Azori-szigetek

Sao Miguel, Sete Cidades

Az Azori-szigetek régi vágyam volt… Néhány éve Madeira első látásra szerelem lett, és azóta is kedvenc helyem Európában – már akkor eldöntöttem, mihamarabb felfedezem a másik portugál szigetvilágot, az Azori-szigeteket is. Idén végre összejött:-))

Mivel nincs a szigetvilágról magyar nyelvű útikönyv, összeírtam a legfontosabb praktikus tudnivalókat!

Hol vannak az Azori-szigetek?

Az Azori szigetcsoport, Európa legnyugatibb pontja, nagyjából 1500 km-re, illetve két órányi repülőútra van Lisszabontól, illetve 3900 kilométerre vagy öt órányi repülésre Észak-Amerikától. Érdekesség, hogy az amerikai, eurázsiai és afrikai tektonikus lemezek találkozásánál fekszik, így a szigetek egy része geológiai értelemben Amerikához, a többi pedig más földrészhez tartozik.

A magyarok körében népszerűbb Kanári-szigetektől északabbra fekszik, így nem is olyan meleg az éghajlata, viszont a sok eső miatt jóval zöldebb – inkább túrázóknak, mint strandolóknak javasolt. Nincsenek éjszakai bulik és plázák, óriási outletek, menő butikok sem, mint ahogy nagy all-inclusive szállodákat sem találni. Mindez szerencsére megszűri a látogatókat is, azaz itt biztos nem lesznek legénybúcsús részeg csapatok, mint ahogy óriási turistacsoportok se. Ez a táj olyanoknak való, akik szeretik a természetet, a nyugalmat, nem esnek pánikba egy kis esőtől, érdeklődnek a másféle tájak, kultúrák iránt. Igazi kikapcsolódásra, kis lelassulásra való hely.

Hol vannak az Azori-szigetek

Sajnos nincs közvetlen járat és az átszállásokkal rámegy szinte egy nap az utazásra, úgyhogy ez nem az a hely, ahova egy hétvégére ugrik ki az ember – minimum egyhetes utazást javaslok.

Három szigetcsoportból áll. Nyugaton található Corvo és Flores, középen Faial, Pico, São Jorge, Graciosa és Terceira, míg keleten São Miguel és Santa Maria. Ha csak egy hete van valakinek, akkor maximum kettőt, de inkább egy szigetet érdemes bevállalni, mert nem olcsó a szigetek közt repkedni.

Hol vannak az Azori-szigetek

Azori-szigetek időjárás, avagy mikor a legjobb utazni?

Az Azori-szigeteken egész évben enyhe idő van, télen 14-15, nyáron 19-22 fok körül alakul a hőmérséklet. A tél tehát melegebb, a nyár viszont hűvösebb, mint nálunk, úgyhogy egész évben jó célpont a szigetvilág. Esőre mindig lehet számítani, de a nyári hónapokban, júniusból októberig barátságosabb az idő. Novembertől márciusig esik a legtöbb csapadék, de akkor is remekül lehet pihenni a termálvizes medencében.

A július és az augusztus a csúcsidőszak az iskolai szünetek, nyaralók miatt – ilyenkor nemcsak több a látogató, de az árak (pl. autóbérlés) is magasabbak. Úgyhogy ha szeretnél napos időt, de nem bírod a tömeget, akkor az elő- és utószezon, azaz a június és a szeptember a legjobb választás. A június előnye az, hogy akkor virágzik a hortenzia, plusz nagyon sokáig világos van, a szeptemberé pedig az, hogy akkor még lehet fürdeni az óceánban, sőt, akkor a legmelegebb.

Azori-szigetek

Ha a bálnales is szempont, annak a szezonja áprilistól októberig tart. A téli hónapokban a kompok bizonyos útvonalakon egyáltalán nem járnak, de ahol igen, ott is ritkábban, úgyhogy akkor csak drágább repjegyek maradnak.

