Meglepetés a nyugati országrészben: Szombathely

Szombathely látnivalók

Szombathely a felfedező, kíváncsi utazóknak való város. Ha csak úgy betoppanunk egy nyári hétvégi napon, akkor könnyen előfordulhat, hogy az érdekes látnivalók egy része teljesen elkerüli a figyelmünket, a másik felét pedig zárva találjuk. Én is pont így jártam néhány éve, amikor a jóval ismertebb, bájos, romantikus közeli kisvárosok (Kőszeg, Sopron) árnyékában kicsit elsikkadt nálam ez a város. De valahogy megmaradt bennem az érzés, hogy a felszín alatt itt biztos több izgalmas dolog van, mint ahogy első blikkre átfutottam rajta, úgyhogy visszatértem. Felkészültebben, eltökéltebben és határozott tervekkel. És milyen jól tettem! Sokszor valóban szó szerint a felszín alatt, de hihetetlen különleges látnivalókra bukkantam, úgyhogy most le is írom részletesen, hogy ti már ezek ismeretében vágjatok neki!

A város szíve, a Fő tér

Szombathely városának hatalmas és kissé furcsa alakú Fő tere már a 13. században kialakult és népszerű piacnak adott otthont. Egyes források szerint épp a szombati vásárnapok révén kapta a város a nevét: Szombathely. A vidáman fagyizó, korzózó helyiek közt én is körbesétáltam a hangulatos teret, melynek központjában a pestisjárvány áldozatainak emelt Szentháromság-szobor és a szökőkút áll. A téren nincs különösebben híres látnivaló, viszont érdemes lassan, figyelmesen haladni, hiszen a házak homlokzata, a szobrok mind figyelemre méltóak. Kedvencem a 12. számú ház, a mai Centrum áruháznak helyet adó csodás szecessziós palota lett.

Szombathely-látnivalók

A legnagyobb meglepetés azonban a Fő tér 3-5. szám alatti bankfiók, ahol az ügyféltér üvegpadlóján keresztül látható a római kori város, Savaria egyik útkereszteződése, valamint az utcák alatt húzódó csatornák részletei. Ide egyébként le is lehet jönni, bár csak évente egy-két alkalommal, kizárólag vezetővel, valamilyen rendezvény (például Múzeumok éjszakája) apropóján. Az Iseumban kell érdeklődni, mikor van erre lehetőség, és azt is jó tudni, hogy csak létrán mászva lehet leereszkedni.

Szombathely-látnivalók

Római emlékek

Ha már a római emlékeknél tartunk, folytassuk ezzel. Szombathelyt úgy kétezer éve a rómaiak alapították, méghozzá Claudius császár úgy i.sz. 50 körül és azóta is folyamatosan lakott – így egész biztosan hazánk egyik legrégebbi városa. Gondolom, egyszerre öröm és bosszúság, hogy akárhányszor nekiállnak valahol építkezni, előbb-utóbb belebotlanak a munkások valamilyen régészeti leletbe. A beruházóknak talán idegtépő, de nekünk jó, mert így ezekből igen széles a kínálat a városban.

Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház

1955 őszén például egy szerencsés véletlen eredményeként egy egyiptomi eredetű Isis istennő templomának márványfaragványaira és épületmaradványaira bukkantak. A romok fölé kiállító pavilon épült, a szentélyudvar pedig nyaranta operaelőadásoknak és könnyűzenei hangversenyeknek adott otthont. A savariai Isis szentély az 1960-as években országos ismertségre és nemzetközi rangra tett szert, hiszen a világon ma ismert római kori Isis-templomok közül a harmadik legnagyobb – méreteit tekintve csak az alexandriai és a Róma városi főtemplomok voltak nagyobbak nála. Az évtizedek alatt azonban állapota leromlott. A 2000-es évek elején nem csak restaurálni álltak neki a korábbi pavilont, hanem újraindították a kutatásokat, ami során kiderült, hogy talán nem is úgy nézett ki a szentély, ahogy eredetileg elképzelték. 2011-ben egy újfajta, egykori pompájában rekonstruált Iseum Savariense nyílt meg a nagyközönség előtt, de az eredeti kőfaragványok már nem a kültéren, hanem a múzeumban kaptak helyet. Méghozzá meglehetősen jól összerakott múzeumban: a sok kisebb-nagyobb leletet példás aprólékossággal írják le a tárlók magyarázatai, méghozzá három nyelven. Nyilván ez is közrejátszott abban, hogy 2013-ban az Iseumnak ítélték az Év Múzeuma díjat.

