Német világörökségek: sziszifuszi pipalista

Északi tenger, Sylt-sziget

Van egy évek óta zajló küzdelmem az UNESCO-val: ahányszor fellélegzek, hogy végre kitehetem az utolsó pipámat a német világörökségi listámra, újra és újra hozzáadnak egy újabb tételt. Az egész történet még akkor kezdődött, amikor a Telekomnál dolgoztam és meglehetősen gyakran kellett Bonnba repülnöm, az anyacég (Deutsche Telekom) központjába. Ilyenkor mindig megkértem az utazási ügyintézőt, úgy vegye meg a repjegyet, hogy maradhassak hétvégére és felkerestem néhány világörökséget. Szépen gyűltek a pipák, de akárhányszor majdnem utolértem magam, összeült a bizottság és újabb helyszíneket vett fel. Ez azóta sincs másképp: tavalyelőtt, amikor megszerveztem az utam és felkerestem a bayreuthi Operaházat, egy kis ideig fürödhettem a győzelmi mámorban, de aztán ismét bővült a lista. Szinte látom magam előtt, ahogy összeül a bizottság a nagy asztal körül és kajánul vigyorognak: tegyünk fel valami német tételt ismét a listára, hadd bosszankodjon travellina!

No de gond egy szál se, szívesen megyek újra és újra Németországba, szeretem azt a vidéket és mindig találok a világörökségeken túl más érdekességeket. Most viszont nekiültem, hogy megmutassam, mennyire változatosak ezek az UNESCO helyszínek, melyektől áll fel a pihe a hátamon és melyek a kedvencek!

Templomok

Az UNESCO listáján vannak az átlag látogatók számára is könnyen élvezhető tételek és vannak egészen elborult jelölések, melyeket csak fanatikus világörökség-gyűjtők keresnek fel. A templomok az előbbi kategóriába tartoznak, hiszen egy szép dóm, katedrális bárki számára élvezhető élmény. Míg bizonyára sokan megfordulnak a Kölni dómban, akadt pár helyszín, melyről előtte soha nem hallottam, csak a világörökségi jelölés miatt kerestem fel. Ilyen volt pl. Wies, ahol egy gyönyörű kis rokokó templomra akadtam!

1. Aacheni dóm
2. Speyeri dóm
3, Wieskirche
4. Hildesheimi Szűz Mária mennybemenetele katedrális és Hildesheimi Szent Mihály-templom
5. Lorschi bencés apátság
6. Maulbronni kolostoregyüttes
7. Kölni dóm
8. Naumburgi dóm
9. Corveyi apátság és kastély

Wies

Kastélyok, várak

A kastélyok és várak egy hálás téma, ki ne ismerné például a Neuschwanstein várról készült fotókat. Na, az pont nem világörökség, mert az UNESCO nem az alapján válogat, melyik vár a legnépszerűbb vagy legcsinosabb – valami univerzális, egyedi értéket kell felmutatnia. Ennek alapján nem a romantikus kastélyok, hanem az alábbi tételek kerültek fel a listára:

10. Würzburgi püspöki palota
11. Augustusburg és Falkenlust kastélyok
12. Potsdam és Berlin palotái és parkjai
13. Wartburg vára

Városok

Amilyen elbűvölőek tudnak lenni egyes német városok, nem csoda, hogy jó néhány felkerült a világörökségi listára. Nagyon nehéz közülük kedvencet választani, mert a faszerkezetes házakból álló utcák mindenhol nagyon hangulatosak. Talán Bréma az, ahol az építészeten túl sok más érdekes látnivaló van és a legenergikusabb a város atmoszférája.

14. Lübeck
15. Bamberg
16. Quedlinburg óvárosa
17. A klasszikus Weimar
18. Múzeum-sziget
19. Stralsund és Wismar óvárosa
20. Bréma: Városháza és Roland-oszlop
21. Regensburg óvárosa

Bréma

Természet

Az ősbükkös világörökség elég nehezen járható körbe, már csak azért is, mert több országon átnyúló jelölés. A Watt-tenger is olyan, hogy maximum egy kis részét lehet megtekinteni, de az kifejezetten izgalmas. Az apály-dagály során jelentősen mozgó tenger ugyanis iszapos partokat hagy maga után, melynek nedves, hűvös talaján sétákat is szerveznek. Talán az összes német utazásom közül a Sylt szigetére tett kirándulásom volt a legnagyobb kedvenc, úgyhogy innen választottam az egyik legkedvesebb képemet.

22. A Kárpátok és más európai régiók ősbükkösei
23. Watt-tenger

Északi tenger, Sylt-sziget

Parkok, kertek

Az ember által kicsinosított természeti környezet kategóriában nálam a Bodensee-n levő kis sziget, Reichenau vitte el e győzelmet. A pompás tavon fekvő, virágokkal és hangulatos kerékpárutakkal teli szigeten meghitt kolostorok bújnak meg. Közülük a legérdekesebb, legszebb, a St. Georg, amely nyaranta idegenvezetővel látogatható.

