Komplett pakolós lista nyaraláshoz, utazáshoz

Íme, az utazási lista, melyet bő három évtizednyi világjáró tapasztalattal állítottam össze – ha ebből indulsz ki, semmi nem marad otthon:-)Ha túl nagy csomaggal indulsz útnak, az bizony az egész utazást megkeserítheti. Nagyon nem mindegy, mennyi cucc van nálad, amikor épp az induló vonat után rohansz, beszállsz egy síkos pallón egy billegő hajóba, vagy megpróbálsz felpréselődni egy zsúfolt buszra. Soha ne azt kérdezd magadtól, hogy „esetleg szükségem lehet-e erre”, mert akkor túl sok mindent pakolsz majd. A megfelelő kérdés az, hogy „egész biztos-e, hogy e nélkül nem tudok meglenni”.

Azontúl, hogy miket vigyél magaddal, az is lényeges, hogy azokat hogyan pakolod be – okos trükkökkel jóval több minden elfér a bőröndben.

A nyaralás lista célja nem az, hogy minden rajta szereplő tételt mindig magaddal is vigyél, hanem az, hogy semmi fontosat ne felejts otthon. Egy londoni hosszú hétvégére nyilván nem kell a szúnyogháló, de inkább felírtam, nehogy otthon maradjon, ha Afrikába indulsz. A listát minden utazás előtt célszerű elővenni ellenőrzésképpen, és utazás után is érdemes ránézni, nem hiányzott-e valami róla.

Papírok

  • Útlevél.
  • Vízum ‒ leggyakrabban bele van pecsételve az útlevélbe, de előfordul, hogy az előző, már lejárt útlevélben van (tipikusan a régi, 10 évre kiadott amerikai vízum), vagy külön papírra van kinyomtatva az internetről.
  • Repülőjegy, valamint elektronikusan intézett beszállókártya (fapados légitársaságok külön díjat számolnak fel a reptéri becsekkolásért, így ezt érdemes interneten intézni).
  • Utasbiztosítás, Európai Egészségbiztosítási Kártya.
  • Oltási igazolvány azokba az országokba, ahol kötelezően előírt oltás van.
  • Bankkártya és készpénz.
  • Foglalások kinyomtatva (szálloda, autó, reptéri transzfer, fakultatív program stb.).
  • Igazolványképek, ha útközben vízumot kell intézni.
  • Légitársaság törzsutaskártyája, diákigazolvány, nyugdíjas-igazolvány (minden, ami kedvezményre jogosíthat).
  • Értékesebb fényképezőgép, műszaki cikk esetén azok gyári száma ‒ lopás, elvesztés esetén jó ezeket felvezetni a rendőri jegyzőkönyvre, könnyebb lesz itthon az ügyintézés a biztosítóval.
  • Jogosítvány, illetve ha a célországban szükséges, nemzetközi jogosítvány.
  • Esetleg néhány névjegykártya.
  • Cím- és telefonlista (barátok, rokonok, orvos stb.).

 

Hasznosnak találod ezt a bejegyzést? Ha igen, támogathatod a munkámat úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha a most tervezett utazáshoz vagy bármikor a jövőben szállást keresel, akkor ERRŐL A LINKRŐL NYISD KI A BOOKING-OT. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, a genius kedvezményed is megmarad. A rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot.

Ha pedig jegyeket vennél a getyourguide-on, ERRŐL A LINKRŐL INDULJ . Köszönöm!:-)

 

A fontosabb dokumentumokat (útlevél, repülőjegy, biztosítás) másold le. A bankkártyához, mobiltelefonhoz való PIN-kódokat, levelezőprogramokba, Facebookra, egyéb internetes portálokba való belépési neveket, jelszavakat is vidd magaddal, nehogy rövidzárlat esetén ne jussanak eszedbe. Ezeket egy mesterszavas jelszóval védett fájlban mentsd el egy pendrive-on vagy felhőben.

