New York látnivalók, nevezetességek

Senki nem szereti úgy New Yorkot, mint én. Szeretném, ha minél többen eljutnátok oda, minél jobban megismernétek és ti is minél inkább beleszeretnétek. Ezért állítottam össze nektek ezt a kalauzt – benne New York látnivalók, szállás, közlekedés, programok, túrák és rengeteg egyéb tanács!

New York részei

New Yorkers are nice about giving you street directions; in fact they seem quite proud of knowing where they are themselves.
(Katherine Brush)

New York öt kerületből áll: Manhattan (1), Brooklyn (2), Queens (3), Bronx (4) és Staten Island (5). Az átlag európai Manhattant (1.6 millió lakos) azonosítja New Yorkkal, holott ez a legkisebb, bár legsűrűbben lakott kerület. A turisták túlnyomó többsége csak akkor lép ki Manhattan területéről, ha a repülőtérre megy, pedig máshol is akad sok érdekes látnivaló.

Biztonságos-e New York?

I come from New York, where if you fall down, someone will pick you up by your wallett.
(Al McGuire)

One day there was four innocent people shot. That’s the best shooting ever done in this town. Hard to find four innocent people in New York City.
(Will Rogers)

Ne félj, de légy óvatos. Ne sétálj a Central Parkban sötétedés után. Harlem nappal kifejezetten kedélyes. Este egyénileg kicsit necces, de nagyobb társasággal lehet (sőt, érdemes!) meglátogatni, leginkább a zseniális jazzklubok miatt.  Olyan negyed, ahova még nappal sem szívesen mennék, csak egy van: Bronx déli része.  A többi külső kerület – Brooklyn, Queens és Staten Island – teljesen rendben van.

Nagyon drága New York?

…quite simply, I was in love with New York. I do not mean “love” in any colloquial way, I mean that I was in love with the city, the way you love the first person who ever touches you and you never love anyone quite that way again” (Joan Didion)

Bár ez a kép él sokakban róla, sokféleképpen lehet spórolni a költségeken. Néhány tipp:

  • Ne csúcsidőszakban menj (iskolai szünetek, nyár, szilveszter), hanem szezonon kívül, amikor a hotelárak kicsit alacsonyabbak
  • Hotel helyett foglalj szállást airbnb-n, vagy ha ragaszkodsz a hotelhez, menj külső kerületekbe (részletesen: megfizethető szállások)
  • A reptérről használj tömegközlekedést a városba (részletesebben: tömegközlekedés)
  • Taxi helyett metrózz vagy hívj übert
  • Éttermek helyett kóstol meg az utcai árusok kínálatát vagy piknikezz a rengeteg park egyikében
  • Vásárolj metróbérletet
  • Használd ki az ingyenes időszakokat a múzeumokban és az ingyenes programokat (lásd lejjebb)
  • Nézz utána, hol és mikor vannak ingyenes programok a Time Out magazin weblapján
  • Mindig legyen nálad egy kulacs, amit megtölthetsz ivóvízzel
  • Sakkozd ki, melyik New York Passt a legcélszerűbb megvenned, hogy spórolj a belépőkön (lásd lejjebb)
  • Szerezz olcsóbban Broadway jegyeket – ezen a weblapon részletes tudnivalók vannak, hogyan
  • Ne mondj le az álmaidról, de alaposan tervezd meg – például ha szeretnél felmenni egy kilátóba, jó, ha tudod, hogy a One World Observatory-ban nem tudsz majd nagyon jó képeket készíteni, mert ott csak üveg mögül lehet fotózni

Tájékozódás Manhattanben

Manhattan nagy részében igazán könnyű a tájékozódás, mert rácsos városszerkezet van. Csak a déli városcsücsökben van nehezebb dolgunk, ahol a mértani szerkezet felbomlik és össze-vissza kanyarognak az utcák. Itt nem ússzuk meg egy jó térkép nélkül. A Washington Square feletti részen azonban tényleg pofonegyszerű a dolog. Kelet-nyugati irányban futnak az utcák (street), észak-délnek pedig a sugárutak (avenue), néhány kivétellel mind számozottan. Egy kelet-nyugati blokkot körülbelül 3-5 perc, egy észak-délit pedig egy perc alatt sétálhatunk végig. A számozás délről északra, illetve keletről nyugatra emelkedik. Az utcák az autósok számára általában egyirányúak – a páros számú utcákon keleti irányú a forgalom, a páratlanokon pedig nyugati. Csak a nagyobb utcákon van kétirányú forgalom. Az avenuek többsége is egyirányú.

A címeken mindig megtaláljuk, hogy az a Central Parktól keletre vagy nyugatra terül el. A park alatt a Fifth Avenue a határvonal, innen két avenue között százasával ugranak a számok. Ez alapján például a 255 W. 25th Street  a 7th és 8th Avenue között van. Kelet felé annyival trükkösebb, hogy nincs 4th Avenue, hanem a 5th és 3rd között három is van: Madison, Park és Lexington. De szerencsére az 5th és 3rd Avenue között is kétszázat ugrik a számozás, így az alapszabály érvényes marad.