Akármikor is mész, készülj fel minden nap mindenféle időjárásra. Itt könnyű élete lehet a meteorológusoknak, mert bármit mondanak, biztos igazuk lesz:-) Ugyanebből az okból kifolyólag nem érdemes fix programokat szervezni, mert egy szigeten belül is teljesen eltérő idő lehet keleten vagy nyugaton, úgyhogy mindig arra kell indulni, ahol épp barátságosabb az idő.

Azori-szigetek utazás

Budapestről a legkézenfekvőbb a TAP légitársasággal utazni, amely egy átszállással, Lisszabonon keresztül üzemeltet járatokat két szigetre is: Sao Miguelre és Terceirára. Én az előbbire érkeztem és az utóbbiról indultam haza, így egy belső repjegyet máris megspóroltam:-)

Össze lehet ollózni a jegyeket fapadosokkal is, de ha hozzáadjuk a csomagokat, ellátást, stb., nem sokkal vagyunk beljebb, ráadásul az első járat késése vagy törlése esetén akkor a második jegy ugrott – míg ha egyben vesszük meg a jegyet a TAP-pal, akkor esetleges problémák esetén egyszerűen átfoglalnak a következő járatra.

Lisszabonban és/vagy Portóban stopover lehetőségre is lehetőség van, egytől öt napig terjedően, akár ezt is ki lehet használni.

Azori-szigetek

Azori-szigetek repülőjegy és komp – utazás a szigetek közt

A szigetek közt repülővel és komppal lehet közlekedni. A szigetcsoportok közt célszerűbb a repülő, az egy csoporton belül levő szigetek közt pedig a komp – én is így raktam össze az útitervemet.

Sao Miguelre érkeztem a TAP-pal, itt töltöttem el először pár napot. Aztán átrepültem Floresre, a nyugati szigetcsoportra, majd Faialra, a középső csoport legdélebbi tagjára. Innen komppal keltem át előbb Picora, majd Sao Jorge-ra. Ez utóbbiról SATA géppel repültem Terceirára, majd onnan TAP-pal Lisszabonon át haza.

A helyi légitársaság, a SATA/Azores Airlines egy ingyenes jegyet biztosít, ha valaki Portugáliából (Lisszabonból vagy Portóból) érkezik valamelyik szigetre és onnan 24 órán belül továbbrepül egy másikra. Ez azonban csak akkor van így, ha a jegy induló állomása egy portugál város, azaz ha Budapestről átszállással repülünk, akkor nem érvényesíthető. Ugyanez igaz visszafele is, azaz ha Sao Miguel vagy Terceira repülőterének érintésével akarsz visszautazni Lisszabonba, jár egy belső szabadjegy. Ezt az encaminhamentos.sata.pt lapon igényelheted.

Bár a weblapjukról ez nem derül ki, a SATA/Azores Airlines egyedi árakat is kínál, ha valaki megírja nekik egy emailben, milyen jegyeket szeretne foglalni. Én kinéztem három repjegyet, melyek egyesével 70-100 euró közt voltak, megküldtem a légitársaságnak és ők egy 153 eurós ajánlatot adtak rá. Fogalmam nincs, hogy jött ki, de kedvezőbb volt, mintha egyesével vettem volna meg netről a jegyeket. Ráadásul jó hosszú volt a fizetési határidő: egy január 25-én kiállított foglalást elég volt június 1-én kifizetni. A fizetés telefonon lehetséges, hitelkártyaadatok bediktálásával. Azon nem kell parázni, hogy befoglalunk egy jegyet és később olcsóbb lesz, mert az árak fixek, nem mozognak.

Rövidebb távokra célszerűbb a komp, a jegyeket ide is meg lehet venni előre a neten, az Atlanticoline weblapján. Van, ahol egész évben jár a komp, máshol csak nyáron, úgyhogy mielőtt összerakjátok az útitervet, nézzetek utána a menetrendnek!

Sao Miguel, Poco Azul

Azori-szigetek szállás

A leglátogatottabb szigeten,  São Miguelen van a legnagyobb kínálat szállásokból, aztán minél a kisebb sziget, annál kevesebb. Csúcsidőszakban mindenképp nagyon előre kell foglalni, én a júniusi utazáshoz januárban kerestem szállásokat, és volt, ahol már elég szűkös volt a kínálat.

