Bács-Kiskun legérdekesebb látnivalói

Bács_Hajós

Folytatva az országjáró kalandozásaimat, amit már bő tíz éve kezdtem el, már a 16. megyénél tartok – ezúttal Bács-Kiskunt kerestem fel. Itt is meglátogattam jól ismert helyeket, de mint mindig, rábukkantam szinte ismeretlen csemegékre – mutatom, mi mindent találtam a megyében!

Kecskemét

Kecskemét legújabb, legikonikusabb nevezetessége a Városháza, de ezt egy külön írásban mutatom be.

Informatív és interaktív tárlat a Kecskeméti Városházán

Jó pár érdekes múzeum is akad a városban, röviden mesélek azokról, melyekben megfordultam.

Cifra Palota

Megkérdeztem az olvasóimat, mi jut eszükbe Kecskemét nevéről és a válaszolók 80 százaléka azt vágta rá: Cifra Palota. Nagy volt így a várakozásom, hogy „élőben” is lássam ezt az épületet, de hamar lekonyult a mosolyom, mert felújítás miatt az egész be van csomagolva. Szerencsére azért bent is akadnak érdekességek, mint a Pávaterem, a kovácsoltvas korlátdíszek vagy a rendkívül hangulatos belsőkert.

Játékmúzeum

A kecskeméti Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely termeiben szívet melengető régi játékokban gyönyörködtem. Különösen tetszett az, hogy a magyar gyűjtemény mellett volt egy kis nemzetközi kitekintés is, érdekes babák, figurák más országokból, pl. Mexikóból vagy Japánból. Bár a régiségek üvegvitrinekbe vannak elzárva, azért nem maradnak valódi játékok nélkül a gyerekek, mert a földszinten helyet kapott egy játszószoba.

Fotográfiai Múzeum

A Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményébe belépve már a küszöbön megtorpantam, mert felkészületlenül ért, hogy az egy egykori zsinagógában kapott helyet. Így először magát a termet csodáltam meg, aztán tudott a figyelmem a kiállított képek felé fordulni. Hatalmas, egymilliós gyűjteménnyel rendelkezik főleg hazai művészek képeiből, de a kiállítótérben időszakos kiállítások vannak főleg mai szerzőktől.

Fotográfiai Múzeum

Hangszergyűjtemény

Mindössze két terem, de sok érdekes hangszer otthona a Leskowsky Hangszergyűjtemény Közalapítvány, ahol feltétlenül vezetővel érdemes körbemenni. Ő ugyanis sok érdekességet tud a hangszerekről és meg is tudja azokat szólaltatni. Az én kedvencem az úgynevezett zsiráfzongora volt, amiből mindössze három van az országban.

Kecskemét

Mivel csak egy napom volt Kecskeméten, ennyi fért most bele, de a város ennél többet tud, így egyszer érdemes lenne visszatérnem. Akad még pár múzeum, mint például a Bozsó Gyűjtemény, a Katona József Emlékház vagy a Magyar Naiv Művészek Gyűjteménye. Népszerű a Vadaspark és a Fürdő, üzemel itt Planetárium, szép lehet az arborétum és még nem is szóltam a templomokról. Kecskemét – egyszer egy alaposabb körre visszajövök!

Apostag

Apostagon rögtön egy igazi csemegére bukkantam. A volt Zsinagóga épületében alakították ki a Faluházat, méghozzá olyan szépen megőrizve a ház eredeti szépségét, hogy kiérdemelték az Europa Nostra-díjat. Állandó nyitvatartás itt sincs, de kis kérdezősködéssel meg lehet találni, kinél van a kulcs. Én az iskolában kezdtem a kérdezősködést, onnan a könyvtárba küldtek, majd a művelődési házban bukkantam egy hölgyre, aki fel tudott hívni valakit, akinél volt kulcs:-)

Így megy ez vidéken, hagyjatok időt a „slow travel”-re! Feltétlenül menjetek fel az emeletre is, ott ugyanis olyan könyvszekrények vannak, hogy rendesen leesett az állam!

Bács_Apostag

Bács_Apostag

Harta

Hartán a német tájháznál álltam meg, ahol a betelepült német lakosság festett bútorait és népviseletét néztem meg. A festett-virágos bútorokat a betelepült német asztalosok készítették, nagyon különlegesek. A gyűjtemény bemutatására szolgáló tornácos népi lakóház a 19-20. század fordulóján épült, még eredeti elrendezésben áll. Belépő nincs, mint ahogy állandó nyitvatartás sem, de a kapun ott van a telefonszám, kit lehet a kulcsért felhívni. Egy nagyon kedves hölgy érkezett és vezetett körbe, láthatóan szívesen fogadja a látogatókat.

