Okinawa, Japán trópusi paradicsoma

okinawa

Sok kép él bennünk Japánról: felhőkarcolók, szentélyek, japánkertek, gyorsvonatok… de az ország nevét hallva a legritkábban gondolunk trópusi strandokra. Pedig a déli szigeteken ugyanolyan azúrkék a tenger és aranyszínű a homok, mint a világ legszebb strandjain, de valahogy ez nincs benne a turisták köztudatában.

Én is csak pár éve fedeztem fel fotókról, hogy micsoda különös világ rejtőzik itt. Akkor el is döntöttem, hogy ha újra eljutok Japánba, akkor Okinawát és a délnyugati szigetcsoport többi tagját is útba ejtem.

A repülőgép Nahába, Okinawa nemzetközi repülőterére érkezett, ahol fel is vettem egy bérautót egy napra. Kicsit meglepődve konstatáltam a szálloda felé hajtva a nyolcsávos úton, hogy ez bizony nem az az Okinawa, amire én gondoltam. Valamiért azt a két fogalmat, hogy trópusi strand és kevéssé ismert táj én úgy kapcsoltam össze, hogy egy idilli kis békés szigetre érkezem majd, ahol az emberek flip-flop papucsban csattognak le a strandra. A hatalmas felhőkarcolók közül nem is látszott a part, még akkor sem, amikor a szállodám 14. emeleti szobájának ablakából néztem körbe. Az általam megálmodott tengerpartokra kicsit várni kellett, az első napot ugyanis még ezen a szigeten töltöttem.

okinawa

Yamburu Nemzeti Park

Merthogy a „munka” az első: felkeresni a Okinawa két világörökségi helyszínét, végül is ezért béreltem ki az autót. Így az érkezésem utáni nap nekivágtam a szigetnek, egy nekifutással elhajtottam szinte a másik végébe, a Yamburu nemzeti parkba.

A Yambaru Nemzeti Park elsősorban azért került fel az UNESCO listájára, mert sűrű örökzöld szubtrópusi erdők borítják, és biológiai rendkívül sokféle. Az erdőben olyan béka- és madárfajok élnek, amelyek csak itt, Yambaruban találhatók. Leghíresebb közülük az okinawai rail (Gallirallus okinawae), amely egy röpképtelen madár. Fészkét a földön építi, és esténként fákra mászik fel aludni. Az okinawai sínpár a kihalás szélén áll, ezért szigorúan védett. Sajnos olyan ritka, hogy élőben nem is került a szemem elé, csak a helyi múzeumban (Yambaru Wildlife Conservation Center) láttam fotókat, adatokat róla.

okinawa

Ha nem pont szerdán kirándultam volna erre a vidékre, akkor egy élő példányt is láthattam volna garantáltam, méghozzá a Rail Ecology Center-ben, de az pont szerdánként van zárva…

Ocean Expo Park

Nahába visszafelé körülbelül félúton értem el az Ocean Expo Park területét, ami egy óriási intézmény, számos múzeummal és parkkal. A legnépszerűbb, legismertebb mind közül a Churaumi Akvárium, ahol rengeteg színpompás hal van. A múzeum büszkesége a világ egyik legnagyobb akváriuma, ahol a világ legnagyobb hala, egy 19 tonnás cetcápa is látható. Kicsit elszorult szívvel néztem, mint mindig, amikor állatkertben vagy ilyen vízi parkban járok – egyrészt persze ennyi érdekes állatot nehéz lenne természetes lakóhelyükön felkeresni, de valahol mégiscsak ott lenne jobb nekik, otthon… De ami igazán visszatetsző volt, hogy delfinshow-t is tartanak, természetesen ezt végképp nem látogattam – szerintem 2023-ban már közismert, hogy ez kifejezetten káros az állatoknak.

okinawa

Az Ocean Expo területén vannak azért szerethető dolgok is, például az Okinawa Village, számos tájházzal.

okinawa

Érdekes a botanikus kert is, ami teljesen más, mint amit ilyen nevű helyektől megszoktunk.

okinawa

A komplexumban egy múzeum is akad, ahol a legérdekesebbek a régi hajók, bárkák.