A 6th Avenue újabb neve az Avenue of the Americas, bár egy igazi new yorki soha nem hívná így. Az 59th Street felett a Central Park nyugati oldalán a számozott avenuek nevet kapnak. A nyolcadik Central Park West, a kilencedik Columbus Avenue, a tizedik Amsterdam Avenue és a tizenegyedik West End Avenuera változik.

A Lower East Side negyedben kiszélesedik a város, és itt négy újabb észak-déli sugárút fut, amelyeket abc sorrendben neveztek el. A 1st Avenuetól keletre az első az Avenue A, aztán B, C és D. Végezetül ott a híres Broadway, amely keresztülszeli a négyzetrácsos rendszert. Mellesleg ha valaki végig akar sétálni az egész városon, erre kitűnő útvonal a Broadway. Én kényelmes tempóban, nézelődve, két nap alatt jártam végig, de a tempósabbak fél nap alatt is leérhetnek rajta Manhattan tetejétől a csücskéig.

Manhattan részei

New York útikönyv – látnivalók és nevezetességek – részletes városnéző kalauz

New York összes fontos, izgalmas, ismert és kevésbé ismert látnivalóját 14 részben mutatom be – elindulva Manhattan alsó csücskétől fel északra, Harlemig, majd körbejárva a külső kerületeket. Mindez megspékelve azzal, hogy minden fejezetben írok olyan érdekességekről is, hogy milyen filmes jelenetekből lehet ismert az adott látványosság, illetve milyen magyar vonatkozásokra lehet ott bukkanni. Beleírtam a városnézésbe a legjobb éttermeket, büféket, kávézókat is, hogy egyből útba essenek:-)

1. Liberty Island és Ellis Island

2. Financial center és Civic center

3. Tribeca, Chinatown és Little Italy

4. Lower East Side, SOHO, Village

5. East Village és Alphabet City

6. Chelsea és Gramercy

7. East midtown

8. West midtown

9. Upper East Side

10. Upper West Side

11. Central Park

12. Morningside Heights és Harlem

13. Brooklyn

14. Staten Island, Governor Island, Queens és Bronx

Már sokszor jártál a városban és úgy érzed, már mindent láttál? Nézd át ezt a listát is!:-)

New York haladóknak: különlegességek a Nagy Almából

New York repülőjegy

New Yorkba nagyon gyakran vannak akciók, figyelni kell az ilyen irányú weblapokat, hírleveleket. Böngész át a legjobb repülőjegyek keresőkről írt útmutatóm.

Szállás

New Yorkban a legneuralgikusabb feladat egy megfizethető szállodát találni, lehetőleg jó helyen. Vagy picik a szobák, vagy a világ végén van, vagy méregdrága. De igyekeztem azért összegyűjteni azokat, amelyek helyi viszonylatban jó ár-érték arányban vannak, plusz valaki már járt ott, azaz van mögöttük személyes ajánlás is. Ezt a listát megtalálod itt: Megfizethető szállások

Ha szállodák helyett inkább magánszálláson, airbnb-ben laknál, a “Mi az az airbnb” bejegyzésem végén találsz egy kedvezményes meghívót a rendszerbe, de előtte olvasd át a tanácsaimat, hogyan tehető minél biztonságosabbá a foglalás. New Yorkban speciális szabály, hogy 30 napnál rövidebb időre nem szabad kiadni lakást, csak akkor, ha a tulajdonos/főbérlő is ott lakik. Ennek megfelelően elvileg önálló lakást nem lehet bérelni, csak szobát – nyilván lesznek a kínálatban lakások is, de tudj róla, hogy az illegális, azaz bármikor jöhet egy ellenőrzés és akkor annyi.

ESTA igénylés, amerikai vízum

Mi az az ESTA, kinek kell, mennyibe kerül, meddig érvényes, hol kell megkérni, és még sok kérdésre válasz itt: ESTA igénylés, amerikai vízum tudnivalók

 

Hasznosnak találod ezt a bejegyzést? Ha igen, támogathatod a munkámat úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha a most tervezett utazáshoz vagy bármikor a jövőben szállást keresel, akkor ERRŐL A LINKRŐL NYISD KI A BOOKING-OT. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, a genius kedvezményed is megmarad. A rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot.

Ha pedig jegyeket vennél a getyourguide-on, a bejegyzésben ajánlott programok fotóira kattintva vagy ERRŐL A LINKRŐL INDULJ. Köszönöm!:-)

 

Tömegközlekedés

Hogy jutok be a repülőtérről Manhattanba? Mennyibe kerül egy buszjegy? Van-e metróbérlet és mennyiért? Mindent megválaszolok ebben az írásban: New York tömegközlekedés: metró, busz és taxi

Melyik a legjobb helikopteres repülés New Yorkban?

New Yorkban az egyik izgalmas lehetőség helikopterről körbenézni a város felett. A repülés sajnos elég költséges mulatság, de ha az ember életében egyszer szeretne egy ilyet kipróbálni, New Yorknál nem nagyon tudok elképzelni erre jobb helyet.