Bács_Harta

Dunapataj

Dunapataj mellett fekszik a Szelidi-tó, a környék népszerű kirándulóhelye. Nádasával, virágaival, a víz sokféle árnyalatban játszó kékjével nagyon hangulatos vidék.

Bács_Szelidi-tó

Bács_Szelidi-tó

Kalocsa

Kalocsáról nekem kapásból a hímzés és a paprika jut az eszembe, de elsőként az érseki palotába botlottam, így ide tértem be. Itt aztán rögtön jól felpaprikáztak, és sajnos ez nem szóvicc, de tényleg. Mondtam, hogy újságíró vagyok és a megye látnivalóiról írok, de sok más hellyel ellentétben itt nem adtak semmilyen kedvezményt újságíró igazolványra. Ezzel még nem is lenne gond, a fenntartó szíve joga, kinek milyen kedvezményt ad. Mérges azért lettem, mert miután megvásároltam a teljes áru belépőket, csak utána közölték, hogy a székesegyházban csak plusz fotójeggyel, a könyvtárban pedig egyáltalán nem szabad fotózni. Ha ezt előre tudom, nem biztos, hogy megveszem a jegyeket, én az a típus vagyok, aki nem tud 100% élvezni látnivalókat, ha nem tudja lefényképezni – ez a munkám, ez a szenvedélyem.

Nem is maradtam sokat, kicsit durcásan néztem meg mindent. A könyvtárban egyébként az az érdekes, hogy egységes borítást kaptak a könyvek, de azért messze nem olyan izgalmas, mint mondjuk Pannonhalma, Eger vagy akár Szombathely könyvtára. Látszik, hogy az egész komplexum (a székesegyház, a múzeum és az érseki palota) nemrég újult meg, de rajtam kívül nem volt egy árva látogató sem – igazán lehettek volna kedvesebbek.

Bács_Kalocsa

A főszékesegyháznak helyet adó téren áll a Tourinform iroda, ennek pincéjében van egy kis paprika kiállítás. Csak ez a tárlat szól a paprikáról, a korábban üzemelő Paprikaház ugyanis új tulajdonoshoz került, aki azt ebben a formában nem viszi tovább.

Bács_Kalocsa

Barátságosabb fogadtatás várt a Visky Károly múzeumban. Ez egy oklevél szerint 2002-ben az Év múzeuma volt. Ma már kicsit idejétmúlt vitrinjeivel nemigen kapna ilyen díjat, de bevallom, én sokszor jobban szeretem az ilyen régimódi gyűjteményeket, mint a csilivili interaktív eszközöket. Van itt néprajzi, régészeti, helytörténeti gyűjtemény és a rendkívül gazdag ásványkiállítás is. Nekem a legérdekesebb a kalocsai hímzés történetét bemutató tárlat volt – eddig nem is tudtam, hogy a ma színes, szinte már csicsás hímzés korábban egyszerű fekete, fehér és kék színekből állt csak.

Bács_Kalocsa

A városi buszpályaudvarnál egy érdekes alkotás áll: a Chronos 8 fénytorony, amely 1982-ben készült el Schöffer Miklós szobrászművész tervei alapján. A fénytorony jellegzetessége az, hogy visszatükrözi a város zajait: ha nagyobb a környező utcákon a forgalom, a torony is jobban villódzik, ha csend van, „pihen” a szerkezet.

Bács_Kalocsa

Hajós

Hajóson a hófehér Püspöki palota fogadja a látogatót, erről a Bács-Kiskun megyek kastélyokról szóló bejegyzésemben írtam bővebben. A kastéllyal szemben áll a barokk templom, és mögötte egy különleges kálvária. Ennek stációit Zsolnay-kerámiák díszítik, bár kicsit már kopottak, de nagyon szépek.

Bács_Hajós

Hajóson érdekes az 1200 pincéből álló pincefalu is, hangulatos kis présházaival. Ilyeneket nemcsak itt lehet látni, de a közeli településeken, Nemesnádudvaron és Császártöltésen is.

Bács_Császártöltés-

Baja

Kellemes Duna-menti település Baja, amelynek egyedi, lóhere alakzatú a főtere. A Szentháromság tér körüli keskeny, kanyargó utcák és a folyó közelsége miatt egy kicsit Szentendrére emlékeztetett a város hangulata. A folyóág, a Sugovica mentén elsétáltam a Türr István-kilátóig, aztán ettem egy jó kis bajai halászlét.

Bács_Baja

Bács_Baja

Felkerestem a híres világjáró, Jelky András szobrát is, hogy elrójam tiszteletem egy nagy elődnél.