Egyáltalán nincsenek óriási hotelek, nem jellemző az all-inclusive ellátás. A kis szigeteken szinte csak apró szállodák és leginkább magánszállások vannak, elsősorban én is ilyenekben laktam. Ezeket részben a booking-on, részben pedig az airbnb-n találtam. Gyakran egy családi házat kell elképzelni, néhány kiadó szobával, a fürdőszoba is sokszor közös, és szinte mindig van konyhahasználat is. A szobák mindig tiszták, a házigazdák pedig kedvesen voltak, az árak 6-12 ezer forint között mozogtak egy éjszakára.

Itt a weblapon a jobb sávban (mobilról nézve a lap alján) van egy booking és egy airbnb szálláskereső kocka is – ha hasznosnak találod, amiket itt leírok, megjutalmazhatsz azzal, hogy ezeken keresztül kezded a foglalást. Írd be, hova és mikor mennél és a keresés felugrik egy másik lapon. Neked így semmivel se kerül többe a szállás, de én kapok pici részesedést a booking/airbnb jutalékából (kis borravaló a sok munkáért:-)

A konkrét szállásaimat bemutatom a látványosságokról szóló két bejegyzésben – mindkettőt belinkeltem ennek az írásnak a végére.

 

Hasznosnak találod ezt a bejegyzést? Ha igen, támogathatod a munkámat úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha a most tervezett utazáshoz vagy bármikor a jövőben szállást keresel, akkor ERRŐL A LINKRŐL NYISD KI A BOOKING-OT. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, a genius kedvezményed is megmarad. A rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot.

Ha pedig jegyeket vennél a getyourguide-on, a bejegyzésben ajánlott programok fotóira kattintva vagy ERRŐL A LINKRŐL INDULJ. Köszönöm!:-)

Legnépszerűbb kirándulások a szigeteken – foglald le itt:

Powered by GetYourGuide

 

Azori-szigetek látnivalók

Bár a vulkanikus szigetcsoport az óceán közepén fekszik, a klímája miatt elsősorban nem strandolásra alkalmas, viszonylag kevés az erre alkalmas partszakasz. A fürdőzést kedvelők azért ne írják le, mert sok természetes meleg vizű tavat, medencét lehet itt találni, ahol akár csúnya, szottyos időben is lehet ücsörögni.

Sao Miguel, Caldeira Velha

Az elsődleges program a túrázás, méghozzá a sok esőtől buja zöld tájon. Vulkanikus krátere, kék és zöld vízű krátertavak tarkítják a tájat, de akár teaültetvényeket is fel lehet keresni – ebből kettőt is találni São Miguelen: Gorreana és Chá Porto Formoso egymástól alig pár kilométerre helyezkedik el. Különleges látnivalók a gejzírek, a természetes termálfürdők, valamint a számtalan kilátó, melyek a hegycsúcsokon és a tengerparton sorakoznak. Az Azores Trail weblapon szigetenként, nehézségi fokra lebontva lehet a túrák közt válogatni.

A városok kicsik, kulturális nevezetességekben nem tobzódik a sziget, múzeumok is csak elvétve vannak, bár Terceira „fővárosa”, Angra do Heroismo UNESCO világörökség. Annál színesebb viszont a programkínálat, rengeteg fesztivált rendeznek egész évben, érdemes figyelni a turisztikai hivatal weblapját. Aki rajong a virágokért, március és június közöttre időzítse az utazást, ekkor nyílik ugyanis a táj ikonikus virága, a hortenzia.

Melyik sziget a legjobb?

Ha csak maximum egy heted van, a leglogikusabb döntés São Miguel, hiszen nagy valószínűséggel ide érkezel és ez a legnagyobb sziget a legtöbb, legváltozatosabb látnivalóval. Van egy rakás túraútvonal, termálfürdő, teaültetvény, kráterek, vízesések. Itt található a legtöbb múzeum és templom, a legélénkebb városok, a legjobb éttermek.