Alapvetően kétféle lehetőség közül választhatunk: az egyik a sokak által igénybevett zárt helikopteres repülés, a másik pedig az egészen máshonnan induló, más árakon dolgozó és más élményt nyújtó nyitott gépes.

Zárt helikopterek

Hagyományos helikopteres repülést hat cég kínál. Mindegyik a Manhattan déli csücskében levő heliportot használja, és 15-30 perc közötti sétarepüléseket indít. Az árak viszonylag hasonlóak, de figyeljetek arra, hogy egyes cégek hozzáadják a reptéri illetéket a weblapjukon az árakhoz, mások nem. Bármely repülést választjátok, érdemes előre foglalni helyet, bár ezzel megvan a kockázat, hogy felhős, fotózásra nem alkalmas időt fogtok ki. Az induláshoz félórával hamarabb kell kiérkezni, és minden csomagot egy zárható szekrényben kell hagyni, csak a fényképezőgépet vihetitek magatokkal. Azt, hogy ki hova ülhet a gépen, a személyzet dönti el, jellemzően a legkönnyebb utas kerül a pilóta mellé (onnan a legjobb fotózni). A cégek:

Én a HeliNY céget választottam, ugyanis utolsó látogatásom során (2015) nekik volt a legolcsóbb a 15 perces repülésük, ugyanakkor velük voltak leginkább megelégedve a kuncsaftok a tripadvisor szerint. Minden cég esetében találhatóak olyan kommentek az interneten, hogy néhány perccel megrövidítik az utasokat, úgyhogy erre készüljetek fel. A rövidebb menetek a heliporttól elrepülnek a Szabadság-szobor felé, majd egy kicsit északra tartanak a Hudson folyó felett. A menetidőtől függően felrepülnek egy darabig, majd visszafordulnak. Fontos tudni, hogy egyik cég egyik járata sem repül be a város fölé – a menetidő hosszúságától függően repülnek a Hudson folyó felett egy darabig (a 15 perces járatok csak a pénzügyi negyed magasságáig, a leghosszabbak egészen Bronxig).

Amikor be- és kiszállás van, nem adnak időt és lehetőséget a helikopterrel való fotózkodásra, mert a cégek maguk készítenek az ügyfelekről fotókat, amit aztán jó áron próbálnak rásózni a vendégekre – de azért egy gyors lopott szelfi belefér.

New York helikopter

Nyitott ajtós helikopterek

Drágább, macerásabb, de összehasonlíthatatlanul nagyobb élményt és sokkal kedvesebb kiszolgálást kínál a FlyNYON társaság. Ők nem a manhattani heliportról, hanem New Jersey egyik csücskéből indulnak, úgyhogy több időt kell rászánni erre a programra. Manhattan belvárosából, a 33. utcában található PATH állomásról először a helyi vasúttal kell elmenni a Journal Square állomásig, onnan pedig taxival vagy Überrel egy kihalt gyártelepen található felszállópályára (Überrel a vonattól úgy 10 dollár a fuvardíj).

Kétféle hosszúságú városnézés van: a 16-19 perces 219 dollár, a 30-33 perces 499 dollár. Ezért az árért viszont tényleg annyit repül az ember, amennyit befizet, és nemcsak a Hudson folyó felett, hanem a gépek bemehetnek az épületek fölé. Ráadásul nem előre meghatározott útvonalak vannak, hanem az utasok előre közölhetik a kívánságokat, és azokat hacsak lehet, teljesítik. Úgyhogy ha minden álmod a Brooklyn-hidat látni közelről, vagy épp a Central Park felett tenni egy kört, akkor ez a cég a megoldás.

A legnagyobb durranás persze az, hogy itt a gépnek hiányzik az egyik ajtaja, úgyhogy onnan ki lehet lógatni a lábakat, és szuper lábszelfiket meg egyéb vicces fotókat kattintani. Erre a gépre sem lehet csomagokat felvinni, sőt, itt komolyabb előírások vannak. Fontos, hogy semmi ne potyoghasson ki a gépből, úgyhogy például ide senki ne induljon strandpapucsban, mert csak zárt cipő vagy stabilan tartó szandál megengedett. A fényképezőgépeket karabinerrel rögzítik a hámhoz, a hámot pedig a gép üléséhez.

Elmondhatatlanul nagy élmény, ahogy a szél borzolja az ember haját, miközben a lábát lóbálja mondjuk a Chrysler-building felett. Hacsak megtehetitek, igyekezzetek összespórolni elég pénzt erre a kalandra, mert garantálom, utána még egy napig úgy érzitek, mintha a felhőkön járnátok örömötökben.

New York helikopter

Ez a három legnépszerűbb helikopteres túra New Yorkban:

Powered by GetYourGuide

 

A legjobb kilátópontok New Yorkban

One Summit

Közvetlenül a Grand Central Terminal szomszédságában áll a One Summit, ami szerintem New York legizgalmasabb kilátója. Itt ugyanis nemcsak a panoráma pazar, de maga az épület is: a tükröződő felületek miatt nehéz szabadulni innen, az ember folyamatosan csak fotózni akar.

