Macok és brumbrum, Eger

Hogy lett az Imolából Macok, mi a túró az a Brumbrum és miért üzemeltet két éttermet közvetlenül egymás mellett ugyanaz a két család?

Az egri éttermek gazdáival, Macsinka Jánossal és Szternák Péterrel beszélgettem.

Macok Bisztró

Az Imola Udvarház az egri vár közvetlen szomszédságában található, a várba vezető rövid lépcsősor aljában, így a városba látogató turistáknak megkerülhetetlen. De nem is érdemes megkerülni, hiszen a  Gault & Millau kalauz szerint az ország Top 10 butikhoteljének egyike. Amikor 2000-ben nyílt étterembe 2013-ban a tulajdonosok új üzemeltetőt kerestek, nem kellett messze menniük, ugyanis Macsinka János konyhafőnök és Szternák Péter étteremvezető, valamint a könyvelést és marketinget vivő feleségeik, Csorba Éva és Dudás Tímea örömmel átvették a hotelt és az éttermet.

Macok

Az első néhány évben arra jutottak, hogy Egerben sikeresebben tudják megcélozni a közönséget egy könnyedebb, közérthetőbb vendéglátóhellyel, mint egy kissé talán túl formális fine dining étteremmel. Így átalakították a kínálatot, és egyúttal a nevet is: az Imola helyett 2013-ban megszületett a Macok Bisztró. A szép tálalásról nem mondtak le, de az adagok mérete inkább a bisztrókat idézi, és ez jobban találkozik a vidéki közönség elvárásával, ízlésével. Egy háromfogásos ebéddel itt aztán tényleg jól lehet lakni – ezt magam is tanúsíthatom.

Macok Bisztró

Macok Bisztró

Macok Bisztró

A nevet az étterem berendezést megálmodó belsőépítész találta ki. Ha valaki nem ismerné, a macok hasonló, mint a tócsni vagy a lapcsánka, azaz kevés zsiradékon kisütött reszelt krumpli. Külön főnyeremény a hangulatos belső udvar, ami ráadásul csendes is, hiszen itt kezdődik a sétálóövezet, azaz minimális az utcai autóforgalom.

Macok Bisztró

Az alapanyagokat igyekeznek környékbeli termelőktől szerezni be, ilyen például a szilvásváradi pisztráng vagy a bükki sajtkülönlegességek. A tésztákat, lekvárokat helyi nénik készítik, így garantáltak a házias ízek. A hagyományos, régi ízek megjelennek az étlapon, de kicsit új tálalásban. A fine dining merevsége helyett az otthonosság, könnyedség, szerethetőség társítása volt a cél, hogy minden vendég jól érezhesse magát. Az árak nem alacsonyak, de az alapanyagok minőségiek és az adagok sem kicsik. A közönség hálásan fogadta a változást és ma már egy hétvégi vacsora szinte esélytelen foglalás nélkül.

Macok Bisztró

SVÉT

Míg régebben a vendégek zöme helybéli volt és gyakran adtak helyet céges rendezvényeknek, mára eltolódott a közönség a gasztroturisták felé. Ebben bizonyára annak is szerepe van, hogy a Macok csatlakozott a Stílusos Vidéki Éttermiséghez, valamint nyaranta megjelenik a budapesti Gourmet Fesztiválon. Ezekkel a kitelepülésekkel elérnek egy olyan közönséget, akik szívesen elzarándokolnak egy vidéki városba, hogy jót egyenek egy-egy minőségi étteremben.  Lelkesednek az éttermi szövetségéért, hiszen elmondásuk szerint rengeteg tapasztalatot cserélnek a kollégákkal – elsősorban a két legközelebbi étteremmel, az Anyukám Mondta és az Ikon csapatával. A barátságra szép példa az a fotó, ami az étterem falát díszíti.

Macok Bisztró

brumbrum lényegében büfé

2017 májusában felszabadult a hotel aljában egy üzlethelyiség, ahol addig porcelánbolt működött. A két család arra jutott, hogy nem adják ki új boltnak a helyet, inkább nyitnak még egy éttermet közvetlenül a Macok szomszédságában. No nem őrültek meg, hogy konkurenciát csináljanak saját maguknak – inkább egy újabb vendégkört igyekeztek elérni. Olyanokat, akiknek még a barátságosabbá varázsolt Macok is túl feszengős, akik csak egy egyszerű egytálételre vagy spanyol típusú tapasokra vágynak, alacsonyabb árakon, fiatalos környezetben.

brumbrum lényegében büfé

Így született meg a „brumbrum lényegében büfé”, látványkonyhával, vidám designnal, ebédidőben menükínálattal.  Míg a Macokban csak egri termelők borait tartják, itt nemzetközi kínálat van, hogy a beszélgetni vágyó fiatalos közönség igényeit még inkább kielégítsék.

brumbrum lényegében büfé

brumbrum lényegében büfé

brumbrum lényegében büfé

brumbrum lényegében büfé

Szerencsére Egerben nem erős a szezonalitás, a városba egész évben áramlanak a látogatók, köszönhetően a változatos látványosságoknak és sokszínű programoknak. Úgyhogy bármikor érdemes betoppanni, és ha itt jártok, próbáljátok ki valamelyik – vagy akár mindkét – SVÉT éttermet!

brumbrum lényegében büfé