Sao Miguel

A másik egy átszállással, TAP járattal megközelíthető sziget Terceira, amely kulturális szempontból a legjobb választás. Itt található Angra do Heroísmo, amely történelmi kikötője révén rajta van az UNESCO világörökségi listáján. Azoknak is ez a jó választás, akik szeretik a pörgést, a bulikat, ugyanis itt rendezik a legtöbb színpompás fesztivált.

A hegymászók kedvence Pico, ugyanis itt található Portugália legmagasabb csúcsa, a 2351 méteres Pico Alto. A farmerek, halászok és bálnavadászok fekete lávakövekből építettek itt házakat, melyek közt szőlőültetvények sorakoznak – ezek az UNESCO védelmét élvezik. Picon ma már nem folyik bálnavadászat, csak a turistákat viszik ki ezekhez a fenséges állatokhoz – ez a sziget a legjobb bálnalesre indulni.

A legkisebb sziget Corvo, amely egy-az-egyben egy kihunyt vulkán. Annyira világvégi hely, hogy a 420 lakos mindössze 1973 óta élvezi az áram előnyeit:-) A sziget és környéke természetvédelmi terület, madarászok kedvence. De akkor is jó választás Corvo, ha egyszerűen el akarsz vonulni a világtól.

Bár már említettem, hogy az Azori-szigetek nem igazán strandolóknak valók, ha mégis megmakacsolod magad és csak napozni szeretnél, akkor irány Santa Maria, a legdélibb sziget. Itt a legmagasabb a napsütéses órák száma, és az egyetlen, ahol igazi szép fehér homokos strandokon heverészhetsz. Nem csoda, hogy ennyire eltér a többitől – ez a sziget jóval hamarabb keletkezett, mint a többi, úgyhogy geológiailag is egészen más. De nem csak strandok vannak. A hegyoldalakra szőlős teraszok kúsznak fel, a hagyományos házakon keskeny fehér kémények sorakoznak. Ez a a sziget, ahova megérkezett Kolumbusz, amikor először elindult Amerika felé.

A legnyugatibb Flores nyers, távoli és zord, de a természetjárók imádják, ugyanis itt a legbujább a növényzet és a legdrámaibb a táj. A túrázókat több tucat vízesés, a zöld minden árnyalatában játszó tavak, hatalmas sziklák és kanyonok, valamint sebes hegyi patakok várják.

Graciosa kb. akkora, mint Manhattan, de nem is lehetne másmilyenebb. A farmerek itt még ráérősen bandukolnak ki a földekre a lusta szamarak hátán és nagyjából olyan, mintha megállt volna az idő. Gyakorlatilag az egész sziget egy nagy szőlőültetvény, így nem meglepő, hogy a sziget leghíresebb terméke a bor.

São Jorge, a mindössze 8 km széles sziget drámai, vízbe omló sziklafalakat és kiváló szörfös strandokat kínál. A keskeny túraösvények zöld mezőkön, fehér falú házakból álló kis tanyákon vezetnek keresztül. De a sziget nemcsak természeti képződményeiről, hanem sajtjáról is híres – a Queijo de São Jorge megkóstolása legyen rajta a listádon!

Faial vonzereje sokak szerint az, hogy innen remek kilátás nyílik Picora. De azért objektíven nézve, a szigeten is akadnak érdekességek: itt van a legizgalmasabb vulkanikus táj, a legtöbb hortenziamező (a virágzás csúcsidőszaka július és augusztus), valamint Horta, a nyüzsgő kisváros. Itt, a szigetcsoport legjelentősebb kikötőjében a legtöbb transzatlanti hajós megáll egy kis pihenőre és este a bárokban nagyszerű hangulat van. A hagyomány szerint minden hajó legénysége fest egy kis képet a kikötőben, melynek fala már így már igazi patchwork munka.

Autóbérlés

A szigeteken elenyésző a tömegközlekedés, a taxik és a privát kalauzok pedig drágák (bár nem vészesen). A legcélszerűbb az autóbérlés, de ezt is érdemes minél hamarabb intézni – júliusban és augusztusban simán előfordulhat, hogy egyetlen szabad autó sem marad egy szigeten. Sőt, már most júniusban is tanúja voltam, hogy egy turista foglalás nélkül érkezett egy reptérre és minden autóbérlő irodában csak ingatták a fejüket, hogy nincs szabad autó. Október és május közt jóval kedvezőbbek az árak, a nyári csúcsban megugranak.

