New York haladóknak: különlegességek a Nagy Almából

NY_07_Library

Mennyi idő kell New Yorkra? – szokták tőlem kérdezni ismerősök és olvasók, akik tudják, hogy jól ismerem a várost. Most erre mit válaszoljak? Hogy két évet éltem ott, azóta vagy tucatnyi alkalommal visszamentem, és még mindig nem láttam mindent? A legtöbben körülbelül egy hétre mennek, ami nagyjából elég a kötelező körökre, de semmiképp nem elég arra, hogy felfedezd a te saját New Yorkodat. De azt is felesleges lenne mondanom az első látogatás során, hogy hagyd ki a Szabadság-szobrot vagy a Metropolitan Múzeumot, hiszen érthető, hogy aki még nem járt ott, látni akarja a legfontosabb látnivalókat. Úgyhogy tényleg csak azt tudom mondani – menj minél több időre, menj minél többször, és térj le a turistacsapásokról. Meg fogsz lepődni, micsoda kincseket rejteget ez a város!

City Hall metróállomás

Letűnt korok csodálatos metróállomásainak egyikét lehet megpillantani New Yorkban, ha – kicsit szabályellenesen – fent maradtok a dél felé közlekedő 6-os metrón, amikor az a Brooklyn Bridge végállomás után megfordul, hogy aztán ismét elinduljon északi irányba. Az egykori City Hall állomás 1904-ben épült az első vonal egyik megállójaként, és egyszerűen álomszép. Boltíves mennyezet, gondosan kimunkált díszek, sőt, csillárok is emelték az állomás fényét. Elvileg vezetett sétán is fel lehet keresni, de meglehetősen drága (50 dollár) és még így is rendkívül nehéz egy ilyenre bejutni. A szervezett sétákat a New York Transit Museum weblapján találjátok.

Evolution Store

New Yorkban elég különlegesnek kell lenni egy üzletnek ahhoz, hogy kitűnjön a többi közül, de az Evolution Store megugrotta ezt a feladatot. Itt ugyanis nem ruhákat, szuveníreket, élelmiszert vagy elektronikai cikkeket lehet vásárolni, hanem bekeretezett pillangókat, állatkoponyákat, őskövületeket és egyéb természettudományi furcsaságokat. Még ha nem akarsz épp medvebőrt venni, akkor is érdemes benézni, nagyon izgalmas hely!

Cím: 687 Broadway, a 3 és 4 utcák közt
Nyitvatartás: minden nap, 11-19 óra közt
Belépő: nincs
Weblap: Evolution Store

NY_04_Evolution

Dream House

Ha az minden vágyad, hogy elheveredj egy szobában, ahol különös neonfények vibrálnak, monoton zene szól és néhány furcsa festményt vetítenek a falra, akkor a Dream Houseban a helyed. Ha nem tudod a pontos címet, biztos nem találod meg, mert nem hirdeti nagy reklám sehol – ez nem az a hely, ahova besétálnának a turisták. Maga a Dream House, mint műfaj, már több évtizedes múltra tekint vissza New Yorkban, különböző helyszíneken különböző művészek kreáltak hasonlót. A jelenlegi installáció egy házaspár, La Monte Young zeneszerző és Marian Zazeela közös munkája. Ha elmész a megadott címre, egy teljesen átlagos bejáratot találsz, itt kell becsöngetni a Dream House kapucsengőn és felsétálni egy hosszú lépcsősoron. Ott bedobod a pénzt egy üvegbe, leveszed a cipőd és besétálhatsz a furcsa hangulatú szobába.

Cím: 275 Church St
Nyitvatartás: szerdától szombatig, 14-24 óra közt
Belépő: 10 dollár
Weblap: Mela Foundation

Mmuseumm

Nem egy mainstream műfaj az Mmuseumm sem, ami egy garázs méretű helyiség, melybe csak egy kis ablakon kukucskálhatsz be. Ráadásul egy olyan utcában található, ami nem igazán bizalomgerjesztő: a kínai negyed egyik félreeső, kihalt részében. A dupla ajtó olyan, mint a többi az utcában, de van rajta három keskeny nyílás, amin át bepislantva polcokon sorakozó tárgyakat szemlélhetsz meg. A tárgyak egy része ismerős, a többi furcsaság, de az ismerősek is jellemzően olyanok, melyeket már nem használunk.

