Kicsi, zöld és fejedelmi: Liechtenstein

Liechtenstein

Kihasználva az alkalmat, hogy Svájcban utazgatva közel kerültem egy még ki nem pipált országhoz, átugrottam két napra Liechtensteinbe is, hogy a 139. ország is felkerülhessen a listámra.  Ritkán fordul elő, hogy az égvilágon szinte semmit ne tudjak egy meglátogatandó országról, de most igazi kíváncsi felfedezőként tudtam belevetni magam a turistáskodásba, hiszen nem jöttek szembe az instagramon napi szinten ebből az országból fotók vagy nevezetességek. Pedig akadnak bőven…

Liechtenstein története

Liechtenstein (hivatalosan Liechtensteini Hercegség) az egyetlen ország a világon, melyet az uralkodó családról neveztek el. A Liechtensteini Fejedelemséget mint önálló államot 1719. január 23-án VI. Károly német-római császár alapította meg a Német-római Birodalom keretében és a föld akkori birtokosát, az alsó-ausztriai Liechtenstein herceget tette meg uralkodónak. Érdekesség, hogy ő pedig az általa épített várról, a Burg Liechtensteinről kapta a nevét. Ezt a várat ugyanis a szentmargitbányai kőfejtőből kinyert jól faragható mészkőből, azaz „könnyű kőből” építették és úgy megtetszett a név hangzása a hercegnek, hogy maga is felvette ezt a nevet. Épp pár héttel ezelőtt jártam abban a várban, úgyhogy kicsit már ismerős voltam az ország történetében:-)

Liechtenstein

A hercegi család nemzedékeken át egyáltalán nem is járt a saját országában, ugyanis szívesebben időztek Bécsben. A jelenlegi uralkodó apja, II. Ferenc József volt az első, aki ide költözött 1938-ban – és ő virágoztatta fel az elmaradott területet a ma jól ismert gazdag országgá. Azóta a 700 éves vár Vaduzban hivatalos hercegi rezidencia, így sajnos nem látogatható. A mostani uralkodó herceg, II. János Ádám fejedelem az első uralkodó, aki itt született és itt nevelkedett fel. 2004-ben helyettesévé nevezte ki elsőszülött fiát, Alajos trónörököst, így ma már közösen kormányozzák kis országukat. Alajos trónörökös egyébként elég jó parti volt (sajnos már nős), mivel a Liechtenstein fejedelmi család jelenleg a világ leggazdagabb családjai közé tartozik. A herceg magánvagyona mintegy 2 milliárd dollárra tehető. Nemcsak üzletileg sikeresek, de neves műgyűjtők is. A magángyűjteményüket azonban nem itt, hanem Bécsben tartják.

Fejedelemség ide vagy oda, azért van rendes parlamentje is az országnak. Igaz, mindössze 25 fős, kényelmesen körbeülnek egy nagy asztalt. A miniszterelnök mellett csak négy miniszter tevékenykedik, így nem lehet őket túlságosan bürokratikusnak nevezni. 2003-ban igencsak megnyirbálták a demokratikus intézményeket és bővítették a hercegi jogköröket. A népszavazáson a lakosság nem tehetett mást, minthogy rábólintson a tervre, hiszen a herceg azzal fenyegetőzött, hogy különben visszaköltözik a család Ausztriába. Nem lett volna jó, ha viszi a bankot és az üres vár a turizmusnak is betett volna.

Liechtenstein

Liechtenstein – érdekességek

A névválasztás nem az egyetlen furcsaság ebben az országban. Azt is most tudtam meg, hogy összesen két olyan ország van a világon, aminek nemhogy saját tengere nincs, de egyik szomszédja se határos tengerrel: Liechtenstein és Üzbegisztán. Az országnak nem csak tengerpartja nincs, de repülőtere sem, kizárólag Svájcból lehet megközelíteni. Területének 50 százaléka erdő, csak 11 százalék lakott terület, úgyhogy igazi túraparadicsom.