okinawa

Kerama-szigetek

A következő két napot a Kerama-szigeteken töltöttem, amely a nyüzsgő, városias Okinawa után egy egészen más világ: konkrétan ez volt az, amit én trópusi szigetként elképzeltem. Három sziget tartozik ide: Zamami-jima, Aka-jima és Tokashiki-jima. Az utolsó a legnépszerűbb, ez van leginkább kiépítve turistáknak, úgyhogy ide nem jöttem:-)

Aka sziget

Mivel nagyjából egy időben érkeztem Okinawára az épp aktuális tájfunnal, a kinézett katamarán indulását törölték, így a lassúbb, lomhább komppal utaztam Akajimára. Aki-jima a sima komppal másfél óra, a katamaránnal 70 perc Naha Tomari kikötőjéből.

okinawa

Az aprócska, 2 km átmérőjű Aka-jima tényleg maga a megtestesült nyugalom. Bár az útikönyv azt írta, a nyári vakáció idején nagy lehet itt a tömeg, most már papíron nincs nyár és szinte senki nem volt a strandon. Szerencsére az időjárás még a nyárt idézte, 31 fok volt volt, ki is purcantam rendesen, míg a kikötőből 20 perces sétával elértem a sziget legszebb pontját, a Nishibama strandot.

okinawa

Zamami sziget

Ma reggel már járt a katamarán – bár ne járt volna! Ezzel utaztam ugyanis Zamami szigetére és a gyorsabb, de kisebb hajó rettenetesen hánykolódott a hullámokon. Ahogy a kikötőbe érve falfehér arccal, kissé még inogva megálltam a jegypénztár előtt, meg se kellett szólalnom, a hölgy azonnal mondta: cseréljük ki a jegyet visszaútra, ugye? Mint kiderült, nem én voltam az első a világtörténelemben, aki igen rosszul viselte a gyorshajót, és hazafelé sokan inkább átváltják a jegyüket a lassúbb, lomhább, de jóval stabilabb kompra.

okinawa

Zamami szigetén is egyből elmentem a legszebb strandra (Furuzamami) és ott lébecoltam pár órát. Bár nem sütött olyan szépen a nap, mint előző nap, árnyék híján így is megkapott a nap. A strandágyat egy napernyővel 3500 jenért adták, és mivel csak szűk három órám volt, gondoltam, felhős időben ennyit nem áldozok rá. Valahogy itt éreztem először Japán során, hogy kicsit lehúzósak az árak, meg azt is, hogy nem olyan lágyak, kedvesen az emberek, kicsit valahogy keményebbek…

okinawa

okinawa

Rjúkjúi Királyság emlékei

Suri-várkastély

A Yamburu Nemzeti Park mellett a Rjúkjúi Királyság itteni emlékei is felkerültek az UNESCO listájára. A legszebb, legismertebb ezek közül a Suri-várkastély volt Nahában, amely 1945-ben csaknem teljesen elpusztult. Bár 1992-ben újjáépítették, sajnos 2019-ben nagy része tűzvész áldozata lett. Ehhez képest van egy 400 jenes belépő díj, amiért nagyjából semmit sem lehet látni, vagyis egy építkezést…

okinawa

okinawa

Nakagusuku-kastély

Szintén a kilenc tételből álló UNESCO jelölése része a Nakagusuku-kastély helye, ahol ugyan már csak romok állnak, de azok még így is elég impozánsak.

okinawa

Seifa Utaki

Okinawán az „utaki” azokat a természetes, szent helyeket jelöli, ahol az emberek imádkoznak. Ezek közül a Sefa Utaki volt a legszentebb hely a Rjúkjúi Királyságban. A helyi ősi hit vezetői mind nők voltak, és a királyi család férfi tagjainak kivételével a férfiak számára szigorúan tilos volt a hely megközelítése. Sefa Utaki sűrű erdei környezetben fekvő sziklaformációkból áll, és bár kívülállóak (külföldi turisták) számára nem igazán látványos, a szigetlakóknak a mai napig a legszentebb hely.