Cím: 4 Cortlandt Alley, a Lafayette és Franklin utcák találkozásához közel
Nyitvatartás: tavasztól őszig hétvégén, de minden nap, bármikor be lehet nézni a kis ablakokon
Weblap: Mmuseumm

NY_03off_Mmuseum

NY_03off_Mmuseum

Lexington Candy Shop

New York legrégebbi családi „falatozója” (luncheonettes) még ma is üzemel, méghozzá a harmadik generáció viszi ma az üzletet. Az 1925-ben alapított bolt egy régi kor megmaradt hírnöke, melyhez hasonló nagyon sok működött városszerte. Ezek a kis vendéglők jellemzően megfizethető, egyszerű ebédeket és üdítőket szolgáltak fel és nagyjából minden sarkon volt belőlük, mint manapság a Starbucksból. Itt még megkóstolhatod a város egykor népszerű italát, az egg cream-t, amiben a nevével ellentétben se tojás, se tejszínhab nincs. Az összetevők tej, szóda és csokiszirup és néhány más New York-i legendás étteremben (pl. Russ and Daughters, Katz) is kapható.

Cím: 1226 Lexington Avenue (a Lexington Avenue és 83 utca sarkán)
Nyitvatartás: Hétköznap 7-19, szombat 8-19, vasárnap 8-18 óra közt.
Weblap: Lexington Candy Shop

NY_09_Candy

The SeaGlass Carousel

Manhattan Battery Parkjába leginkább csak azért mennek le a turisták, hogy ott szálljanak hajóra a Szabadság-szobor felé. Pedig 2015 óta van itt egy új, zseniális látnivaló is: a tengeralatti hangulatot felidéző körhinta! A 30 üveggyapotból készült halra bárki felszállhat és úgy érezheti magát, mint a tenger mélyén. A projekt annak állít emléket, hogy itt, a Battery Parkban volt korábban a New York Aquarium, mielőtt a jelenlegi helyére, Coney Islandra költözött. A körhinta kialakításárt George Tsypin, neves díszlettervező volt felelős, akinek nevéhez Scala operák és Broadway musicalek kötődnek. Az élményt az is fokozza, hogy a halak a megszokottól eltérően nem rudakon mozognak, hanem saját kis motorjuk van, plusz kifejezetten ide komponált, a tenger hangját megidéző zenét adnak.

Cím: Battery Park, Water és State utcák találkozásánál
Nyitvatartás: évszaktól függő, nézd meg a weblapon
Belépő: 5 dollár
Weblap: SeaGlass Carousel

NY_02_SeaGlass

Trinity Place Bank Vault Bar

Ha szeretnél egy bankszéfben ebédelni, arra is tudok megoldást! A Trinity Place bárja ugyanis egy olyan helyiségben kapott helyet, amely korábban banki trezorként üzemelt. A századfordulón, egész pontosan 1904-ben épült bankot Andrew Carnegie építtette, és az itt kialakított trezor a kor legnagyobbja, legerősebbje volt. Szokatlan módon mindkét végére ajtót építettek, méghozzá egyenként 35 tonnásakat. De nem csak az egyedi étterembe érdemes bekukkantani, de maga az épület is egy csoda – olyan elegáns, mint egy gótikus templom. Kívülről minden további nélkül meg lehet nézni, de sajnos belülre maximum egy pillantást lehet vetni, mert a morcona őrök nem engednek belépni.

Cím: 115 Broadway, a Financial Districben, közel a 4 és 5 metróvonalak Wall Street megállójához
Nyitvatartás: keddtől péntekig 11.30-1.00
Weblap:Trinity Place

NY_02off_Trinity_vault

New York Federal Reserve Bank

Ha már banktrezoroknál tartunk, a közeli még ma is működő bankról is érdemes szót ejteni, itt található ugyanis a világ legnagyobb aranytartaléka.