Empire State Building

A város egyik szimbóluma, az Empire State Building a 34th Street és 5th Avenue sarkán áll. Az égbe nyúló csoda 436 méter magas és lakóit 73 lift szállítja fel-alá. Két jó tanács: mielőtt nagy sóhajtással beállunk a sorba, nézzük meg a jegypénztárnál kitett táblát, hogy egyáltalán milyenek fent a látási viszonyok. Elég frusztráló érzés, ha több órás várakozás után fent az orrunkig sem látunk. Másrészt válasszuk meg ügyesen a napszakot is. Szerintem a legjobb naplemente előtt egy órával felmenni, mert ekkor körbenézhetünk napvilágnál, végigcsodálhatjuk fentről a naplementét, majd befejezhetjük a tekercs filmet néhány éjszakai felvétellel.

Ha ez a kilátó már el is marad magasságában a többitől, az legikonikusabb épület New Yorkban, amit nem szabad kihagyni. Olyan filmek jelenteit vették fel itt, mint a Sleepless in Seattle vagy a King Kong.

One World Trade Center

Az egykori Six World Trade Center helyén most a vadonatúj, 104 emeletes One World Trade Center áll, amely megkapta az ikertornyok „házszámát”. Jelenleg Amerika legmagasabb épülete. Az épület tetején fantasztikus kilátó van, és már a feljutás is egy élmény: a liftben ugyanis time-lapse videót láthatunk a város fejlődéséről. A kilátás pedig pazar! Egyetlen gond, hogy nincs nyitott rész, és az üveg becsillanását napos időben nehéz kivédeni.

Edge

A a 10. Avenue és a 30. utca kereszteződésében, a Hudson Yards városrészben áll az Edge, az egyik új kilátó. Ez a nyugati félteke legmagasabb nyitott kilátója, amely 100 emelet (345 méter) magasan található. Az épület síkjából kinyúló, háromszög alakú terasz nagyon különleges, és a csücske olyan népszerű fotópont, hogy a szelfik megszállottjai hosszú sorokban várakoznak ott egy (vagyis inkább 10-12) képre. A kilátóra kizárólag előre meghatározott idősávokban lehet felmenni, utána viszont addig marad mindenki, amíg jólesik. A naplemente időszaka különösen népszerű és akkor egyrészt drágább a jegy, másrészt jóval hamarabb betelnek az idősávok. Én a legutolsó nem naplemente sávra vettem jegyet, fellifteztem és szívesen elücsörögtem fent megvárva, hogy besötétedjen:-)

Top of the Rock Observation Deck

A 5th és 6th Avenue, valamint a 48th és 51th Street között terül el a Rockefeller Center, a művészien megtervezett üzleti negyed. 1932 és 1940 között építtette John D. Rockefeller, a híres olajmágnás fia. Az épület tetején kilátó is van (Top of the Rock), ahonnan a panoráma az Empire State Buildingével vetekszik. A kilátóhoz a bejárat a 50th Streeten van, a 5th és 6th Avenuek közt.

Vedd meg előre online a jegyeket itt:

Powered by GetYourGuide

 

Melyik a legjobb New York City pass?

New Yorkban soha nem az a probléma, hogy mit csináljon az ember, hanem az, hogy mi nem fér bele – időben vagy pénzben. Itt, ahol 32 olyan nevezetesség van, melyekbe 30 dollár felett van a belépő, igencsak észnél kell lenni, hogyan sakkoz a büdzsével. Erre nagyon jók a különféle bérleti konstrukciók, bár ezekből annyiféle van, hogy rá kell szánni vagy fél napot, hogy melyik a saját célra a legjobb.

Először azt kell eldöntened, hogy egyáltalán milyen nevezetességeket akarsz megnézni. Sokkal célszerűbb abból kiindulni, hogy TÉGED mi érdekel és ehhez választani bérletet, mint venni egy kész csomagot és azt járni le, hogy pénzednél legyél. Ha megvan a lista, add össze, mennyibe kerülnének a belépők, és keress olyan bérletet, amivel jobban jössz ki.

Az is lényeges, hogy mennyi időd van, mert vannak olyan konstrukciók, ahol adott napon vagy adott két nap alatt kell lejárni mindent, hogy megérje megvásárolni a bérletet. Elég nyomasztó azért rohanni végig mondjuk a Metropolitan Museum hatalmas gyűjteményén, mert aznap még öt másik helyre is el kell menni. A bérletek általában Fast Track belépővel járnak.