Bácsalmás

Bácsalmás egy szívet melengető élményt adott. 1879 óta üzemel itt a Skorutyák család kékfestő üzeme, melyet ugyanazon a helyen ma már a negyedik generáció visz. Mivel nincs itt mindig munkatárs, érdemes előre bejelentkezni, és úgy szívesen elmesélik és meg is mutatják a kékfestés folyamatát.

Bács_Bácsalmás

Tompa

Szintén alig ismert érdekesség Tompa temploma, pedig tetejét Zsolnay-kerámiacserepek fedik.

Bács_Tompa

Jánoshalma

Jánoshalma két érdekes épületnek is otthont ad. Az egyik a ma már kuriózumnak számító Felső-bácskai Műmalom, melynek míves épülete egy kastélyra hajaz.

Bács_Jánoshalma

A Szent Anna templom is egy gyönyörű épület, szerencsére nyitva találtam és lenyűgöző az enteriőrje.

Bács_Jánoshalma

Kiskunhalas

Kiskunhalasra elsősorban a Csipkeház miatt mentem, amit érdemes is felkeresni – voltam már pár csipkekiállításon az országban, de messze ez volt a legérdekesebb. Leginkább azért, mert a bemutatótérben ül néhány csipkeverő, akik elmesélik a folyamatokat és bármiről lehet őket kérdezni.

Kiskunhalas

A szomszédos lakótelep házfalán is nagy csipkeminta virít!

Kiskunhalas

Van számos múzeum a településen, talán a Szélmalom a legérdekesebb. De ami nekem a legnagyobb meglepetés volt, az a főtéren álló mozi – hát még ilyen díszes mozit nem láttam itthon, az biztos.

Kiskunhalas

Soltvadkert

Soltvadkert is a taváról híres, én is kattintottam egy pár képet, és persze nem hagytam ki a sokak által ajánlott Szent Korona cukrászdát sem (ahol vannak cukormentes sütemények is, pedig ez vidéken meglehetősen ritka).

Kiskőrös

Kiskőrös neve elsősorban Petőfiről ismert – a szülőháza valóságos zarándokhely. Erről, és a megyében Petőfihez köthető egyéb emlékhelyekről egy külön cikkben írtam:

Petőfi nyomában születésének 200. évfordulóján

Petőfi_Kiskőrös

Az Old Car Museum a számomra oly kedves veterán autók gyűjteménye, a város szélén egy nagy csarnokban.

Bács_Kiskőrös

Szintén izgalmas a Közúti Szakgyűjtemény, melyet egy privát gyűjtő, Lévárdy Imre útmester hozott létre 1974-ben. Soha nem gondoltam, hogy izgalmas lehet egy út- és hídtervezéssel kapcsolatos múzeum, de meglepő módon lekötött, amit itt láttam, például az, milyen kőrétegekből állt egy római út.

Bács_Kiskőrös

Bár a múzeum fenntartója a Magyar Közút Nonprofit Zrt., annak vezetője az alapító unokája, így ez a speciális érdeklődés és tudás generációról generációra száll. Büszkén mesélte, hogy övék Európa legnagyobb úthenger gyűjteménye, de hókotrókból is izgalmas a választék.

A tájházak kedvelőinek is akad is látványosság, Kiskőrösön áll ugyanis egy Szlovák tájház.

Bács_Kiskőrös

És még mindig nem értünk az érdekességek végére! Kiskőrösön egy igen furcsa köztéri alkotás is áll, Bojti András üvegművész alkotása. Ez a két méternél is magasabb, üveg-acél talajvízszintjelző szerkezet ugyan már elromlott, de még mindig izgalmasan néz ki.

Bács_Kiskőrös

A Budapest Bank bejáratánál pedig egy gyönyörű szocreál mozaikot találtam, ez a Nap dicsőítése, Túry Mária munkája.

Bács_Kiskőrös

Kecel

Többször is láttam már fotókat a Kecelen található Pintér Művekről, de így is elképedtem, milyen hatalmas ez a haditechnikai park. Ameddig a szem ellát, százával állnak itt harckocsik, páncélozott szállító járművek, műszaki kiszolgáló járművek, vadászgépek, bombázók, helikopterek, rakéták és még ki tudja, mi minden – 1500 haditechnikai eszköz több mint 3 hektáron.