Írd fel a bankkártyád számát is a bankod telefonszámával együtt, hogy lopás, elvesztés esetén azt azonnal le tudd tiltani. Ugyancsak jó ötlet feljegyezni a helyi magyar követség, konzulátus telefonszámát, hogy baj esetén ne kelljen azt keresgetni.

Ha nincs a szállodában széf, a fontos papírokat mindig hordd magadnál egy nyakba akasztható szütyőben vagy a ruha alatt hordható övtáskában. Én az útlevelet mindig magamnál tartom ‒ kellhet pénzváltáshoz, határátlépéskor ‒, így nem kell a táska mélyéről kihalászni, és ha ne adj’ isten bármi bajom történne, nem kell nyomozgatni, ki vagyok. Ha a szállodában van széf, az eredeti dokumentumokat ott lehet hagyni, ha előreláthatólag nincs rá szükség aznap, de legalább az útlevél másolata mindig legyen nálad.

Elektromos kütyük

utazás lista

Technikai felszerelés, 1987

  • Fényképezőgép plusz akkuval és hálózati töltővel. Amennyiben valakinek hozzám hasonlóan lételeme a fotózás, feltétlenül ajánlom egy kis gép bepakolását a komolyabb szerkezet mellé. Egyrészt, ha bármi gond adódik a nagy géppel, akkor legyen kéznél egy backup, másrészt jó szolgálatot tesz a kicsi, amikor nem szívesen viszed magaddal a nagyot, de nem akarsz gép nélkül maradni. Kétféle eset is van: amikor azért viszem a kis gépet, mert veszélyes a környék és féltem a nagyot (piac, csónakázás, zuhogó eső, stb.), vagy nem akarom a komolyabb gépet cipelni (például esti program, vacsora során). Backup persze az okostelefon is lehet.
  • GPS hálózati és autós töltővel, ha autóval mész, vagy tervezel bérelni egyet.
  • Laptop (mivel elég sokat írok útközben is, a mobilon pötyögve az nehézkes lenne, de ha Te nem szándékozol sokat jegyzetelni vagy útközben dolgozni, ez nem szükséges).
  • MP3-lejátszó és töltő, amihez két fő esetén egy kis elosztó is hasznos. Ezt csak akkor viszem, ha tudom, hogy hosszú, unalmas buszozások várnak rám.
  • Okostelefon (ez kiválthatja a fényképezőgépet és GPS-t is, valamint zenehallgatáshoz is jó lehet, de ha mindenre ezt használod, hamar lemerül). Jól jöhet egy kártyafüggetlen telefon, hogy helyi SIM kártyákat is tudj használni.
  • Ha sokat használod a telefont, érdemes egy külső, vezeték nélküli töltőt is magaddal vinni.
  • Kindle könyvolvasó. Nem annyira szeretem, de ha nagyon ki van centizve a pakolás (mert például fapadossal megyek), vagy előre tudom, hogy nagyon sok idő lesz olvasni (hosszú vonatutak, strandolás), akkor jól jön.
  • Hálózati átalakító, kompakt elosztó (mivel éjszakánként több cuccot egyszerre kell tölteni és a szállodai szobák többségében gyakran nincs elég konnektor). Itt jegyezném meg azt is, hogy akkor is kérj két belépőkártyát a szobádhoz, ha egyedül utazol, ugyanis sok szállodában a kulcsként szolgáló kártya aktiválja a szobában az elektromos hálózatot ‒ azaz azt kell bedugni egy kis résbe, hogy a villany, tv stb. működjön. Ha kimész a szobádból, ezt magaddal kell vinned, de úgy nem töltődnek az elektromos szerkentyűk (laptop vagy tartalék akku a fényképezőgéphez). Ha van második kártyád, azt bent tudod hagyni a szobában, és máris megoldódott a probléma.
  • Pár memóriakártya.
  • Jól jöhet egy pendrive is, ha valamit útközben le akarsz tölteni (egy útitárs fotóit). Én erre szoktam feltölteni olyan dokumentumokat is, amiket nem cipelek magammal, mert nagyon ritkán kellenek, de azért jó, ha kéznél vannak (fényképezőgép használati utasítása, részletes utasbiztosítási feltételek).
  • Fényképezőgéphez kicsi, praktikus, sokféleképpen használható állvány

Az elektromos dolgokat célszerű mindig a kézipoggyászban vinni, minek kísérteni a repülőtéri tolvajokat.