Azori-szigetek

A nagy neveket el lehet felejteni, itt helyi autóbérlő cégek a legjobbak: Micauto, Ilha Verde, Autatlantis, Auto Turistica, Way2Azores, stb. Én nagyjából ahány szigeten voltam, annyiféle megoldás volt, egyesével ki kell szaszerolni, mikor, hol, melyik cég a legkedvezőbb. A napi bérleti díj 35-45 euró közt mozgott júniusban, volt néhány sziget, ahol nem kértek letétet, máshol viszont igen, ott 1300 eurót zároltak. Hitelkártyára mindenhol szükség volt.

Amikor kutakodtam a lehetőségek után, megkérdeztem egyesével minden szigeten több szolgáltatót, illetve körülnéztem a netes összehasonlító lapokon is, melyek közül leginkább az Auto Europe-ot használom.

autoeurope

A bérléshez elég a magyar jogosítvány, útlevél és hitelkártya.

A sofőrök nyugodtak, előzékenyek, nem sietnek. Simán megállhat valaki, mert jön szembe egy ismerőse és váltanak pár szót, ilyenkor nem dudálnak a mögöttük levők. Fel kell venni ezt a ráérős ritmust!

Sok út olyan szűk, hogy egysávosnak tűnik, de kétirányú, ilyenkor imádkozni kell, hogy elférjen a szembejövő. Ha esetleg normális kétsávos az út, akkor az egyik sávon biztos parkolnak autók. Emiatt érdemes a lehető legkisebb autót bérelni, amibe belefértek. Így is inkább tapasztalt sofőröknek ajánlom, már csak a helyenként hajmeresztően meredek utak miatt is.

Az autóbérlésnek a könnyű közlekedésen kívül itt van még egy előnye: kiváltja a cipekedést. Mivel állandóan változik az időjárás, a fürdőruhától a kabátig mindig mindent vinni kell, ráadásul a városokon kívül sehol nincs büfé, a legismertebb látványosságoknál sem, így ételt-italt is pakolni kell.

Terceira látnivalók

Mit pakoljak?

* Legfontosabb felszerelés: túrabakancs és esőkabát. Ha jobban szereted a szandált, akkor csakis strapabíró, lábat jól tartó túraszandál jöhet szóba. Ez elengedhetetlen a kirándulásokon, de jól jön a városok macskaköves utcáin is.

* A termálfürdők vize nyomott hagyhat a fürdőruhán, úgyhogy a legócskábbat hozd.

* Mivel szinte egész nap kint leszel a természetben és folyamatosan fotózol, legyen nálad 2 elem a fényképezőgéphez és/vagy egy gyorstöltő a telefonhoz.

* Térképet nem kell venni előre, minden repülőterén van egy információs pult, ott van ingyen, illetve az autóbérlő cégek is mindig adnak.

* Útikönyvből én majdnem mindig a Lonely Planetet veszem alapul, de a Portugália LP-ben nincs benne se Madeira, se az Azori-szigetek. Úgyhogy itt egy Bradt útikönyvet használtam, és bár az elején kicsit szokatlan volt, egész szépen bevált.

Azori-szigetek

Mit kell megkóstolni?

Az Azori-szigeteken nem a gasztronómia a legnagyobb élmény, a hangsúly általában a mennyiségen, és nem a minőségen van. De azért senki nem fog éhen maradni!

* Cozido das Furnas – a „vulkánpörkölt” Furnas rotyogó vulkanikus forrásban készül, persze zárható edényekben. Az ezt felszolgáló éttermek reggel összekészítik a kuktájukba a húsokat (csirke, marha, sertés, véreshurka) és zöldségeket (burgonya, sárgarépa, yamgyökér, káposzta, hagyma, fokhagyma), majd a gejzírmező közepén kialakított lukakba helyezik, ahol földdel lefedve órákig fő. Minden kuktán kis tábla jelzi, kié a cucc, mert hiába ugyanazok nagyjából az alapanyagok, eltérő arányokban állítják azokat össze, na és a fűszerezésük is egyedi. A húsok és zöldségek jó hat órán keresztül főnek össze és jellemzően ebédre szolgálják fel őket.