Adott nevezetességekre szóló bérlet

A legnépszerűbb bérlet a New York City Pass. Ez öt belépőt biztosít (két fix és három választható) 146 dollárért. Ha egyesével látogatnád meg a hat helyet, az jóval többe kerülne. Nagy előnye ennek a bérletnek, hogy 9 napra érvényes, azaz nem kell rohanni és egy-két nap alatt nyargalni végig mindent. Ez a legkevésbé rugalmas bérlet a választhatóság szempontjából, de szerencsére pont azok a nevezetességek vannak benne, amelyek a legtöbb látogatót érdeklik, és arra nagyon jó csomagárat ad. Ami benne van:

Két fix:

  • The Empire State Building
  • American Museum of Natural History

Ebből a hatból pedig három választható (nem kell előre eldönteni a vásárláskor, hogy melyik)

  • Top of the Rock Observation Deck
  • Ferry Access to Statue of Liberty and Ellis Island
  • 9/11 Memorial & Museum
  • Circle Line Sightseeing Cruises
  • Intrepid Sea, Air & Space Museum
  • Guggenheim Museum

Tipp: ha a Szabadság-szobornál fel szeretnél menni a koronába, arra nem jó ez a bérlet, hanem a jegyeket – sokszor hetekkel, hónapokkal előre – meg kell rendelni a Statue Cruises honlapon. De akkor sem lesz részben kihasználatlan a bérlet, mert ez esetben válassz valami mást a kínálatból.

Hasonló elven működik a Big Apple Pass is.

Messze a legnépszerűbb a New York City Pass, ezt itt tudod előre megvásárolni:

Powered by GetYourGuide

 

Korlátlan számú belépőre jogosító bérletek fix idő alatt

Ezekre a bérletekre úgy kell gondolni, mint az all-you-can eat büfére: van egy fix időtartam és minél többet tudsz fogyasztani, annál jobban jársz. Két ilyen van: a Sightseeing Pass száznál is több helyre jogosít belépni 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 vagy 10 nap alatt. Ennek a bérletnek a legnagyobb előnye, hogy az egyetlen, amiben a One World Observatory belépő is benne van, amely önmagában egy combos tétel. A legkevésbé éri meg az egy napos (154 dolláros) pass, mert ahhoz tényleg rohanni kell. Akkor már okosabb kicsivel többet szánni rá, és a 2 vagy 3 naposat venni, hogy ráérősebb legyen a városnézés.

Nagyon hasonló a New York Pass, szintén 100 feletti látnivalóval, 1, 2, 3, 4, 5, 7 vagy 10 nap alatt (ennek nincs hatnapos verziója). Ennek az ára is hasonló, az egy napos 154 dollárba kerül.

Tipp: a Szabadság-szoborhoz induló hajókra a jegyek három napig érvényesek. Azaz ha veszel egy 2 vagy 3 napos bérletet, akkor nem muszáj azokba a napokba zsúfolnod be ezt a programot. Csak váltsd ki a jegyet a bérlet érvényessége alatt és a magát látogatást meghagyhatod 1-2 nappal későbbre!

Összeválogatható nevezetességekre szóló bérlet

Vannak olyan konstrukciók is, ahol Te mondod meg, mely helyekre szeretnél elmenni és ehhez választasz bérletet. Ilyen például a Explorer Pass, amely adott számú belépőre jogosít, melyeket száznál több nevezetességből mazsolázhatsz ki. Ez 60 napig érvényes, úgyhogy főleg azoknak előnyös, akik ráérősen akarnak nézelődni.

New York programok – vezetett séták

New York legjobb megismeréséhez nagyon ajánlom a tematikus túrákat. Különösen olyan tematikájú sétára érdemes elmenni, amelyhez jó egy szakavatott vezető (graffitik, gasztronómia) vagy olyan negyedbe indulnak, ahova egyedül esetleg valaki fél elmenni (Harlem).

Éjszakai jazztúra Harlemben és vezetett séta a metróállomásokon

Mindenekelőtt két fantasztikusan jó séta, mindkettőt nagyon-nagyon ajánlom: Éjszakai jazztúra Harlemben és vezetett séta metróállomásokon

Graffitik

New Yorkhoz kifejezetten hozzátartoznak a graffitik, lépten-nyomon találni meglepően színvonalas alkotásokat. Ha érdekel, hogy alakult ki mindez, milyen irányzatok vannak, kik a leghíresebb alkotók és hol találhatóak az ő műveik, akkor a legjobb ötlet egy New York graffiti túra.

Gasztronómiai séták

A gasztros túrák tulajdonképpen kettő-az-egyben programok, mert nemcsak egy-egy környék legizgalmasabb éttermeivel, büféivel ismertetnek meg, de az adott negyed történetével, sajátosságaival is. Az első számú kedvencem a harlemi séta, de a többi sem volt rossz: Négy gasztrotúra New Yorkban

Éjszakai fotótúra

Az interneten keresgélve bukkantam rá a citifari nevű kis cégre, amely különböző fotós túrákat szervez New Yorkban. Két dolog győzött meg arról, hogy benevezzek egy sétára: egyrészt az, hogy abszolút kiscsoportos túráik vannak, másrészt pedig a tripadvisoron az elégedett kuncsaftok lelkendezése. Megtanultuk például, hogy lehet az autók lámpáinak fényét megörökíteni (200 ISO, F8-F16, 3.2′). A kedvenc gyakorlatom az volt, hogy lehet expozíció közben kinyitni a zoom lencsét a lenti hatás eléréséhez (200 ISO, F11, 3.2′).