Liechtenstein semleges ország és azon néhány állam egyike a világon, amelynek nincs hadserege. A hadsereget az 1866-os porosz–osztrák háború után oszlatták fel, ahová a kis állam 80 embert küldött. Nemcsak hogy nem vettek részt semmilyen harci cselekményben, így nem vesztettek el senkit, de végül 81-en jöttek haza, mert egy idegen katona is becsatlakozott hozzájuk.

Különösebben rendőrségre sincs szükség: Liechtenstein a világ egyik legbiztonságosabb állama. 2007 márciusában ugyan történt egy határsértés, amikor gyakorlatozó svájci katonák átsétáltak a határon, de ezt egyik fél se vette észre – Svájc is csak utólag jött rá a tévedésre, és bocsánatot is kért, Liechtenstein pedig eltekintett a megtorlástól:-) És ha már határvita. Az uralkodó családnak Moravia területén is voltak birtokai, melyek a II. világháború után Csehszlovákiához kerültek. Az elvesztett terület többszöröse a mai ország összterületének, ráadásul számos csodálatos vár is található rajta, például a világörökségként jegyzett Valtice és Lednice. Hat évtizedes vita és pereskedés után csak 2009-ben ismerte el Liechtenstein hivatalosan Csehországot és Szlovákiát, és akkor alakított ki velük diplomácia és kereskedelmi kapcsolatokat.

Liechtenstein

Liechtenstein a 19. században könnyedén tudott volna óriási területet szerezni, ugyanis az orosz cár az 1860-as években először a liechtensteini uralkodóháznak ajánlotta fel Alaszkát megvételre. Ők nem éltek ezzel az üzlettel, amit később esetleg bánhattak, amikor kiderült, Alaszka mekkora aranymezőket rejt. Igaz, van itt is most elég arany – ha nem is a földben, hanem a bankokban.

God save the Queen, vagyis Isten óvja a királynőt! az Egyesült Királyság jól ismert nemzeti himnusza. Más címmel és más szöveggel ugyan, de Liechtenstein himnuszának is ugyanez a dallama. Volt is csodálkozás a 2004-es UEFA futball-bajnokság egyik selejtezőjén, amikor az angolok Liechtenstein ellen játszottak, mert a nézőközönség nagy része azt hitte, csupán egy kínos baki, hogy kétszer ugyanazt a himnuszt játsszák le a szervezők a mérkőzés elején. Eredetileg a briteké volt a dallam, de megtetszett a kis hercegi országnak is.

Valószínű, hogy egyikőtök sem hallott még Liechtenstein legnépesebb városáról. Ez Schaan, ami 6000 feletti lélekszámával túltesz a 5.450 fős fővároson. Ez a svájci „metropolisz” a világ vezető műfogsor-gyártója, konkrétan itt zajlik a világ műfogsortermelésének egyötöde!

És ha már az üzletről beszélünk: Liechtenstein azon ritka országok egyike, ahol több cég van, mint ahány lakos. A kedvező adótörvényeknek hála mintegy 75.000 céget jegyeztek be itt, a népességszám dupláját.

Liechtenstein

Zseniális marketing ötlet volt, amikor 2011-ben 70 ezer dollárért ki lehetett bérelni az egész országot. Az ajánlat 150 ember elszállásolásra szólt (úgy, hogy azért a helyi lakosoknak se kelljen kiköltözni), valamint egyedi utcatáblákra és egy borozásra a fejedelemmel. Kár, hogy senki nem élt vele. Ha hamarabb tudjuk, a travellina olvasótáborában talán összedobhattuk volna az összeget!

Korábban csak mediterrán országokban láttam, hogy az üzletek bezárnak ebédidőben és hivatalosan is szieszta van. Itt meglepve vettem észre, hogy ugyanez a szokás, sőt, később azt is olvastam, hogy 12 és 13.30 közt ugyanolyan csendrendelet van érvényben, mint este 10 után, azaz nem lehet füvet nyírni vagy flexelni.

És egy utolsó érdekesség. Liechtensteinben 2005-ig kendert is kaptak a bocik, mivel itt úgy gondolták, attól jobb minőségű tejük van. A boldog tehénéletnek az vetett véget, hogy különféle szabályozók aggódni kezdtek, hogy a marihuána, mint drog, átkerül az emberi szervezetbe is.