Kecel

Kecel

Szank

Szankot az Ízek Háza miatt kerestem fel. Amikor olvastam, hogy ott kézműves konyakmeggy készül, azonnal felkeltette a kíváncsiságom. Kóstolni is lehet, és a készítést is megmutatják, nagyon jó kis hely (bár még jobb lenne, ha tartanának kávét, az nekem hiányzott a csokihoz:-)

Bugac

A Duna–Tisza közén a legjellemzőbb táj a Homokhátság, melyhez a Fülöpházi-buckavidéket, az Orgoványi réteket és Bugacot sorolják. Ez utóbbi a legnépszerűbb a turisták körében, hiszen itt mozgalmas élet zajlik, gyakori lovasbemutatókkal, kocsikázásokkal, csárdákkal.

Bugac

Orgovány

Minden bizonnyal sokan áthajtanak Orgoványon, anélkül, hogy megállnának – no de nem azok, akik hallottak az itt álló Művelődési Házról Zubreczki Dávid kiváló írásából:
Minden építész hülye, vagy ez a falusi művház tényleg nemzeti kincs?

Orgovány

Jakabszállás

Jakabszállás külterületén egy Európa-szinten egyedi látnivaló van: a Magyarkert, vagy más néven Kis-Magyarország Botanikus Kert. Az ország 1:1000 méretarányú makettje 93.000 m2 területen fekszik, körbe lehet sétálni. Táborokat is szerveznek gyerekeknek, igazi mobiltelefon-nélkülit, napközist és ottalvóst is.

Magyarkert

Kiskunfélegyháza

Kiskunfélegyháza termálfürdőjéről ismert, amely egész évben várja a látogatókat. Szomszédságában áll egy elhagyatott hotel, amely még így romosan is nagyon megkapó – remélem, lesz új gazdája és helyrehozza, kár lenne érte.

Híresen szép a szecessziós Városháza is, melyet nyitvatartási időben belülről is meg lehet tekinteni. Az aulába szabadon be lehet menni, a díszterembe pedig a szomszédos Tourinform iroda egyik munkatársa kísért fel.

Kiskunfélegyháza

Kiskunfélegyháza

A városban született a Kiskunság népének életét megörökítő Móra Ferenc, aki előtt a város Emlékházzal tiszteleg. Itt nincs állandó nyitvatartás, hanem a Kiskun Múzeum egyik munkatársa jön át, ha időpontot egyeztetünk velük.

Maga a Kiskun Múzeum számos kiállítással várja a látogatókat. Helyet kapott itt történeti, numizmatikai, természettudományi, régészeti és néprajzi gyűjtemény, az egykori börtönépületben pedig híradás technikatörténeti kiállítás és börtönmúzeum (ez utóbbi jelenleg felújítás miatt zárva).

Kiskunfélegyháza

A Sarlós Boldogasszony-templom előtt tágas tér nyílik szökőkúttal, nagyon szép rendezett az egész környék.

Kiskunfélegyháza

Lakitelek

Lakitelek nevéről az a bizonyos híres nap jut szerintem mindenki eszébe, amikor (egész pontosan 1987. szeptember 27-én) egy helyre szerveződtek a Kádár-rendszer ellenes értelmiségiek a közös gondolkodás reményében. Itt hangzott el először nyilvánosan a többpártrendszer követelése és itt alakult meg az MDF.

A mai látogatók azonban bizonyára nem emiatt jönnek el ide, hanem a megkapóan békés környezet hívására. A Lakitelek közelében levő Tőserdő népszerű kirándulóhely, ahol tanösvényt is kialakítottak.

Bács_Tiszakécske

Tiszakécske

Tiszakécske is népszerű fürdőváros, de én nem emiatt érkeztem, hanem mert már régóta szerettem volna végigsétálni a Nádrigó Tanösvényen. Egy esős, borús napon keveredtem ide, ráadásul már alkonyatkor, így vacilláltam egy darabig, nekivágjak-e. De milyen jól tettem, hogy nem futamodtam meg, ugyanis a fények varázslatosak, a madarak pedig igencsak aktívak voltak.

Bács_Tiszakécske

Lajosmizse

Hazafelé megálltam röviden Lajosmizsén is, ahol a rossz időben nem volt mozgás a Tanyamúzeumban, de szinte minden asztal foglalt volt a Tanyacsárdában – láthatóan nagyon népszerű!

Lajosmizse

A városban egy kicsi, de nagyon cuki édességboltot érdemes felkeresni, ez a Rimóczi Art, kézműves csokikkal és grillázzsal.

Olvasd el az összes bejegyzést Bács-Kiskun megyéről:

Petőfi nyomában születésének 200. évfordulóján

Informatív és interaktív tárlat a Kecskeméti Városházán

Bács-Kiskun legérdekesebb látnivalói

Kastélyok Bács-Kiskun megyében

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)