Brazília látnivalók és praktikus információk

Sao Luis

Hat hét?! Minden ismerős döbbenten meredt rám, amikor bejelentettem, hogy a következő utazás Brazília lesz, méghozzá másfél hónapra. De hatalmas országról van szó, nagyon sok izgalmas régióval. Belemerültem az útikönyvekbe, internetbe és egyre csak hízott az excel tábla. Pár nap Rióban, az Iguazu vízesésnél, az esőerdőben, az Amazonas vidékén, barokk világörökség kisvárosokban, az új fővárosban, tengerparton, homokdűnéknél… és már meg is is volt a hat hét, méghozzá még így is sietősen, épp csak érintve a legígéretesebb látnivalókat.

Órási területet jártam be, erre akkor jöttem rá, amikor sima kis belföldi repülőjáratok is bőven három óra felett voltak. A világ ötödik legnagyobb országáról van szó… Na, talán így tudom érzékeltetni a legjobban: ekkora Brazília, ha rátesszük az Európa térképre:

Mikor jó Brazíliába utazni?

Brazília a déli féltekén van, így ott akkor van nyár, amikor nálunk tél. Az északi részénél fut át az Egyenlítő, itt trópusi az idő, egész évben magas hőmérséklettel. Délebbre már jobban elkülönülnek az évszakok, Rióban és Sao Paulóban például az ottani télben már nincs strandidő.

Rióban ettől függetlenül a főszezon novembertől februárig tart. Ez az ideális azoknak az utazóknak, aki a nyüzsgést szeretik, ilyenkor ugyanis mindenhol tömeg van. Karnevál idején annyira, hogy arra az időszakra hónapokkal előre érdemes szállást foglalni. A nyugalmat kedvelő utazók inkább április és október közt utazzanak, mert akkor is nagyszerű az időjárás, viszont sokkal kevesebb a turista.

Valójában attól függ, mikor a legalkalmasabb az utazás, hogy mit akarsz csinálni.

Ha jaguárt szeretnél látni, erre a Pantanal régióban a száraz évszakban van lehetőség, június és augusztus közt. December és február közt itt nemcsak forróság van, hanem a legtöbb eső is akkor hullik, ráadásul ezrével támadnak a szúnyogok, így ezt a régiót nem érdemes akkor felkeresni.

Az Amazon május-június környékén a legszebb – akkor az esős évszak végén magas a vízállás, de nem zuhog állandóan az eső.

Amazonas esőerdő

A Lencois Maranhenses nemzeti parkban a homokdűnék közt megbúvó kék tavakat májustól augusztusig lehet látni – a száraz évszak végére teljesen eltűnnek.

A fentiekből látszik, nincs egyetlen legjobb idő a hatalmas ország minden látnivalóját felfedezni. Én az április-májust választottam, de ezzel két dologról maradtam le: a karneválokról és a jaguárlesről.

Hőségre, magas páratartalomra mindig számítani kell. Ennek az izzadáson túl két biztos jele volt. Az egyik az, hogy a légkondis autókból kiszállva gyakran bepárásodott a fényképezőgépem lencséje. A másik szintén egy bosszantó apróság volt: a kifejezetten utazásra kitalált mikroszálas törülközőmnek is két nap kellett, hogy többé-kevésbé megszáradjon.

Brazília időjárás

Brazília fő látnivalók – egyéni körutazás

Nem véletlen, hogy hat hét is kevés.

Lüktető, izgalmas nagyvárosok, képeslapra illő strandok, dús esőerdők, hófehér homokdűnék, hangos robajjal lezúduló vízesések, vöröslő kanyonok.

A másfél hónapos útiterv végül így állt össze:

április 21 Repülés Rióba (Air France)
április 22-25 Rió
április 26-27 Paraty
április 28 Vissza Rióba
április 29 Busszal Ouro Pretoba
április 30 Ouro Preto, este busz Belo Horizontébe
május 1 Belo Horizonte
május 2 Repülés Salvadorba (GOL)
május 3 Salvador
május 4 Repülés az Iguazuhoz (Latam)
május 5-7 Iguazu brazil és argentin oldal, Paraguay kiruccanás
május 8 Repülés Cuiabába (GOL)
május 9-11 Pantanal
május 12 Repülés Brazíliavárosba (GOL)
május 13 Brazíliaváros
május 14 Repülés Manausba (GOL)
május 15-18 Az Amazonas vidéke
május 19 Repülés Sao Luisba (Latam)
május 20 Sao Luis
május 21 Transzfer Barreirinhasba
május 22 Lencois Maranhenses nemzeti park
május 23 Transzfer Parnaiába, délután hajókirándulás
május 24 Transzfer Jericoacoarába
május 25-26 Jericoacoara
május 27 Busszal Fortalezába
május 28 Repülés haza (KLM)