Szombathely-látnivalók, Iseum

Járdányi Paulovics István Romkert

Az Iseumtól pár perc séta a Püspökkert, ahol az 1937. óta folyó ásatások során Savaria nyugati városrészének jelentős épületcsoportjait tárták fel. A császári palota legértékesebb része az 50×17 méter nagyságú fogadóterem, melynek padozatát színpompás mozaikszőnyeg díszítette. Ez Pannonia provincia ma ismert legnagyobb egybefüggő mozaikfelülete, de sajnos ezt most én nem láttam, mert épp restaurálják. Sebaj, lesz miért visszajönni. Azzal tudtam vigasztalódni, hogy sétáltam egy kicsit az egykori borostyánúton, ahol annak idején a római katonák is megfordultak.

Fontos tudnivaló, hogy bár a Romkertet egy pallóról úgy-ahogy meg lehet tekinteni, de sokkal élvezetesebb a lelkes vezetővel egy-másfél óra alatt körbejárni. Ilyen idegenvezetés csütörtökön, pénteken és szombaton van, 10.30, 14.30 és 16.00 órai kezdéssel. A pénztárat nem könnyű megtalálni: amikor a templom előtti főtérről elindulnál a pallón, akkor nézz hátra, ott lesz eldugva a sarokban!

Szombathely-látnivalók, Iseum

Savaria Múzeum

A Savaria Múzeum igen szép múltra tekinthet vissza, hiszen 1908-ban nyitották meg. A megye legnagyobb múzeumában körülbelül félmillió tárgyat őriznek régészeti, történeti, néprajzi és természettudományi témakörökben.

Kezdjük a látogatást az alagsorban, ahol a Lapidáriumban, azaz a római kőtárban szobortorzókat, fogadalmi oltárokat, sírköveket őriznek. Itt kapnak helyet az időszaki kiállítások is. Látogatásom idején épp egy igen érdekes tárlat volt a falu és a város kapcsolatáról. Az emeletre fellépcsőzve pedig nem különösebben fotogén, de annál izgalmasabb kőzeteket, csontokat, ősnövényeket találni a tárlókban, méghozzá kronologikus sorrendben – ilyen érdeklődésű látogatóknak ez igazi kincsesbánya!

Ezen kívül a nemrég megújított igényes régió- és várostörténeti kiállítás kalauzolja végig az embert a környék elmúlt 8.000 évén. Olyan extrákkal, mint pl. a velemi hegyen lévő egykori kelta településnek az egész heggyel együtt megépített makettje, alatta (be kell menni hozzá a „hegy gyomrába”,) a gyönyörű velemi arany diadém lelettel, vagy azzal a részben interaktív római kiállítással, ami egy fotótapétával borított teremben azt az útkereszteződést kelti életre, amit az OTP alatt láttunk.

A múzeum azon ritka helyek egyike a városban, amit vasárnap is felkereshettek: keddtől vasárnapig, 10-18 óra közt van nyitva.

A Visit Szombathely weblapján egyébként be lehet kukucskálni ide is, mint néhány más látnivalóba, 3D séta keretében.