Az előkészületek során nézz utána, hogy a célországban tudod-e egyáltalán használni a mobilt, azaz a szolgáltatónknak van-e szerződése ottani partnerrel. Ha nincs, ne vidd magaddal, semmi szükség rá.

Ugyancsak előzetesen nézd meg a célország konnektorainak formáját erre szakosodott honlapokon, hogy lásd, kell-e majd átalakító.

Az utazás során több veszély éri a fényképezőgépet, mint a hétköznapokon: nagyobb a por, ráeshet pár csepp eső, és velem többször előfordult gyerekfotózás közben, hogy a fotómodell hirtelen odanyomta a kis ujját a lencsére, csúnya ujjlenyomatokat hagyva. A portól egyszerűen megszabadulhatsz egy pumpás ecsettel, a többi foltot lencsetisztító folyadékkal és hozzá való vékony törlővel tudod eltüntetni.

Mivel a töltők madzagjai ide-oda tekeregnek a csomagban, érdemes nekik egy külön kis tartót rendszeresíteni. Ha nincs sok madzag, erre egy nagyobb napszemüvegtartó is megfelel. A közös töltőtárolásnak megvan az az előnye is, hogy semmit nem felejtesz el éjszaka feltölteni. Ha mégis otthon marad a hálózati töltő, de legalább egy USB-kábel van nálad, akkor ne csüggedj, mert a hotelszobákban levő tv-ken gyakran van USB-csatlakozó, és azon keresztül is fel tudod tölteni a telefont.

Mini gyógyszertár

gyógyszerek utazáshoz

Az egyetlen terület, ahol érdemes mindenre felkészülni, az a gyógyszerek. Én soha nem indulok el ‒ még kétnapos utazásra sem ‒ komplett gyógyszeres felszerelés nélkül, hiszen az egész picike helyet foglaló gyógyszerek sok kényelmetlenségtől tudnak megkímélni. Bár a fejlett országokban ezek többsége könnyen beszerezhető, valamennyi utánajárást azért igényelnek. Arról nem is beszélve, hogy gyakran drágábbak, nem mindig kapni a megszokott, bevált gyógyszereket, és betegen egyáltalán nem esik jól a kapszulák után koslatni.

Az úgynevezett harmadik világban eleve meglehetősen körülményes sok gyógyszer beszerzése. Ha találsz is, nem tudhatod, milyen körülmények között tárolták azokat. Arról nem is beszélve, hogy nyelvi korlátok nehezítik a beszerzést, vagy csak olyan rosszul vagy, hogy ki se tudsz mozdulni a szállásról.

Érdemes rászánni néhány órát a tökéletes gyógyszeres csomag összeállítására. Kiindulópontnak itt egy lista, amit egészíts ki azokkal a gyógyszerekkel, melyekről tudod, hogy szükségesek lehetnek:

  • Sebre: sebfertőtlenítő, ragtapasz, kis kötszer. Ha magas páratartalmú vidékre utazol, az antibiotikum-por praktikusabb, mint a krém, különben a kis vágások, sebek soha nem száradnak be.
  • Szúnyog- vagy csaláncsípésre, napégésre: krém vagy gél
  • Megfázásra: tüneteket enyhítő forró italpor készítmények, orrcsepp
  • Lázcsillapító
  • Torokfájásra: fertőtlenítő szopogatós tabletta
  • Gyulladáscsökkentő
  • Izomhúzódásra, lumbágós panaszokra izomlazító
  • Hasmenésre kétféle gyógyszer létezik: az egyik csak tüneti kezelésre szolgál, a másikkal a baktériumokat tudod hatástalanítani. Fontos, hogy az előbbit kizárólag akkor használd, ha nagyon muszáj elkerülni a gyakori WC-re rohangálást, például amikor többórás elkerülhetetlen buszozás vár rád. A problémát ugyanis ez nem szünteti meg, úgyhogy ha van lehetőséged rá, próbálj meg inkább pihenni és hatástalanítani a baktériumokat. Ugyancsak fontos, hogy hasmenéskor és utána még néhány napig pótold az elveszett ásványi anyagokat erre kifejlesztett tablettával.
  • Székrekedés: tabletta vagy cseppek. Bár ennek tudományos magyarázatát nem tudom, de utazós körökben elterjedt nézet, hogy mindkét irányú utazási gyomorbajra, azaz hasmenésre és székrekedésre is beválik a kóla. Székrekedés esetén talán a koffein tartalma indítja be a kívánt folyamatokat, hasmenés esetén  pedig lenyugtatja a gyomrot. Még az orvosok sem tudják miképp, de ők is állítják, hogy segít.
  • Fogfájásra fájdalomcsillapító
  • Allergiás tünetekre antihisztamin tartalmú tabletta
  • Általános fájdalomcsillapító
  • Lázmérő


Európán kívüli utakra még pluszban, kizárólag vész esetére:

  • Malária elleni tabletta (régiótól függ, melyik javasolt)
  • Antibiotikum
  • Vízfertőtlenítő tabletták
  • Steril injekciós tűk (A harmadik világban nem elképzelhetetlen a tűk többszöri felhasználása, ezért szükség esetén inkább ragaszkodj a sajátodhoz. Térfogatban, súlyban és árban is jelentéktelen, de életet menthet.)

Ha a felsorolt gyógyszereket dobozzal együtt csomagolnád, más már nem is férne el a bőröndben. Ha viszont kiveszed a dobozukból, elvész néhány fontos információ: a lejárat, illetve a hatóanyagok. Ez utóbbira szükség lehet helyi orvossal való konzultáció során. A megoldás az, hogy a gyógyszereket kísérő, hatóanyagokat és mellékhatásokat felsoroló kis papírt vedd ki a dobozból, írd rá a doboz külsejéről a lejáratot, majd ezt gemkapoccsal vagy gumival rögzítsd a gyógyszerhez. Így az egész fent felsorolt gyógyszeres készlet elfér egy közepes méretű neszesszerben.

Mindez ‒ az orvossal való konzultáció, a gyógyszerek beszerzése, címkézése és csomagolása ‒ igénybe vesz néhány órát, de a kis mini gyógyszertárt utána sokszor felhasználhatod. Időnként érdemes átnézni, nem járt-e le valami, illetve kiegészíteni, ha kell.

Tisztálkodószerek

Ezek bepakolása során már nem akkora probléma, ha valami otthon marad, hiszen sampont, szappant mindenhol kapni. Ha úgy döntesz, viszel mindent otthonról, figyelj a kiszerelésre.  Ha az eredeti, megszokott flakonméretet választod, máris nem férsz el a kézipoggyászban. Habfürdőt, sampont, testápolót stb. kisebb (30‒100 ml), könnyű műanyag tartókban vigyél magaddal. Én például mindig megtartom a szemránckrém kisebb tégelyét, amibe aztán betöltöm utazáskor a nappali vagy éjszakai krémeket.

Arra is gondolj, hogy a harmadik világban bizonyos árucikkeket nehezebb fellelni (például tampont), illetve bizonytalan, hogy milyen körülmények között tárolták őket (a legtöbb krémnek nem tesz jót a forróság).

Lehet eleve utazós kiszerelésű tisztálkodószereket kapni jobb drogériákban, de ezek egyrészt drágák, másrészt nem is biztos, hogy szereted a márkájukat. Ha a kedvenc termékeidet akarod átcsomagolni, akkor szerelkezz fel kis úti flakonokkal. Rövid utazásokon az újságokban mintaként kapott krémeket is elhasználhatod.