okinawa

okinawa

Kék zóna

A kék zóna fogalmát sokan ismeritek, de ha esetleg még valaki nem hallotta, azokat a régiókat nevezik így, ahol az emberek általában a legtovább élnek. A leghíresebb pont Okinawa, de ide tartozik Szardínia Ogliastra régiója, Costa Ricán a Nicoya-félsziget, a californiai Loma Linda, és egy apró görög sziget, Ikara. Egy idegenvezető hölgy Tokióban kicsit szétfoszlatta a mítoszt még érkezésem előtt, ugyanis azt mondta, hogy Japánban több más régió megelőzte már Okinawát a várható élettartam tekintetében. Sőt, egy barátnőm a napokban küldött át egy cikket az Economistból, hogy a legújabb kutatások szerint nem is biztos, hogy ezeken a helyeket élnek legtovább az emberek, lehet, hogy egyszerűen itt nem jó az adatgyűjtés. No de ne legyünk ilyen kötözködőek, fogadjuk el, hogy Okinawa kitüntetett zóna, mint ahogy a többi is.
okinawa
És mi a titkuk? Négy alappillért találtak, ami közös ezekben a régiókban:
1. az egészséges étrend (bár itt azt mondják, nem is csak az étrend fontos, hanem az is, hogy nem eszik az emberek pukkadásig magukat, csak az éhségük 80%-át csillapítják)
2. testgyakorlás (nem feltétlen edzés, hanem aktív életmód, séta, ház körüli munkák)
3. legyen egy életcél (ahogy itt mondják: ikigai)
4. kiegyensúlyozott és szoros családi és baráti kapcsolatok, közösségi érzés

Szállás

A szigeten négy éjszakára a Strata Naha hotel volt az otthonom, egy kényelmes, csodálatos hotel szuper jó helyen – a repteret a várossal összekötő magasvasút vonalán.
okinawa
okinawa

Gasztro

Okinawa Japántól való relatív elszigeteltsége a gasztronómiáján is meglátszik, itt ugyanis sok különlegesség van, amit nem találunk meg az ország többi megyéjében. Azt mindenekelőtt ki kell hangsúlyozni, hogy a szigetlakók nagyon fontosnak tartják az egészséges étkezést, a nézetük szerint a jó táplálék tulajdonképpen gyógyszer.
Három specialitást kóstoltam meg, melyek közül a goya champuru volt a legkülönlegesebb (bár messze nem a legjobb, de túléltem:-) Ez a rusztikus fogás keserű dinnyét, tofut, tojást és a sertés hasaalja részét tartalmazó, kevergetve sült étel.
Nem hagytam ki az Okinawa-soba fogást sem, amely sertés húslevesben főtt udon (vastag fehér tészta) és van egy gömb alakú, fánkszerű édességük is, amit hármasával csomagolva árulnak strandokon.

Időjárás

A trópusi jelleg az időjárásban is megmutatkozik: Okinawa szigetén még decemberben sem ritka a 20 fok, nyáron pedig kifejezetten forróság van, magas páratartalommal párosulva. Most október elején 30-31 fok volt, és este is csak pár fokot hűlt le a hőmérséklet. Ez még nem lett volna vészes, de tényleg nagy a nedvesség, ha nincs légkondicionált épületben az ember, folyik a hátán a víz.

Júniustól októberig tart a tájfunok szezonja, így ezt az utazás tervezésénél célszerű figyelembe venni. Én mondjuk nagyon nem tudtam ezzel törődni, mert nem csak ide jöttem, hanem egy komplett Japán körútra, és máshol meg épp a szeptember és az október a legideálisabb. A tájfunok a repülőjáratokat kevésbé veszélyeztetik, inkább a hajókra, kompokra vannak hatással. Így lehetőleg úgy kell tervezni az utazást, hogy ne a hazafele szóló nemzetközi járat előtti nap rostokoljunk egy kis szigeten, ahonnan még komppal kell visszajutni Nahára, ahol a reptér van.

okinawa

Praktikus információk

Nahára több városból is vannak járatok, legközelebb Kagoshimából. Itt, Nahában van a kikötő is, ahonnan a kompok indulnak a kisebb szigetekre.

Okinawában beszéltek a legtöbben angolul a japán körút során, de azért messze nem mindenki, úgyhogy fordító program legyen a telefonon!

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)