Szombathely-látnivalók, Iseum

További múzeumok

Smidt Múzeum

A Smidt-gyűjteménynek nemcsak az anyaga, de a keletkezése is igencsak érdekes. Alapítója, Smidt Lajos (1903-75) sebész főorvos volt, akiről tudták a betegei, hogy nagy lelkesedéssel gyűjti a régi dolgokat. Gimnazistaként az első világháború frontjáról és hadifogságból hazatért katonáktól kapott cigarettáért sapkajelvényeket, ellenséges lövedékeket, de megbecsült olyan apróságokat is, mint a katonák rajzait, leveleit. Amikor 1930-ban megkezdte praxisát Szombathelyen, kifejezetten a város legendás múltja csábította ide. Nem is késlekedett sokáig, hamarosan megkezdte az akkoriban gyakran előbukkanó római leletek gyűjtését, megmentve őket a pusztulástól. Páciensei közt nemesi (többek közt Batthyány, Bezerédj, Cziráky és Erdődy) családok  is voltak, akik évszázadokon át őrzött ereklyéket ajándékoztak az orvosnak. A saját gyűjtésnek, valamint a jómódú és szegény betegnek hála, 1400 régészeti leletet, 14 ezer darabos éremkollekció és több mint 11 ezer történelmi dokumentum halmozódott fel az orvos magángyűjteményében.

A doktor, aki munkáját is igen lelkiismeretesen végezte, a gyűjteményét is közkinccsé akarta tenni, de ebben a második világháború megakadályozta. Évtizedekkel később jött csak létre ez a páratlan tárlat, ahol a hatalmas gyűjteménynek csak egy töredékét tudják bemutatni. Bár mindössze néhány szobáról van szó, olyan sokféle és látványos tárgyban tudunk itt gyönyörködni, hogy feltétlenül érdemes felkeresni. Találunk itt régészeti leleteket, fegyvereket, faliórákat, bútorokat, ruhákat és festményeket, de akad néhány igazi csemege. Itt találjuk például Aulich Lajos vértanú poharát, Kossuth Hírlapját 1848-ból, a Nemzeti Dal Pozsonyban nyomtatott első példányát, Lenkey János honvédtábornok tarsolyát, Munkácsy Mihály pipáját és Széchenyi Istvánné báli cipőjét. Egy egész terem az órakiállításnak van szentelve.  Vannak itt a 18-20. századból szekrényórák, alabástrom oszlopos órák, gyöngyház díszítéses órák, valamint mécsesóra, szökőkutat játszó óra, utazó óra és számtalan fali ingaóra.

Igazi békebeli, meghitt, szívet melengető gyűjtemény, amit keddtől szombatig, 10-17 óra közt tudtok felkeresni.

Szombathely látnivalók

Szombathelyi Képtár

Az 1985-ben megnyílt Szombathelyi Képtár évente 15-20 időszaki kiállítást rendez, de most épp felújítás miatt zárva van, így ezt az intézményt nem láttam. Mindenesetre beletettem ide a listába, hogy mihelyt megnyílik, ezt is felkereshessétek a városban.

Egyházi nevezetességek

Szombathely 1777 óta püspöki székhely, az egyházmegyét még Mária Terézia királynő hozta létre. Ehhez illően nagyon sok keresztény műemlék van a városban, melyek közül a legkiemelkedőbb a Mindszenty József téren levő épületegyüttes: a Székesegyház, a Püspöki Palota és a Szeminárium. Mindhárom épületet az egyházmegye első püspöke, Szily János építtette Hefele Menyhért tervei alapján.

Székesegyház

A pompás székesegyház Magyarország (az esztergomi és az egri után) harmadik legnagyobb temploma. A bő két évtized megfeszített munkájával épült templom  a második világháborúban egy végzetes bombatalálatot kapott – kupolája beomlott, az orgona is megsemmisült. Szerencsére viszonylag épen maradt a szószék, a főoltár, a vörös műmárvány oszlopburkolatok és a salzburgi márványoszlopok. 1947-ben újraszentelték az épületet, megkezdődött a restaurálás és ma már csak a mennyezeti freskók hiánya emlékeztet a tragédiára, illetve az, hogy a megszokott padsorok helyett székek sorakoznak a templomtérben.