Egy mintaként szolgáló lista, amit egyénileg magadra szabhatsz:

  • Szappan (kis darab, kis tokban ‒ szappant úgyis adnak a legtöbb szállodában)
  • Fogkefe (lehetőleg védőtokkal)
  • Fogkrém
  • Hidratáló arckrém
  • Habfürdő
  • Sampon
  • Testápoló
  • Intimmosakodó
  • Fültisztító pálcikák
  • Zsíros krém (például Nivea) kirepedezett sarok ápolására
  • Fésű
  • Hajcsat, hajgumi
  • Kis dezodor
  • Kézfertőtlenítő gél
  • Parfüm (a női magazinokban vagy drogériákban található illatminták)
  • Lányoknak tampon, intimbetét, fiúknak borotválkozófelszerelés
  • Mosdókesztyű arra az esetre, ha nincs megoldva a zuhanyozás (dzsungeltúra), ugyanis ennek segítségével kevés vízzel is alaposan lecsutakolhatod magad.
  • Nedves törlőkendő (ha még víz sincs tisztálkodáshoz)
  • Szemöldök- és körömvágó csipesz
  • Szúnyogirtó spray
  • Naptej

Lehet persze kevesebbet is vinni – a sampon például habfürdőnek is beválik, a naptej meg testápolóként is felhasználható.

Hasznos egy felakasztható nesszeszert is beszerezni, mert egy rakás hotelben nincs elég hely kipakolni mindent a fürdőszobában.

Ha egy fapados légitársasággal utazol és pont a tisztálkodószerek miatt nem férnél be a kézipoggyászba, akkor inkább kint vedd meg ezeket – olcsóbban fogsz kijönni, mintha kifizetnéd a feladott csomag díját.

Nekem ez sajnos nem opció, mert allergiás vagyok egy kémiai összetevőre, ami a legtöbb kozmetikumban benne van. Emiatt bio cuccokat kell használnom és nem akarom kockáztatni, hogy ne találjak ilyeneket a célállomáson, ezért inkább viszek mindent és feladom a csomagom. Ez a sok-sok tisztálkodószer kisebb tégelyekbe áttöltve mindig belefér nekem a kis kék pöttyös neszesszerembe!:-)

utazás lista tisztálkodószerek

Ruhafélék

Az utazás egyik legfájdalmasabb része, hogy meg kell barátkozni a gondolattal: a fotókon mindig ugyanazokban a ruhákban leszel. A jó hír, hogy emiatt majd megpróbálsz minél érdekesebb helyszíneket találni a szelfikhez, hogy legalább a háttér legyen más, izgalmas!

A világ nagy részén találni megoldást a ruhák mosására – legyen szállodai mosószolgálat, helyi tisztítószalon, vagy egy lelkes néni, aki fillérekért kimossa, kivasalja a ruháidat. Legvégső esetben meg ott a mosdó és a szappan: egy pólót és egy pár zoknit azért nem akkora ördöngösség este kimosni ‒ én például mindig ezt csinálom.

Tudod, hogy szárad meg leggyorsabban a ruha? Mosás után jól csavard ki, aztán terítsd rá egy nagy frottírtörülközőre, csavard fel együtt őket, mint egy palacsintát a töltelékkel, és jól csavard ki a törülközőt, benne a pólóddal vagy épp zokniddal. Így kevesebb nedvesség marad bennük, és sokkal több esély van rá, hogy reggelre meg is szárad.

