Városnézés – 10. Upper West Side

Upper West Side
(a Central Park Westtől nyugatra, a 59th és 110th Street között)

Lincoln Center

A város kulturális szíve, a Lincoln Center a 64rd Street és a Broadway sarkánál terül el.A hatalmas fejlesztés az 1950-as és 1960-as években valósult meg, Robert Moses, New York akkori főépítésze koordinálásával és John D. Rockefeller III. anyagi támogatásával. 1959 májusában Eisenhower elnök a városba utazott, hogy megtegye az első kapavágást. Amikor az első darabka föld kifordult a kapa alól, felzendült a Hallelujah a New Yorki Filharmonikusok fiatal karmesterének, Leonard Bernstein vezényeltével. Érdekesség, hogy Bernstein másképp is kötődik a területhez: az itt elterülő egykori nyomornegyedben játszódik ugyanis híres musicalje, a West Side Story. A 60-as évek végére teljesen eltűnt a környékről a szegénység, és átadta a helyét a fényűző felhőkarcolók tövében a pezsgő kultúrális életnek. A Lincoln Center volt az első hatalmas nagyságrendű példa arra, amikor a kultúra kialakításával adnak löketet egy városrész fejlődésének.

Metropolitan Opera

A komplexum 29 zárt és szabadtéri létesítménye közül elsősorban hét híres épület vonzza ide a művészetek kedvelőit és sznobjait: a Metropolitan Opera, az Avery Fisher Hall, a New York State Theater, a Library and Museum of Performing Arts, a Vivian Beaumont Theater, a Walter Reade Theater és a Juilliard School of Music. A 63rd és 64th utcák között a Broadwayről nyílik a központi tér, a „plaza”. Ha háttal állunk a Broadwaynak, akkor előttünk van a Metropolitan, jobbra az Avery Fisher Hall és balra a New York State Theater. A Metropolitan Opera egykorú velem, 1966-ban épült. Két hatalmas freskója Marc Chagall alkotása. Érdemes este is megcsodálni a kivilágított szökőkút mögött pompázó üveghomlokzatú épületet.

Legendás new yorki hot dog árus a Gray’s papaya, 2090 Broadway (72nd Street). A hot dog az egyik legolcsóbb módja gyorsan valami finommal megtömni a gyomrunkat és ez az üzletlánc az egyik legnépszerűbb a városban.

A 167 W. 74th Street alatt a város egyik legnépszerűbb cukrászdáját, a Levain Bakeryt találjuk, ahol a tipikus amerikai édességek, a cookie-k a legmenőbbek.

A Central Park West és 72nd Street sarkánál áll a Dakota House, amelyet sajnálatosan John Lennon 1980. december 8-án történt meggyilkolása tett híressé. Egyike volt a város első magasépületeinek, amikor még a környéken leginkább csak a telepesek egyszerű házai álltak, ahol a nyomorúságos viskók körül még sertést és kecskét tenyésztettek. Ezért is kapta a Dakota gúnynevet, mert olyan messze esett  New York divatos lakónegyedeitől, mint a vadnyugati Dakota államok a fejlett keleti partvidéktől.

American Museum of Natural History

Néhány saroknyira északra, a 78th és 81st Street között találjuk az American Museum of Natural History impozáns épületét. Aki olvasta Salinger Zabhegyező című könyvét, annak ismerős ez a múzeum. A főhős kiskorában gyakran jár ide megcsodálni a hatalmas indián kenut. Amikor először jártam itt, én is izgatottan kerestem a kenut – és tényleg ott volt egy nagy csarnokban. A csónak, amely a maga nemében a legnagyobb a világon, egy cédrusfából lett kifaragva 1878 körül Kanadában. 19 méter hosszú és 2.5 méter széles és – pont ahogy Salinger is megírta- valóban ott ülnek benne az indiánok.

A hatalmas román stílusú épületben a világ egyik legnagyobb természettudományos gyűjteményét találjuk. A gyerkőcök kedvence a viszonylag új, 1995-ben megnyílt dinoszaurusz bemutató a negyedik emeleten. De van itt sok más érdekesség. Például a világ legnagyobb meteoritja, a 34 tonnás Ahnghito. Vagy az a szeletke fa az első emeleten, amelyen – nem tévedés – 1342 évgyűrűt láthatunk. A fa körülbelül száz méter magas volt, a törzs átmérője pedig 27 méter az alapnál. 1891-ben két embernek 13 nap alatt sikerült kidöntetni. A szelet átmérője kis híján 5 méter és 9 tonnát nyom. Hogy tudjuk, miből lesz a cserebogár, egy óriásfenyő magját is kiállították itt. Az ebből kinövő fa súlya 65 milliárdszor lehet több, mint a kis magé. Félelmetes, nem? No és kitömött állatok, csontvázak, kőzetek és ásványok minden mennyiségben. New York legnagyobb mozivásznát is itt találjuk, ahol a négy emeletnyi képernyőre vetítetik a filmeket.

A Central Park Westen négy ikertornyos épület áll – délről északra nézve: a Century (62. és 63. utcák közt), a Majestic (71. és 72. közt), a San Remo (74. és 75. közt) és az Eldorado (90. és 91. közt) Ezek a világválság előtti utolsó pillanatokban, 1929 és 1931 között, a magyar származású Emery Roth tervei alapján épült felhőkarcolók a legkeresettebb lakóhelyek közé tartoznak – híres egykori és jelenlegi tulajdonosaik közt található Dustin Hoffman, Paul Simon, Marilyn Monroe is.

Zabar’s

A környék világhírű élelmiszerboltja a Zabar’s (Broadway és 80th Street), melyet egy ukrán bevándorló alapított. Észvesztő kínálat sajtokból, felvágottakból, halakból, teákból, kávékból és mindenféle finomságokból. Az emeleten pedig konyhai felszerelések, jóval a megszokott alatti árszínvonalon, hogy mindezt elkészíthessük, megfőzhessük otthon. Ha nem akarunk venni semmit, akkor is muszáj megnézni a földi javak eme elképesztő tárházát.

Hihetetlenül népszerű mind a new yorkiak, mind a turisták körében, de filmekben is gyakran feltűnik – mint például A szerelem hálójában jelenetében.

Olvasd el a többi részt is:

New York látnivalók, nevezetességek

Megfizethető szállást keresel? Kigyűjtöttem párat:

Olcsó szállás New Yorkban