Szombathely látnivalók

Püspöki Palota

A késő-barokk Püspöki Palota csodás termeit mi is felkereshetjük. A palota a második világháborúig volt használatban, ma már csak az egyik szárnya a püspök lakhelye és dolgozója, a szobák  többségét megnyitották múzeumként. A legpompásabb termet épp restaurálják, ide nem jutottam be, de jó tudni, hogy 1991-ben II. János Pál pápa ennek erkélyéről mondott áldást a hívőkre. Feltárult előttem viszont az ebédlő, amelynek falát tapétaszerűen beborítják a Rómát ábrázoló keretezett metszetek.

Szombathely látnivalók

A palota legizgalmasabb része a Sala Terrena, hazánk első múzeuma. Itt láthatók Szily János püspök által gyűjtött, római korból származó feliratos kövek, melyeket valaha Mátyás király is megcsodált. A terem falait Dorffmaister István pompás freskói díszítik. Szily püspök úr műveltségét, felvilágosultságát jól érzékelteti, hogy a püspöki palotában helyet adott annak, hogy a freskók egy része római és görög mitológiai alakokat ábrázoljon.

Szombathely látnivalók

A palota keddtől szombatig 10-17 óra között vezetéssel látogatható – a túrák 9,11, 13 és 15 órakor indulnak.

Egyházmegyei Könyvtár

A tér barokk épületegyüttes-triójának harmadik darabja az 1780-ban elkészült Szeminárium. Itt 1952-ig volt szemináriumi képzés, akkor a kispapok átkerültek a győri egyházmegyébe és az épület jelenleg kollégiumként üzemel. De a turistának is akad itt látnivaló: a lélegzetelállító Egyházmegyei Könyvtár. Ebből kettő is van az épületben – a kisebb, eredeti könyvtár barokk falképe Dorffmeister István alkotása. A mai, eklektikus könyvtár mennyezetét és kápolnáját idősebb és ifjabb Storno Ferenc 1885-ben festette ki. A könyvtár 70 ezer kötetes állományában 16 középkori kódex és 86 ősnyomtatvány található. Egyszerűen imádom a régi könyvek illatát, így nehezen tudtam elszakadni ebből a csodálatos világtól. A kísérő hölgy látva lelkesedésemet előkerített egy pár fehér kesztyűt és fellapozhattam néhány csodálatos régi kötetet. A fantasztikus könyvtárakat csak csütörtökön és pénteken lehet felkeresni, kizárólag vezetővel, 9, 11, 13 és 15 órakor induló séták során.

Szombathely látnivalók, Egyházmegyei könyvtár

Szombathely látnivalók, Egyházmegyei könyvtár

Szent Márton-templom

A hagyomány szerint itt született a későbbi tours-i püspök, Szent Márton. Úgy tartják, Márton szülőházának alapjaira épült a mai Szent Márton-templom.

Szombathely látnivalók, Egyházmegyei könyvtár

Gyerekprogramok

KRESZ Park

Szintén átalakítás alatt van a KRESZ Park, ami a közlekedési szabályok gyakorlására kiépített aszfaltozott terület mini közutakkal, útjelzésekkel és működő jelzőlámparendszerrel. A park járműraktárában található kerékpárokat, gokartokat és rollereket a hamarosan megnyíló Víztoronynál lehet kölcsönözni majd.

Kalandváros

Felkerestem viszont a Kalandvárost, ami Magyarország legnagyobb játszótere. Rengeteg játék volt, de a gyerekek zöme a hét méter magas Kalandváron kúszott-mászott. Nagyon szimpatikus volt, hogy a tervezők láthatóan kiemelten ügyeltek a biztonságra és az is, hogy a mozgássérültekről sem feledkeztek meg, számukra egy külön hintát építettek.

Szombathely látnivalók

Szombathely látnivalók

Vizek, parkok

Csónakázó tó

A városközponttól csak pár perc a 60-as évek közepén kialakított csónakázótó. Körbejárható az egész tó, de csónakot, vízibiciklit is lehet bérelni – gondolom, az senkit nem zavar, hogy a tavon kacsákkal és hattyúkkal kell osztozni.