Liechtenstein

Látnivalók Vaduzban

Vaduzban bármerre jártam, a város minden pontjáról láttam a hegyoldalon trónoló hercegi várat. Vagy úgy is mondhatnám, az uralkodó könnyedén szemmel tudja tartani alattvalóit:-)

Bár a várba nem lehet bemenni, azért érdemes felgyalogolni addig a csodálatos panoráma miatt. Csak ne délután, mint én tettem, mert akkor a város felől süt a nap – inkább a reggeli órák alkalmasak erre. Ha a várbelsőt nem is láttam, a parkolót igen, ahol Audik és Minik álltak szép sorban – sehol egy nagyzolós terepjáró! Egyrészt ez dicséretes önmérsékletre vall, másrészt itt nem is praktikus egy nagy autó – ha ferdén áll, kilóg az országából (bocsánat a szemtelenkedésért). Az ország nemzeti ünnepén, augusztus 15-én az összes alattvaló hivatalos a kastély kertjébe egy sörre, hogy közösen ünnepeljenek az uralkodó családdal.

Nem sok helyen van alkalma az embernek egy uralkodó saját szőlőjében sétálni és a borászatában kóstolókon részt venni, de a fejedelmi vártól nem messze a Hofkellerei-ben ezt megtehetjük. Sőt, ebédelni is lehet, erről én sajnos lecsúsztam, mert délután értem a hangulatos teraszra.

Liechtenstein

Liechtenstein

A fővárosban van néhány érdekes múzeum is, mindegyiknek kicsit bizarr volt a látogatása, de nem rossz értelemben. A kincstár felkereséséhez a jegyet két épülettel arrébb, a Nemzeti Múzeumban kellett megvásárolni. Nem is jegyet adtak, hanem egy műanyag tokent. Ezt kellett bedobni egy automata-szerűségbe, ami hívta a liftet és ebbe szálltunk be az ott posztoló biztonsági őrrel. Csak úgy fél emeletnyi magasságba mentünk fel, ahol kitárult az ajtó és beléphettem az ország kincstárába. Itt többek közt a fejedelmi koronát őrzik néhány egyéb drágaság, például Fabergé tojások társaságában, de akadnak itt az Apollo 11 által hozott eredeti kövek is a Holdról.

Liechtenstein

Amikor végeztem a látogatással, a terem túlsó végében lehetett kimenni az ajtón, és egy lépcsőházba érkeztem. Lefelé indulva egy művészeti kiállítóterembe, felfelé indulva pedig a Postamúzeumba ér az ember. A posta egyébként az ország legnagyobb állami vállalata, az övék a nemzeti busztársaság és a nemzeti telefontársaság is. A múzeumban rengeteg tárlóban sorakoznak az 1912 óta  kiadott helybéli bélyegek. Itt történetesen magyar volt a pénztáros, aki megmutatta, melyek a legrégebbi, legértékesebb darabok. Nem ő volt az egyetlen hazánkfia, akivel találkoztam, mert ahol ebédeltem, a pincérnő is honfitárs volt. Ez annak fényében nem meglepő, hogy Liechtenstein lakóinak 33%-a külföldi, nagyrészt EU tagállamokból. Nem csoda, hogy vonzza az ország a külföldi munkavállalókat. Itt a legalacsonyabb a munkanélküliség az egész kontinensen, alacsonyak az adók és rendkívül jók az életkörülmények. Azt hiszem, az mindent elmond az itteni életszínvonalról, hogy még svájciak is átjárnak ide ingázó vendégmunkásnak! A kontinensen az itteni átlagkeresetnél (kb 80 ezer euró) többet csak egy másik törpeállamban, Monacóban lehet keresni.

Liechtenstein

Maga Nemzeti Múzeum, ahol a jegyeket megváltottam, az ország történetén vezet végig plusz egyben a természettudományi múzeum szerepét is betölti néhány kitömött honos állattal. A tárlókhoz, tárgyakhoz nincsenek angol nyelvű feliratok, de kérhető angol audioguide és a kedves személyzet is szívesen segít, ha bármi kérdés van.