New York Ejszakai fototura

Ingyenes programok New Yorkban

New Yorkban simán el lehet tölteni heteket is úgy, hogy csak ingyenes programokra jár az ember. A város legnevesebb múzeumai közül is számos ingyen látogatható meghatározott napokon vagy órákban. A legfontosabbak ezek közül:

  • MOMA: péntek esténként 4-8 között
  • Frick Collection: minden hónap első péntekén este 6-9 között
  • Guggenheim: szombatonként este 5.45-7.45 között

… de a teljes lista megtalálható ezen a linken. Fontos tudnivaló, hogy a Metropolitan Museumban megszűnt a korábban évtizedekig érvényben levő „annyit fizess, amennyit gondolsz” tarifa.

Remek sétahely a Central Park vagy a High Line, lehet nézegetni az 5. Avenue kirakatait, beszívni az óceán illatát (vagy akár fürödni) Coney Island-en, hajózni a Staten Island Ferryvel. Naplemente idején irány a Brooklyn híd, amin átsétálva elképesztő panoráma nyílik Manhattanra.

A számomra legizgalmasabb ingyenes programokról külön bejegyzést is írtam: Tíz ingyenes, de különleges program New Yorkban

Hasznos weboldalak programkeresésre

http://nymag.com/bestofny/  – a legjobb ázsiai étterem, jógastúdió, kutyasétáltató, főzőiskola, farmerüzlet, jelmezbál, környezetbarát ruhatisztító, és még sorolhatnám….

http://www.nycgo.com/events/ – koncertek, fesztiválok, kiállítások

http://www.timeout.com/newyork – koncertek, fesztiválok, kiállítások

https://www.ticketmaster.com/ – jegyvásárlás színházba, koncertekre, sporteseményekre

TodayTix – last minute színházjegyek nagy kedvezménnyel

Felvonulások és fesztiválok

Kínai újév – Chinatown, február
St. Patrick’s Day Parade – 5th Avenue, március 17.
Puerto Rican Day Parade – 5th Avenue, június első vasárnapja
Gay Pride March – június utolsó vasárnapja
Festival San Gennaro – Little Italy, szeptember közepe
Columbus Day Parade – 5th Avenue, október második hétvégéje
Halloween Parade – Greenwich Village, október 31.
Macy’s Thanksgiving Day Parade – Broadway, november negyedik csütörtökje
New Year’s Eve – Times Square, szilveszter

Gasztronómia

Magam sem tartom praktikusnak, amikor az útikönyvet ide-oda kell lapozgatni a látnivalókat bemutató és éttermeket felsoroló fejezetek közt. Így nem írok külön listát, hanem inkább beleírtam a városnézős blogbejegyzésekbe (lásd feljebb, a 14 részes kalauzt) azokat a helyeket, amelyeket személyesen is kipróbáltam, szerettem és nagyjából az útvonalba esik. Így nem kell külön keresgélni jó helyeket ebédre és vacsorára, mert pont ott javaslom őket, ahol épp sétáltok:-). Minden étteremben alap, hogy az ebédhez/vacsorához kihoznak egy pohár vizet, és egyáltalán nem kínos, ha más italt nem rendel a vendég. Így nem kell parázni, hogy aranyárban kapnánk az ásványvizet, arról nem is beszélve, hogy ez sokkal inkább környezetbarát.

New York programok

Híres filmes helyszínek New Yorkban

New York tele van olyan helyszínekkel, amelyek ismerősek lesznek kedvenc filmjeinkből. Megvan az a jelenet a „When Harry met Sally” című filmből, amikor a főhősnő orgazmust színlelt egy forgalmas kávézóban? És ki ne emlékezne a „Sleepless in Seattle” zárójelenetére az Empire State Building tetején? De aki nem a romantikus filmeket szereti, annak is régi ismerős ez az épület – a King Kong egyik jelenetéből.

Martin Scorsese annyi filmet forgatott a városban, hogy csak Woody Allen versenyezhet vele. A legjelentősebb talán a New York sötét arcát bemutató Taxisofőr. A legkegyetlenebb jelenetek a keleti 13. utcában játszódtak, mely akkoriban hírhedt környéknek számított. A Szellemirtók című filmben több New York-i helyszínnel is találkozunk, például a New York Public Library könyvsoraival, ahol szellemek is besegítenek a könyvrendezésbe.

A legendás Zabar élelmiszer bolt is ismerős lesz, a You’ve Got Mail kasszás jelenetéből. Az 5. Avenuen sétálva pedig idézzük fel a Breakfast at Tiffany nyitó képsorait.

A Lexington Avenue és az 52. utca találkozásánál levő szellőzőrács a filmtörténet egyik leghíresebb jelenetének helyszíne: itt libbent fel Marilyn Monroe fehér szoknyája a rács alatt elrobogó metrószerelvény okozta huzattól.