Az egész házblokkot elfoglaló, olasz palotára emlékeztető épületet több, mint 200 tonna vassal díszítették. És meg is van az oka, hogy ilyen bevehetetlen erődöt építettek: félelmetes mennyiségű aranyat őriznek itt. Nagyjából hétezer tonnányit (360 milliárd dollár értékben, a világ aranytartalékának 20 százalékát), amivel valószínűleg a világ legnagyobb aranykészletét mondhatják magukénak (ezt csak azért nem lehet biztosra tudni, mert a svájci bankok nem jelentik a saját adataikat). Az aranykészlet 98%-a más országoké, az USA sajátját ugyanis nem itt, hanem Fort Knoxban őrzi. Az itt levő aranykészletek az országok egymás közti forgalmát is hivatottak biztosítani. Amikor két ország közötti kereskedelmi szaldó kiegyenlítésre kerül, a 99.8% százalék tisztaságú aranytömböket egyszerűen átteszik a megfelelő ketrecbe. Ezekből a ketrecekből 122 van – többségét egy-egy ország bérli, de van olyan ország, amelynek több rekeszre is szüksége van.

Az arannyal teli pincét meg lehet látogatni, de online, a weblapon egy hónappal előtte kell időpontot foglalni. A túrák egyórásak és ingyenesek, nagyon ajánlom őket.

Cím: 33 Liberty St

Federel Reserve Bank

Keith Herring falfestés egy WC-ben

Miért látogatna az ember heteróként egy melegközpontba, különösen miért menne kíváncsian annak egy használaton kívüli WC-jébe? Mert ott található egy izgalmas falfestés egy zseniális művésztől, Keith Herringtől!

1989-ben, az 1969-es Stonewall-lázadás 20. évfordulóján a New York-i meleg közösség központjának helyet adó épületben neves művészeket kértek meg, hogy alkossanak valamit az ünnepre. Keith Herring a második emeleti mosdót választotta „festővászonnak” és ide pingált fel péniszeket és közösülő alakokat. Keith Hering alkotásai (a szolidabbak) dollármilliókért cserélnek gazdát, úgyhogy könnyen lehet, hogy ez a kis helyiség az USA legértékesebb fürdőszobája. A falfestés értékét külön megnöveli, hogy ez volt Herring utolsó jelentős alkotása, néhány hónappal később ugyanis tragikusan fiatalon, 31 évesen AIDS-ben meghalt.

A WC-nek helyet adó épületet, a melegközpontot bárki felkeresheti. A recepciósnak csak azt kell mondani, a falfestésre vagytok kíváncsiak és útba igazít, merre kell indulni (de én is megsúgom: 2. emelet, 205-ös szoba).

Cím: 208 West 13th Street (7 és 8 Avenue közt)
Nyitvatartás: Minden nap 10-20 óra közt
Belépő: nincs
Weblap: Gay Center

NY_04_Herring

New York Earth Room

Bár New Yorkban már szinte semmin nem lepődök meg, de az, hogy a méregdrága város egyik legtrendibb negyedében, a SOHO-ban egy szoba évtizedek óta földdel megpakolva áll, azért még nekem is egy kicsit meredek. Mindenesetre nem szántóföldről van szó, hanem műalkotásról. Walter De Maria 1977-ben hordatta be a kb. 200 köbméter földet a galériába és azóta is ott van, időnként öntözik, és turisták, műkedvelők látogathatják.

Cím: 141 Wooster Street
Nyitvatartás: szerdától vasárnapig 12-18 óra között
Belépő: nincs
Weblap: Earth room

Ny earth room

Punkklubból ruhabolt

A Bowery 315 alatt, a Bond Streetnél állt a punk legendás koncerthelyszíne, a CBGB, ahol nekem még volt alkalmam koncerteken hallgatni, de a klub 2006-ban bezárt. Jelenleg egy divatáruüzlet van a helyén, de megőriztek sok graffitit és ereklyét. A falakon poszterek sorakoznak, a WC-ben régi matricákat hagytak meg a csempén, a cipők állványaként egy játékgép szolgál. Eredeti falfestésrészletek, hangfalak szerteszét, az eladótér közepén pedig színpad, rajta dobfelszerelés.