Szombathely látnivalók

Kámoni Arborétum és Ökoturisztikai Központ

A Szombathely északi részén található üde zöld terület, a kámoni arborétum az ország legnagyobb fenyő- és leggazdagabb fásnövény-gyűjteménye. Létrehozását még az 1860-as években kezdte meg Saághy Mihály, majd a kertépítést a fia folytatta. Az arborétum egyik leglátványosabb része májusban a Gyöngyös-patak környéke, hiszen a patak körül ez időtájban virágoznak a rododendronok. Írjuk is be a naptárba!:-)

Szombathely látnivalók

Vasi Múzeumfalu

Az ország másodikként nyílott skanzene a leglátogatottabb szombathelyi múzeum, ahol 39 építmény látható 27 községből összegyűjtve.

Leglátványosabbak az utcasoron elhelyezkedő lakóházak, melyek nemcsak különböző vasi kistérségekről érkeztek, hanem különböző társadalmi rétegekhez, sőt különböző nemzetiségekhez tartoztak. Van tehát szegényparaszt, tehetős paraszti és nemesi porta, valamint magyar, német, horvát és szlovén lakóház. A lakóépületek berendezése is eredeti. Bemenni ugyan nem lehet, de a nyitott ajtókból látható tárgyak segítségével pontos képet kapunk a hajdani életmódról. A házak mellett komplett gazdasági udvarok, melléképületek, műhelyek, sőt egy pincesor és egy harangláb is ide lett költöztetve.

Szombathely látnivalók

Csemegék

Víztorony

Na, és akkor a hagyományos látnivalók után jöjjenek a menőségek.

A Brenner park területén magasodó, 1926-ban épült Víztorony komoly felújítás után hamarosan ismét megnyitja kapuit a látogatók előtt. Újságíró-protekcióm kihasználva bekunyiztam magam, hogy már most megnézhessem. A tapasztalatok elég vegyesre sikerültek. Maga a torony szerintem fantasztikus. Én még nem jártam siófoki társában, úgyhogy itt láttam először ilyen mély, kék medencét – és micsoda jó visszhangja van!:-) Ami kevésbé volt örvendetes, hogy a torony élvezetét elég sok tényező akadályozza. Egyrészt az, hogy csak egy keskeny, nem teljesen biztonságos csigalépcsőn lehet feljutni, így a tervek szerint kizárólag vezetővel, maximum 10 fős csoportokban engedik majd fel az embereket. Másrészt picit lehangoló volt, hogy szuper jó lehetőségek maradnak majd kihasználatlanul. A víztorony alsóbb részén helyet kapott ugyanis egy rendezvényterem, de nehéz elképzelni, ezt mire tudják majd használni. Most nyáron az üvegkalitkában elviselhetetlen volt a meleg, de az akusztika is rettenetes, úgyhogy a zenés vagy színházi programok felejtősek. Talán csak kis kiállításokat lehet majd ide hozni, a kellemes klímájú hónapokban. No, de szorítsunk, hátha találnak még megoldásokat ezekre a problémákra…

Szombathely látnivalók

ELTE Gothard Jenő Asztrofizikai Obszervatórium

Amikor még szinte semmit nem tudtam Szombathelyről, Gothard neve már ismerős volt, mert évekkel ezelőtt már jártam a városban a kastélyvadászatom során. Akkor találkoztam a szomorú sorsú Gothard-kastéllyal és ismertem meg Gothard Jenő nevét. Sőt, egy gyors fotót a most felkeresett kúriáról is kattintottam, mivel az is szerepelt a kastélylexikonban Lelovics kastély néven.

