Városnézés – 12. Morningside Heights és Harlem

Morningside Heights
(a 110th és 125th Street között)

A negyed fő nevezetessége a Columbia University, ami a 114th és 120th Street, valamint a Morningside Dr. és a Broadway között terül el. A közelben, a 120th Street és a Riverside Dr. sarkán áll a Riverside Church, igen impozáns építmény. Ugyancsak ebben a negyedben van a Cathedral Of St. John Divine (a 110th és a 113th Street között az Amsterdam Avenuen), ami a világ legnagyobb katedrálisa lesz, ha valaha elkészül. Már 1892-ben elkezdték, de semmi jel nem utal arra, hogy közeledne az építkezés vége. Ha mégis, akkor 200 méter hosszú és 100 méter széles lesz. 22-es csapdája: mivel lassan folyik az építkezés, közben változnak a stílusok; és mivel állandóan változtatják a stílust, ezért lassan halad a munka. Ha minden jól halad, állítólag 2050-ben készül majd el. A komplexum nemcsak templom, hanem van itt ingyen konyha, iskola, színházterem, tornaterem, grafikai stúdió és még ki tudja, mi minden. Belül is meglehetősen eklektikus a kialakítás. Vannak szokványos egyházi jeleneteket ábrázoló szobrok, de George Washingtont ábrázoló mű is, vagy például emlékmű tizenkét, 1966-ban meghalt tűzoltónak. A hatalmas kristályváza jól megfér itt a 100 millió éves őskori lelettel, vagy az AIDS áldozatainak emelt oltárral. A programok nem kevésbé változatosak: misék, koncertek, tánc- és színházi előadások, kiállítások, stb., A templom melletti kertben, a Children’s Sculpture Gardenben jópofa szobrok vannak, gyerekeknek különösen ajánlott.

Egy szobor azoknak, akik szeretik utazásaik során a magyar vonatkozású emlékműveket: a Riverside Drive és a W113 Street találkozásánál áll Kossuth Lajos szobra.

Édesszájúaknak is van egy magyar vonatkozású hely: a magyar cukrászda az Amsterdam Avenue-n, a 110th és 111th Street között áll.

Harlem

Tulajdonképpen két Harlem van: a keleti oldalon a 96th Street felett a Spanish Harlem és a Central Parktól nyugatra, a 125th Street felett az „igazi” Harlem. Az előbbit kihagyhatjuk, nincs túl sok izgalmas látnivalója. A valódi Harlemet viszont feltétlenül látogassuk meg. No, nem feltétlenül hétköznap hajnali háromkor, de mondjuk egy napsütötte vasárnap.

Istentisztelet

Kezdjük például a vasárnapot egy istentisztelettel. Harlemben rengeteg baptista gyülekezet van, ahol énekes-táncos módon zajlik az igehirdetés (gospel). Utazási irodák borsos árakon szerveznek túrákat ilyen templomokba, de ez abszolút felesleges pénzkiadás, egyedül is megoldható program. A leghíresebb templom az Abyssinian Baptist Church (132 W. 138th Street), de ez annyira közkedvelt, hogy komoly sorban állással lehet csak bejutni. Az én kedvencem a Canaan, a 132 W. 116th Streeten, a Lenox Ave és az Adam Clayton Powell Jr. Blvd között. Itt 10-kor kezdődik az istentisztelet, de ide is érdemes időben érkezni. A turista kinézetű egyéneket (rólunk, magyarokról többnyire kitalálják, hogy nem tősgyökeres harlemiek vagyunk) általában felküldik az emeletre. Garantálom, hogy életre szóló élmény marad egy ilyen vasárnap délelőtt. Az igehirdetés alatt hangosan helyeselnek, tapsolnak, ujjonganak a hívek, és az éneklés sem a nálunk megszokott fenséges, komoly stílusban zajlik, hanem rendkívül vidáman, táncolva. Kb. mint a Blues Brothersben. Na jó, nem egészen, de majdnem. Mindenki a legszebb ruháját veszi fel, és külön látványosság a nők öltözete. Valami egészen fantasztikus kalapkölteményekben szoktak felvonulni. Tiszteljük meg mi is az ittenieket azzal, hogy nem farmerban-pólóban megyünk, hanem valami ünnepibb ruhában.

Az idegeneket egyébként szívesen látják. Az istentisztelet vége felé mindig van egy ének, ami alatt mindenki megfogja a mellette állók kezét és ilyenkor általában megkérdezik, honnan jöttünk, kik vagyunk. Én nagyon sok ismerősömet elvittem ide, és még az ateista barátaim is egészen meghatódtak egy-egy ilyen istentisztelet láttán. A gyülekezetek nemcsak az igehirdetés hangulatában különböznek a nálunk megszokottól, hanem abban is, hogy közösségi centrumként szolgálnak. Az Abyssinian egyik istentiszteletén például kis brossuráról olvashattam a következő 2-3 hét programját: iskolalátogatások pályaválasztás előtt álló fiataloknak, tájékoztató előadások ösztöndíjakról, orvosi előadások a koleszterinről, prosztatarákról, öregek napjának szervezése, egy író-olvasó találkozó, adózási tanácsadás, stb. A lelkész minden vasárnap hosszan sorolja ezeket a programokat, illetve a különböző gyülekezeten belüli csoportok összejöveteleinek időpontjait. Sajnos a templomokat lassan már csak a turisták tartják el – míg a látogatók száma folyamatosan nő, a harlemi templomlátogató lakosság száma rohamosan csökken.

Ha vége a misének, induljunk egy kis felfedezőútra. Sétáljunk észak felé, a negyed főutcájára, a 125th Streetre. Itt található például West 253. cím alatt a legendás Apollo Theater, ahol 1935 óta zajlanak szerda esténként amatőr versenyek zenészeknek, énekeseknek – egy ilyenen tűnt fel Ella Fitzgerald és James Brown is. Feltétlenül javaslom egy ilyen meglátogatását, remek hangulat van.

Gasztronómia

Harlem gasztronómiai nevezetessége a „soul” food. A legismertebb (így nyilván tömött és drága) étterem a Malcolm X. Boulevard és 125. utca kereszteződésének közelében található  Sylvia’s. A kreol konyha fogásait  – sertéshús, köles, édesburgonya felhasználásával – Amerika déli államaiban a néger rabszolgák főzték évszázadokon keresztül. A vasárnapi villásreggelit (brunch) gospel énekesek műsora kíséri.

Mellette található a Red Rooster, ahol vasárnap ebédidőben élő zene van, szuper hangulattal.

New York sok híres pizzázója közül Harlemben is akad egy legenda: ez az 1933 óta üzemelő Patsy’s Pizzeria (2287 1st Av, 117th Street magassága).

Azoknak, akik a harlemi gazdagok lakóházaira kíváncsiak, a 138th Streetig kell felmerészkedniük. A Powell és a Douglass Blvd. között található a Striver’s Row, egy 1891-ben épült házsor – sokak szerint Manhattan legszebb házblokkja. Nemcsak színes bőrűek, de gazdag fehére is laknak erre, például Bob Dylannak is van itt egy háza.

Upper Manhattan

Manhattan legfölső csücske is tartogat néhány látnivalót, de ide olyan kevés látogató jön már ki, hogy ezeket nem részletezném. Csak megemlítem a legfontosabbat, a Fort Tyron parkban álló, középkori alkotásokat bemutató pompás múzeumot: The Cloisters.

Olvasd el a többi részt is:

New York látnivalók, nevezetességek

Megfizethető szállást keresel? Kigyűjtöttem párat:

Olcsó szállás New Yorkban