Öt híres nevezetesség, amit New York a magyar bevándorlóknak köszönhet

Szabadság-szobor

Az elsőért nem kell messze menni, hiszen a mai látogatók is gyakran kezdik a város felfedezését a Szabadság-szoborral – mint ahogy a hajón érkező bevándorlók is ezt pillanthatták meg először. Az amerikai álom megtestesítője, New York és az Új Világ jelképe Franciaország ajándéka volt az USA-nak, a Függetlenségi Nyilatkozat centenáriumára. A szobor 1885-ben, kétszáz ládába csomagolva megérkezett ugyan a kikötőbe, de nem tudták felállítani, mert a talapzatra való pénz csak nagyon-nagyon lassan akart összejönni.

Még talán most is a dobozokban heverne, ha nem lett volna magyar szereplője is a történetnek. A szobor talapzatára a pénzt ugyanis Pulitzer József gyűjtötte össze egy remek húzással. Bejelentette, hogy minden adományozó nevét megjelenteti The World című újságjában. Ettől kezdve ömlött a pénz, mert mindenki szerette volna nyomtatásban látni a nevét. A szükséges 100 000 dollárt (amely mai pénzre átszámolva mintegy 2,3 millió dollár) 102 ezer adományozó adta össze, azaz átlagosan egy dollár alatti összegek érkeztek, egyszerű kisemberektől. Pulitzer ezzel nemcsak a rendkívül kínos helyzetet oldotta meg, hanem saját lapjának példányszámát is jelentősen megnövelte. A szobrot végül 1886. október 28-án avatták fel. A makói születésű Pulitzer nemcsak ezzel írta be a nevét a történelembe, hanem a Columbia egyetemnek juttatott jutalmakkal is, ebből megszületett a legrangosabb újságírói elismerés, a Pulitzer-díj.

New York látnivalók

International Center of Photography

Az International Center of Photography a világ vezető fotóművészeti intézménye. A központot 1974-ben hazánkfia, Cornell Capa alapította, hogy megőrizze neves fotóriporterek munkáit – mint amilyen bátyja, Robert Capa volt. Robert Capa, aki Friedmann Endre néven látta meg a napvilágot, a leghíresebb magyar háborús fotós. A spanyol polgárháborútól kezdve a II. világháborúig számos csatatéren az első vonalból tudósított. Ő alapította a Magnum Photost, amely a mai napig az egyik legnagyobb fotóügynökség. Az eseményekbe teljesen belehelyezkedve fotózott, ezzel teljesen átformálta a fotóriporteri szakmát. Leghíresebb mondása az volt, hogy „ha nem elég jó a fotód, nem voltál elég közel”.

Neue Galerie New York

Az International Center of Photography épületétől néhány sarokkal északabbra található a Neue Galerie New York épülete, melyet egy műkereskedővel közösen Ronald Lauder alapított. A gyűjtemény a 20. századi német és osztrák szépművészetet mutatja be, többek között Klimt, Schiele, Klee és Kandinszkij alkotásait láthatjuk itt. Ronald Lauder édesanyja Estée Lauder, a felsőkategóriás kozmetikamárka megalapítója volt, aki Magyarországról vándorolt ki. A neves üzletember Budapesten is letette a névjegyét, neki köszönhetjük ugyanis a budapesti Gundel fényűző felújítását.

Whitney Museum of American Art

New York előkelő múzeumai közt, a Central Parktól keletre eső városrészben áll a Whitney Museum of American Art fordított piramisra emlékeztető épülete, a 20. és 21. század amerikai művészetének lelőhelye. Az épület a világhírű magyar építész, Breuer Marcell zseniális alkotása. Breuer Marcell neve elsősorban bauhaus bútorokról ismert, a neves Bauhaus mester, Walter Gropius tanítványa volt. Bécs, Párizs, Dessau és Berlin után New Yorkba költözött, és itt az akkor már neves építészt elárasztották megbízásokkal – ezek egyike a különlegesen megoldott Whitney múzeum.

San Remo és az Eldorado

A Central Park West sugárúton két hasonló, pompás art deco stílusú ikertornyos épület áll: a San Remo és az Eldorado. Ezek a világválság előtti utolsó pillanatokban, 1929 és 1931 között, a magyar származású Emery Roth (Róth Imre) tervei alapján épült felhőkarcolók a mai napig a legkeresettebb lakóhelyek közé tartoznak – híres egykori és jelenlegi tulajdonosaik közt található Dustin Hoffman, Paul Simon, Demi Moore, Steven Speilberg és Marilyn Monroe is. Emery Roth jó nevű építészirodáját fiai vitték tovább, Emery Roth and Sons néven, az ő alkotásuk többet között Manhattanben számos jól ismert felhőkarcoló, például a MetLife Building vagy a General Motors Building.

Milyen idő van New Yorkban?