Most visszatértem, mert felkeltette a kíváncsiságom, hogy itt, az ELTE asztrofizikai obszervatóriumában található Európa egyetlen tematikus csillagászati szakgyűjteménye. A kiállítás Gothard Jenő és társainak munkásságát, állandó kísérletező kedvét és zsenialitását mutatja meg sok érdekes eszközzel, élő magyarázattal. Annyira különleges és lebilincselő az egész, hogy igazán megérdemelne az anyag méltóbb helyet, mint egy kis kúria alagsora – modern, interaktív, meghökkentő tárlatot lehetne belőle varázsolni. És teljesen egyetértek a helyi Tourinform-iroda vezetőjével, hogy elképesztően menő lenne az anyag amolyan steampunk stílusban.

Az obszervatórium jelenleg egyéni látogatóknak kizárólag kedden 14-15 óra közt látogatható, szakvezetéssel. Csoportok más időpontokban is jöhetnek, de csak előzetes bejelentkezéssel – a weblapon levő elérhetőségeken kell szólni! Érdemes figyelni a facebook oldalt is, ahol úgy havonta egyszer csillagnéző esti programokat hirdetnek meg.

És hogy mi a legnagyobb királyság? A kiskastély hátsó kertjében álló betonkolosszus, ami nem más, mint egy csillagvizsgáló! Olvassátok el róla Zubreczki Dávid szuper írását!

Szombathely látnivalók

Felszabadulási emlékmű

A szombathelyi Felszabadulás-emlékmű a város legnagyobb szobra, de országosan is kiemelkedő méretű. 29 méter magas, de valahogy mégis könnyednek tűnik – úgyhogy oda is álltam mellé, hogy egyáltalán lehessen látni, milyen hatalmas. Láttok engem egyáltalán? A „felszabadulás” 25. évfordulójára megépített betonzászlókról már ugyan eltűnt a vörös csillag, de a monstrum túlélte a rendszerváltást és még mindig ott trónol a város felett.

Szombathely látnivalók

Zsinagóga

Szombathely kéttornyos zsinagógája 1975 óta hangversenyteremként működik. Mivel épp nem volt rendezvény, nem jutottam be, de kívülről is érdemes megcsodálni az Iseum közelében álló építményt.

Szombathely látnivalók

Szállás

Ha maga Szombathely egy merő meglepetés volt, akkor mit is mondhatnék a szállásról? Az Artis Butikhotel bizonyára a megye legszínvonalasabb szállása, de biztos vagyok benne, hogy országos viszonylatban is toplistás. Ismerős az a helyzet, amikor bemész egy szállodába, van egy grandiózus és csilli-villi lobbi, aztán az emeleten gyorsan lekonyul a mosoly meglátva a szűkös és silány szobákat? Nos, én ez pár százszor már átéltem. De nem itt. Az Artisnál egy viszonylag kicsi, egyszerű előtér fogadja az embert, bár az anyagválasztásnál már felsejlik az igényesség. Aztán felmentem a lifttel, beléptem a szobába és igencsak rácsodálkoztam a látványra. Impozáns belmagasság, harmonikus színek és minden annyira, de annyira szépen kivitelezett. Hol találták vajon a mestereket?! Szerintem én vagyok a világ legkritikusabb szálloda-szoba szakértője, a hajam égnek áll, amikor nincs csatlakozó telefonnak az ágy mellett vagy épp az íróasztalnál a laptopnak, és még hosszan sorolhatnám a panaszaimat, de itt nem tudtam volna belekötni semmibe. Imádtam itt lakni, na.

Szombathely látnivalók

Szombathely látnivalók

Ha itt nincs hely – de csak akkor!:-)))  – keresgéljetek tovább a Szallas.hu ajánlatok közt:

 

Gasztro

Első este a szálloda éttermét próbáltam ki. Igazán ez nem is a szállodáé, mert más az üzemeltető, de a szálloda épületében kapott helyet. A Daniel’s Kitchen ugyanolyan kellemes meglepetés volt, mint a hotel – egy friss, modern élmény a kétezer éves városban. Úgy vettem észre, hozzám hasonlóan ők is rajonganak Japánért, mert az előételek, főfogások közt fel-feltűnt egy japán ihletésű fogás. Amikor látta, hogy tanácstalanok vagyunk, a felszolgálóhölgy azt javasolta, rendeljünk más-más fogásokat, hogy bele tudjunk kóstolni egymás tányérjába. Kicsit zavartan néztünk rá vacsorapartneremmel uszkve háromórás ismeretség után – de aztán a kíváncsiság győzött az illem felett és csak kértem egy katonát az asztal túloldaláról. Isteni finom volt minden!

