Utazás repülési káoszhelyzetben

Qatar Airways stopover

Előbb a járvány, aztán a háború, most pedig a reptéri káosz. Úgy tűnik, még egy darabig várnunk kell a gondtalan utazásokra, ha egyáltalán visszatérnek a régi szép idők. Az utazási kedv túl hirtelen futott fel, és a kétéves járványidőszak alatt elvándorolt munkaerőt képtelenség ilyen gyorsan pótolni. Szinte minden országban és minden munkakörben hiány van – a pilótáktól a poggyászrakodó munkásokig. Nem érdemes szidni a légitársaságokat, gondolom, nem direkt szúrnak ki velünk – az elmaradt forgalom őket is sújtja, pedig enélkül sincsenek rózsás helyzetben. Mit lehet tenni? Néhány tanács a nyári tervezéshez:

Tudatosítsd, hogy mi a helyzet

A legfontosabb az, hogy előre készülj fel lelkileg arra, hogy bármi megtörténhet. Ne feszülj be, légy rugalmas, tartalékolj pénzt is, időt is, energiát is váratlan helyzetekre.

Ha nagyon tartasz a reptéri káosztól, gondold át a nyári terveket és indulj el inkább autóval, busszal, vonattal. Ezen a nyáron nekem is csak a német utam volt repülős – előtte Szlovéniába autóval mentem és júliusra, valamint augusztusra is egy-egy nagyobb autós körutat tervezek (igaz, ott meg a benzinárak durvák, de hát tökéletes megoldás nincs).

Repülőjegy

A repüléssel kapcsolatban a legfontosabb, hogy most kerüld a közvetítőoldalakat (kiwi és társai). Különösen fapados esetében nem tudsz annyit spórolni, hogy megérje az idegeskedés. Mindig közvetlenül a légitársaságnál foglalj, így megfelelő foglalási kódod lesz. Hidd el, ezerszer könnyebb lesz az ügyintézés késés, járattörlés, átfoglalás, minden más kalamajka esetén.

Ha átszállásos utazásod van és nem ugyanazzal a légitársasággal mész tovább, ne centizd ki a csatlakozást. Most nagyobb a valószínűsége a késéseknek, mint a pontos indulásnak, ráadásul a tranzitreptéren is csigalassúságú lesz az átszállás. Simán lekésheted a második gépet és ha nem egy jegyen van a két foglalás, akkor bukod a második árát.

Ha egy városba egy nap több járat megy, indulj a reggeli géppel. Nagyobb az esélye, hogy az időben elindul, mert ha napközben egy járat megcsúszik, az egész menetrend borul.

Reptér

Menjél ki időben a reptérre. Normál üzemmódban is érdemes két órával hamarabb, de most ez létkérdés. Ez akkor is érvényes, ha csak kézipoggyásszal utazol, és már otthon elkészítetted a beszállókártyát. A sorok ugyanis nemcsak a becsekkolásnál tudnak hosszan kanyarogni, de az útlevélvizsgálatnál és a biztonsági ellenőrzésnél is. Budapesten ez nem annyira vészes, de Berlinben másfél óra sorállás volt csak az átvilágító berendezésen átjutni. Nem számoltam meg pontosan, de olt vagy 10 kapu, viszont csak három működött és nem volt egérút kisgyerekeseknek se. Talán Schipol a legkritikusabb, de Londontól a német repterek át a spanyolokig mindenhol fennakadások vannak.

Ha nem lenne elég a munkaerőhiány, ezt még sztrájkok is tetézik – feltétlenül légy képben, a tervezett utazásod repülőterein van-e tervezett munkabeszüntetés.

Most mindenki egyszerre akar utazni, hatalmas az utazási kedv és ez a parkolók foglaltságára is hatással van. Ha már tudod, mikor utaznál, minél hamarabb foglald le a reptéri parkolóhelyet is.

Szent Márton-sziget

Pakolás

A repülőgépek késésére és törlésére most még több helyen rárakódik a poggyászkezelés káosza is. Több ezer elkavarodott poggyász van számos európai repülőtéren – valószínűleg előbb-utóbb visszajutnak a gazdájukhoz, de ez lehet, hogy hetek kérdése. Aki csak tud, induljon el kézipoggyásszal, az a legbiztosabb módja, hogy ne vesszen el semmi.

Az esetleges hosszú késés esetére legyen a kézipoggyászban valami életmentő kaja (banán, csoki, müzliszelet, kinek micsoda) és víz. Én mindig viszek egy kulacsot a reptérre, ezt átviszem üresen a biztonsági ellenőrzésen, a reptéren az ivókútnál vagy a mosdóban feltöltöm és úgy szállok fel a gépre.

Vigyél könyvet, keresztrejtvényt, gyereknek játékot – bármit, hogy ne öljön meg az unalom, ha pár órát kell várni.

Japán praktikus információk

Programok

Az érkezés napjára ne tervezz programokat. Normál esetben amikor utazom, akkor érkezéskor felkapom a bérautót és sokszor már aznap elhajtok egy másik városba és ott foglalok szállást. Most én se így csinálom – hiába érkezett a gép Berlinbe is már dél körül, aznapra nem írtam be semmit az excel táblácskámba, ráhagyással dolgoztam, hátha csak este futunk be. Különösen akkor dolgozz ráhagyással, ha el kell érni valami fontosat – legjobb barátod esküvőjét, fontos megbeszélést, kedvenc zenészed koncertjét.

Nem a repülési káoszhoz tartozik, de napjaink másik nyűge, hogy teljesen elszálltak sok helyen az autóbérlő-árak. Különösen szigeteken kritikus a helyzet, ahol a járvány alatt sok szolgáltató tönkrement és nem könnyű átcsoportosítani más cégeknek oda autókat. Horror árak vannak Szardínián, Szicíliában, de szinte minden szigeten. Mielőtt megveszed a fapados repjegyet egy olcsó vakációban reménykedve, előbb pillants rá arra is, mennyiért találsz autót, főleg ha olyan helyre mész, ahol a tömegközlekedés nehézkes (pl. Azori-szigetek).

Szállás

Azt hiszem, azt már a járvány alatt megtanultunk, hogy csak lemondható szállást szabad mostanság foglalni. A járatkérésék és törlések még egyet csavartak ezen a helyzeten, hiszen sokszor csak aznap derül ki, odaérünk-e a tervezett napon az úticélunkra. Úgyhogy most már azt is nézni kell, a lemondható szállás milyen feltételekkel mondható le. Mert van, ami még előző nap is, de olyan is, ami csak egy héttel korábban. A booking.com-on ez mindig látszik, csak el kell olvasni az apró betűs részt. Én most igyekszem olyan szállásokat kimazsolázni, amik még az érkezés előtti nap is lemondhatóak, hogyha valami változás van az útitervben, akkor időben tudjak lépni. Persze ha aznap törölnek egy járatot, akkor még ez is kevés, ez ellen csak úgy lehet védekezni, hogy egyáltalán nem foglal az ember szállást, csak kb. akkor, amikor már a kifutópályán gurul a gép (bár akkor már nem lehet mobilozni:-)

Oszaka Marriott hotel

Ha beüt a krach

Szerencsére nekem még nem törölték a járatom és nem veszett el poggyászom, így nem ástam bele magam abba részletesen, ilyenkor mi a teendő. De megtették ezt mások, íme, két hasznos cikk erről:

Budapest Airport közleménye: Az európai légiközlekedési problémák Budapesten is éreztetik hatásukat

Airportál: Légi utasok jogai, légitársaságok kártérítési felelőssége repülőjárat törlés vagy késés esetén