Pár lépés innen az Art Museum, ahol nincs sok festmény, de azokat épp elég megtalálni. A pénztártól egy lifttel az alsó szintet lehet elérni, ott találtam párat, majd a terem túloldalán, egy kicsit eldugott másik lifttel lehet felmenni a másodikra, ott van a többi.

Liechtenstein

Liechtenstein

Nem kevésbé volt érdekes az óramúzeum felkeresése sem. Itt speciel nem volt rajtam kívül senki, még a jegyárus sem, az ajtót viszont nyitva találtam. Meglehetősen szürreális volt egyedül kószálni több száz ketyegő óra közt!

Liechtenstein

Az utcákon járva sok kortárs szoborral találkozni, ezeket neves művészek – mint például Fernando Botero vagy Nag Arnoldi – alkották az ország felkérésére. A kedvencem ez a két oszlop volt, melyek minden napszakban, minden irányból másképp mutattak.

Liechtenstein

Liechtenstein

Végül kihagyhatatlan az a régi fahíd, melynek közepén egyszerre állhatunk Svájcban és Liechtensteinben – igazi selfispot!

Liechtenstein

Liechtenstein

Látnivalók vidéken

A 38.500 lakos évente 600.000 látogatót fogad, igaz, a legtöbb csak el akarja mondani magáról, hogy itt is járt – kérnek egy pecsétet az útlevélbe és már mennek is tovább. Pedig érdemes legalább egy napot elidőzni a fővárosban, sőt, azon túl is, hiszen gyönyörű természet vár. Olyan elképesztő zöld a pázsit, amilyet még életemben nem láttam. Szerintem pont úgy irigykednek az osztrákok a szomszéd fűjére, mint mi az övékre. Bár csak 25 km hosszú és 6 km széles az egész ország, alig nagyobb, mint Manhattan, a gyakori fotómegállók miatt érdemes rászánni minimum egy napot a vidéki körútra.

A legszebb talán az 1600 méter magasan fekvő Malbun környékén a táj, ahol harsogó zöld pázsit virít a szerpentines utakon megközelíthető hegyen. Ez a hatalmas hegycsúcsok közt fekvő üdülőhegy igazi, jó értelemben vett világvége hangulatú.

Liechtenstein

Liechtenstein

Megkeresem a madárparkot is, ami szerintem felejthető, viszont nagyon szuper kis játszótér van mellette – gyerekes családoknak remek célpont!

Liechtenstein

Liechtenstein Adventure Pass és praktikus információk

A Liechtenstein Center nem csak virtuálisan egy központ, hanem fizikai értelemben is. Az épület előtt áll ugyanis a nullás kilométerkő, ahonnan 1864 óta az utakat mérik.

Itt, az információs hivatalban lehet megvásárolni azt az „Adventure Pass„-t, amit főleg akkor célszerű megvenni, ha végig akarod járni a múzeumokat, de  az egyik legsokrétűbb turistabérlet, amivel valaha találkoztam. Van benne a szokásos ingyenes tömegközlekedés és belépők mellett borkóstoló is, egy csésze kávé egy cukrászdában, mozijegy, uszodajegy, bögre és mindenféle más is.

Az országban a svájci frank a hivatalos fizetőeszköz.

A legközelebbi reptér Zürich, ahonnan úgy másfél óra alatt lehet elérni az országot.

A hivatalos nyelv a német, de sokan beszélnek franciául és angolul is, nem gond utóbbival boldogulni.

Egy szó, mint száz: ha egy nem elcsépelt, de festői és amolyan csodabogár országra vágytok, gyertek Liechtensteinbe!:-))

Liechtenstein

A svájci utazásról szóló blogbejegyzések:

Körutazás Svájcban a legszebb panorámavonatokkal

Jungfrau, Pilatus és a Matterhorn: Svájc fenséges csúcsai

Tengerszemek, vízesések, bájos kisvárosok: Svájc keleti régiója

Kicsi, zöld és fejedelmi: Liechtenstein

Az utazás megszervezéséhez a Liechtenstein Turistahivatal volt segítségemre, amit ezúttal is köszönök. A leírtak minden tekintetben a saját véleményem tükrözik.

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)