Szombathely látnivalók

Egész más hangulatú a belváros szívében található Pannónia-étterem, ami Szombathely legrégibb, igazán patinás intézménye. Az emeleti díszes teremben, mint valószínűleg más hétvégéken is, épp esküvő volt, az utcafronti asztalok pedig vidám társaságokkal teltek meg. Szerencsére azért nekem is akadt hely a belső udvaron, ahol gyakran BBQ esteket rendeznek. Hagyomány és patina ide vagy oda, a fiatal séfek igyekeznek friss, korszerű fogásokat is az étlapra csempészni és igen jól sikerült vacsorát sikerült itt is fogyasztani.

Szombathely látnivalók

Még egy helyet ajánlanék – a Csónakázó-tó partján fekvő Deck bisztrót. Ez is biztos jó vacsoraidőben is, de itt ebédelni voltunk és annyira jó a hely hangulata, hogy órákig tunyultunk az asztal körül a napsütötte tó szomszédságában. Szerintem kifejezetten szuper a hely ráérős hétvégi ebédre, amit akár egy kis vízibicajozással kíméletesen le is mozoghatunk:-)

Szombathely látnivalók

Ez persze csak néhány kiragadott példa, mert van egy rakás más étterem a városban, például ott a barátságos, fiatalos Kilences, ahol szuper kis kóstolóadag dödöllét ettem.

Drága olvasóim javaslatára néztem el a Mészáros cukrászdába és nekem úgy tűnt, szombat délután ott ült a kertben a fél város. Szimpatikus volt, hogy a pultban a francia modern mousse-októl a hagyományos tortaszeleteken át a retro mignonig változatos kínálat volt a pultban. Cukormentes süteményt ugyan nem sikerült felfedeznem, de a fagyik közt volt édesítős gyümölcsfagyi is. A Fő téren Balmora Warming Hutba viszont teljesen véletlenül toppantam be vasárnap reggel és egy remek espresso tonik mellett merültem el az egyik kedvenc foglalatosságomban: a téren zajló élet bambulásában.

Ahhoz képest meglehetősen hosszúra nyúlt ez a bejegyzés, hogy két hete igencsak zavarban lettem volna, ha Szombathelyen három nevezetességet kell felsorolnom. És még mennyi lehetőség van ebben a városban! Csak egy kis támogatást kellene szerezni és világraszóló technikai bemutatóteret lehetne a Gothard anyagból varázsolni, biztonságosabbá és használhatóbbá alakíthatnák a víztornyot, no és felvehetnének pár embert, hogy az egyházmegyei könyvtár és néhány más zseniális hely hétvégén is látogatható legyen. Na de így is szuper a város, csak elszántnak kell lenni a felfedezéséhez:-)

De nem csak az bűvölt el, mennyi érdekességet találtam Szombathelyen. Egyszerűen jó volt itt lenni. Sütött a nap, mosolyogtak a helybéliek és minden idegenvezető, turisztikai szakember, akivel látogatóként kapcsolatba kerültem, láthatóan lelkesedett a városért. Olyan jó ezt látni a mai kicsit fásult, punnyadt világban – egy élhető és szerethető várost ismertem meg, ahova remélem, hamarosan visszatérek!

A Vas megyei sorozat írásai:

Italbolttól luxushotelig – kastélyok Vas megyében

Az Őrség látnivalói

Kőszeg látnivalók

Meglepetés a nyugati országrészben: Szombathely

Vasi Hegyhát, Rábamente – Ezer apró csoda földje

Több, mint wellness – Bükfürdő

Vas megye látnivalói – arborétumoktól a vasfüggönyig

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)