznak, ugyanis a B-kapuknak helyet adó utasmólón is van számukra játszótér.

Budapest airport díj

Budapest airport díj

Honlapon és kijelzőn a várakozási idő

Utazós csoportokban gyakran látom azt a kérdést, hogy mennyivel előre kell a reptérre kimenni. Ez természetesen függ attól, hogy EU-n belül vagy azon túl utazunk, melyik légitársasággal, van-e feladott csomagunk. De egyvalamit nem kell találgatni: a várható utasbiztonsági ellenőrzés hosszát. Ez ugyanis megtalálható a Budapest Airport weblapján. A reptérre megérkezve se kell azon aggódni, hogy rossz sorba állunk – a kijelzők mutatják, hogy az A vagy B terminálon számíthatunk rövidebb várakozási időre.

Ivókutak

Ha van valami, amin sokan, sokszor morogtunk a korábbi években, az az ivóvíz meglehetősen magas ára volt. Ezt a problémát egy csapásra megoldotta, hogy most már több ivókút is található a terminálon. Kihozhatjuk a kulacsunkat a reptérre, biztonsági ellenőrzés előtt iszunk a vizünkből, kiöntjük a maradékot, aztán bent újratölthetjük a kulacsot, amit felvihetünk a repülőre. Ilyen ivókút van például az emeleten, az éttermek szintjén hátul a mosdók bejárata előtt, az A kapuknál (schengeni járatok) az A17 kapu környékén, valamint a B kapuk felé indulva (nem schengeni járatok) az útlevél ellenőrzés előtt.

Mindez nemcsak azért fontos, hogy ne kelljen drágán vizet venni, de környezetvédelmi okokból is, felesleges műanyagpalackot kerülendő.

Budapest airport díj_

Kilátóteraszok

Bár én már vagy 15 éve nem dohányzom és előtte is csak néha-néha, azért tudom, egy hosszú út előtt fontos lehet elszívni egy-két cigit egyes utastársaknak. Mind a schengeni, mind pedig a nem-schengeni zóna kapuinál van egy-egy kilátóterasz dohányzási lehetőséggel, székekkel és remek rálátással a gépekre – ha nem zavar a füst, planespottingnak is jó hely:-)

Budapest airport díj

Új járatok

Természetesen nemcsak az fontos nekünk utasoknak, hogy flottul menjen minden a repülőtéren, de az is, hogy minél több célpontra juthassunk el onnan:-) Ebből a szempontból se lehet semmi okunk a panaszra, a közelmúltban sok új útvonalat nyitottak.

Ha engem kérdeztek (és itt csak engem tudtok:-), a legcsodálatosabb új célpont Madeira. Én már régóta mondogatom, hogy nekem ez a kedvenc helyem Európában és nagy öröm, hogy már közvetlenül is elérhető.

Ha például csak Egyiptomot nézzük, Kairóba az Egyptair jóvoltából heti négy járat, Hurghadába pedig a Wizz Air és az Air Cairo üzemeltetésében heti öt légi összeköttetés közül választhat az, akit az ősi kultúrák, a piramisok és a nyüzsgő bazárok és a Vörös-tenger világa vonz.

Idén több út is megnyílt a változatos látnivalókat nyújtó Kína irányába: Sanghajba, Pekingbe és Csungkingbe is indulnak Budapestről közvetlen légijáratok.

A nyári szezonban 37 légitársaság több mint 120 úticélja közül lehet választani, így maximum a kínálat bősége okozhat gondot.

Navigációs alkalmazás és taktilis sávok

Eddig fel se figyeltem arra, hogy mik azok a csíkos sávok a terminálon, de most jobban megfigyelve és utána olvasva kiderült: látássérülteket segítő taktilis sávok. A Budapest Airport nemcsak ezzel segít a vak és gyengén látó utasainak, hanem navigációs alkalmazással is.

Budapest airport díj

Számos üzleti váró

Tavaly kilencre nőtt a prémium szolgáltatásokat kínáló várók száma. Ezek egy részébe csak az arra jogosultak léphetnek be, de van olyan is, ahova fizetség fejében bárki.

Budapest airport díj

A színvonalas, sokszínű szolgáltatásokon túlmutató tényezők

A bevezetőben említett díjak és a fenti pozitív tapasztalatok mellett számos olyan aspektusa van a Budapest Airport működésének, melyek nincsenek annyira szem előtt, de amelyeket ugyanolyan magas szinten ismernek el. Ilyen például az, hogy a Budapest Airport tagja annak a mindössze 34 reptérből álló csapatnak, melyek karbonsemlegesen működnek, kaptak már díjat kimagasló marketing és kommunikációs tevékenységükre, mint ahogy munkáltatóként is arany fokozatú minősítést szereztek.

Azt viszont mindenki láthatja, hogy a repülőtér nemcsak színvonalasan teljesít, hanem még „jó fej” is, ha szabad így mondani. Ezt támasztja alá a számos kiállítás, melyet időnként az utasok vagy épp a spotterek fotóiból állítanak össze, a rendkívül népszerű Korda-örökzöld, a Reptér-klip újraforgatása és a reptéri Korda-koncert, vagy például a Runway Run rendezvénysorozat, amely a nevezési díjakból minden évben több millió forintnyi összeget gyűjt össze jótékony célokra.

(x) Szponzorált tartalom. Az együttműködés a szerzői szöveget nem befolyásolta.