Szent Márton-sziget

Szent Márton-sziget

Egy sziget, két nép és két teljesen eltérő karakter. Saint Martin és Sint Maarten, a francia és holland terület egész más fejlődési utat járt be.

Míg Sint Maarten, a  holland rész a kaszinók, bevásárlóközpontok és fényűző jachtok hazája, a szomszédos francia Saint Martin jóval természetközelibb és nyugodtabb életet, vakációt kínál. Akár a nyüzsgést, akár a pihenést szereted, itt megtalálod a neked való települést és strandot!

Szent Márton-sziget

Sint Maarten

Mivel tőlem ez a világ távolabb esik, jóval kevesebb időt töltöttem a holland részen. Itt találhatóak a legnagyobb resortok, a csillogó kaszinók, az egymásba fonódó üzletsorok és itt élénkebb az éjszakai élet. A fővárosban, Philipsburgban a nap minden szakában csak araszolva lehet haladni, és élet-halál küzdelmet kell vívni egy parkolóhelyért. Nem véletlen, hogy minden a vásárlás és szórakozás körül forog – a tengerjáró hajók utasainak leginkább erre van igényük.

Szent Márton-sziget

Saint Martin

De nézzük inkább a másik oldalt, a jóval nyugisabb francia részt. Először is térjünk le a tengerparton futó utakról, és vegyük be magunkat az erdőbe!

Loterie Farm

A főúttól távol, az erdő közepén bújik meg egy idilli kert, amely több száz éves huzavona után végre megtalálta a neki való funkcióját: kalandkedvelő és pihenésre vágyó utazók keresik fel.

Szent Márton-sziget

De honnan ez a furcsa név – Loterie Farm? A felkutatásához 1721-ig kell visszamenni, amikor is Angliában lottósorsoláson választották ki azokat a szerencséseket, akik az angol birodalom külső szigetein ingyen földterülethez jutottak. Az egyik kiválasztott Richard Bailey lett, aki az itteni dús erdős területet nyerte el. Meglehetősen ügyetlenül választotta ki, mihez kezdjen nyereményével, ugyanis az erdő egy részét kivágva cukornádültetvényt hozott létre. Ehhez nem igazán voltak jók a feltételek, a rabszolgák igencsak megszenvedtek az öntözéssel, földműveléssel. 1857-ben eltörölték a rabszolgaságot, úgyhogy világossá vált, az eddig se szárnyaló gazdaságnak befellegzett. Az ültetvény egy felszabadított rabszolgára, Mr. Flemmingre szállt, aki tejüzemet hozott létre. Ez egészen az 1960-as évekig működött, de az akkori tulajdonos halála után az USA-ban élő örökös nem akart ide költözni, így az üzemet bezárták.

Induljunk el egy másik szálon is. William Jordan Welch amerikai színész 1981-ben érkezett a szigetre, és hamarosan szörfös boltokat nyitott. A vállalkozás egyre terjeszkedett, de az 1995-ös Luis hurrikán elvitte Mr. Welch minden vagyonát. Egy magányos sétán fedezte fel a Loterie Farm elhagyatott épületeit és kiderült, ismeri annak tulajdonosát. Megvette a területet, és bár anyagi lehetőségei nagyon szűkösek voltak, önkéntesek segítségével tette rendbe.

A rekreációs központ 2007-ben nyitott meg. Megszállni itt nincs lehetőség, csak napijegyeket lehet váltani – áruk attól függ, elég-e egy strandágy vagy kisebb-nagyobb bungalót kér valaki. Minden hónap utolsó szombatján aztán nagy bulit rendeznek, amikor DJ szolgáltatja a medence körül a zenét.

Szent Márton-sziget

A bevállalósabbakat erdei mászópálya és zipline is várja a hatalmas kertben.

Tijon Parfume

Hezitáltam egy darabig, elmenjek-e a Tijon parfümbolt saját illatot kreáló workshopjára, mert első olvasatra nagyon turistás programnak tartottam, amire maximum a tengerjárók amerikai utasai kaphatóak. Aztán csak nem hagyott a kisördög, két okból sem. Egyrészt amikor tavaly nyáron Provence-t jártam körbe, kimaradt Grasse városában a hasonló élmény, másrészt meglehetősen ritkán látni olyan egyöntetűen jó véleményt egy programról, mint a Tijon parfümkészítő workshopjáról a tripadvisoron: az 500 értékelő 95%-a adott ötöst, legmagasabb pontot erre. Hát akkor lássuk!