Brazília körutazás

A látnivalókról négy bejegyzés született:

Rio de Janeiro – látnivalók, szállás, éttermek

Az Iguazu vízesés – komplett kalauz

Az Amazonas esőerdő és a Pantanal mocsárvidék

… és mindaz, ami a fentieken kívül volt, azaz Paraty, Ouro Preto, Belo Horizonte, Salvador, Brazíliaváros, Sao Luis, Lencois Maranhenses nemzeti park, Parnaiba és Jericoacoara:

Brazília: világörökség városok, tengerpartok

Utazás Brazíliába

Több légitársasággal is eljuthatunk Rióba egy átszállással, én az Air France/KLM csoport gépeivel repültem. Mivel ők nemcsak Rióba, hanem Fortalazába is indítanak járatokat, célszerűen úgy alakítottam az útitervet, hogy az északi part strandjain érjen véget a túra. Utána már nem kellett visszautaznom Rióba, hanem hazafele Fortalezából repültem. Egy belső repjeggyel kevesebb:-)

A másik nagy előnye Fortalezában fejezni be az utat, hogy innen jó két órával rövidebb a hazaút (Amszterdamba például Rióból 11 óra 25 perc, innen 9 óra 15 perc a menetidő). Több olyan brazillal találkoztam, akik egy európai utazásra készülvén direkt ezért repülnek Fortalezába, ha olyan városban élnek, ahonnan nincs oda közvetlen járat. Például volt Manausban, az Amazonas-régióban lakó ismerős, akinek úgyis kell egy belső járat, mielőtt Európába repül, és a rövidebb transzkontinentális járat miatt Fortaleza a kedvence.

flyingblue-2

És ha már Air France/KLM, hadd essen néhány szó a törzsutas programjukról – Flying Blue – is, mert gyakori utazójuk lévén aranykártyás ügyfél vagyok. Mi ennek az előnye:

  • SkyPriority használat (se a becsekkolásnál, se a biztonsági ellenőrzésnél nem kell sorban állni)
  • Első közt lehet felmenni a gépre, így biztos lesz hely a csomagoknak az ülés felett
  • A repülőtereken lehet használni a SkyTeam Lounge várókat, sőt egy vendéget is be lehet venni
  • Több mérföldet írnak jóvá a repülőjegyek után
  • Bár én csak egy csomagot szoktam feladni, ha valaki nem olyan ügyesen pakol, mint én:-)), annak szempont lehet, hogy több csomagot is ingyen feladhat
  • Ha valamilyen okból (például túlfoglalt a turistaosztály) upgrade-re kerül sor, a törzsutasoknak nagyobb az esélye.

Utazás Brazílián belül

Brazília hatalmas, úgyhogy ha nincs több hónapnyi időd, akkor jó eséllyel belső repülőjáratokra is szükség lesz az országjáráshoz. Én a másfél hónapos út során hat repjegyet vettem, négyet a GOL fapados társaságtól, kettőt pedig a Latamtól, az áruk 20 és 40 ezer forint körül mozgott. Időnként vannak olcsóbb jegyek is, de én egyrészt mindig hozzáadtam egy feladós poggyászt, másrészt igyekeztem nem a hajnalban induló vagy késő éjjel érkező gépet választani, hogy ne kelljen éjszaka taxiznom. Mindkét cég mérföldjei jók valamelyik nagy társulathoz, pl. a GOL tagja a Flying Blue-nak!

Kisebb távolságokra (8-10 órányi vezetésnél nem többre) nagyszerűen beváltak a távolsági buszok. Ezek mindegyike kényelmes, légkondicionált, előre foglalható helyjeggyel. Ilyennel utaztam például Paratyból Rióba, majd tovább Ouro Pretoba. A jegyeket a clickbus.com.br weblapon lehet előre megvenni.

Az északi partvidéken elég macerás a tömegközlekedés, ott jobban bevált a valamivel drágább, de kényelmes minibusz-transzfer. Ezek a szintén menetrend szerint közlekedő légkondis kisbuszok ajtótól ajtóig szolgáltatást nyújtanak.