Indulj ki ebből a listából, persze figyelembe véve a saját igényeidet:

  • Fehérnemű: bugyik, zoknik, melltartó, sportmelltartó, atlétatrikó. Ha hideg éjszakákra számítasz, akkor egy puha, kényelmes alvós zokni is hasznos lehet.
  • Pólók (rövid ujjú, hosszú ujjú, ujjatlan, időjárásnak megfelelően)
  • Sort, hosszúnadrág. Praktikus a lecipzározható szárú nadrág, túraboltokban kapható.
  • Pulóverek (lehetőleg polár), fázósoknak ajánlott kapucnis kiszerelésben
  • Meleg aláöltözet (hűvösebb vidékre)
  • Elegánsabb öltözet (ha szépen kell megjelenni valahol)
  • Hálóruha
  • Fürdőruha
  • Baseballsapka vagy könnyű kendő (védekezés napszúrás ellen)
  • Túracipő, túraszandál, és zuhanyozáshoz, strandoláshoz műanyag papucs
  • Esőkabát
  • Sapka, sál, kesztyű (hideg idő esetén)

Igyekezz olyan ruhaféleségeket pakolni, amelyek gyorsan száradnak és kevésbé gyűrődnek. Gyapjúpulóverek helyett polárfelsőt, farmer helyett szintetikus anyagú túranadrágot, pamutpólók helyett sportboltokban kapható hegymászós/futós felsőket vigyél. A ruhák kiválasztásánál figyelj arra is, hogy jól lehessen őket kombinálni.

Ha olyan útra készülsz, ahol sokat kell gyalogolni, hajózni, tevegelni stb. a napon, vigyél magaddal nagyon könnyű anyagból készült hosszú ujjú inget, nadrágot, hogy elkerüld a leégést. Nem véletlen, hogy a sivatagban élő tuaregek sem fecskében járnak. Minden esetben kényelmes és jól lélegző anyagból készült ruhákat vigyél (ezt könnyen tesztelheted úgy, hogy a szád elé tartva mennyire kapsz könnyen levegőt).

Jelszó a multifunkcionalitás: nőknek a szarong az egyik legjobb dolog, ugyanis használható szoknyaként, kendőként, buszon függönyként, strandon pokrócként, törülközőként, közös fürdőszobában zuhanyfüggönyként, továbbá gyorsan magad köré tekerheted, ha templomokba nem lehet sortban belépni. Hasonlóképp a polárfelső jó szolgálatot tehet párnaként.

Papucsként műanyagból készültet pakolj. Ezekkel bemehetsz a zuhanyfülkébe is olyan helyeken, ahova nem szívesen lépnél mezítláb. A cicás, macis puha otthoni papucsot hagyd otthon.

A ruhák sokkal jobban gyűrődnek, ha hagyományosan, egyesével hajtogatod őket ‒ fektess egymásra több pólót, ruhafélét, tegyél középre valami hengerszerűt (mondjuk néhány guriga zoknit egymás mellé), és arra tekerd fel a ruhákat, mint valami palacsintát. Az is jó megoldás, ha kifejezetten erre kifejlesztett, hálós, téglalap alakú tárolózsákokba pakolod a ruhaneműt.

Szegény országokba gyakran viszek olyan ruhákat magammal, melyeket kicsit kinőttem, már nem tetszenek, azaz amelyeket úgyis elajándékoznék. A helyiek nagyon tudnak örülni ezeknek, és ahogy fogynak, úgy nő a hely a hátizsákban a vásárolandó szuveníreknek.

Nem érdemes sok ékszerrel elindulni, de ha nem bírsz meglenni nélkülük, akkor ezeket praktikusan lehet tárolni egy hétnapos gyógyszertároló dobozkában.

Gondolj a szennyesre is – tegyél be a csomagba ezeknek egy külön nylonzacskót vagy táskát, mint ahogy a cipőknek is. Ha ezt elfelejted, a cipők koszos talpára tedd fel a hotelszobában sokszor megtalálható, zuhanyzáshoz használatos műanyag sapkát.

Egy apróság a férfi üzleti utazóknak: az ing gallérja nem gyűrődik össze, ha egy összetekert övet teszel a nyakrészbe.

Bár sokkal csinosabbak a magas sarkú cipők és nekem különösen jól jönnének a 153 centimmel, én jellemzően három pár lábbelit viszek: egy túraszandált, egy könnyű, de vízálló zárt cipőt és egy strandpapucsot (télen is, jól jön sima papucsként a hotelben, illetve zuhanyozáshoz, ha mezítláb nem szívesen megyek be).