Szent Márton-sziget

Ahogy beléptem a kis üzletbe, azonnal mosolygósan fogadtak és kérték, hogy miután az adataimat kitöltöttem egy űrlapon, egy szuszra válasszak egy kedvenc illatot is magamnak az ott levő mintegy tucatnyi kész parfümből. Ezt ajándékba kaptam, mint ahogy egy választható táskát is. Összeismerkedtünk a két másik nebulóval, egy mexikói lánnyal és egy idősebb orosz úrral, majd felvettük a fehér köpenyeket és megkezdődött az óra. Röviden megismerkedtünk a parfüm történetével, aztán már be is vettük magunkat a laborba.

Szent Márton-sziget

Három illatmintát kreáltunk, mindhármat egy-egy alapból és három hozzáadott összetevőből – ezeket 200 illatmintából választhattuk ki. Életemben nem gondoltam, hogy ennyire nehéz az Orrok dolga: kitalálni, mi hogyan megy a többi alkotóelemhez. Nagyjából találomra kutyultam össze három illatot, de nagy meglepetésemre az egyik egész vállalható lett.

Bár talán titokban kellene tartanom, mint ahogy azt a többi nagy márka teszi, elárulom a travellina parfüm összetevőit. Az alap a 2028 kódszámú egyveleg (lime, basil, musk), a három hozzáadott illat pedig April rain, Cally Lily és Jasmine. Csodálatos:-)

Minden résztvevő ugyanígy három illattal kísérletezhetett, aztán kiválasztottuk a kedvencet. Még saját nevet is adhattunk neki, a kis címkéket azonnal kinyomtatták és rátették a szintén választható formájú üvegre. A kész parfümöt csinos fekete bársonytartóban kaptuk kézhez. Ez, a bolti kész parfüm és a választható ajándék (válltáska, hátizsák vagy sapka), valamint a másfél órás tanfolyam együttesen kerül 99 karibi dollárba (nagyjából 99 euróba). Én személy szerint remekül szórakoztam, úgyhogy szerintem megérte!

Szent Márton-sziget

Marigot

A francia rész fővárosa forgalmas kikötő, élénk bevásárlóközpont és a sziget egyetlen világörökségi helyszínének otthona. A ma már csak mindössze néhány romos falból álló  Fort Louis méltóságteljesen magasodik a város felett. Nem is annyira az erőd miatt érdemes felkaptatni ide, mint a kilátásért, amely valóban pazar.

Szent Márton-sziget

Grand Case

Ez a kis tengerparti városka nem véletlenül érdemelte ki a „Karib-térség gourmet fővárosa” becenevet. A főutcán egymás mellett sorakoznak a jobbnál jobb éttermek és kifőzdék, vagyis inkább BBQ helyek. Esténként isteni illatok terjengenek a levegőben és itt bizony senki nem marad éhes, elég komoly adagokat szolgálnak fel.

Parotte Ville madárpark

Általában nem szeretek állatokat fogságban látni, de még a madárparkot tudom leginkább elviselni. A szigeten töltött négy napon kétszer is órákig tartó záport fogtam ki, és mégse akartam a hotelben ülni, úgyhogy rászántam magam a madárpark felkeresésére. Az esőtől itt se szabadultam meg, mert a rezervátum plafonja csak dróthálós, úgyhogy csöpögött rám az eső, de ha már ott voltam, összeismerkedtem a gyönyörű színes madarakkal.

Szent Márton-sziget

Mivel a madárpark elég eldugott helyen van és még weblapja sincs, nem sokan vetődnek el ide. Én ezt természetesen nem bántam, mert így sokkal misztikusabb hangulata volt a csöpögő esőben „beszélgetni” az ott lakókkal. És most ezt nem csak úgy értem, mint ahogy a macskákkal szoktam, egyoldalú társalgásként, ugyanis az egyik papagáj határozottan tökéletes kiejtéssel válaszolgatott, hogy „hello”. Úgy vettem észre, az ott dolgozók sok szeretettel fordulnak a madárkákhoz, így talán nincs annyira rossz dolguk ebben a fogságban…

Szent Márton-sziget

Strandok

A szigeten nagyjából három tucat strand van, én hosszas kutakodás ötöt kerestem fel, íme, a saját véleményem ezekről.

Friar’s Bay

A francia részen, Marigothoz közel, kicsi, már-már családias strand, leginkább helybéliek járnak ide. Jó választás azoknak, akik kerülni akarják a tömeget és különösen a tengerjárók utasait.

Szent Márton-sziget

Maho Beach

A sziget talán leghíresebb pontja, ahova nem is annyira strandolni, mint repcsiket nézni járnak helyiek és turisták vegyesen. Ha nem alulról akarod fotózni a hatalmas gépeket, hanem oldalról, ahogy elsuhannak a strand felett, akkor a Sunset Bar terasza erre a legjobb hely – különösen a délutáni csúcsforgalomban, mert akkor a fények is parádésak ebből az irányból. Egész nap jönnek-mennek a kisebb-nagyobb gépek, de az igazi sztár az Air France/KLM páros járata, a legnagyobb vassal. Délután fél 4 körül landol, érdemes előre megnézni a neten, pontosan mikor.