Cím: 315 Bowery

Felix Roasting Company

Ma már egy kávézónál lassan ugyanannyit nyom a latba, hogy mennyire insta-kompatibilis a helyszín, mint a kávé minősége és a baristák tudása. A Felix Roasting Company Park Avenue-n található egységének egyik miatt sem kell szégyenkezni. A belső tér színvilága egy Wes Anderson filmet idéz, és a szokásos kávék mellett néhány igazi csemegét is találni.

Cím: 450 Park Ave, a 30 és 31 utcák közt
Nyitvatartás: minden nap 8-15 óra közt

NY_07_Felix

Az igazi Micimackó

A Bryant Park nem ismeretlen a látogatók előtt – télen nagyon népszerű a korcsolypálya ott, és más évszakokban is szembetűnő egyik végében a Közkönyvtár méltóságteljes épülete. A könyvtár impozáns olvasóterme is megér egy látogatást, de az igazi kincsek sokáig eldugott szobákban rejtőztek. Csak 2021 szeptemberében kapták meg az őket megillető helyet, a földszint nagy kiállítótermét, ahol „Treasures” címmel nyílt állandó és ingyenes kiállítás.

A gyűjtemény sztárja az a maci, melyet C. R. Milne kapott 1921-ben az első születésnapjára a londoni Harrods áruházból, és amelyhez hamarosan más játékfigurák is csatlakoztak. A kedves társaság, Micimackó, Róbert Gida, Malacka, Füles, Bagoly, Nyuszi és társai inspirálták az apukát, A. A. Milnét, hogy 1926-ban megírja a Micimackót.

Cím: 476 5th Avenue, Bryant Park
Nyitvatartás: Hétfőtől szombatig 10-18, vasárnap 13-17 óra közt
Belépő: nincs (de előzetes regisztráció szükséges, amely akár a helyszínen is elvégezhető)
Weblap: Children Center

NY_07_Library

Kávézó a legjobb kilátással

Csak pár lépésnyire a fenti közkönyvtártól, egy másik könyvtárat is érdemes felkeresni: a Stavros Niarchos Foundation Library-t. Ott belépve csak biccentsetek az őrnek, aztán irány a lift és azzal sipirc fel a legfelső emeletre. Ott egy végtelen nyugis kávézó van, olyan terasszal, hogy leesik az állad – előtted a Bryant park és az azt körülölelő felhőkarcolók!

Cím: 455 tth Avenue, a 5th Ave és 40 utca sarkán

NY könyvtár rooftop

Albertine Bookstore

Az Upper East Side negyedbe elsősorban a világhírű múzeumok miatt látogatnak el a turisták, hiszen itt található a Guggenheim, a Metropolitan Múzeum vagy épp a Neue Galerie épülete is. Kis pihenésképpen a tárlatok közt ajánlok egy könyvesboltot, melynek galériája felett csodálatos égboltfestmény található. Maga a könyvesbolt elsősorban gazdag francia könyvválasztékáról nevezetes, de aki nem ilyet akar várásolni, az is sétáljon fel a kis lépcsőn a második emeletre. Egészen mesebeli a kék égbolt az arany csillagokkal, bolygókkal és csillagjegyekkel dekorálva.

Cím: 972 5th Ave, a 79. utcánál
Nyitvatartás: minden nap, 10-18 óra közt
Website: Albertine

NY_09off_Albertine

Masstransiscope

Jellemzően nem esik útba a New Yorkba látogató turistáknak a DeKalb Avenue metrómegálló Brooklynban, de ha belefér az időbe, érdemes kimetrózni ide a B vagy D vonalon.

Mi a túró az a Masstransiscope? A zoetróp tömegközlekedésre adaptált változata. És mi a a zoetróp? A 19. században feltalált optikai játék, amikor egy henger belső felére rajzokat festettek és az a henger mozgatásával állt össze egy kis filmmé. Egy kísérleti filmrendező, Bill Brand fejéből pattant ki az ötlet, hogy a metró egy tökéletes zoetróp lehet. A használaton kívüli Myrtle Avenue metrómegálló oldalára 228 képet festett, melyek a DeKalb Avenue felől Manhattanba utazók szeme előtt mozgóképpé állnak össze.