Túrafelszerelés

  • Zseblámpa vagy fejlámpa (hozzá pluszelem)
  • Szúnyogháló
  • Kulacs, nomád sátorozás esetén merülőforraló, bögre
  • Síp (ha eltévednél a hegyen, ezzel jelezhetsz)
  • Mosáshoz szárítókötél, néhány ruhacsipesz
  • Sátor
  • Hálózsák
  • Hálózsákbélés (Ez egy apróra összehajtható hálózsák formájú selyemhuzat. Nagyon praktikus, ha koszos valahol az ágynemű, például ifjúsági szállóban vagy vonaton, illetve akkor, ha túl meleg van a paplanhoz, de a szúnyogok vagy idegen hálótársak miatt nem akarsz meztelenül aludni. Túraboltokban kapható.)

Praktikus ez meg az

  • Hátizsákra esővédő huzat (főleg, ha túrázni mész)
  • Törülköző (túraboltokban kapható picire összehajtható speciális utazós fajta, amely ultrakönnyű és könnyen szárad)
  • Napszemüveg (tokkal és zsinórral)
  • Számzáras kis lakat minden táskára
  • Bicska (ha van feladott csomagod)
  • Kis varrókészlet, pár gumiszalag, biztosítótű
  • Füzet naplónak és jegyzeteknek, toll
  • Papír zsebkendő, egy guriga WC-papír (utóbbi csak fejlődő országokba, ahol nem evidens, hogy lesz az érkezéskor a reptéri WC-ben)
  • Útikönyv, térkép (ha csak egy-két városba mész, nem érdemes elcipelni az egész útikönyvet, elég kifénymásolni a megfelelő oldalakat)
  • Felfújható nyakpárna repülőre, buszra, vonatra, sátorba
  • Szemtakaró, füldugó a kényelmes alváshoz
  • Ernyő (a nap ellen is hasznos, nem fülled be úgy a fejed, mint egy kalapban)
  • Apró ajándékok helyieknek (még képeslapokkal is nagy örömet tudsz szerezni, de a gyerekek örülnek matricáknak, tollaknak, lufinak, radírnak stb.)
  • Nassolnivaló vész esetére (például aszalt gyümölcs)
  • Ha sok szuvenírt tervezel vásárolni, egy kicsire összehajtható plusztáska is jól jöhet. Én ezt akkor is használom, ha autót bérlek: a csomag nagy része a csomagtartóban marad éjszakára (persze ha megbízható helyen vagyok), és a szobába csak azt viszem fel, ami aznap este, éjjel kell, és amit másnap reggel fel szeretnék venni.
  • Könyvek (Mindig angol nyelvű könyveket viszek, mert ezekkel lassabban haladok és így kevesebbet kell cipelni. Természetesen figyelek arra is, hogy puha fedelű és sűrűn teleírt könyvet válasszak. Hosszabb utaknál persze előnyösebb az e-könyv-olvasó.)
  • Néhány üres nylonzacskó a szennyesnek, vizes cipőnek, szemetesnek
  • Vízhatlan, nyakba akasztható tok mobiltelefonhoz (strandra, esőbe)
  • Univerzális dugó mosdóba
  • Megkülönböztető öv bőröndre

nyaralás lista

A fentiek alapján érdemes elkészítened a saját, személyre szabott pakolós listádat. Az egyedi lista összeállítása rengeteg tényezőtől függ: mivel és mikor utazol, viszel-e gyerekeket, fogsz-e főzni az utazás során, milyen típusú szállások lesznek. A tervezett tevékenység is fontos, hiszen egy túrázáshoz például speciális holmik kellenek a zseblámpától a hálózsákon át a sátorig.

Van minderről videóm is, hogy fér be mindez egy 45 és 30 literes hátizsákba:

További praktikus linkek:

Legjobb repülőjegy kereső: 20+1 tipp olcsó repjegy kereséshez

Mi az az airbnb?