Sao Miguel, Furnas

* Milho das Furnas – szintén a furnasi vulkánokat használják tűzhelyként a kukorica elkészítésére, ami így sajátos ízt kap

* Ananas – bár a szigetek messze esnek az egyenlítőtől, a meleg vulkanikus talaj sok gyümölcs és zöldség termesztésére alkalmas. Sao Miguel szigetén mintegy 6000 üvegházban termelnek ananászt, amely bár kisebb, jóval édesebb és lédúsabb máshol található társainál.

* Lapas – a limpet kagyló a part menti sziklákra tapadva él, és finomabb a közönséges kagylónál. Általában grillezve, forró vajjal, borssal és fokhagymával ízesítve szolgálják fel, de São Jorge szigetén köménnyel ízesítik. Néhány ínyenc nyersen fogyasztja, mint az osztrigát.

* Bife – a kövér zöld legelőkön ráérősen legelésző tehenek húsa a talán picit elfogult helyiek szerint a legjobb a világon.

* Queijo de São Jorge – São Jorge szigete a sajtjáról nevezetes, nem is lehet teljes a sziget meglátogatása anélkül, hogy ezt meg ne kóstolnád

* Queijo Fresco com Pimenta da Terra – erős, sós pirospaprika szósszal szolgált friss krémsajt. Ez nagyjából minden étterem étlapján szerepel az előételek közt.

Azori-szigetek, sajt

* Bolo Lêvedo – átmenet a kenyér és a sütemény közt, mint pl. nálunk a kalács, csak ez éppenséggel kis kerek lepényke. Fogyasztják magában, lekvárral, sajttal, de hamburgerbuciként is.

* Queijadas da Vila – Vila Franca do Campo városkából származó sütemény, melyet eredetileg apácák készítettek. Tejből, vajból, tojásból, lisztből és cukorból készül, ropogós fehér papírba csomagolva árulják mindenfelé. De a legjobb ott kóstolni, ahol sütik, Vila Franca do Campo kikötőjében.

* Chá– a szigeteken működő Gorreana teaültetvény Európa legrégebbi folyamatosan működő teaüzeme, 1883 óta termesztik itt a fekete és zöld teákat.

* Peixe porco – helyi halkülönlegesség. Angolul fish pig, de hogy magyarul mi,  még nem sikerült kibogarásznom.

Az étkezéssel kapcsolatban fontos még, hogy meglepően kevés helyen lehet enni. Egész híres helyek mellett sincs semmi büfé, mint pl. a Sete Cidades ikertavaknál. Az éttermek, ahol sikerült vacsoráznom, szinte mindig tele voltak és még csak júniust írunk, nem tudom, hova férnek a turisták majd júliusban és augusztusban. Biztos, ami biztos, legyen mindig nálad valami keksz vagy gyümölcs vészhelyzetre. Vagy jöhet az ún. időszakos böjtölés:-)

A szupermarketekben elég jól lehet vásárolni, de kisebb boltokban meglepő dolgok nincsenek – például ritkaság a tojás vagy a paradicsom.

Sao Miguel, Furnas

Egyéb praktikus információk

* Tekintettel arra, hogy az Azori-szigetek Portugália részét képezik, a beutazáshoz elég a személyi igazolvány és nem szükséges vízum.

* A strandok mindenhol ingyenesek. Ne várjon senki fehér homokot, jellemzőbb a vulkanikus eredetű, barnás-feketés part.

* Az éttermekben jó ár-érték arányban vannak az ebédmenük.

* A lakóházak többségében nincs fűtés, a fázósok egy téli utazásnál ezt vegyék figyelembe.

* Az utolsó 1-2 napot mindenképp azon a szigeten töltsd, ahonnan majd hazarepülsz. Ha az időjárás miatt bármi gikszer van a hazaúttal, biztosabb, ha már a helyszínen vagy.