Sao Luisból Barreirinhasba a Taguatur buszával mentem, ami 70 reálba került (a menetrend szerinti busz 60 lett volna, plusz 20 kijutni überrel a buszpályaudvarra, ez a privát cég meg házhoz jött). Barreirinhas és Parnaiba, majd Parnaiba és Jericoacoara közt a Rotacombo nevű céggel utaztam, mindkét útra 115 reál volt a jegy. Utóbbi szakaszon megálltunk bő három órára a Paradise lagúnánál, így ide már nem kellett külön kirándulásra befizetnem:-)

Városokon belül általában jó a tömegközlekedés, plusz nagyszerűen működik az über. Ennek nemcsak az az előnye, hogy nagyjából feleannyiba kerül, mint a taxi, hanem az is, hogy nem kell hozzá tudni portugálul. A taxisok ugyanis szinte soha nem beszélnek angolul. Az über app-ba meg csak beírja az ember a címet és már elő is áll az autó, nem kell magyarázkodni és árra alkudozni:-)

Rió látnivalók

Kell-e oltás Brazíliába?

Nincs előírt kötelező oltás. Az ajánlott oltásokról és egyéb egészségügyi tudnivalókról ITT VAN naprakész információ.

A csapvizet nem lehet meginni, de fogmosásra ok.

Szúnyogirtó és naptej mindig legyen kéznél.

Kell-e vízum Brazíliába?

Vízumra maximum 90 napos turista célú látogatás esetén nincs szükség. A beutazásnál rendelkezni kell a belépéstől számított, legalább 6 hónapig érvényes útlevéllel, érvényes szállásfoglalással és retúr repülőjeggyel.

Rió látnivalók

Praktikumok

A pénznem a brazil reál, jelenleg egy reál 72 forint. Nagyvárosokban szinte mindenhol lehet fizetni kártyával, kisebb településeken néhol még mindig csak készpénzzel. Gyakran előfordul, hogy nem, vagy csak nagyon nehezen tudnak nagyobb címletből visszaadni, úgyhogy érdemes olyan helyen betárazni kisebb bankjegyekből, ahol ez nem gond (posta, nagyobb szupermarketek, bankok).

Brazília hivatalos nyelve a portugál. Viszonylag kevesen beszélnek angolul, főleg a kisebb falvakban.

Brazília fővárosa Brazíliaváros – nem pedig Rió, mint sokan gondolják:-) Rió volt 1960-ig, de akkor átköltöztették a fővárost az ország közepébe.

Érdemes letölteni a whatsapp-ot, mert a brazilok ezen szeretnek lógni. Még a szállások is gyakran szívesebben kommunikáltak ezen az applikáción, mint emailen.

Egy paypal számlát is célszerű megnyitni. Sok netes vásárlás – például a távolsági buszokra jegyet áruló clickbus weblapon – nem bonyolítható le brazil adószám nélkül. Szerencsére legtöbb ilyen helyen van lehetőség paypal-os fizetési módot választani.

Nem kell elektromos átalakító. Ott három luk van a konnektorban, de passzol bele a magyar dugó is.

Mint sok helyen Latin-Amerikában, a WC papírt nem szabad beledobni a WC-be, csak a mellette levő szemetesbe.

A hat hétre nem vettem helyi SIM kártyát, nagyon sok helyen van wifi – szállásokon mindenhol, legtöbb étteremben, de buszpályaudvarokon, reptereken is.

Brazíliában négy időzóna van, úgyhogy egy nagyobb utazás során állandóan állítgatni kell az órát. Erre különösen akkor kell figyelni, ha átszállással repülsz valahova, nehogy a közbenső reptéren benézd a csatlakozást.

Biztonságos Brazília?

Rég nem lepődtem meg ennyire, mint Brazíliában. Általában nagyjából tudja az ember, mit várjon egy országtól, már ami a helyieket illeti, de ez előtt az utazás előtt nagyon ellentmondó információkat olvastam/hallottam. Sokan számoltak be arról, hogy életükben nem féltek ennyire, mint a brazil városokban, mások pedig épp ellenkezőleg, az itt lakók végtelen kedvességéről lelkendeztek. Utoljára az iráni utazás előtt tapasztaltam ilyen ellentmondást, de ott elég világos volt a képlet. Mindenki, aki még nem járt ott, eltanácsolt az utazástól, de mindenki, aki már megfordult arra, kivétel nélkül szuperlatívuszokban lelkendezett az irániak vendégszeretetéről. Itt azonban más volt a helyzet, ugyanis a Brazíliát már megjárt ismerősök voltak gyökeresen eltérő véleményen.