24. Dessau–wörlitzi kertbirodalom
25. Reichenau
26. Muskaui park / Park Muzakowski
27. Wilhelmshöhe hegyi park

Reichenau

Ipari emlékek

Az ipari emlékek közt vannak a turisták számára teljesen értelmezhetetlen tételek, mint például „Augsburg vízgazdálkodási rendszere” és vannak olyanok, amelyek nagy pozitív meglepetések. Az életben nem mentem volna el Alfeld településre, ha nincs ott a Fagus-művek világörökség, pedig egy nagyon érdekes régi cipőgyár, én legalábbis kifejezetten élveztem a látogatást.

28. Rammelsbergi bánya, Goslar történelmi óvárosa és Felső-Harz-vidéki vízgazdálkodási rendszer
29. Völklingeni vasmű
30. Zollverein Szénbánya
31. A Fagus-művek Alfeldben
32. Erzgebirge/Krušnohoří bányavidék kultúrtáj
33. A hamburgi Speicherstadt és Kontorhaus negyedek a Chilehausszal
34. Augsburg vízgazdálkodási rendszere

Fagus Factory, Alfeld

Építészet

Képes vagyok meglehetősen nagy kitérőket tenni az utazásaim során, hogy felkeressek egy-egy olyan épületet, amely megérint a fotók alapján. Általában a modern épületek izgatnak jobban, de nagyon bejön a bauhaus is. Itt most mégis inkább a bayreuthi Operaházról mutatok egy fotót, ennek felújítása ugyanis csak néhány éve fejeződött be, és csak azóta látogatható. Az 1744-1748 közt épült operaház bő egy évszázadon át Európa legnagyobbjának számított. Bayreuthban nemcsak az épületekkel érdemes megismerkedni, de a város híres lakóival, Wagnerrel és a vagány Vilhelmina őrgrófnő életével is.

35. Berlin modern stílusú lakótelepei
36. A bayreuthi Operaház
37. A Bauhaus műemlékei Weimarban és Dessauban
38. Le Corbusier építészeti munkái
39. Mathildenhöhe művésztelep, Darmstadt

Bayreuth látnilvalók

Tematikus

Vannak olyan világörökségi tételek is, melyet egy-egy személyhez vagy témához kötődnek. A reformáció ötszázadik évfordulóján nagy népszerűségnek örvendtek a Luther emlékhelyeket összekötő kirándulások Németország-szerte. A legújabb világörökségi tétel pedig egy több országgal közös jelölés, Európa nagy fürdővárosai néven – ez Németországban három nagy hagyományokkal bíró fürdővárost ölel fel: Bad Ems, Baden-Baden és Bad Kissingen. No, hát ezekben nem voltam, úgyhogy az egyik Luther-városból, Heidelbergből hozok ide képet.

40. Luther-emlékhelyek Eislebenben és Wittenbergben
41. Európa nagy fürdővárosai
42. ShUM Speyer, Worms és Mainz zsidó öröksége
43. Rajna-völgy

Heidelberg

Római

A világörökség-fanatikusok tépik a hajukat a három különböző „római birodalom” jelölés láttán, elég nehéz követni, mi hova tartozik, plusz nem is olyan könnyű ezeket az emlékeket felkutatni. Trierben jártam csak, a többivel el vagyok maradva, úgyhogy hamarosan ismét utazhatok Németországba!

44. Trier római kori műemlékei
45. A Római birodalom határai – Hadrianus fala, Antoninus fala és a limes
46. A Római Birodalom limese Germania Inferiorban
47. A Római Birodalom dunai limese

Őskori

Az UNESCO rajongók nemcsak akkor verik a fejüket a falba, amikor valami teljesen lehetetlen helyszín kerül fel a listára (például egy őskori lelőhely, ahol ma már nincs semmi), de az is kemény dió, amikor nagyon sok tételből áll egyetlen jelölés. Az igazán keményvonalasok úgy gondolják, csak akkor teljesített a feladat, ha a világörökségi tétel minden egyes elemét meglátogatták. Na, nem tudom, ők mit szóltak, amikor meglátták a „Történelem előtti cölöpházak az Alpok közelében'” UNESCO jelölést, ami 111 (!!!) régészeti leletből áll – ráadásul mind a tengerben van:DD. Ami látogatható mindebből, az egy replika, de az legalább látványos a Bodenseenél – így erről mutatom a fotót…

48. Messel bányája
49. Történelem előtti cölöpházak az Alpok közelében
50. Hedeby és Danevirke
51. Jégkorszaki művészet a sváb Jura hegységben

Underuhldingen

Nos, jelenleg ez az 51 tétel szerepel Németország világörökség-listáján és nekem még hátra van néhány. A legfrissebb jelölések közül fel kell keresnem a fürdővárosokat, a Naumburgi dómot, a „ShUM Speyer, Worms és Mainz zsidó öröksége” és az „Erzgebirge/Krušnohoří bányavidék kultúrtáj” nevű tételt, valamint a Római birodalom határait (már amit megtalálok azokból). Úgyhogy nem dőlhetek hátra, mint a nyitóképen Sylten – nyáron ismét irány Németország, vár a „munka”!