New York olyan, mint Budapest: abszolút négy évszak van. A nyár igazi forró nyár, a tél kegyetlenül hideg, ősszel sokat esik és gyönyörű napsütéses a tavasz. A nyári hőséget elviselhetetlenné fokozza a magas páratartalom és a kőrengeteg. Ehhez jön a féktelen légkondicionálás minden épületben és járműben. Ha valaki szeret szaunázni, kiváló alkalmat nyújt erre nyaranta a new yorki metró. Miután a fülcimpánkon is patakokban folyik a víz a forró és fullasztó metróállomásokon ácsorogva, megérkezik a szerelvény és az körülbelül olyan, mintha egy hűtőszekrénybe ülnénk be. Első pár nap garantált a torokfájás, érdemes szopogatós cukorkákat vinni. Az érzékenyebbek pedig a 35 fokos melegben is csak egy kardigánnal induljanak neki a városnak, amit a buszon, múzeumokban, üzletekben magukra teríthetnek. Télen fordított a helyzet: az utcákon fogcsikorgató a hideg, de a középületeket hihetetlenül befűtik. A legjobb télen-nyáron rétegesen öltözni, akkor nem érhet nagy meglepetés.

Mit csomagoljak?

Van a weblapomon egy komplett csomagolási lista – természetesen ezekből otthon hagyhatod azokat a tételeket, amelyek inkább a harmadik világba szükségesek, azaz megleszel szúnyogháló nélkül. A legfontosabb, hogy legyen egy félig vagy teljesen üres bőrönd veled!:-)

Egyéb praktikus dolgok

A car is useless in New York, essential everywhere else. The same with good manners.
(Mignon McLaughlin)

Adó – New York városában az éttermekben, üzletekben 8.875% az adó (amolyan „ÁFA”), melyet általában nem tüntetnek fel az árcédulán. Így a 4.99 dollárért reklámozott ebéd a valóságban 5.43-ba kerül. A 110 dollár alatti ruházati termékek és cipők adómentesek. A szállodákban 14.75% az adó, valamint felszámolnak naponta 3.50 dollár közti „foglaltsági díjat” (occupancy tax) is.

Borravaló – Szállodában, étteremben, taxisnál, szinte mindig és mindenhol 15%.

Csomagmegőrzés – Nincs. Sehol. Régebben volt a Penn Stationon és a Grand Central Terminálon is, de megszüntették, talán azért, mert féltek a táskákba rejtett bombáktól, de ez csak az én teóriám (állítólag ezért nincs Londonban sem utcai utcai szemetes). No persze egy szemfüles magyar mindenre talál megoldást. A Macy’s alagsorában (34th Street, 6th és 7th Avenue között) van csomagmegőrző elvileg a vásárlóknak, gyakorlatilag bárkinek – itt több órára is megszabadulhatunk bőröndjeinktől.

Dátum – Először a hónap, aztán a nap, végül az évszám. Ami nálunk 2010. január 1, az Anglibán 1 January 2010, USA-ban January 1, 2010.

Emelet – Amerikában nincs földszint. Ami nálunk földszint, az ott első emelet.

Időzóna – New York és Budapest között 6 óra az eltérés, azaz amikor New Yorkban hajnali 2 óra van, otthon reggel 8.

Vásárlás

Alap, hogy New Yorkba indulva csak félig szabad megpakolni a bőröndöt, hogy legyen elég hely hazafele az ott vásárolt holmiknak – mert hogy nem lehet ellenállni az üzleteknek, az biztos!

A boltok viszonylag sokáig, sokszor este 8-ig is nyitva vannak, a legtöbb szombat-vasárnap is. Folyamatosan vannak akciók, és nem szabad szemmel alig látható mértékben, hanem jelentősen. A nyári leárazás nem a nyár végén van, hanem az elején (hasonlóképp az őszi, téli akciók is). Az itthoninál jóval nagyobb a méretválaszték is – én pl. mindig kint veszem a cipőimet, mert ott 35-ös méret is létezik (nálunk az csak gyerekosztályon, de nekem már kínos lenne pillangós csatos cipőben járni).

Blokk ellenében bármikor visszaviheted az árut, nem kell magyarázkodni, miért, simán visszakapod az árát. Ha veszel valamit és másnap akciós lesz, nem kell idegeskedni – ha bemutatod a blokkot, jóváírják a különbséget.

A legjobb outlet-ek a TJ Maxx, a Marshall, a Ross és a Century 21. A legközelebbi nagy pláza Jersey Gardens.

A 34. utcában az 5. és 7. sugárutak között szinte minden kedvenc üzletláncomnak (GAP, Old Navy, Ann Taylor, Aerosoles, stb). van egy-egy boltja no és itt található a legnagyobb áruház, a Macy’s is, úgyhogy ha kevés az idő, itt érdemes végigsétálni.

Hamis Gucci, YSL, stb. táskákat a kínai negyedben lehet beszerezni, a Canal Streeten, a Broadway és a West Broadway között. A fotó fellegvára a B+H Photo, amit akkor is érdemes meglátogatni, ha nem veszel semmit, mert maga a nyüzsgő üzlet is egy látványosság. Apró-cseprő szuveníreket (pólók, hűtőmágnes, ilyesmi) sokkal olcsóbban szerezhetsz be a kínai negyedben, mint a Times Square környékén. Szintén jó mütyürlelőhely a Pearl River (477 Broadway, a Grand és Broome utcák között). Könyvért irány a Broadway és a 12. utca kereszteződésében levő Strand: 18 mérföldnyi könyvválaszték!