Én alapvetően biztonságban éreztem magam, talán csak Sao Luisban volt kicsit kényelmetlen érzésem. De tény az is, hogy én meglehetősen óvatos utazó vagyok, aki nem feszegeti a határokat, ha nem muszáj.

Mire figyeltem? Alapszabályok:

  • Nem szabad drága ékszert hordani.
  • A fényképezőgép ne lógjon a nyakban. Ha kell, vedd elő, aztán tedd vissza a táskába.
  • Ne ríj ki az öltözékeddel a tömegből.
  • Maradj azokon a környékeken, ahol tömeg van, kerüld a kihalt utcákat.
  • Csak annyi pénzt legyen nálad, amennyi aznap kell, és az útlevélből egy fénymásolatot tartsd magadnál. Az eredeti papírok és a pénz nagy része maradjon a hotel széfjében.
  • Ha ATM-et kell használnod, inkább azokat keresd meg, amelyek banképületeken belül vannak (kevésbé valószínű, hogy meghekkelik őket, plusz valószínűleg be vannak kamerázva).
  • Sötétedés után ne járkálj egyedül, főleg olyan környéken, amit nem ismersz.

Brazilia látnivalók

Mit vigyek Brazíliába?

A blogomon van egy általános pakolós lista, de amire specifikusan figyelni kell:

  • naptej
  • szúnyog elleni kence
  • valami könnyű kendő vagy sapka, ha tűz a nap (főleg hajókiránduláson)
  • vízhatlan tok mobilnak (strandra, esőben)
  • esőkabát

Iguazu vízesés

Milyenek a brazilok?

Életszeretőek, segítőkészek, közvetlenek.

Én még ennyit nem nevettem helyiekkel. Ami kicsit fura, de nem rossz, hogy kb. ha két szót váltasz valakivel, már puszival és öleléssel búcsúztok el. Gyerekkoromban nagyon takarékosan bántam a puszikkal, ha a felnőttek kértek, mindig közöltem velük nagy komolyan, hogy nem adok, mert majd elfogy, mire nagy leszek. És milyen jól tettem, hogy spóroltam velük:-), mert most egy hét alatt több puszit kellett adnom, mint átlag egy év alatt:-)

Brazil emberek

A brazil nők erősek, vagányak. Egy idegenvezetés során történt, hogy megjelent a programon két turista, talán németek lehettek. Hatvan körüli nők, akik láthatóan menő hippiknek pozícionálták magukat. Szakadt rövid sortjuk alól kitüremkedett a narancsbőrük, szemspiráljuk elkenődött a trópusi hőségben, a hajukat összefogó színes szalag sehogy nem illett lenőtt frizurájukhoz. Hihetetlen szánalmasak voltak. És kontrasztnak ott volt a hasonló korú brazil vezetőnk, aki szintén nem épp korának megfelelő holmit viselt: átlátszó ujjatlan top-ot, dzsungelmintás könnyű nadrágot, halálfejes gyűrűket. De ő mégse volt ciki, hanem elképesztően vagány volt.

A brazilok hangosak. Akkor érzik a legjobban magukat, ha bömböl a zene. Ha épp nincs kéznél egy élő zenekar, bekacsolják a tévét. Ha az sincs, akkor ők maguk hangoskodnak:-)

A brazilok néhány dologban nagyon hasonlítanak ránk. Például imádnak enni és az evésről beszélgetni. No meg ha nem értesz portugálul, akkor hangosabban és lassabban megismétlik ugyanazt:-)

De mindez semmi ahhoz képest, milyen magával ragadóan életszeretőek a brazil emberek. Nem csak a nagy rendezvények, mint a karnevál során lehet ezt megtapasztalni, de a mindennapokban is. Volt, hogy egy tucatnyi idegent sodort egymás mellé az élet egy hatórás transzferen két város közt. Teljesen természetes volt, hogy ha megállunk, egy nagy asztal köré ülünk le közösen kávézni és azonnal megismerkedünk, beszélgetünk. Ugyanezt kevés más helyen tudnám elképzelni…

Amazonas esőerdő

Az utazáshoz a nemzetközi repülőjegyeket az Air France/KLM biztosította, melyet ezúton is köszönök. A körúthoz sok segítséget kaptam a brazil turisztikai hivatal regionális irodáitól. A leírtak minden tekintetben a saját véleményemet tükrözik.

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)