A Superman filmekből ismerős földgömb

Igazi art deco klasszikus a Daily News Building (220 E42nd Street), ami – már ahogy az lenni szokott a városban – rég nem a névadó cég épülete, de az egykori bérlő neve ráragadt. A Daily Newst 1919-ben alapították, és a város első tabloid formátumú újságja volt. Eleinte nem aratott nagy sikert, de aztán a metrón ingázók megszerették a barátságosabb formátumot. Az újság a kezdetektől nagy hangsúlyt fektetett a nagy fotókra, nem véletlen, hogy a logójában ott a fényképezőgép. Figyelemfelkeltő címek, erős fotók, bulvárhírek, botrányok, sport, képregények – mondhatnánk, a mai bulvárlapok egyik hírnöke volt, gúnyosan „a cselédlányok bibliájának” is nevezték. Az újság 1929 és 1995 között működött az épületben, ma egy TV társaság működik itt. Az előcsarnokban – amely a Superman filmekből lehet ismerős – a világ egykor legnagyobb belső földgömbjét lehet megnézni. Ezt utoljára 1967-ben frissítették, úgyhogy érdekes böngészni, felfedezhetjük rajta még az NDK-t is.

Cím: 220 East 42nd Street

Földgömb

Csodaszínház a „Kis Dominika” városrészben

1930 környékén öt csodaszínházat nyitottak meg New Yorkban, melyek a nagy gazdasági világválság és a második világháború alatt a hollywoodi csillogás, a luxus világába elmerülve nyújtottak menekülést. Ezek egyike a ma United Palace Theater néven ismert színház a 175. utcánál, amely egyszerűen káprázatos. A pazar belső térben autentikus XV. és XVI. Lajos-stílusú bútorzatot és díszes csillárokat helyeztek el, míg a falak maja díszítőelemeket kaptak. Az eredmény annyira eklektikus, hogy a New York Times „bizánci-román-indo-hindu-kínai-mór-perzsa-eklektikus-rokokó-decoként” írta le az épületet, de bármi is legyen a a stílus, szerintem magával ragadó. Az egykori öt csodaszínház közül kettő moziként, kettő pedig templomként üzemel, míg ez a United Palace egyesíti a két funkciót: hol színház, hol templom, hol pedig közösségi programoknak ad helyt.

Cím: 4140 Broadway, 175 és 176 utcák közt
Nyitvatartás: csak programok alatt

NY_12_United

Bogár-körhinta

New York állatkertje a Bronxban található, ahova még egy-két évtizede kellett némi bátorság kimetrózni. Ma már azonban én nyugodtan ajánlom, nem különösebben veszélyes, inkább csak sok időt visz el. Ha valakinek csak pár napja van a városban, nemigen fér bele, de sokadik látogatás alkalmával vagy ha több időre érkezel, ezt is keresd fel! A legérdekesebb szerintem a bogár-körhinta, ilyet még sehol nem láttam a világon, nagyon jópofa. 64 különféle bogárra ülhetsz fel, például szöcskére, katicára vagy szentjánosbogárra. Nem én voltam az egyetlen felnőtt, aki felpattant az egyikre, úgyhogy egyáltalán ne szégyelld magad, ha te se tudsz ellenállni egy menetnek!

Cím: Fordham Road és a Bronx River Parkway találkozásánál

NY_14_Bronx Zoo

Magyar művész hatalmas mozaikja egy New York-i metrómegállóban

Ha már az állatkert miatt úgyis kimész Bronxba, akkor állj meg egy pillanatra a Bedford Park metróállomásnál. Az ott díszelgő hatalmas mozaik egy honfitársunk, Dezső Andrea üvegfestő munkája.

NY_14_Dezso Andrea

Rengeteg praktikus információt és komplett New York útikönyvet találsz a weblapomon, kezdd ezzel az írással:

New York látnivalók, nevezetességek

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes “közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)