* Nem kell elektromos átalakító, F típusú aljzat van, ami kompatibilis a Magyarországon elterjedt C-vel.

* Nagyon sokan beszélnek angolul, de nyilván mindenki örül, ha pár szót tud portugálul az utazó.

Terceira látnivalók

* Teljesen felesleges ide csoportos utazásra jönni vagy helyben fizetni be túrákra, nagyon könnyű tájékozódni – minden ki van táblázva, a segítőkész helyiek meg beszélnek angolul. Befizetni maximum bálnales túrákra, kanyoningra vagy ilyesmire érdemes, amihez kell spéci felszerelés.

* Nem kell semmiféle oltás, nincsenek veszélyes állatok

* A világ egyik legbiztonságosabb helye. Itt vagy pár órát és már le is szoksz arról, hogy zárd az autót, ha csak beugrasz a boltba.

* Az árak hasonlóak, mint nálunk, kivéve az üzemanyag, ami valamivel drágább. Szerencsére nem kell belőle sok, a legtöbb szigetet fél tank benzinnel bőven körbe lehet járni. A jó még hír az, hogy nem fogsz sokat belépőre költeni, mert a túraútvonalak ingyenesek, ahol meg belépő van, az se vészes.

* A parkolás vidéken szinte mindenhol ingyenes, Ponta Delgadában a belvárosban fizetős. Az automatáknál először a rendszámot kell bepötyögni, aztán zöld pipa, majd bedobni a pénzt és ismét zöld pipa. Legyen nálatok mindig apró!

* A magas páratartalom miatt nagyon lassan száradnak a ruhák. Érdemes szintetikus, úgynevezett technikai pólókat hozni, illetve ne akkora időzítsd a mosást, amikor másnap reggel továbbállnál másik szállásra.

Sao Miguel, Furnas

Egyéni útiterv: 18 nap, 6 sziget

Nagyon sokat olvasgattam a szigetekről, nézegettem fotókat, és végül hat szigetre esett a választás – ezek közül már nem volt szívem kihagyni egyet sem.

Június 12-18: Sao Miguel, 6 éjszaka

Június 18-21: Flores, 3 éjszaka

Június 21-23: Faial, 2 éjszaka

Június 23-25. Pico: 2 éjszaka

Június 25-27: Sao Jorge: 2 éjszaka

Június 27-29: Terceira, 2 éjszaka

Azori-szigetek látnivalók

A látnivalókról két blogbejegyzés készült: egy a legnagyobb szigetről, egy pedig a „kicsikről”.

Sao Miguel látnivalók

Flores, Faial, Pico, Sao Jorge és Terceira

Azori-szigetek, Flores

Az utazás a TAP légitársasággal és az Auto Europe autóbérlő céggel együttműködve készült. Támogatásukat köszönöm, a leírtak – mint mindig – saját őszinte véleményem tükrözik.

Érdekel más portugál sziget is? Íme, a beszámolóm Madeira látnivalóiról.

Utószó

Hasznosak voltak a fentiek? Szívesen olvasol ilyen útleírásokat, tippeket? Ha igen, és nem lenne ellenedre valamivel viszonozni a blogba fektetett munkámat, könnyen megteheted úgy, hogy neked ne kerüljön semmibe! Ha itt a weblap jobb sávjában (mobilos verzióban a lap alján) levő booking.com kockában keresel szállást, azaz itt ütöd be, hova és mikor utaznál, a rendszer ugyanoda navigál, mintha közvetlenül írtad volna be az adatokat ezen a lapon. A szállás neked ugyanannyiba kerül majd, booking-on a genius kedvezményed is megmarad, de a rendszer érzékeli, hogy tőlem indult a foglalás, így kapok egy pici jutalékot. Minden nap több órát töltök gép előtt, hogy ilyen ingyenes tartalmat írjak nektek és nem állnak mögöttem szponzorok, azaz ez amolyan lelkes „közszolgálat”:-). A számodra költségmentes támogatásod nekem további utakat tesz lehetővé és ígérem, azokról is hasznos beszámolók készülnek majd!:-)