Szent Márton-sziget

Mullet Bay

Szintén a repülőtérhez közel, hosszan elnyúló, természetes partszakasz, hotelek és éttermek nélkül, kevés látogatóval.

Szent Márton-sziget

Great Bay Beach

A holland rész fővárosának, Philipsburgnak strandja, legközelebb a tengerjáró hajók kikötőjéhez. Ennek megfelelően itt a legnagyobb a tömeg, a part tele árusokkal, éttermekkel, a hangulat meg leginkább zsibvásári. Mihelyst elkattintottam egy fotót, menekültem innen.

Szent Márton-sziget

Anse Marcel

Az északi parton van, kiesik a forgalmas városoktól és egy csodálatos öbölben terül el. Szerintem a legszebb fekvésű strand, de nem tudom megítélni, mennyire népszerű, mert épp esett az eső, amikor ott jártam. Ezzel együtt úgy gondolom, verőfényes időben se zsúfolt, mivel meglehetősek távol van a turistagócoktól. A település jóval rendezettebb, mint bárhol máshol a szigeten, és az elegáns házak alapján arra tippelek, ez meglehetősen elit hely. A strand itt sem fizetős, úgyhogy lehet vegyülni a helyi felső körökkel.

Szent Márton-sziget

Szállás

A szigeten négy éjszakát aludtam, a helyi turisztikai hivatal jóvoltából az elegáns Grand Case Beach Club hotelben. A strandon sorakozó kétemeletes épületek szobáinak mindegyikéből gyönyörű kilátás nyílik a tengerre. Bár a hotel csak három csillagos, a szobák ára 150 ezer forint egy éjszakára – ez azért mutatja, a sziget elsősorban nem hátizsákos turizmusról szól. A határ a csillagos ég, legalábbis 3-4 hálószobás villákat 4 ezer euró körül lehet találni. De azért akadnak 70-100 eurós hotelszobák is, illetve elég jó a választék airbnb lakásokból, szobákból.

Szent Márton-sziget

A hotelnek azonban nem a festői fekvése a legnagyobb előnye – legalábbis számomra -, hanem hogy pompás macskakollekcióval rendelkezik! Van egy igazi gyömöszölős duci cirmos, egy elegáns fehér-vörös és egy félénk calico cica!

Szent Márton-sziget

Étkezés

Mivel abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy a szállásom pár lépésre volt a sziget kulináris központjától, nem is mentem máshova, hanem a BBQ soron szemezgettem a kínálatból. Az itt sorakozó, halakat, csirkét és oldalast szabad tűzön grillező büfék kollekciója a Lolos – kihagyhatatlan élmény egy itteni nyaralás során!

Többek közt itt is megkóstolható a Ting nevű üdítő, ami grapfruit, szóda és cukor keveréke. Nagyon hasonlít a Sprite-ra, vagyis helyiek szerint a Sprite hasonlít erre, ugyanis meg vannak győződve róla, hogy a Ting volt előbb!

Szent Márton-sziget

Utazás a Szent Márton-szigetre

A szigetre a legcélszerűbb az Air France/KLM járatával érkezni, mert így Budapestről csak egyetlen átszállásra van szükség (Párizsban vagy Amszterdamban). Én az Air France gépével érkeztem, pont tökéletes átszállási idő van rá Párizsban, nem kell terminált váltani. Ami még jó ebben a cégcsoportban, hogy több szigetre is repülnek a térségben, így össze lehet kombinálni az utat – én például ide érkeztem, de a Dominikai Köztársaságból utazom haza.

Praktikus információk

Vízum nem szükséges.

Ugyanolyan elektromos csatlakozó van, mint Magyarországon, így adaptert nem kell hozni.

A helybéli valuta a karibi dollár, de széles körben elfogadják az eurót, amerikai dollárt is, illetve legtöbb helyen kártyával is lehet fizetni. Arra viszont vigyázni kell, hogy az egyszerűség kedvéért egy az egyben számítják az eurót a dollárral, szóval euróval fizetve 10 százalékkal többe kerül minden.

A roaming-gal óvatosan: a holland részen EU tarifával lehet, de a francia részen borsos áron (legalábbis a Telenor esetén, én azt ellenőriztem).

Nagyon ramaty állapotban vannak a közutak, tele kátyúkkal, de azért nem kell terepjáró, én egy pici KIA-val simán körbejártam.

Az utazásra az Air France légitársasággal és Szent Márton-szigetének turisztikai hivatalával együttműködve került sor, de a leírtak – mint mindig – az őszinte véleményem tükrözik.

A kéthetes körút három blogbejegyzése

Dominikai Köztársaság, St. Kitts és Antigua

Anguilla, a butiksziget

Szent Márton-sziget

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)